Aster HDTV

aruh

New member
Zrobiłem kilka zdjęć w celu pokazania różnicy kolorów w obrazie przez HDMI z obrazem przez SCART, o której pisałem wcześniej.

astertest.fotosik.pl/albumy/448170.html

Z lewej strony ekranu - obraz przez HDMI
Z prawej strony ekranu - obraz przez SCART

Zdjęcia robione telefonem dlatego jakość zdjęć nie jest najlepsza.
 

qura12

Member
Bez reklam
Ja dekoder będę miał dopiero we wtorek, ale jedna rzecz już mnie martwi... Piszecie że na TVN HD jest problem z wyświetlaniem sygnału 4:3 (reklamy itd.) a jak jest na normalnym TVN? Czy przy takich samych ustawieniach jak do HD na kanale SD wszystko dobrze się wyświetla? W tej chwili na motoroli mam ustawione 4:3 a na tv mam tak że obcina górę i dół, tak żeby programy w letterboxie były normalnie na cały ekran. Gdy w motoroli ustawie 16:9 to nie mogę dobrze ustawić obrazu 4:3 czy letterbox, a z tego co zrozumiałem wszyscy macie ustawione właśnie na 16:9...
 

Peek

New member
Bez reklam
Podłączyłem Scartem i musze przyznać, że na HDMI jest o wiele ostrzej (przynajmniej u mnie) pewnie jest to też kwestia TV.
 

nes5

New member
Bardzo proszę o szybką odpowiedź w sprawie usługi HD, ponieważ zamówiłem instalację na czwartek, ale z tego co tu czytam chyba się z niej wycofam. powiedźcie proszę czy czy obraz z kanałów w standardzie SD jest lepszy przez dekoder Kaon (lub dekoder Motoroli) w porównaniu z tym co mam teraz czyli sygnał analogowy aster (aster basic). Telewizję oglądam przez projektor 720p. A drugie moje pytanie dotyczy tego, czy obraz wypuszczony przez SCART do nagrywarki HDD będzie gorszy od obrazu nagranego na tej nagrywarce HDD jeśli do niej bezpośrednio dostał dostarczony sygnał przez kanał antenowy (jak to ma miejsce teraz gdy mam aster analogowy).
Będę czekał z niecierpliwością na wasze opinie.
Pozdrawiam
To mój pierwszy post8)
 

nes5

New member
i jeszcze jedno pytanie. Jak jest z rozdzielaniem sygnału jeśli ma się aster hd?
czy dalej jest to możliwe na dwa telewizory (zakładając że jest jeden dekoder)? czy można mieć po rozdzieleniu - sygnał analogowy do jednego telewizora i sygnał cyfrowy doprowadzony do dekodera?
 

k_luke

New member
nes5 napisał:
i jeszcze jedno pytanie. Jak jest z rozdzielaniem sygnału jeśli ma się aster hd?
czy dalej jest to możliwe na dwa telewizory (zakładając że jest jeden dekoder)? czy można mieć po rozdzieleniu - sygnał analogowy do jednego telewizora i sygnał cyfrowy doprowadzony do dekodera?
Jak najbardziej tak - ja mam 3 telewizory podłączone - 1 na Motoroli, 1 na Koanie i 1 analogowo. Dodadtkowo jakość kanałów z analogówki i z Kaona przez Euro wg mnie jest taka sama... przez HDMI obraz jest ostrzejszy ale nieco drży...
 

darkheart

New member
Czy ktoś wie co z Polsatem Sport HD ? Jest jeszcze jakaś szansa iż może jeszcze podczas Euro 2008 bedzie dostępny? Oglądałem na Eurosport HD powtórki meczy i musze powiedzieć że to jest to! Mecze w HD to wypas i bajka!!! Czy dane bedzie nam jeszcze oglądać na żywo Euro2008 w HD ?:roll:

Puki co oglądam na Polsacie zwyczajnym mecze i na telewizorze podczas transmisji mam czarne paski poziomie u góry i dołu. Czy ktoś wie jak można pozbyć się tych pasków aby było na cały ekran ? Na Eurosporcie HD jak są powtórki meczy nie mam tych pasków tylko właśnie na cały ekran.
 

mrowkapj

New member
zen28 napisał:
Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego kanały SD puszczone po lepszym kablu i z nowszym dekoderem są gorszej jakości? Przecież to bez sensu! Jest szansa, że to poprawią?

No właśnie! Ktoś wie? U mnie też jest gorzej. HD OK, ale SD poleciało jakby szło na kablu z piorunochrona.
 

qura12

Member
Bez reklam
mrowkapj napisał:
No właśnie! Ktoś wie? U mnie też jest gorzej. HD OK, ale SD poleciało jakby szło na kablu z piorunochrona.
Ja jeszcze tego nie widziałem (monter przychodzi jutro) ale wydaje mi się że stoi za tym marnej jakości skaler o ile takowy wogóle jest. Możliwe, że obraz skaluje się poprzez tv a nie dekoder... Jeżeli ma ktos taką możliwość przydało by się sprawdzić jak sprawuje się obraz podłączony przez skaler w amplitunerze, wtedy styłacja byłaby jasna. Tylko że obraz wypuszczany z dekodera musi być wtedy ustawiony na 576p
 

tdj

New member
darkheart napisał:
Czy ktoś wie co z Polsatem Sport HD ? Jest jeszcze jakaś szansa iż może jeszcze podczas Euro 2008 bedzie dostępny? .
Jest dostepy w W-wie za free, wystarczy tuner dvb-t do kompa. Ja juz ogladalem wszystkie 4 mecze w HD, jakosc rewelacja.

wiecej info w moim poscie na forum emitela

www emitel pl/forum-dyskusyjne/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t-2013-dekodery-zagadnienia-zwiazane-z-odbiorem/150216089
 

mrowkapj

New member
qura12 napisał:
Ja jeszcze tego nie widziałem (monter przychodzi jutro) ale wydaje mi się że stoi za tym marnej jakości skaler o ile takowy wogóle jest. Możliwe, że obraz skaluje się poprzez tv a nie dekoder... Jeżeli ma ktos taką możliwość przydało by się sprawdzić jak sprawuje się obraz podłączony przez skaler w amplitunerze, wtedy styłacja byłaby jasna. Tylko że obraz wypuszczany z dekodera musi być wtedy ustawiony na 576p

Wydaje mie się, że jest to problem ze skalowaniem obrazu, bo lekko poszarpane linie skośnie są zauważalne. Ale w moim odczuciu obraz ma większą ziarnistość i jest mniej ostry, tak jakby występowały lekkie zakłócenia.
Oglądam na plazmie Panasonic 42" Viera TH-42PY70 i nie mam zastrzeżeń co do niej, ponieważ HD Asterowskie jest bardzo ładne a obraz z blu-raya genialny.
 

zen28

New member
Witam
Dwa pytania:
1. Co zrobić jak w kinie domowym mam wejście optyczne? Kupić konwerter i przerobić w ten sposób coaxial na optyczne? Nie będzie wtedy problemu z DD 5.1?
2. Dlaczego na niektórych programach SD ną poziome paski na górze i na dole a niektóre są rozciągnięte na cały ekran? Ktoś tu już wcześniej pisał o tych paskach na polsacie. Jak się ich pozbyć?
Pozdrawiam
 

michaelius

New member
mrowkapj napisał:
Wydaje mie się, że jest to problem ze skalowaniem obrazu, bo lekko poszarpane linie skośnie są zauważalne. Ale w moim odczuciu obraz ma większą ziarnistość i jest mniej ostry, tak jakby występowały lekkie zakłócenia.
Oglądam na plazmie Panasonic 42" Viera TH-42PY70 i nie mam zastrzeżeń co do niej, ponieważ HD Asterowskie jest bardzo ładne a obraz z blu-raya genialny.

Jak masz ustawione 720p czy 1080 i to obraz SD jest najpierw skalowany przez Kaona i telewizor nie ma nic do roboty bo dostaje obraz w tych formatach i tak go traktuje.

Trzeba by zrobic eksperyment i przestawic na 576p/i i wtedy porownywac jakosc euro/antena/hdmi.
 

qura12

Member
Bez reklam
No to miej więcej o to samo mi chodziło tylko żeby puścić obraz po hdmi przez skaler w amplitunerze jak ktoś ma
 

Vodnik

New member
michaelius napisał:
Jak masz ustawione 720p czy 1080 i to obraz SD jest najpierw skalowany przez Kaona i telewizor nie ma nic do roboty bo dostaje obraz w tych formatach i tak go traktuje.
Przy 720p telewizor jak najbardziej ma co robić, bo panel plazmowy tego konkretnego modelu ma rozdzielczość 1080 linii. Czyli tak czy inaczej telewizor musi przekonwertować "w górę" sygnał z 720 linii na 1080. Przy 1080i rzeczywiście telewizor nic nie musi robić, bo sygnał ma właściwą rozdzielczość.
 

Vodnik

New member
michaelius napisał:
No ale wtedy chyba straca kanaly HD bo Kaon bedzie je skalowal do 576 ?
Oczywiście. 576p ma sens jedynie dla SD - to jest rozdzielczość odpowiadająca zwyczajnemu sygnałowi PAL, tyle że z progresywnym skanowaniem.

A tak w ogóle to wczoraj byli u mnie spece z Astera wymienic spalony zasilacz od Kaona i przy okazji pogmerali w różnych ustawieniach (nie wiem niestety czy w Kaonie, czy w jakichs puszkach w bloku, bo nie było mnie wtedy w domu) i zdecydowanie poprawiła się jakość SD. Wcześniej miałem widoczne ziarno i generalnie dość podły obraz w porównaniu z analogiem, a teraz jest bardzo ładnie - poza lekkim migotaniem pewnych elementów obrazu (ramki, napisy itp) na 720p to jest wyraźnie lepiej niż po analogu.
 
Ostatnia edycja:

Vodnik

New member
zen28 napisał:
Witam
Dwa pytania:
1. Co zrobić jak w kinie domowym mam wejście optyczne? Kupić konwerter i przerobić w ten sposób coaxial na optyczne? Nie będzie wtedy problemu z DD 5.1?
2. Dlaczego na niektórych programach SD ną poziome paski na górze i na dole a niektóre są rozciągnięte na cały ekran? Ktoś tu już wcześniej pisał o tych paskach na polsacie. Jak się ich pozbyć?
Pozdrawiam
Jeżeli kupisz konwerter optyk-coaxial to powinno wszystko działać (łącznie z DD5.1 na tych programach, które tak nadają), bo sygnał w obu przypadkach jest w tym samym formacie SPDIF, różnica jest jedynie w sposobie przesyłania.

Natomiast co do SD to pytanie jak masz ustawiony dekoder jeżeli chodzi o wypuszczanie sygnału 4x3?
Możesz mieć "ekran pillar box" albo "panoramiczny" (jest chyba jeszcze opcja "pan&scan" ale jej nie ma sensu używać). Jeżeli masz "pillar box" to obraz 4x3 jest pokazywany w naturalnym kształcie/proporcjach i po bokach ekranu 16x9 są doklejone czarne pionowe pasy. Jeżeli masz "panoramiczny" to obraz 4x3 jest rozciągany na boki żeby wypełnić cały ekran 16x9 (innymi słowy obraz jest deformowany - kiedy pokazują koło, to na ekranie zobaczysz poziomą elipsę).
Paski na górze i dole obrazu SD to już sprawa nadawcy. Jeżeli jest nadawany program, który był nagrany w tradycyjnym starym formacie to wypełnia całą klatkę 4x3. Wtedy przy trybie "pillar box" będziesz mieć obraz wypełniający ekran od góry do dołu, ale z pionowymi pasami po bokach dodanymi przez dekoder. Natomiast w trybie "panoramicznym" taki obraz wypełni cały ekran 16x9, tyle że będzie rozciągnięty "na siłę" w poziomie do rozmiaru 16x9.
Jeżeli zaś program nadawca ma przygotowany w 16x9 (zwykle seriale, imprezy itp.), to zazwyczaj w polskich telewizjach SD nadawca dodaje "na stałe" czarne pasy nad i pod tym obrazem i wysyła to jako sygnał 4x3 (jedynym wyjątkiem jaki jest w analogowym Asterze jest Polsat 2, który nadaje anamorficznie, ale to zupełnie inna bajka). No i znowu to co zobaczysz na ekranie u siebie zależy od ustawień dekodera, ale ogólnie rzecz biorąc jest identycznie jak opisałem powyżej, tyle że musisz pamiętać, że poziome pasy są CZĘŚCIĄ OBRAZU nadawanego przez nadawcę - dla dekodera to jest najzwyklejszy sygnał 4x3. Czyli dla "Pillar Box" będziesz mieć pionowe pasy po bokach dodane przez dekoder, plus poziome pasy wstawione przez nadawcę. Rezultat: obraz o właściwych proporcjach, ale otoczony grubą czarną ramą... Dla ustawienia "panoramicznego" będziesz mieć obraz rozciągnięty na bok od brzegu do brzegu, ale poziome pasy nadal pozostaną (tylko szersze na boki) - tyle że jeszcze na dodatek proporcje obrazu będą zniekształcone (wspomniana pozioma elipsa zamiast koła).
Z twojego postu wnioskuję, że masz ustawioną "panoramę", czyli wszystko dekoder rozciąga Ci w poziomie na siłę (czyli zaburzając proporcje) na całą szerokość ekranu 16x9.
Żeby usyskać obraz tak nadawany na cały telewizor 16x9 i o poprawnych proporcjach to już musisz pobawić się trybami "aspect ratio" w telewizorze - z dekodera NIE DA SIĘ dla takiego sygnału uzyskać pełnego poprawnego obrazu 16x9 przy domyslnym dla HDMI ustawieniu "aspect ratio" telewizora (wide/16x9). Przy ustawieniu "pillar box" na telewizorze musisz użyć opcji, która zwykle nazywa się Zoom, która rozciąga obraz zarówno w pionie i w poziomie, żeby zupełnie pozbyć się czarnej ramy i wyrzucić ją poza brzegi ekranu. Dla trybu "panoramicznego" jest niestety gorzej, bo obraz na boki jest poprawny, a rozciągnąć musisz go jedynie w pionie - niestety nie wszystkie telewizory mają tryb "aspect ratio", który rozciąga tylko w pionie (żeby wywalić czarne pasy z góry i dołu) nie ruszając szerokości obrazu w poziomie. Musisz to po prostu sprawdzić na swoim telewizorze. I niestety zła wiadomość - jak już ustawisz sobie "aspect" tak żeby dobrze oglądać takie SD 16x9 na cały ekran, to potem żeby dobrze wyświetlało się HD będziesz musiał wrócić na telewizorze do domyślnego dla HDMI trybu "aspect" Wide/16x9. Tradycyjny "pełnoklatkowy" obraz 4x3 też będzie źle wyglądał, bo będzie miał obciętą górę i dół obrazu. Czyli jest z tym trochę zabawy...
 
Ostatnia edycja:

darkheart

New member
Ktoś tam pisał że na terenie Warszawy jest za darmo Polsat Sport HD z zwyczajnej naziemnej anteny. Czy jak podłącze asterowski tuner pod naziemną TV to bede mógł oglądać Polsat Sport HD czy potrzebny jest jakiś inny tuner ?
 
Do góry