BYLEjakość techniczna platform satelitarnych

JanuszKołeck

New member
Ciekawostka

b1c29eda49e78.jpg.html
i303252_polsat.jpg


Polsat się już nie stara.
 
Ostatnia edycja:

JanuszKołeck

New member
To ma być to, że Polsat ostatnio obniżył loty. Bitrate spadło do poziomu dość przeciętnego. Nie sprawdzam tego, ale tak się złożyło, że wczoraj i przedwczoraj spędziłem trochę czasu przed telewizorem. Przedwczoraj był film z Robinem Williamsem i jak włączyłem sobie ten film, to wydał mi się taki dość słaby, pod względem obrazu. Jak na Polsat, to wyglądał dość słabo. A z kolei wczoraj obejrzałem sobie film z Denzelem Washingtonem i ten film też wyglądał dość kiepsko. Po przełączeniu się na TVN film o takich tam pedałach, nie mylić z częściami do roweru, miał jakość zauważalnie lepszą.

No więc to ma być, że jakość na Polsacie padła. (TVN SD i Polsat SD)
 

JanuszKołeck

New member
Żeby nie zakładać nowego wątku napiszę tu.

Od jakiegoś czasu mamy jedynkę i dwójkę telewizji nazywanej dla niepoznaki publiczną(sic!) w wersjach HD. Pomijając denną jakość dwójki mogliśmy jednak oglądać igrzyska w wersji HD. Czyżby?!

Otóż mam takie pytanie dla różnego rodzaju specjalistów od techniki HD - które transmisje były ich zdaniem realizowane w HD. Oczywiście chodzi o transmisje na kanałach HD z igrzysk w Londynie. No więc co z Londynu było w HD a co nie?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
TVP nie była producentem sygnału podczas IO w Londynie ,na pewno w sd była transmisja ze studia w Warszawie bowiem TVP jeszcze nie dorobiła się kamer studyjnych (co doskonale również widać w przypadku programów informacyjnych Wiadomości ,Panorama ,Telexpres) .Podobnie w przypadku n sport tam też były relacje z igrzysk i sygnał pochodził z tego samego miejsca co dla TVP
 

JanuszKołeck

New member
Relacje ze studia w Warszawie to nie jest transmisja z igrzysk w Londynie. Moje pytanie dotyczyło transmisji z Londynu i sposobu ich realizacji. Mianowicie które transmisje z Londynu były w SD, a które w HD?

Na tym forum są przecież "znafcy" tematu, którzy "widzom" różnice pomiędzy SD i HD, która ich zdaniem jest przepaścią. Tuszę, iż skoro różnica pomiędzy HD i SD, a zatem pomiędzy DVD i BD jest ogromną przepaścią, to nasi eksperci z tego forum z łatwością zidentyfikują, które transmisje z igrzysk w Londynie były w SD a które w HD.
 

Gie

Member
Bez reklam

JanuszKołeck

New member
A co to za różnica jakie kamery ma TVP? Niech sobie ma jakie chce. Ja zadałem pytanie adresowane do ekspertów i znawców odróżniających HD od SD z dziecięcą łatwością, gdyż różnica jest podobno przepaścią.

No to czy znajdzie się na tym forum choć jeden ekspert, który się mądrzy na codzień opowiadając jaka to jest wielka różnica pomiędzy SD i HD oraz że ma on ci wielki telewizor albo nawet ekran 100 cali albo i większy i na tym super sprzęcie on to widzi wszystko jak pod lupą, bo se panisko zasiądzie metr od 100 calowego ekranu.

Oglądali eksperci te igrzyska w Londynie? Odróżnił choć jeden to dziadowskie SD o wspaniałego HD zauważając tą gigantyczną przepaść w jakości?

No to która transmisja była przykładowo w HD, a która w SD? Jest ktokolwiek w stanie podać choć jedną transmisję w HD i choć jedną w SD?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Janusz a co według Ciebie było w SD a co w HD ? ,producentem i dostawcą sygnału z IO było OBS dla wszystkich krajów ,więc mówiąc wprost to co dali to pokazała TVP , licencja nie zezwala na modyfikację sygnału ,TVP nie ma prawa na skalowanie sygnału SD>HD lub odwrotnie ,podejrzewam (a nawet jestem pewien) że całe igrzyska były filmowane w jakości HD ,jeżeli jakość była słaba to nie jest to wina sygnału źródłowego tylko to co stało się z nim po drodze
Kolega "Gie" pokazał niestety stary artykuł dotyczący czego innego ,kamery tam pokazane są na wyposażeniu wozu transmisyjnego HD ,są to kamery przenośne a nie studyjne ,które albo mocuje się na statywach albo podwiesza pod ramiona (kramy), podobnie robi "Playboy" podczas kręcenia swoich filmów ,co widać na tym zdjęciu http://www.ufast.eu/pics/530346Z1.jpg
koszt stacjonarnej kamery studyjnej (np.Sony HDC 1000RLW) to 100tyś $ ,jak wygląda taki sprzęt można zobaczyć tutaj
Sony | Cameras - Broadcast & Production | HD Studio
 

JanuszKołeck

New member
To akurat nie ma znaczenia kto transmitował przekaz z Londynu. Robił to Eurosport HD i TVP1 HD i TVP2 pół HD. To nie ma znaczenia. Chodzi o to czy te transmisje z Londynu Anglicy czy kto to tam robił kręcili sprzętem HD czy SD. Czy były może różne realizacje. Powiedzmy jakieś konkurencje z jednego stadionu były w HD a z innego w SD.

Pytanie wciąż jest aktualne i coraz "gorętsze". Bo skoro rzekomo tak łatwo odróżnić HD od SD. No więc czy ktoś zauważył jakieś różnice? Czy te transmisje były wszystkie jednakowe czy któreś były lepsze, a inne gorsze, znaczy HD/SD?

Oczywiście mógłbym już w pierwszym poście napisać coś o tych transmisjach, które ja oglądałem. Ale czekam na naszych "znafcuf", którzy z łatwością odróżniają HD od SD na swoich 55" telewizorach i 100" ekranach.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Powiem tak nie oglądałem OI "na okrągło" ale siatkówka ,lekka atletyka była super ,podobnie oglądałem kilka meczy piłkarek na n sport i tez było jak należy ,jeżeli już SD to może jakieś transmisje z eliminacji ,ale główne zawody na pewno były w HD .Z innej beczki ,cały turniej tenisowy Roland
Garros jest kręcony w HD ,na głównym korcie jest 7 kamer HD na pozostałych po cztery ,a też by mogli "zaoszczędzić" ,IO są zdecydowanie większą impreza więc trudno się spodziewać żeby tu było jakoś inaczej
Mogło oczywiście tak być ,że subiektywnie obraz z Eurosportu był lepszy niż z TVP 2HD ,no ale porównaj bitrate jednego i drugiego ,zresztą obraz TVP 2HD był lepszy z naziemnych nadajników niż z satelity a jest to przecież ten sam program .Anglicy też uruchomili specjalnie kilkanaście programów na satelicie Astra 28,2 E (część była w sd część w hd) trudno powiedzieć czy przekaz na kanałach SD był kręcony takim sprzętem czy może dokonano konwersji HD> SD ,bo w przypadku kanałów HD to raczej bez sensu puszczać materiał SD
 

JanuszKołeck

New member
ale siatkówka ,lekka atletyka była super ,podobnie oglądałem kilka meczy piłkarek na n sport i tez było jak należy ,jeżeli już SD to może jakieś transmisje z eliminacji ,ale główne zawody na pewno były w HD .Z innej beczki ,cały turniej tenisowy Roland Garros jest kręcony w HD ,na głównym korcie jest 7 kamer HD na pozostałych po cztery ,a też by mogli "zaoszczędzić" ,IO są zdecydowanie większą impreza więc trudno się spodziewać żeby tu było jakoś inaczej
Pudło, zimno, zimno, mróz.

Nic z tych rzeczy i zupełnie nie tak. Co ma piernik do wiatraka - Roland Garros do igrców olimpijskich?

No dobrze. Uprzejmie was informuję zatem, jak to było z transmisjami z igrzysk.

Z tego, co ja oglądałem w TVP1 HD wszystko było realizowane zwykłymi kamerami SD pracującymi na dodatek w systemie 576i50. Ceremonia otwarcia prawdopodobnie była w SD, a ceremonia zamknięcia na pewno była w SD. Z całej tej uroczystości zamknięcia wszystko ze stadionu było w SD, a jedyne materiały w HD to był ten taki klip z odliczaniem czasu na początku.

Wszyscy łyknęli jak bocian żabę te igrzyska w HD a żadnego HD nie było. Przynajmniej nie w tych transmisjach, które widziałem. Siatka była w SD. Nawet bieg na 100m był w SD!

Dlaczego nikt się nie zorientował? Bo jakość była bardzo dobra. SD, które w MPEG-2 potrzebuje 10Mb/s żeby wyglądać dobrze puszczone w MPEG-4 z 12Mb/s zachowuje 100% swej jakości i wygląda tak, jak to było widać. A było widać dobrze.

I tu jest właśnie pies pogrzebany. SD wygląda w telewizji źle, bo sprzęt w domach sobie nie radzi, a poza tym SD potrzebuje bardzo dużego bitrate, żeby wyglądać dobrze. Ale już na DVD gdzie bitrate nie jest limitowane (krótki film) jakość jest naprawdę super. Właśnie mniej więcej taka, jak podczas ceremonii zamknięcia igrzysk, z tym że trochę lepsza, bo 576p25 a nie 576i50.

Skoro w 40 milionowym kraju nikt nie zauważył, że ogląda SD to świadczy jak najlepiej o potencjale tego standardu i jak najgorzej o spostrzegawczości telewidzów. Zwłaszcza "ekspertuf" z naszego forum.

Edycja: Powie ktoś, że coś tam było realizowane w 3D. Może i tak. Jednak jeśli nawet to taka kamera pracuje w systemie 2x540i jak mi się wydaje. Skoro tak, a to jest możliwe jeśli sygnał byłby "dwa obrazy jeden nad drugim" to TVP dostawała by obraz z tylko jednej kamery czyli by to było 1920x540i czyli jednak nie za bardzo HD.
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Janusz nie tylko Polska dała się nabrać na jakość SD ale i cały świat !! ,bowiem wszyscy dostali jeden przekaz nie było lepszych i gorszych przekazów .Nie było możliwości aby jakaś stacja mogła kręcić swój przekaz "na boku" - dobrze było to widoczne podczas pierwszego meczu Radwańskiej który nie był transmitowany bowiem przeciwniczka miała odległe miejsce w rankingu ,a TVP nie mogła podesłać swoich kamer na kort

Gdyby przekaz był realizowany kamerami SD to jaki byłby sens lokowania nowych kanałów HD tylko na potrzeby IO na satelicie Astra 28,2E ?
Dziwna jest ta teoria spiskowa
 

JanuszKołeck

New member
Dziwna jest ta teoria spiskowa
To nie jest teoria spiskowa tylko trochę pochopna. W każdym razie faktem jest, że finał 100m z Boltem w roli głównej nie miał rozdzielczości poziomej 1080 tylko coś koło tych 540 i to na dodatek z przeplotem. Mam kilka krótkich fragmentów nagranych z ciekawości. Trzeba by to dokładnie przeanalizować. W każdym razie po dokładniejszym przyjrzeniu się nagraniom przykładowo z zamknięcia wychodzi coś takiego. Zdjęcia ze sterowca wyglądają na zwykłe SD, zdjęcia ze stadionu są już dużo ostrzejsze, ale wciąż jest przeplot na poziomie SD, natomiast to co wspominałem ten klip z numerami domów, cenami itd. z tym odliczaniem to jest rzeczywiście 1080i. Tak samo maraton to nie jest jakość HD, jak dla mnie, ale nie mogę powiedzieć za wiele, bo ma nagranie z kanału niemieckiego 720p. Z kolei siatkówka też nie wyglądała mi na prawdziwe HD. Finał 200m też nie ma poziomej rozdzielczości 1080 tylko jest przeplot na poziomie 576 jak mi się zdaje.

Tak że to nie są teorie, bo jest "materiał dowodowy".
 

munk

New member
Polsat przejął transponder po Orange. Pytanie jest takie, co z nim zrobi? Transpondery Polsatu są zapchane po brzegi, a jakość na tym traci. Wydawałoby się logiczne, gdyby przeniesiono na ten nowy transponder kilka kanałów z tych najbardziej przeładowanych. Na pierwszy plan wysuwa się transponder z kanałami Polsat HD i TVP2 HD. Przykładowo, gdyby przenieść te dwa kanały na nowy transponder, to Polsat HD miałby szansę po raz pierwszy stać się kanałem HD, a nie jak teraz para HD. A TVP2 HD mógłby zrównać się jakością z TVP1 HD.

Jedna znając sposób myślenia polsatowców będą oni raczej dążyć do dodania maksymalnej liczby nowych kanałów w tradycyjnej, czytaj mizernej, jakości. Przecież reklamy się nie mieszczą na kanałach, które już są, więc trzeba nowych. Reklam przybędzie, a jakości... ubędzie. Czyż nie?
 

Kleofas11

Active member
Bez reklam
Jedna znając sposób myślenia polsatowców będą oni raczej dążyć do dodania maksymalnej liczby nowych kanałów w tradycyjnej, czytaj mizernej, jakości.
Przecież reklamy się nie mieszczą na kanałach, które już są, więc trzeba nowych.
Reklam przybędzie, a jakości... ubędzie. Czyż nie?

To niestety normalne, bo Polsat Cyfrowy niedługo idzie na wojnę z planowaną fuzją Cyfry+ i N-ki.
Będzie chodziło o kasę, czyli przyciągnięcie jak największej liczby klientów.
W tej wojnie między dwoma platformami nie liczy się jakość odbioru ... liczy się tylko ilość płacących abonament.

SATKurier.pl / Cyfrowy Polsat / Cyfrowy Polsat powalczy o klientw

"Polsat zamierza jeszcze w tym roku wprowadzić nowe, atrakcyjne oferty.
To okazja na pozyskanie abonentów"
 

Gie

Member
Bez reklam
Gdyby wszyscy płacili abonament RTV to wtedy TVP byłaby wyznacznikiem jakości i sama nadawała swoje kanały. To inni musieliby równać do niej. Pewnie byłoby w platformach mniej kanałów ale lepszej jakości, zarówno technicznej jak i merytorycznej.
 

munk

New member
A ja słyszałem, że jak by wszyscy płacili abonament, to w telewizji reżimowej by było 500 dyrektorów, 1500 zastępców 2500 zastępców zastępców 150000 sekretarek, poza tym by byli zatrudnieni jeszcze wszyscy znajomi, znajomi znajomych i znajomi tych znajomych, o rodzinach znajomych i rodzinach rodzin nie wspomnę. Natomiast oferta programowa byłaby taka sama jak teraz, tylko reklam by było jeszcze ze dwa razy więcej.

Ale to nas nie interesuje. Pytanie jest takie, czy Polsat coś zrobi z jakością czy jak zawsze pójdzie na ilość.
 

xeo151

New member
Bez reklam
Polsat Cyfrowy niedługo idzie na wojnę z planowaną fuzją Cyfry+ i N-ki.

Już przegrał tą wojnę bo nie ma nic ciekawego do zaoferowania. C+ ma Canal+, a N-ka N-premium, VOD, itp. Polsat nawet nie potrafi normalnego Vod zrobić, i szczyci się jakimś beznadziejnym internetem LTE z limitami transferu :D.
 

Bucek

Banned
nie bede sie wypowiadal na temat jakosc satek bo nie mam satki, moge napisac tylko cos na temat jakosci poszczegolnych programow w mojej kablówce ...

nie wiem też jaki sygnal z igrzysk kto dostawal i jak co bylo rozwiazane technicznie .... za to wiem i jestem pewien tego ,ze transmisje na Eurosporcie i polskiej tV (jakiejkolwiek) roznily sie jakoscia i to na niekorzysc polskiej TV ....

nie mam TV HD, rozwiazalem umowe bo jej jakosc mi nie odpowiadala, mam tylko maly pakiecik SDTV gdyz musialem miec cokolwiek, zeby miec net ....

dreczyla mnie ciekawosc i zaczalem przelaczac z kanalu na kanal gdy lecialo to samo ... mialem nieodparte wrazenie, ze obraz na Eurosporcie jest lepszy ... chcialem byc pewny a nie miec wrazenie wiec poszedlem do sasiada, ktory ma identyczny Tv jak ja .... identyczny ....

wzialem TV pod pache, postawilem je obok siebie, tylem do okna na stoliku TV i zaciagnalem rolety ... ogladalem na zmiane: raz polska TV na moim a Eurosport na sasiada i na odwrót i bez problemu moge stwierdzić, że Eurosport dawal duzo wyraźniejszy i bardziej stabilny obraz ...
 
Do góry