Auro-3D.

Bipo

Active member
Bez reklam
Krzysiek.
Podczep wyjscie pre-out centrala z avr do koncowki. Pewnie i tak masz tak podlaczone

Jednego centrala podlacz do amplitunera, a drugiego do koncowki mocy. I sprawa zalatwiona, nic sie nie stanie bo kazdy z innego wzmacniacza zasilany.

A nasze marantze nawet jak masz podlaczone koncowke mocy to na zaciskach avr dalej jest audio.

Dokładnie 1 pod avr 2 central poprzez prę aut na końcówkę mocy. Bezpiecznie i masz sygnał na dwa jednocześnie. . :)
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Okazuje się, że nie trzeba będzie czekać na nową serię amplitunerów (…500) Denona, aby otrzymać kodek Auro-3D. Już nadchodzące amplitunery tj. X-4400H, oraz X-6400H, będą w nie wyposażone.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Zrobiłem dziś krótkie testy.
Drugi głośnik podpiąłem jak radziliście, do ampli:
- do końcówki central Dali Ikon Vocal mk2 nakierowany na słuchacza, czyli nieco do góry
- do ampli Dali Phantom Kompas 6M nakierowany na słuchacza, czyli nieco w dół.

Są to głośniki o kompletnie różnych konstrukcjach, parametrach i wpięte w urządzenia o różnej mocy, więc już byłem sceptycznie nastawiony do takiej zabawy. Nie robiłem ponownej kalibracji. Po pierwsze dlatego, że po puszczeniu sygnału testowego (szumu) moje ucho nie wychwyciło różnic w poziomie głośności szumu, a po drugie to jakoś sobie tego nie wyobrażam, jak procesor ma rozpoznać, że podpięte są nagle dwa głośniki pod jeden kanał, w dodatku kompletnie różne? Jak rozpozna, że jeden głośnik trzeba dajmy na to ściszyć, a drugi zgłośnić?
Pewnie ni jak, a przy najmniej mój ampli tego raczej nie potrafi. Co innego taki z obsługą Auro 3D


Dlatego zwyczajnie odsłuchałem też kilkanaście scen z kilku filmów.
Na początku nie słyszałem żadnej różnicy między pojedynczym (dolnym) centralem, a konfiguracją z dwoma (dolny i górny). Okazało się, że jednak wypadły kable i dlatego nie słyszałem górnego. Po poprawce coś jednak się zmieniło. Z miejsca odsłuchu od razu dało się wyłapać ciekawe zjawisko, mianowicie dialogi od razu przeniosły się z dołu (mimo, iż dolny central mam nakierowany na słuchacza) na mniej-więcej środek ekranu. Coś jak przy stereo słyszymy wokale po środku w płaszczyźnie poziomej.
Mimo, iż instalacyjny Dali Kompas podłączyłem bez tylnej obudowy oraz mimo iż zakryłem go nietransparentnym dla audio ekranem dało się odczuć pozytywny efekt.

Czy warto? Nie wiem. U mnie chyba niekoniecznie.
Po podniesieniu ekranu, czyli odsłonięciu głośnika słychać było oczywiście trochę precyzyjniej, ale prawie nie oglądam filmów na 46 calowym telewizorze :) Gdybym miał go na stałe przymocować to tylko w pozycji prostopadłej, a nie nakierowanej na słuchacza. W ten sposób też testowałem i efekt jest już odczuwalnie słabszy. Może przy remoncie sufitu umieścić go w suficie, pod odpowiednim kątem (?) i wtedy już ampli z pełną obsługa Auro...
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Nie chciałem zabierać głosu w dyskusji, ale…
No owszem. W ramach zbierania własnych doświadczeń, można się tak „pobawić”. Nie będę się „rozwodził”, ale nie wiem, czy ktoś pamięta o moich doświadczeniach, o których pisałem, z dwiema kolumnami centralnymi (dół-góra) przez pryzmat Auro. Tyle tylko, że ja robiłem to inaczej.

Krzysztof, pytasz, czy warto? Nie. Jak dla mnie, nie warto. Z różnych powodów. Zresztą, już na wstępie swojego postu dałeś do zrozumienia, że to bezsens. I żaden amplituner (na chwilę obecną), czy samo Auro, też tego nie zmieni. Owszem, daje to pewien efekt. Lecz, wbrew pozorom, od strony technicznej, jest to jedynie sztuka dla sztuki. Dlatego też, nie idźcie tą drogą. Co innego odpowiednie procesory dźwięku. Ale to już zupełnie inna bajka.

PS Ciekaw jestem opinii tych osób, które zakupią najnowsze amplitunery i w zaistniałej sytuacji, niejako przy okazji, a może właśnie dlatego, że chcą Auro, bo teraz będzie „darmo”, zechcą podzielić się swoimi wrażeniami.

Rafał, czy mógłbyś dać linka? Bo jeśli tak będzie, to będzie to rewolucja, która wielu ucieszy. ;)
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie chciałem zabierać głosu w dyskusji, ale…
Twoje wypowiedzi zawsze mile widziane ;)
Obecnie głośnik powędrował do pudła
nie wiem, czy ktoś pamięta o moich doświadczeniach, o których pisałem, z dwiema kolumnami centralnymi (dół-góra) przez pryzmat Auro. Tyle tylko, że ja robiłem to inaczej.
Jeśli przypomnisz, będzie łatwiej ;) (linki, nr postów?)
Rafał, czy mógłbyś dać linka? Bo jeśli tak będzie, to będzie to rewolucja, która wielu ucieszy. ;)
Dokładnie tak ;)
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Krzysztofie, proszę bardzo. ;)
Generalnie, wszystko zaczęło się od postu nr. 506 http://www.hdtv.com.pl/forum/1301956-post506.html
Aby było łatwiej, to dorzuciłbym jeszcze co istotniejsze posty: 514, 515, 520, 522, 526.
Mój komentarz do tego wszystkiego jest jeden; owszem, może być fajnie, jednak należy dać sobie spokój z takimi „wynalazkami” i zamiast tego, inwestować w „prawdziwy” głośnik/kanał, jaki by on nie był - w tym przypadku VoG, odnośnie Auro, a który to głośnik (szczególnie w przypadku treści muzycznych), da nam znacznie więcej radości i satysfakcji. O czym można również przeczytać w jednym z akapitów http://www.hdtv.com.pl/forum/1332323-post785.html
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Widzę, że „ofensywa” p. Wilfrieda trwa. ;-) I bardzo dobrze, bo z pożytkiem dla wszystkich. Szkoda, że Dolby nic nie robi (chyba, że czegoś nie wiemy) w tym kierunku, aby umożliwić Atmosowcom odtwarzanie treści Auro. Z pewnością, ucieszyłoby to ich.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Krzysztofie, proszę bardzo. ;)
Generalnie, wszystko zaczęło się od postu nr. 506 http://www.hdtv.com.pl/forum/1301956-post506.html
Aby było łatwiej, to dorzuciłbym jeszcze co istotniejsze posty: 514, 515, 520, 522, 526.
Mój komentarz do tego wszystkiego jest jeden; owszem, może być fajnie, jednak należy dać sobie spokój z takimi „wynalazkami” i zamiast tego, inwestować w „prawdziwy” głośnik/kanał, jaki by on nie był - w tym przypadku VoG, odnośnie Auro, a który to głośnik (szczególnie w przypadku treści muzycznych), da nam znacznie więcej radości i satysfakcji. O czym można również przeczytać w jednym z akapitów http://www.hdtv.com.pl/forum/1332323-post785.html
Dziękuję.
Po przeczytaniu tych postów widzę, że doszliśmy do identycznych wniosków i dylematów.
Podsumowując, nie wiem czy się śmiać, czy płakać, ale w moim przypadku jeszcze nie nadszedł właściwy czas na zabawę z dodatkowym centralem. Jednak zostawiam go na "lepsze" czasy.
Sprzedać - ciężko będzie jeden, a jak przyjdzie co do czego, to znów jednego nie kupię ;)
 

raf7705

Banned
Postanowiłem, też przetestować sobie górny centralny.
No no. Mi się chyba podoba.
Narazie na próbę położyłem na TV ale ja mam 78" tak że jestem zadowolony z efektu. Bałem się że dźwięk nie będzie się zgrywał ale nic takiego nie zauważyłem.
Dialogi są wyraźniejsze, bo to zawsze z dwóch nie z jednego 😁.
Uchwyt już mam przygotowany, tylko pomalować i zakładam górny centralny na stałe.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Zostaw sobie na VOG, jak będziesz miał auro3d.
Jam mam dwa centralne w zapasie 😁
Raf, mój zakup podyktowany był dokładnie takim zamiarem;
mianowicie chciałem kupić piąty głośnik sufitowy, by w przyszłości zainstalować go jako VoG. Jednak sprzedają je wyłącznie parami, stąd został mi się jeden i pobawiłem się też dodatkowym centralnym ;) Wrażenia przyjemne, ale dopieszczę to przy następnym remoncie...
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Naszły mnie takie refleksje.
Fajnie, że panowie z Auro Technologies pracują nad możliwością odtwarzania treści Auro, przez głośniki sufitowe Atmosa, co na pewno daje kolejny plus i przewagę dla Auro. I chwała im za to. Tyle tylko, że nie zmienia to clou problemu.

Powiedzmy, że i Atmos miałby możliwość pełnego odtwarzania treści Auro. No i co z tego.
W dalszym ciągu, nie ma możliwości przełączania się między układami głośników i jesteśmy skazani tylko na jeden z nich.
Albo opowiadamy się za Atmosem, z jego układem i konfiguracją głośników albo, analogicznie, za Auro. Innej możliwości nie ma. Czy istnieje kino Atmos, odtwarzające Auro?

No chyba, że ma się gdzieś założenia każdego z systemów i interesuje wyłącznie możliwość odtwarzania jednego kodeka przez drugi, a reszta jest bez znaczenia. Ważne, żeby grało. Można i tak.
Dla mnie istotne jest to, aby każdy z kodeków był odtwarzany zgodnie ze sztuką, na swojej oryginalnej konfiguracji głośników i tak, jak to być powinno – „prawdziwy” Atmos i „prawdziwe” Auro, a nie ich namiastki. Oczywiście, takie rozwiązanie jest dla tych, którym na tym zależy i chcieliby mieć dwa, niezależne systemy. I oto „walczę” ;-). W przeciwnym wypadku, jeśli coś takiego kogoś nie interesuje, to nie ma o czym mówić. Stąd też moje „wynalazki”, umożliwiające fizyczne ich połączenie, bo inaczej się nie da, bez jakichkolwiek kompromisów, czy dylematów; co wybrać? Skoro można mieć jedno i drugie.
 
Ostatnia edycja:

raf7705

Banned
Wszystko fajnie ale ciekawe ile osób będzie chciało zakładać 4 głośniki na sufit i 4 na ścianę?
Pewnie kilku zapaleńców się znajdzie 😀.
Fajnie, żeby taka opcja była ale nie wróżę jej popularności.
 
Do góry