Wybór głośników

piechu

Member
Bez reklam
najlepiej byłoby gdybyś wypożyczył oba zestawy i posłuchał w warunkach domowych.
Kolumny umieszczone w narożnikach dudnią.
Jesli rzucisz okiem na moją galerię to zobaczysz, że prawą kolumnę mam w narożniku i od bocznej ściany jest więcej niż kilkanaście centymetrów. Bez kalibracji prawa kolumna dudniła i była znacznie głośniejsza niż lewa. kalibracja bardzo mocno musiała ją przyciąć, a żeby wyrównać brzmienie musiała też przyciąć lewą kolumnę.
Ten większy salon to kiedy i jaki duży?
 

piechu

Member
Bez reklam
Faktycznie, nie ma sensu sobie tym zawracać głowy. Trzeba się skupić na tym co tu i teraz :)
Ja obstawiam Z5, kolega Paweł napisał, że Z7 mogłoby dać radę. Najlepiej by jednak było gdybyś wypożyczył kolumny i odsłuchał :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Co Ty powiesz? ;)
Panowie, dziękuję za podpowiedzi. Oczywiście mam po nich dalszy mętlik w głowie. :)
Nawiasem - nie nie, kolumny będą odsunięte od ścian i szafy o jakieś 20-30 cm i wysunięte do przodu o jakieś 50 cm, nie zepchnę ich aż tak do narożników. Przed nimi włochaty dywan, akustykę będę się starał sukcesywnie poprawiać.

Czyli kolejne bujdy do kolekcji. Nie wiem skąd bierze się takie działanie?
z marketingu - raczej nie, bo nie zejdą mu Z5,
z polityki firmy, szefa - tez nie sadzę,
z niewiedzy, nie douczenia, niechęci do pracy lub minimalnego zgłębienia tematu lub po prostu głupoty - tu szukałbym przyczyny :)

Ja przekornie brałbym już na ten metraż raczej Z7 ;) tym bardziej na przyszłość, choć faktycznie mogą być nieco zduszone. Te 4x4 m i tyle "gratów" w tak małym metrażu, hmm. Może pożycz ze sklepu jedną Z5 i jedną Z7 i się przekonasz ;)
 
Ostatnia edycja:

lll

New member
Dziękuję Panowie.
Na pewno do mojego pomieszczenia pasują bardziej Zensor 5. Choćby wymiarami czy samą rekomendacją producenta. Przy czym patrzę głównie na to moje marne 11 m2 powierzchni odsłuchu, a nie na cały pokój.
Jednak.. Piątki wyglądają przy majestatycznych Siódemkach jak zabaweczki. Chyba nie ma mniejszych podłogówek. Zmierzone 82,5 cm wysokości z podstawą, wąziutkie, malutkie głośniczki.
Dlatego wolałbym mimo wszystko Zensor 7. Ale te z kolei są za duże (wysokość 97,5 cm z podstawą). Ech..
Idealna byłaby wysokość 90 cm. Dlaczego zatem upieram się przy Dali? Z kilku powodów. Do końca weekendu chcę podjąć decyzję. Pozdrawiam!
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Wielkość przetworników niech Cię nie zwiedzie. Początkujący mają to do siebie ( zresztą nie tylko początkujący) że im więcej tym lepiej. Ja jak kupowalem kolumny Jamo na 15mkw "salon" to też myslalem nawet nad s608. Okazalo się później że s606 sa nawet za duże. Następnie mialem dylemat nad Oli 30 vs 40, i dobrze że wybrałem 30-tki. Basu jest wystarczająco i nigdy nie czułem niedosytu czy jego braku. Mniejsze gabaryty spowodowaly że ładniej to wygląda w niewielkim pomieszczeniu, nie przytłacza go a i stereofonia jest lepsza dzięki większej możliwości manewru. Basu z tych głośników 2 x 13cm mam więcej i lepszej jakości niż z 1x20cm w Jamo. Na 11mkw nawet nie masz co mysleć nad Z7. Z drugiej strony jeżeli mialbym w niedługich planach przejście na większy metraż, to pewnie bym się skusil na większe żeby za chwilę nie wymieniać.
 

piechu

Member
Bez reklam
Z5 będą pięknie grać :) W drugiej strefie mam podpięte Zensory 1, które (mają jedną sztukę przetwornika srednioniskotonowego wyjeta wprost z Z5) grają w 11m sypialni. Zdziwiłbys się kolego III co te maleństwa potrafią :) Reasumując, jeśli kupisz Z5, będziesz bardzo zadowolony :)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Kolego, może się mylę ale system 7.1 to dodatkowe kolumny tylne
129025.jpg


Sufitowe to montuje się teraz przy systemie Dolby Atmos np:
U góry - 5.1.2 i 5.1.4, na dole - 7.1.2 i 7.1.4
dolby-atmos-home-speaker-setups.jpg
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Nie mylisz się. Wiem co to 7.1.
Chciałbym, aby obecne SR i SL przepiąć na L i R BACK, a sufitowe w części centralnej były SR o SL.
O to mi chodzi. Dlatego pytam czy to ma sens.

Pozdr
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Kolumny efektowe powinny być w jednej linii na wysokości uszu słuchacza, więc podwieszając sądzę że lokalizacja efektów by była trochą zaburzona. Nie wiem na ile kalibracja by sobie z tym poradziła?, ale raczej bym pozostawił je po bokach. Zobacz że w kinach, te boczne surroundy tez masz w jednej linii nad głowami słuchaczy.
 
Ostatnia edycja:

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Czyli kierujesz w atmosa , a to troszke inaczej , ale po drodze , fajnie pomyslane tylko poprowadzic to w odpowiednim kierunku . A 7.1 w tej konfiguracji na pewno tez zagra , tylko czym .


Tak jak w stopce .... Denon X2000 i Harmany 65BQ. To jest to co mam. Dlatego prośba o poradę i to co z głośników z nalazłem tak na szybko w sieci to jest to czego powinienem szukać ?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Z tego co czytam w necie, to opinie są takie że jeżeli już jest konieczność zamontowania pod sufitem, to tylne Surround Back tez powinny być na tej samej wysokości i skierowane w stronę sluchacza. Czyli tak czy siak efektowe powinny być w jednej linii.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Z tego co czytam w necie, to opinie są takie że jeżeli już jest konieczność zamontowania pod sufitem, to tylne Surround Back tez powinny być na tej samej wysokości i skierowane w stronę sluchacza. Czyli tak czy siak efektowe powinny być w jednej linii.

Nie ma problemu bo 65BQ można powiesić albo postawić. Obecnie fronty wiszą, a tył stoi.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Tak na szybko bez specjalnego wgłębiania się w temat znalazłem to:
Taga Harmony TCW-300R
lub TCW-500R lub 550R
Magnat Interior IC62 lub 82


czy takie głośniki to jest to czego mam szukać lub ewentualnie wybrać coś z tego ?
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Kolumny efektowe powinny być w jednej linii na wysokości uszu słuchacza, więc podwieszając sądzę że lokalizacja efektów by była trochą zaburzona. Nie wiem na ile kalibracja by sobie z tym poradziła?, ale raczej bym pozostawił je po bokach. Zobacz że w kinach, te boczne surroundy tez masz w jednej linii nad głowami słuchaczy.

Niestety nie da rady takiej opcji przeprowadzić dlatego pomysł z sufitowymi SL i SR.
 
Do góry