AXN SD -skandaliczna jakość

Lemil

Banned
Jak już chyba wszyscy wiedzą AXN SD nie nadaje się do oglądania ze względu na koszmarnie złą jakość techniczną. Pytanie jest takie. Skoro kanał nie nadaje się do oglądania, to czy Cyfra powinna zwrócić mi i każdemu abonentowi za ten kanał? Czy jest na forum ktoś, kto potrafi obliczyć ile AXN wydoił ode mnie bezprawnie kasy przez 5 lat?

To samo pytanie dotyczy przecież także abonentów Polsatu, Enki, Smart HD i TP.

Ile kasy wydoił od nas AXN/SONY za kanał, który nie nadaje się do niczego, a już zupełnie nie nadaje się do oglądania?
 
Ostatnia edycja:

witusb24

New member
dobrze że ten temat jest(założyłes go)bo możesz sam sobie odpowiadać na pytania.mam axn (tv N)i jakoś na jakość i treść(szczególnie żona) nie narzekam/y.
 
Ostatnia edycja:

Lemil

Banned
możesz sam sobie odpowiadać na pytania. mam axn (tv N) i jakoś na jakość i treść nie narzekam.
Oczywiście również wszedłem sobie w ten wątek 4000 razy żeby to fajnie wyglądało, że wątek cieszy się jakimś zainteresowaniem:razz:

Gratuluję dobrego samopoczucia. W N AXN ma wersję HD. Przyjdzie czas, żeby się temu przyjrzeć.

My, tzn. ja, w tym wątku zajmujemy się wersją SD AXN. Otóż kiedyś zdarzyła się taka sytuacja, że ktoś sprzedawał konserwy dla psów z przerobioną etykietą, że to szynka konserwowa. Ludzie to kupili, zjedli i byli zadowoleni, bo było tanio. Nie zmienia to jednak faktu, że zostali oszukani i żarli żarcie dla psów.

Na czym polega oszustwo AXN? Polega na tym, że jakość jest koszmarna, zła pod każdym względem. Wprawdzie prawie nikt już tego nie ogląda, ale większość tych co oglądają nie zdaje sobie sprawy z faktu, że kanał nie nadaje się do oglądania.

Nie dalej jak kilka dni temu wpadłem na serial Elementary na SAT1 bodajże. A jakiś czas później na ten sam serial na AXN SD. Różnica w jakość na niekorzyść AXN ogromna. Zwyczajnie nie da się na to patrzeć! Koszmar!

Tylko dlaczego ludzie nie widzą różnicy? Winny jest sprzęt oraz jego ustawienia. Tak się składa, że mam w pracy kilkadziesiąt telewizorów. Są to m.in. jakieś tanie LCD 32". Nie podam marki. Otóż fabrycznie mają one takie ustawienia, że ciężko odróżnić SD od HD, nie mówiąc już o tym, że odróżnić dobre SD od słabego się w ogóle nie da.

Nie zmienia to jednak faktu, że konserwa dla psów to konserwa dla psów. A zła jakość to zła jakość i nie znaczenia, że ludzie przeważnie tego nie widzą. Tego, że jedzą konserwy dla psa też nie widząc co jedzą, jak również, że jedzą koninę zamiast wołowiny, też niczego nie zmienia. Fakt jest faktem.

I choć statystyczny Kowalski nie sprawdza czy je konserwę dla psa czy też koninę albo mięso ze szczurów zamiast wołowiny to są instytucje, które to sprawdzają.

No a ja sprawdzam AXN. I jest to kanał o koszmarnej jakości.
 
Ostatnia edycja:

bobiwr

New member
Kolego Lemil podziwiam Twoje zaangażowanie w walce z niedomaganiami tego co nam podają dostawcy treści TV. Mam jednak jedno małe pytanko: Czy w całym tym "szambie TV" jest coś co się tobie podoba? Co budzi Twój szacunek? Z góry dzieki za odpowiedź.
P.S. Uwielbiam koninę, zwłaszcza kabanosy...
 

Lemil

Banned
W zalinkowanym artykule jest takie zdanie:"Na razie Sony nadzoruje swoje kanały z regionalnej centrali w Budapeszcie, ale - jak się dowiedzieliśmy - powołanie biura w Warszawie ma nastąpić w najbliższych tygodniach." Biuro już jest, pytanie co robią pracownicy biura? Biorą pensje. Za co? Trudno odgadnąć. Myślę, że oni nawet nie oglądają swojego kanału. Gdyby oglądali, to by przynajmniej mieli świadomość, że jakość to koszmar i totalna katastrofa, zwłaszcza w wersji SD.

Co robią pracownicy AXN Polska? Nie wiem. Na pewno nie zajmują się kwestiami jakości, bo ten kanał wygląda najgorzej ze wszystkich płatnych kanałów filmowych.

Ja mam propozycję dla pracowników SONY/AXN Polska. Włączcie sobie swoje AXN i oglądajcie je na zmianę z filmami puszczanymi na innych kanałach. Wystarczą kanały darmowe jak RTL, SAT1, Pro7, VOX, a zwłaszcza ARD HD i ZDF HD. Zróbcie tak i przekonacie się na własne oczy, że bierzecie kasę za kanał płatny, który jakością jest nokautowany przez kanały darmowe!!!
 

Lemil

Banned
Tak się złożyło, że wczoraj wieczorem włączyłem sobie telewizor, żeby obejrzeć taki jeden program. Okazało się, że programu nie obejrzę, bo go nie ma. Moja gazeta, która drukuje program TV wprowadziła mnie w błąd. Nie obraziłem się, bo przecież i telewizja nie robi praktycznie nic innego, jak dezinformacja i wprowadzanie w błąd. W każdym razie telewizor został włączony i zadałem sobie pytanie: wyłączyć, czy może coś innego obejrzeć? Nie znalazłem niczego fajnego, ale zanim wyłączyłem odbiornik zajrzałem do naszego ulubionego ścieku, eeee kanału.

Wydaje mi się, że wczoraj wpadłem właśnie na odpowiedź dlaczego AXN SD jest w tak szitowatej jakości. Otóż wydaje mi się, że wszystko jest spowodowane dosyłem w jakości nieposegregowanych śmieci. Otóż kiedyś AXN SD nadawał w rozdzielczości 544x576. Teraz jest 704x576. Jest jedno ale.

Dosył AXN SD najprawdopodobniej nadal jest w 544x576:!:

W ogóle dosył AXN jest beznadziejny. Kompresja, artefakty, brudne kolory, a co najbardziej wstrętne i zarazem charakterystyczne to nieostrość i rozmycie obrazu. Bardzo właśnie charakterystyczne dla kanałów w rozdzielczości 544x576 linii.
 

Lemil

Banned
Czy zatem nazwa kanału zostanie zmieniona? Nie sądzę. To coś w rodzaju, że w jakimś kraju sprzedaje się śmierdzącą kiełbasę zrobioną w połowie z niewiadomo czego, w połowie połowy z mączki kostno-rybnej i w jeszcze jednej połowie połowy z jakiegoś mięcha czwartej jakości i nazwanie tego śmierdzącego czegoś taką samą nazwą, jak jakaś najlepsza kiełbasa jakiejś znanej fabryki kiełbasy sprzedawana w bardzo bardzo zamożnym kraju po bardzo wysokiej cenie.

To się nie stnaie. Bo nie można nazawć tak samo wyrobu wysokiej jakości i jakiegoś śmierdzącego ścierwa. To by się fatalnie kojarzyło. Załóżmy, że jakiś Amerykanin, który ogląda w Stanach kanał SONY ogląda w Polsce kanał nazwany SONY, ale będący spadkobiercą jakości(tfu!) AXN SD. Oglądając toto opatrzone nazwą SONY, a mające rozdzielczość de facto 544x576(prawdopodobna rozdzielczość dosyłu), to by w życiu nie kupił telewizora tej marki, ani w ogóle niczego tej marki.

A na koniec taka dygresja. Nie dalej jak wczoraj włączyłem sobie DVD z serialem Z Archiwym X. Odpaliłem to na moim referencyjnym odtwarzaczu Blu-ray i telewizorze, który jest, jak pewnie kiedyś wspominałem, profesjonalnie skalibrowany. No i chociaż oglądałem ten serial kilka lat temu, to przeżyłem prawie szok. Okazuje się bowiem, że na płytach jest zapis, który przypuszczalnie(raczej na pewno) jest zaledwie kopią oryginału. Widać stratę jakości, widać artefakty spowodowane kopiowaniem z taśmy wideo na inną taśmę, widać niezbyt w końcu wysoką przepływność filmu(bitrate)samej płyty. Do tej pory tego nie widziałem. I nie widzę tego, jeśli odpalę film w komputerze. No cóż. Dobry telewizor i dobry odtwarzacz dają efekt taki, że widać naprawdę wszystko. Czasem więcej niż ktokolwiek się spodziewał!

Ale AXN SD odpalone nawet w komputerze to dalej ścierwo. Mimo, że tuner w kompie nie daje tej klasy odwzorowania szczegółów, co tuner stacjonarny, to jakość tego kanału jest tak tragiczna, że nawet utrata części szczegółów nic nie pomoże. Zresztą na AXN nie ma żadnych szczegółów, to jest rozmyte mydło. Ale ochydę kolorów to już widać na każdym sprzecie.

I takie coś nazwać SONY? Lepiej zrobić sepuku!
 

Lemil

Banned
No cóż. Jako już prawie, bo do północy, abonent nieboszczki Cyfry+, chciałbym napisać te ostatnie słowa w tym wątku.

Otóż jakość AXN SD jest dalej szajsowata. Pikseloza jest wszechobecna. Wczoraj włączyłem toto z ciekawości i stwierdziłem, że pikseloza pokazuje się nawet w czasie wyświetlania tej animowanej planszy z logo AXN. Normalnie masakra. Kolory, ostrość itp. dalej do D,

Niemniej skoro kończy mi się umowa i pozostanę jedynie z kanałami dostępnymi za darmo, to i nie będę oglądał tego szitowatego AXN. Tzn. nie oglądałem tego i tak, zaglądałem tylko w celach "naukowych" żeby mieć jakiś powód do darcia łacha z tej zasmarkanej stacji.

Dodam na koniec, że koniec umowy nie jest dla mnie jakąś tragedią, bo największa świętość w moim polskim domu - telewizor - przestanie świecić.

Otóż zakończenie umowy jest dla mnie chwilą radosną. Jako, że spędzałem przed telewizorem może kilka godzin w tygodniu, oglądając na domiar złego najczęście i tak kanały nieszyfrowane, miałem zawsze co miesiąc wrażenie prz płaceniu abonamentu Cyfrze, że płacę im za nic, bo i tak tego szitu nie oglądam.

Teraz wreszcie nastanie jakiś stan normalny. Nie oglądam nie płacę. Czego i wam życzę.
 

Lemil

Banned
Jest nowa platforma nc+ która ma w swojej ofercie kanał AXN. Ma też ten AXN w wersji SD czyli właśnie ten, który mamy na widelcu. Że to Cyfra, a transponder Polsatu? A co za różnica? Cyfra już R.I.P. czyli trupem jest, natomiast są wciąż ludzie, którzy są sierotami po nieboszczce Cyfrze i mają sprzęt SD. Więc dla nich alternatywa jest taka. Oglądać AXN SD, albo nie oglądać wcale. Można oczywiście skusić się na migrację do nc+ ale wiąże się to z:
a) bardzo dużą podwyżką abonamentu, czasem ponad 50 zł. więcej sobie życzą cwaniaczki od Żula Żuliena.
b) w sumie nie wiadomo co się dostanie w pakiecie, bo obiecują jedno, a dostaje się coś innego.
c) z w miarę szanowanego abonenta Cyfry staje się człowiek śmieciem, którym pomiatają, lekceważą go i targają nim jak pies flakiem i który nie ma żadnych praw, a tylko jeden obowiązek - płacić!
W sumie po przeczytaniu chyba już kilku tysięcy skarg na nc+ uważam, że jej abonentami stają się ludzie, którzy mają takie pojęcie o telewizji, jak nastolatki o seksie, które myślą, że w ciążę można zajść od trzymania się za ręce.

A teraz przejdźmy do konkretów czyli jakości.

Otóż w październiku 2011 nagrałem sobie z pewnego dostępnego w przekazie naziemnym i analogowym kanału, film Egzorcyzm Emily Ros. Film mi się spodobał, postanowiłem go zachować w postaci DivX-a. Kilka dni temu trafiłem na ten film na AXN. No i postanowiłem porównać jakość mojego DivX-a z "oryginałem" na AXN SD. Oto rezultaty porównania.

1. Jakość obrazu na AXN SD jest gorsza od DivX-a, który był nagrywany z kanału o dobrej jakości i skompresowany do wagi 753MB (kodowanie w dwóch przebiegach) i ma rozdzielczość 720x400 czyli została zachowana pozioma rozdzielczość oryginału. Nawiasem mówiąc to taki dość porządnie zrobiony DivX. Wróćmy do AXN. Film na AXN ma bardzo dużą ilość artefaktów kompresji i jest z tego powodu bardzo "niespokojny" i robi wrażenie zaszumionego. W gruncie rzeczy jest to szum MPEG. Obraz ma gorszą plastykę i mniejszą dynamikę. Kolorystycznie też jest gorzej. Ostrość na AXN w porównaniu do DivX-a też gorsza.
2. Ścieżka dźwiękowa również jest gorsza. Nie jest to już taki dramat, jak był na AXN SD kiedyś. Ale i tak dźwięk jest wyraźnie gorszy. A na domiar złego lektor jest dograny w taki sposób, że całkowicie maskuje ścieżkę dźwiękową filmu. Nie jest to wersja dla muzykalnego widza, niestety.

Żeby nie przedłużać. AXN SD z oferty nc+ niestety nie wytrzymuje porównania z filmem nagranym z kanału o dobrej jakości emisji i skompresowanym dodatkowo do DivX-a przy wcale nie aż tak wielkiej przepływności, bo film pełnometrażowy 750MB to jednak duża kompresja.

W sumie wciąż AXN SD to porażka jakościowa.

Alternatywa czy oglądać AXN SD czy nie oglądać wcale nadal musi być rozstrzygnięta w sposób taki: nie oglądać wcale.
 

Lemil

Banned
AXN SD jest w ofercie smart HD+ i w związku z tym będziemy się przyglądać temu kanałowi nadal.

Przede wszystkim pytanie jest takie. Dlaczegóż to w ofercie smart HD+ jest tylko wersja SD? Czy komuś stałaby się krzywda, gdyby to było HD? Czy na AXN HD jest coś innego niż na SD? Nie, jest to samo. Więc w czym problem? Problem polega na tym, że wciąż są ludzie, którzy usiłują wydrzeć w chamski sposób od abonentów maksimum kasy nie oferując w zamian niczego wartego tych pieniędzy. Jeśli chodzi o AXN to ten kanał nie jest wart funta kłaków jeśli chodzi o zawartość programową, natomiast jakość, to po prostu jest permanentny skandal.

Ostatnio bitrate znów(!) spadło, co wydawałoby się rzeczą niemożliwą, bo i tak oscyluje ono w okolicach zera, ale to jednak fakt! Według danych z portalu zajmującego się pomiarem bitrate średnia z wielu pomiarów dla AXN SD wynosi 1,9Mb/s. To wartość dramatycznie niska wskazująca koszmarną jakość obrazu. Przy tak niskim bitrate kolory są brudne, przekłamane i wyprane. Obraz nieostry i rozmyty. Jeśli zaś chodzi o drobne i bardzo drobne szczegóły obrazu, to ich po prostu brak! Natomiast pikselizacja obrazu i szum MPEG to temat na osobny i długi artykuł.

To w teorii. A jak jest w praktyce? Dokładnie tak czyli koszmarnie źle. Kto ogląda choć trochę telewizję na innych kanałach, a co gorsza ma kilka filmów na półce, może wręcz przeżyć szok, gdy zobaczy jakiś film lub odcinek serialu, który zna w oryginale lub z jakiegoś kanału TV o dobrej jakości.

Poglądowo różnica pomiędzy AXN i jakimś dobrym kanałem; powiedzmy RTL z Astry FTA; jest dużo dużo większa, niż różnica w jakości dobrej transmisji meczu w piłkę nożną w HD w TVP1 HD, a tym czymś dziwnym, które pokazało nam mecz reprezentacji z Mołdawią. Różnica pomiędzy AXN SD i oryginałem jest taka, jak pomiędzy transmisją meczu w porządnym HD w TVP1 HD i transmisją meczu Polska Mołdawia w TVP1 SD. Takie są moje, subiektywne, odczucia.
 
Ostatnia edycja:

Lemil

Banned
Zła jakość nadawania przejawia się przede wszystkim w pikselizacji obrazu. AXN jest tu świetnym przykładem, jak można zmasakrować obraz... i brać jeszcze za to pieniądze.

 

Lemil

Banned
Nie wierzę, po prostu nie wierzę. A jednak!

orcb.jpg


AXN SD zanotował kolejny "sukces" w postaci totalnej pikselozy na zwykłej, tylko trochę animowanej planszy. Zauważyłem, w trakcie bloku reklamowego na innej stacji pokazującej pewien znany wyścig 24 godzinny. Przełączyłem się na chwilę na AXN SD, nasz kanał w jakości ścieku kanalizacyjnego. No i zauważyłem niepokojące, a zarazem śmieszące zjawiska. No i nie omieszkałem się nimi z wami podzielić.

Wypada napisać jeszcze jedno. To naprawdę tak wygląda na ekranie telewizora!!! Totalna pikseloza co kilka/kilkanaście sekund. Co będzie dalej? Dosył zwyczajnie padnie i będzie czarny ekran? Oby!!! I oby już na zawsze!!!
 

Lemil

Banned
Tak się składa, że zdarzyło mi się obejrzeć, od bodaj ponad roku, jakiś film na AXN SD. I co z tego wynika? Otóż zauważyłem, że:

Z całą pewnością dosył jest w rozdzielczości 544x576 czyli taki, jak był wcześniej. Zmiana rozdzielczości na transponderze to tylko sztuczka mająca zamaskować faktyczne parametry dosyłu. Przypomnę 544x576 i to w czasie, kiedy SONY reklamuje telewizory 4K!!!

To, że dosył jest w rozdzielczości 544x576 można poznać po "ząbkowaniu" krawędzi przedmiotów widocznych w obrazie. Jeśli to będzie zwłaszcza linia zbliżona do pionu lub poziomu i kamera wykonuje jakiś ruch lub ten przedmiot się porusza, to widać, że ta krawędź skacze i szarpie. Coś w tym stylu można zauważyć, gdy popatrzymy na jakąś krawędź przez sitko i poruszymy nim, tzn. sitkiem.

Pikseloza jest totalna. Artefaktów jest ilość wręcz niewyobrażalna. Wszystko, co się rusza wywołuje wręcz paroksyzmy pikselizacji.

Obraz jest niewyraźny, rozmyty, nieostry. Kolory brudne.

Jeśli chodzi o kolor, to zastosowano kolejną sztuczkę, która ma zamaskować fatalną i przedpotopową jakość dosyłu. Podbito nasycenie kolorów sztucznie do takiego poziomu, że niska przepływność nie zabije koloru w taki sposób, jakby pozostawić nasycenie na normalnym poziomie. Jednak z tym sztucznym nasyceniem koloru ktoś przesadził, bo mimo, że kolor jest brudny i landrynkowy, to mimo wszystko widać wyraźnie, że nasycenie przekracza normę.

No i na koniec wypada stwierdzić, że osoba, która podjęła decyzję, żeby zmienić rozdzielczość na transponderze do 704x576 żeby zamaskować fakt, że dosył ma rozdzielczość 544x576 jest kompletnym ignorantem. Otóż tylko idiota nie zdaje sobie sprawy, że każde dodatkowe przeskalowanie pogarsza ostrość. W związku z tym, choć obraz ma rozdzielczość 704x576, to jego jakość jest GORSZA niż gdyby pozostawiono 544x576 czyli tak, jak jest w dosyle.

Gratulujemy firmie SONY, że zatrudnia ludzi, którzy nie znają nawet elementarnych podstaw techniki telewizyjnej. Świetna reklama dla firmy!
 

Lemil

Banned
Jak już napisałem AXN SD ma dosył w rozdzielczości 544x576 linii. W obrazie można to poznać, że następuje dodatkowe zbędne i szkodliwe przeskalowanie do rozdzielczości 704x576 po tym, że takie elementy obrazu, jak grill samochodu, dachówki, generalnie wszystkie proste krawędzie i struktury migoczą, przeskakują i drgają. Ogólnie cały obraz jest niespokojny, żyjący własnym życiem. Poza tym jest bardzo nieostry, rozmyty i pozbawiony drobnych szczegółów.

Osoby mające trochę lepsze telewizory z łatwością to zauważą i już nigdy nie będą chciały wracać do tego szitu made by SONY.



Poza tym wszystkie krawędzie nawet w całkowicie nieruchomym kadrze są "ząbkowane".

A jeśli chodzi o pikselizację obrazu, to proszę. Oto drobny przykład.



Życzę wszystkim posiadaczom smart hd+ miłego opłacania karty. Doprawdy widać za co płacicie!
 
Ostatnia edycja:
Do góry