BYLEjakość techniczna platform satelitarnych

kriswas

Member
Bez reklam
Zacznę od podania przyczyny, dla której po raz kolejny staram się reagować na nieprawdziwe, by nie rzec fałszywe treści, które są upowszechniane w tym wątku. Każdy, kto dokładnie prześledzi wpis po wpisie, post po poście, jeżeli już zdoła przebrnąć przez nie, to dojdzie do wniosku, że poruszane w nim zagadnienia, choć popierane cytowanymi z internetu wynikami pomiaru bitrate poszczególnych kanałów, służą niewiadomo czemu. Wg mnie oraz kilkorga ludzi znających się na rzeczy, służą one tylko, i w tym miejscu można wpisywać sobie dowolne określenie, ja już nic nie wpiszę, bo od admina otrzymałem ostrzeżenie, za prowokowanie autora wątku, a więc dowolne określenia, z których ja użyję tylko jednego - MANIPULACJA danymi, która w praktyce stwarza zafałszowany obraz rzeczywistości. Prof. Łukasz A. Turski, na określenie takich praktyk przytoczył swego czasu przykład o astrofizykach, którzy wyliczyli, że gdzieś tam, w bliżej nam nieznanym wszechświecie powinna znajdować się planeta, gwiazda czy inne ciało niebieskie. Znajduje się ono tam na 99,9%. Tylko drobne pytanie, czy praktycznie, empirycznie jesteśmy to w stanie potwierdzić? Przynajmniej za naszego życia raczej NIE! To jest jak dyskusja z niewidomym o kolorach. I dlatego staram się, początkowo czyniłem to w wyjątkowo delikatny sposób / można sprawdzić moje wpisy /, wyartykułować autorowi wątku, jego błędne podejście do tematu. Autor, jak już ktoś tutaj wspominał, stara się udowodnić z góry założoną tezę i czyni to w wyjątkowo mało delikatny, słabo zawoalowany sposób. Czyni to z premedytacją, o czym świadczy fakt, że dysponuje, jak sam pisze, praktycznie podstawowymi kanałami TV z przekazu satelitarnego i raczej tylko w jakości SD, ponieważ w dużej mierze te w HD są kodowane i płatne. Taki stan to wynik wręcz alergicznej niechęci do wszystkich ofert platform satelitarnych, DVB-T czy jakichkolwiek innych, tylko i wyłącznie ze względu na niski poziom bitrate, jaki jest przez ww. oferowany. Niniejszym proszę autora wątku o podanie, jaki sprzęt posiada do ekspozycji i odbioru. Jakim praktycznie sygnałem i ofertą programową dysponuje, w jakiej rozdzielczości. Stwierdzenia, że cyt. "miałem nie raz do czynienia" i "nie raz widziałem u kolegi" są po prostu obezwładniające i jednoznacznie dyskredytujące. Tym bardziej w świetle wygłaszanych poglądów, osądów i opinii. W krajach, w których wypowiadane opinie i sądy, mające wpływ na postrzeganie i image danej marki czy firmy, podlegają surowej ocenie, a autorzy takich opinii muszą liczyć się z odpowiedzialnością za ich głoszenie.
Cała prawda o jakości końcowej oglądanego przez telewidza programu, wyłączając z oczywistych względów odtwarzacze DVD i Blueray, zawiera się w takich oto kilku wnioskach:
1. Jakość materiału źródłowego determinuje jego końcowy efekt estetyczny, który i tak jest uzależniony od subiektywnych odczuć telewidza.
2. Współudział w procesie nadawczoodbiorczym i to niepośledni mają urządzenia techniczne, te nadawcze, jak i te odbiorcze oraz formaty pracy tych urządzeń.
3. Olbrzymi wpływ na końcowy efekt mają zaawansowanie technologiczne oraz środki, które przeznaczamy na urządzenia.
Prawda ostateczna: jakiekolwiek skróty i obejścia w tym temacie odbijają się natychmiast na efekcie końcowym.
Podsumowanie:

Jako wieloletni konsument, pasjonat i zwolennik techniki telewizyjnej, przede wszystkim w wydaniu satelitarnym, uważam, że mam prawo i obowiązek do reakcji adekwatnej do głoszonych opinii i poglądów autora tematu. Skłaniam się tu do sugestii zawartych przez kol.pawelll w wpisie #271 i proponuję zamknięcie wątku. Zanim zostaną podjęte decyzje, pozwolę przedstawić wyniki swoich obserwacji w realu, a nie w świecie cyferek i wykresów. Wnioski postaram się udokumentować, w miarę swoich możliwości technicznych, które niestety są ograniczone.
Zacznę od pokazania bitrate z autentycznego pomiaru w trakcie emisji danego programu. Chciałbym zwrócić uwagę na kilka wniosków, które są rozbieżne z głoszonymi w tym wątku. Pomijam w większości przypadków kanały w jakości SD, jeżeli je odnotowuje to tylko dla porównania.
Nie można oceniać jakości kanałów SD, charakterystycznych dla urządzeń analogowych, czy to nadajników, czy to odbiorników i oczekiwać, że efekt końcowy będzie porównywalny do ekspozycji materiałów HD na sprzęcie cyfrowym. To czysty nonsens! Jeżeli oczekujesz zadawalających wrażeń estetycznych na sygnale SD, pozostaw sobie telewizor kineskopowy CRT, nie ma lepszego wyjścia. :bober:
Jeżeli posiadasz TV kineskopowy CRT, to musisz pamiętać, że odbiór analogowy, naziemny zostanie wyłączony 31 lipca 2013 roku. Do tego czasu, jeżeli nie masz zamiaru zmienić TV CRT na tzw. płaski, cyfrowy, który standartowo ma "w sobie" tuner DVB-T, to aby nadal korzystać z naziemnej telewizji w wydaniu cyfrowym, musisz zakupić ten tuner DVB-T, wykorzystując dotychczasową instalację antenową lub lekko ją modyfikując.

Kanały podstawowe wg. mojej subiektywnej klasyfikacji:
TVP 1 HD TVP 2 HD TVP 2 HD Euro
TVP INFO TV POLONIA TVN24
TVN HD TVN HD1

I w tym momencie zwracam uwagę, że bitrate TVN HD w trakcie porannego programu ulega zmianie! W trakcie reklam obniża się i to dużo. Jest to zasada, ale o tym później.

Dla ciekawości:

TVN SD

...i dalej paczka ze stajni iti:

TVN Turbo HD TVN Turbo SD
TVN Style HD TVN Style SD
TVN7 HD TVN7 SD
TVN Meteo oczywiście w SD :cry:
UWAGA! TVN7 SD ma wyższy bitrate niż TVN7 HD! :mrgreen:

Pozostałe kanały:
Polsat2 Polsat Cafe Polsat Play
Polsat NEWS SUPERSTACJA Tele5
TV Puls TV4 Twoja TV

A teraz zobaczymy co słychać w temacie pakietów filmowych :roll::

Kanały premium z n-ki:

nPREMIUM HD nPREMIUM 2 HD nPREMIUM 3 HD nPREMIUM 4 HD

CYFRA+:

CANAL+ HD CANAL+ SD
CANAL+ FILM HD CANAL+ FILM SD
...i pozostałe z tym logo: CANAL+ SPORT HD CANAL+ SPORT SD
CANAL+ WEEKEND HD CANAL+ WEEKEND SD
CANAL+ GOL HD CANAL+ GOL SD HBO HD
HBO2 HD HBO Comedy HD Filmbox HD
ALEKINO+ HD ALEKINO+ SD Cinemax HD
Cinemax2 HD

Wyjątkowy moment, ulubiona paczka autora wątku ;):

AXN HD AXN HD Realfoto AXN SPIN HD
I SPIRITUS MOVENS tematu AXN SD AXN SD Realfoto
oraz AXN SD Realfoto bez flasha Panie miszczu, słabo, ale nie aż tak, jak żeś to pan pisał i pisze :niewiem:
Dla pełnej jasności wszystkie screeny jak i fotografie robiłem w trakcie emisji poniższego programu:
Komentarz w podsumowaniu.

Teraz dla zaspokojenia ciekawosci bitrate w czasie trwania Euro 2012:
Wybór losowy kanałów!

ARD HD FTA Astra Canvas HD Holandia Rai1 HD Włochy SF2 HD Szwajcaria TV 4 HD Szwecja

Kanały polskie:

Telewizja Polska HD w trzech odsłonach

Podsumowując wątek sportowy: NIE MAMY SIĘ CZEGO WSTYDZIĆ! Choć nie powiem, widziałem transmisje sportowe w lepszej jakości. Tylko zapewne na innym sprzęcie i innej, zapewne o wiele, wiele droższej logistyce i infrastrukturze. Dla dodatkowego uzasadnienia podkreślonego zdania, inne przykłady:

CT4 HD Czechy CT4 HD Realfoto W realu, powiem krótko SŁABO!
ESPN HD UK Wlk.Brytania ESPN HD UK Realfoto
Też beznadziejnie, choć na usprawiedliwienie przekaz LIVE z ... Australii :shock:

Kolejne przykłady z brytyjskiego SKY:


Poziom bitrate tylko pozazdrościć, ale nie przekłada się to ZAWSZE na jakość (ostatnia realfoto).

W trakcie prac nad tym opracowaniem zauważyłem bardzo ciekawy fakt, dotyczący dwóch kanałów HD, sami zobaczcie:

BBC HD Cyfra+ i BBC HD jako kanał dosyłowy m.in. dla Cyfry z satelity Thor 0,8st.W ( stąd Cyfra+ pobiera ten program dla udostępnienia go abonentom). Porównując bitrate kanału z HotBirda ok.6500 kbit/s do prawie 12000 kbit/s z Thora, to bezmała 50% spadek bitrate! :???: Ale czy ma to wpływ na jakość tego kanału dla abonenta? Ja i kilka innych osób nie zauważyły różnicy. :eek::eek::eek:
Podobna sytuacja w przypadku History HD:

History HD z Hot Birda History HD z Thora

Na koniec kilka przykładów nadawców, których sygnał SD jest na bardzo wysokim poziomie estetycznym.

Viasat Explorer SD Viasat History SD

Viasat Nature SD ( uszkodzony screen :sad: )
i na dokładkę Viasat Nature HD

Kanały te ogląda się naprawdę z dużą przyjemnością, nawet w jakości SD. Można to zrozumieć, jeżeli wiemy, że jest to szwedzka robota, solidna i zapewne kosztowna. Nadawcy ze Skandynawii to dwa satelity: Astra 4A 4.8°E ( dawny Syriusz ) oraz Intelsat 10-02 / Thor 5 / Thor 6 (0.8°W) ( Thor ) i są to przekazy na naprawdę wysokim poziomie ze ... zwykłym, by nie rzec przeciętnym bitrate. :idea: Bo bitrate jest ważnym czynnikiem, ale zdecydowanie nie najważniejszym, by na końcu tego łańcucha był zadowolony abonent. Jakość niestety kosztuje, jest po prostu droga, ale postawa, jaką przyjął autor tego tematu, że na złość mamusi odmrażam sobie uszy, bo każe mi czapke nosić, do niczego nie prowadzi. Na koniec zdanie podsumowania. Na tle zdecydowanej większości nadawców w Europie, jako Polacy, nie mamy się czego wstydzić. Raptem ok. 20 lat minęło, gdy zaczął funkcjonować na rynku satelitarnym w Polsce pierwszy prywatny nadawca ( Polsat ). Czy ten okres to samo pasmo klęsk i porażek w interesującym nas temacie? Chyba nie, bo pomimo panujacej drożyzny, ilość talerzy jakoś się nie zmiejsza, a kanałów w jakości HD zaczyna przybywać.
 
Ostatnia edycja:

JanuszKołeck

New member
@kriswas Na screenach są takie same, albo zbliżone parametry bitrate, jak podaje autor wątku. Natomiast na zdjęciu z AXN SD widać dokładnie, jak zła jest tam jakość. Obraz jest kompletnie rozmyty. To jest zupełnie na odwrót. Zamiast podać argumenty, że autor wątku się myli, Pan wszystko potwierdza. Tylko wnioski są inne.
 

kriswas

Member
Bez reklam
@kriswas Na screenach są takie same, albo zbliżone parametry bitrate, jak podaje autor wątku. Natomiast na zdjęciu z AXN SD widać dokładnie, jak zła jest tam jakość. Obraz jest kompletnie rozmyty. To jest zupełnie na odwrót. Zamiast podać argumenty, że autor wątku się myli, Pan wszystko potwierdza. Tylko wnioski są inne.

Czy ja zachwycam się jakością obrazu na AXN SD na LCD?Odpowiedź brzmi NIE! Twierdzę, że jest ta jakość niedostateczna w większości emitowanych programów. Natomiast w tym konkretnym przypadku, na tym materiale, jakość estetyczna była dostateczna, wyjątkowo. Zdjęcie tego, mimo szczerych chęci z mojej strony nie oddaje ( telefon Nokia E52 :( ). Mogę tylko dodać, że najlepszym sposobem oglądania tego kanału w jakości SD jest TV kineskopowy, bez jakichkolwiek podtekstów. A co do wniosków, to nie opieram się na cyferkach i wykresach, tylko na subiektywnych odczuciach tego co widzę.
 

JanuszKołeck

New member
@kriswas Niestety nie ma Pan racji w żadnym względzie. Ja też opieram się na odczuciach subiektywnych. Moim punktem odniesienia jest jakość filmów Blu-ray odtwarzanych z płyt Blu-ray, a nie jakichś pirackich plików ściągniętych z internetu. Poza tym punktem odniesienia są filmy DVD odtwarzane też w odtwarzaczu Blu-ray. I moje subiektywne odczucie, jeśli chodzi o jakość telewizji jest takie, że przeważnie nie jest dobrze. Mówię to na podstawie porównania tego, co widziałem w telewizji z tym, co mam na płytach. Oczywiście nikt nie wymaga, żeby w telewizji była jakość taka, jak na płycie, bo to nierealne. Ale są kanały, że zwyczajnie się nie da wytrzymać, bo obraz i głos są katastrofalnie złe. Jak ktoś chce, to niech sobie zobaczy, jak wygląda obraz na VirginTV czy choćby AXN SD. To jest MASAKRA.

A porady, żeby sobie kupić telewizor kineskopowy, to są bez sensu. Ja nie po to wydawałem pieniądze, żeby mieć Blu-raya, który ma perfekcyjny obraz, a na dodatek potrafi skalować DVD w sposób idealny do 1080p, żeby sobie teraz postawić telewizor kineskopowy.
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
kriswas- Ja zachwycony mogę być jedynie jedną transmisją HD na pięć, tak jak np mecze z euro jeszcze jako tako wyglądają tak niestety większości nie chce mi się komentować. Nawet zdj. od digitalusa pokazały jak rozmazany obraz jest w naszym sygnale w PL porównując do tego z innego kraju, współgra to też doskonale z moimi "wrażeniami" z oglądania programów HD które niestety najczęściej wyglądają tragicznie (ja często wole oglądnąć dobrze przeskalowane dvd niż to co na Nc'e). Zarzucasz promowanie fałszywych treści "czesiowi", że przedstawia w złym świetle PL telewizje, tymczasem sam pokazujesz screen z canal film z bitrate 1100 a w drugim przypadku 2600 :D. Także wybacz ale nie popieram twoich żali i prośby o zamknięcie wątku :grin:
 

kriswas

Member
Bez reklam
kriswas- Ja zachwycony mogę być jedynie jedną transmisją HD na pięć, tak jak np mecze z euro jeszcze jako tako wyglądają tak niestety większości nie chce mi się komentować. Nawet zdj. od digitalusa pokazały jak rozmazany obraz jest w naszym sygnale w PL porównując do tego z innego kraju, współgra to też doskonale z moimi "wrażeniami" z oglądania programów HD które niestety najczęściej wyglądają tragicznie (ja często wole oglądnąć dobrze przeskalowane dvd niż to co na Nc'e). Zarzucasz promowanie fałszywych treści "czesiowi", że przedstawia w złym świetle PL telewizje, tymczasem sam pokazujesz screen z canal film z bitrate 1100 a w drugim przypadku 2600 :D. Także wybacz ale nie popieram twoich żali i prośby o zamknięcie wątku :grin:

Zaraz, zaraz nie staraj się wszystkiego wrzucać do jednego kotła, bo to nie ma najmniejszego sensu. Ja ślepy nie jestem i widzę co się dzieje w polskiej TV i też nie akceptuję tego. Nawet zdaję sobie sprawę, że takiego stanu na rynku telewizyjnym w RP nie tłumaczy fakt nadawania też nie zawsze na wysokim poziomie w innych krajach. To starałem się wykazać. Taka jest niestety obiektywna prawda, że NIGDZIE NA ŚWIECIE nie istnieje telewizja, która nadawałaby swój program w 100% w jakości takiej, jaką daje np. odtwarzanie z DVD lub Blueray. Tyle jakości ile nowoczesnej technologii i infrastruktury, koniec kropka. Natomiast co do promowania fałszywych treści, to nie wiem czy Ty akceptujesz wywody autora wątku, mające z meritum poruszanych tu problemów niewiele wspólnego. Mają one raczej znamiona daleko posuniętej frustracji, tylko czy forum do tego służy?

A co do wypowiedzi Pana Janusza, ja pewnie jak Pan, mam swoje lata, ale netykieta pozwala na inną formę zwracania się do siebie. Ale ad rem, ja nie namawiam nikogo do kupna CRT, więc nie sugeruj mi, że coś takiego pisałem, bo nie pisałem :blagam: I jeszcze jedno, jeżeli kogoś stać i zgodnie z prawem chce sobie nadawać taką czy inną TV, w takiej czy innej jakości, to niech sobie nadaje, mamy wolność. Nikt też nas nie zmusza do oglądania takich programów, a tym bardziej do płacenia jeszcze za to :!:
 
Ostatnia edycja:

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Zaraz, zaraz nie staraj się wszystkiego wrzucać do jednego kotła, bo to nie ma najmniejszego sensu. Ja ślepy nie jestem i widzę co się dzieje w polskiej TV i też nie akceptuję tego. Nawet zdaję sobie sprawę, że takiego stanu na rynku telewizyjnym w RP nie tłumaczy fakt nadawania też nie zawsze na wysokim poziomie w innych krajach. To starałem się wykazać. Taka jest niestety obiektywna prawda, że NIGDZIE NA ŚWIECIE nie istnieje telewizja, która nadawałaby swój program w 100% w jakości takiej, jaką daje np. odtwarzanie z DVD lub Blueray. Tyle jakości ile nowoczesnej technologii i infrastruktury, koniec kropka. Natomiast co do promowania fałszywych treści, to nie wiem czy Ty akceptujesz wywody autora wątku, mające z meritum poruszanych tu problemów niewiele wspólnego. Mają one raczej znamiona daleko posuniętej frustracji, tylko czy forum do tego służy?
Nie czytałem wszystkich 30 stron wywodów "Czesia" ale skoro sam narzekasz na jakość TV to w gruncie rzeczy się zgadzacie i chodzi wam o to samo. Kwestia tylko taka że nie uważasz by TV w innych krajach była znacznie lepsza. Może i to trochę dziwne że Czesio z takim maniakalnym zapałem krytykuje jakość PL telewizji (już przeszło 30 stron) ale co to komu przeszkadza, co najwyżej dostawcy tv może wreszcie zaczną się martwić o swój wizerunek i zaczną faktycznie prace nad poprawą jakości ich programów. Piszesz że ludzie kupują bardzo telewizje cyfrową, ale to jest kwestia tego że takich ktosiów jak ja czy Ty (Kriswas) jest garstka. 99% ludzi jest zachwyconych jakością takiej tv jaką nadają, ja oglądając tv mówię lipa, siostra że obraz fotorealistyczny.. i że lepszego nie widziała:)
 
I

irek6311

Guest
Wypada napisać coś od siebie ...
jakość z dekodera nie powala ale mam TV 37" więc pikseli nie widzę ( jakby tak LCD 50" to byłaby masakra) ,
kanały SD na telewizorach LCD (Ful HD) muszą wyglądać kiepsko i tu żale do nadawców nie na miejscu ...
jak dodamy do tego 46" TV oglądany z 2m czy 3m to przyjemnoś z oglądania TV żadna ,
nadawcy satelitarni idą na ilość kanałów a nie ich jakość więc i kanały HD też są raczej marnej jakości ,
ja mam Cyfrowy Polsat i C+ ... LCD na CRT napewno bym nie wymienił pomimo że stacje satelitarne tak słono śpiewają za tak marną jakość przekazu cyfrowego .
 

JanuszKołeck

New member
Wypada napisać coś od siebie ...
kanały SD na telewizorach LCD (Ful HD) muszą wyglądać kiepsko i tu żale do nadawców nie na miejscu ...
QUOTE]
Czyli SD w telewizorze Ful HD nie może wyglądać dobrze? W takim razie przytoczę anegdotę.

Zawsze, kiedy do mnie przyjdzie jakiś znajomy, poza innymi tematami rozmów, padają takie pytania i odpowiedzi. A co to za telewizor? LED jakiś? No tak, LED. A ta kolombryna to co? Amplituner kina domowego. Acha. No a to takie płaskie to co? DVD? Nie, to Blu-ray? Ale jakiś mały, jakiś tani? Ile kosztował? No, sporo kosztował, bo to topowy model tej firmy. Aaaa. A może byś tak puścił jakiś film na Blu-rayu? Spoko, zaraz coś włączę. No i w tym miejscu zaczyna się zabawa, ten numer zawsze mi się udaje. Włączam sprzęt, ale najpierw włączam telewizję. Pilot od telewizora dostaje gość, żeby sobie "coś na razie obejrzał" a ja w tym czasie ładuję w odtwarzacz DVD z serialem Ghost in the Shell z pierwszego sezonu. Jak na wyświetlaczu pokaże się MENU, to mogę przełączyć telewizor na BD i odpalić film. Terza trzeba dać głos trochę głośniej i zaczyna się zabawa. Kto się zastanawia dlaczego akurat ten serial, musi sam zobaczyć. Chodzi o czołówkę nakręconą trochę inną techniką niż sam film.

No i leci DVD, a ja słucham jak się znajomi zachwycają, jaki to super kolor, jaki wyraźny obraz, jaki ostry, ile szczegółów, jaki czysty dźwięk i tak w tą mańkę. Ludzie podchodzą blisko telewizora, prawie nos przyklejają do ekranu i się zachwycają. Jednak w końcu im mówię, że to, co widzą, to DVD. Niemożliwe! No jak niemożliwe, patrz na pudełko. Rzeczywiście! Aleś mnie nabrał! No to jak wygląda Blu-ray jak z DVD jest taka żyleta. No zaraz ci pokażę.

Ten numer udaje mi się zawsze. Jeszcze nikt się nie zorientował, że to DVD a nie Blu-ray. Tak samo obraz z telewizji SD może być świetny, tylko trzeba mieć jakiś tuner, a nie szmelc. No i jeszcze trzeba umieć ustawić ten sprzęt. Dobrze podłączyć i ustawić telewizor. No i wtedy można się cieszyć kanałami SD, ale jak są dobrze nadawane. A kanały PL SD dobrze nadawane to nie jest częste zjawisko.
 
I

irek6311

Guest
JanuszKołeck cóż każdy ma jakieś wizje odnośnie jakości obrazu ...
matryca Full HD potrzebuje sygnał HD a jak podasz SD to ostrośc /jakość obrazu będzie 3x gorsza (w przybliżeniu) ,
telewizor ze stopki nie jest Full HD i SD sygnał jeszcze można zaakceptować ,
brat ma LG 47" LED 47LW5500 3D i na nim sygnał SD wygląda dużo gorzej ale to normalny objaw i żadne ulepszacze obrazu czy tuner za 2 tyś zł tego nie zmienią ,
tak na marginesie tuner ze stopki do cyfrowej telewizji daje bardzo dobry obraz < napewno nie jest to szmelc a nijak sygnał SD przyrównać do kiepskiego przekazu z HB w HD.
 

JanuszKołeck

New member
cóż każdy ma jakieś wizje odnośnie jakości obrazu ...
matryca Full HD potrzebuje sygnał HD a jak podasz SD to ostrośc /jakość obrazu będzie 3x gorsza żadne ulepszacze obrazu czy tuner za 2 tyś zł tego nie zmienią
Nie chodzi o wizje, tylko o to co widać i jak widać;-)
Matryca HD potrzebuje sygnału HD i taki dostaje. Sprawę załatwia chip obrazu w telewizorze, albo w tunerze, albo w odtwarzaczu. Pytanie jest tylko jak poradzi sobie z sygnałem SD. Mój odtwarzacz radzi sobie z DVD przykładowo tak, że na pierwszy rzut oka trudno zgadnąć co jest grane. Oczywiście różnica Blu-ray i DVD jest, ale nie 3x tylko może 1/3. Trudno w to uwierzyć, to trzeba zobaczyć.
 
I

irek6311

Guest
Skalowanie obrazu do Full HD odbija się na jakości i procesor w TV czy innym urządzeniu tego nie naprawi ,
ja na swoim TV widzę różnicę (znaczną) pomiędzy obrazem z DVD a Blu-Ray JanuszKołeck ....
na TV brata LG 47" LED 47LW5500 3D z Panasonic DMP-BDT100 3D jakość filmów DVD jest dużo słabsza od blu-ray i ulepszacze obrazu tego nie są w stanie zmienić ( obraz jest mniej płynny i mniej ostry / to jest efekt tych ulepszaczy jakości obrazu) ,
moim zdaniem jakość sygnału z platform cyfrowych na TV Full HD wygląda żle i stan taki raczej się utrzyma bo operatorzy idą na ilość kanałów a nie ich jakość ,
dla tych co mają TV LCD Full HD i telewizję cyfrową z platform satelitarnych pozostaje jedynie oglądać z większej odległości bo z tego co widziałem i w sieci wyczytałem większość ma TV za duże jak na odległość z której go ogląda ( teoretycznie piksele może liczyć) .
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Irek6311- Kupiłeś LCD. Ja testowałem wiele tv lcd i wiem jak słabo tam wygląda SD. Na FULLHD plazmie jest jednak zupełnie inaczej. A jak podłączysz jeszcze odtwarzacz skalujący do plazmy niwelujący inteligentnie brak kontur to obraz z DVD zaczyna wyglądać jak HD. Szwagier był u mnie zachwycony obrazem z DVD władcy pierścienia czy Con Air, jak mu te filmy pożyczyłem to stwierdził potem u siebie na lcd sony led 720 (40 cali a więc 2 cale mniejszy) że tego nie da się oglądać tak bardzo źle to wygląda, nie byłem zresztą zdziwiony. Oczywiście różnica do BR na plazmie jest, jednak przy 42 calach i 2.5-3 metrach DVD też zapewnia zachwyt obrazem.
 
I

irek6311

Guest
Kapral_Hicks skalowanie zawsze pogarsza jakość obrazu < obraz staje się sztuczny (im gorszy sygnał procesor obrabia tym to gorzej wygląda i płynność szybkiej akcji filmu spada) ,
plazma może tak nie eksponuje zniekształceń ale jedno pewne że nawet na niej Full HD z Blu-Ray będzie wyglądać rewelacyjnie a DVD nawet przeskalowane i ulepszone przez ulepszacze procesora obrazu takiej jakości nigdy nie uzyska a często bez tych ulepszaczy jest dużo lepiej ale trzeba usiąść w poprawnej odległości do TV (wtedy mniej widać tych pikseli) .
 

JanuszKołeck

New member
Skalowanie SD nie musi się wiązać z pogorszeniem jakości. Właśnie o to chodzi, że mój Blu-ray potrafi to zrobić niemal perfekcyjnie. Dlatego obraz z DVD jest po prostu świetny. Jeśli się włączy jakiś film na DVD a potem na Blu-ray'u to oczywiście jest różnica, ale to nie jest duża różnica. Człowiek nie ma bólu głowy oglądając filmy DVD, że mu obraz nie pasuje. Przeciwnie obraz z DVD jest świetny i ma się taką miłą świadomość, że te kilkaset płyt DVD, które stoją na półce można z przyjemnością oglądać bez myślenia, że z obrazem jest coś nie tak i trzeba te ulubione filmy kupić jeszcze raz na Blu-ray'u płacąc po kilka razy więcej, niż kiedyś za DVD. Dobry tuner też potrafi porządnie przeskalować SD do HD i jest fajnie. Ale tu jest problem taki, że mało który kanał w SD jest dobrze nadawany.
 

pawelll

Member
Panowie chciałbym delikatnie zwrócić uwagę, że odeszliście od tematu. Dyskusje na temat skalowania, BD/DVD itp. są już w innych wątkach.

Ten temat "jednego aktora" proponuję zamknąć. Czesiu.m już odpuścił :)
 

kriswas

Member
Bez reklam
Panowie chciałbym delikatnie zwrócić uwagę, że odeszliście od tematu. Dyskusje na temat skalowania, BD/DVD itp. są już w innych wątkach.

Ten temat "jednego aktora" proponuję zamknąć. Czesiu.m już odpuścił :)

Czesław? Czesław nigdy nie odpuszcza i jest wiecznie żywy, jak Chack N., sorry, jak Lenin.;)
Ale skłaniam się do Twojego zdania, tylko czy nie wypada poprosić autora o błogosławieństwo?:D
 

kriswas

Member
Bez reklam
Oczywiscie ze Czesiu .M ma racje. Bitrate kanalu ma bardzo duze znaczenie, widac to wyraznie na tym przykladzie. Polski i niemiecki kanal hd.

http://s6.ifotos.pl/img/ard-hd-od_rwasqaw.jpg
http://s6.ifotos.pl/img/tvp1hd-od_rwasqqr.jpg

Roznica w jakosci obrazu jest bardzo wyrazna na korzyc niemieckiego kanalu

@digitalus
Jeżeli znajdziesz w tym, lub w jakimkolwiek temacie na forum, że stwierdziłem coś całkowicie odwrotnego, to jestem gotów wejść pod stół i odszczekać wszystko, jak Azorek. Prawda jest taka, że jakość odbieranego sygnału zależy od tak wielu różnych czynników, gdzie bitrate nie jest jedynym i najważniejszym. Gdyby tak było, to podejrzewam, że forum nasze przestałoby istnieć. Nasz, mam na myśli kilku tu wypowiadających się, zarzut w stosunku do autora wątku, to jego fetyszowanie poziomu bitrate, a przede wszystkim skrajność i nieobiektywizm w osądzaniu nadawców telewizyjnych. I tylko tyle.
 

JanuszKołeck

New member
Bitrate to nie wszystko, ale słabe bitrate to zły obraz i wszystko na ten temat. Jak się komu chce, to ma jeszcze kilka okazji, żeby zobaczyć, jak bitrate wpływa na jakość kanałów HD - to do końca Euro. Porównać TVP1 HD z TVP2 HD chociażby, albo z kanałami niemieckimi. A w SD można sobie porównać podczas transmisji Porsche Supercup. Jest transmisja w TV4, Eurosporcie i w Eurosport DE.

Pooglądaj, pomyśl i dopiero wtedy pisz.
 
Do góry