TAGA HARMONY F100 v2

WiTT

New member
Bez reklam
bartfine, ale wiesz że zapadłeś już na nieuleczalną chorobę audioholika? :D jak Cię raz chwyci to już nie wypuści ;)
 

Qinrod

New member
Ja się pochwalę i pokuszę o drobną ocenę. Dokupiłem suba do zestawu czyli SW-10 (do B-40). Niestety na wejście po rozpakowaniu okazało się że dotarł z połamaną maskownicą:( Na szczęście Blackninja szybko się tym zajął :)
Pierwsze wrażenie- podłączyłem i się przestraszyłem. Mieszkam na piętrze, pokój ze sprzętem ma 15m2, suba odpaliłem przy około 60% czego efektem była bliska zamiana miejscami szyb i podłogi... Jak najszybciej go odłączyłem;p wyciszyłem do około 20% i już było ok :) Zacząłem się bawić w kalibracje i tutaj już się okazało że zdecydowanie sub jest za mocny na to pomieszczenie:(. Przy głośności około 40% sub i 50% ampli auto kalibracja audyssey łapała errory... Udało się skalibrować dopiero przy 30% (sub). Efekt i tak nie był za fajny (sub zabijał resztę kolumn) więc wziąłem się za kalibracje na ucho. Auto kalibracja wyciszyła wszystkie kolumny o 11 db a suba o 15 (maks spodziewam się że gdyby mogła to zrobiła by to jeszcze bardziej), ręcznie wyzerowałem kolumny a suba zostawiłem. Po raz pierwszy sub przestał się wybijać:) Ostatecznie po wielu próbach okazało się że sub staną na tych 30% (na subie) i -14 db na ampli. Kolejnym problemem okazało się odcięcie. Audyssey odcinał mi B-40 na 120 hz co sprawiało że przejście na suba było widoczne tzw. gołym uchem;p Owszem moc na dole było czuć (jak by to nie zabrzmiało) ale dynamika bardziej pasuje mi w B-40 niż SW-10 . Ostatecznie najlepszym wyborem okazało się 80 hz ( zalecane przez THX). W sumie kalibracja suba zajęła mi prawie dwa dni ale uważam że było warto. Efekty są fajne, aczkolwiek nie piorunujące. W kinie do filmów typu gladiator czy lotr sub okazał się być zbawieniem, szczena opada przy każdej kolejnej projekcji. W filmach typu forrest gump jednak nie nazwał bym go niezbędnym.
Najciekawiej jest jednak w muzyce, bo o ile w kinie wszyscy słuchacze są tego samego zdania to tutaj trwają zażarte dyskusje:D
Większość uważa że sub dał dużo na + ponieważ teraz czuć każde uderzenie bitu i cały dół jest głębszy. Ja, owszem zgadzam się z tym jednak drażni mnie ta "ociężałość" tego basu i ewidentnie słabsza dynamika. No i tu są spory- ja to słyszę i inni nie.

Ogólnie oceniam ten zakup jako udany. Spodziewam się że odpowiednią dla mnie dynamikę uzyskał bym dopiero w o wiele droższej konstrukcji, z drugiej strony w moim pomieszczeniu i ta jest zdecydowanie za mocna. To na co zwróciłem jeszcze uwagę to jakość wykonania. Niestety w widać niedociągnięcia w tym subie. Frontowa ścianka (z głośnikiem) jest leciutko nie równo wklejona, z jednej strony lekko wystaje poza obrys a z drugiej się chowa. Nie widać tego na pierwszy rzut oka ale po przyjrzeniu i pod palcem czuć. Może robię się coraz bardziej wybredny jednak o ile kolumny oceniałem (i nadal oceniam) na zakup 10/10 to sub jest tu już "tylko" 8/10. W kinie zdecydowanie polecam. Do muzyki - tylko przy małych frontach (spodziewam się że przy podłogowych ten sub traci rację bytu w stereo)
 
Ostatnia edycja:

WiTT

New member
Bez reklam
Bardzo rzeczowa i fajna opinia :eek:k:

W sumie to się odnosi do ogólnego bytu sub'ów w naszych zestawach, czyli kino "must have", do muzyki stereo nie bardzo (dla osób które cokolwiek poza młóceniem basowym słyszą).
A że szukasz wyrafinowania w słuchaniu muzyki to nie dziwię Ci się że sub trochę przeszkadza. Zwłaszcza że B-40 grają bardzo przyzwoicie. Możliwe że 150W to za dużo do Twojego pomieszczenia, cenna uwaga.

Fajnie że oceniłeś SW-10, chyba jako pierwszy :) szkoda tylko, że są takie niedociągnięcia wizualne, w tej kwocie (i tej serii Platinum) już nie powinno być.

Pamiętaj też, że przy muzyce ograniczeniem może być Onkyo które masz, a i z tego co pamiętam źródłem jest laptop u Ciebie? Pozostałe elementy systemu kina domowego też mają niebagatelny wpływ na efekt końcowy.
 

robox

New member
A u mnie troszkę nowości, przyszły kabelki :)

2013-04-30%252011.06.35.jpg


2013-04-30%252011.07.07.jpg


2013-04-30%252011.07.20.jpg


2013-04-30%252011.07.32.jpg


W weekend majowy będą podłączone.Ten cordiala to grubas niemożliwy :wink:
 

WiTT

New member
Bez reklam
Yeah, Cordial CLS :eek:k:
Ja się domyślam że pokaźny grubas, mój 2x4mm jest niezły grubasek (i jaki ciężki) a co dopiero Twój 2x2,5mm+2x4mm :D

Na banany czy golasy do przykręcenia? Jak ta druga opcja to jak ja próbowałem, ledwo weszło :p za to jak w banan przykręciłem to kolorowa obudowa nie chciała wejść ;) Jak będziesz rozcinał izolację zewnętrzną, to rób to delikatnie, łatwo dotrzeć do kabelków wewnątrz. No i będziesz musiał trochę więcej izolacji zdjąć, ja miałem gimnastykę z 2x4mm, a co u Ciebie w sumie 4 żyły ;)
 

bartfine

Member
parę dni temu kupiłem kabel w salonie,sprzedawca powiedział że ma dużą zawartość dobrej jakości miedzi w dotyku dość miękki 2x 4mm made in germany speaker-flex 20 zł za metr, po podpieciu i posluchaniu nawet moja żona stwierdzila że jest fajniej że bardziej czytelnie.Dzisiaj mogę dodać od siebie że naprawdę ma znaczenie czym się to wszystko podpina, już nawet nie chce spekulować:) co by się stało jak by człowiek szarpnoł się na kabel 80 zł za metr z domieszką srebra bo taki też mi prubowal wkrecic;-)(niestac).Może lepiej w sumie że niestac acz kolwiek kusi:-D.Kolumny spisują się świetnie w sumie chyba jeszcze jakieś zmiany zauważam in plus przynajmniej tak mi się wydaje że grają coraz dojrzalej z dołu(naprawdę nie trzeba piecowac żeby było ciężko).Jestem też ciekawy jak by grały pod jakimś nadem bądź cambrige ogulnie jak wielką ruznice można by było poczuć ale cóż nie ma skąd i jak tego choćby pożyczyć.
 

Qinrod

New member
Wiem że onkyo może być tzw. wąskim gardłem w muzyce, szczególnie że działa w dynamic eq (bez tego jest strasznie cienko). Akurat co do źródła to idą dwa: hdmi z lapa (audio nvidii jest te same we wszystkich chipach więc jakość powinna być taka jak htpc grające z grafy) lub smartfona, rewelacji nie ma ale mam też stary dobry odtwarzacz dvd, którym przez krótki czas się bawiłem i nie zauważyłem żadnej różnicy między nim a laptopem.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Właśnie kolego w Naszych metrażach jest problem ze subem. Trzeba się nakombinować z ustawieniem. Ja miałem wcześniej Tonsil Aktiv 200 ( 70W RMS) i miałem go ustawionego na ok 10-tą godz., na ampli Audyssey go wyciszył na -9. Też próbowałem podbić te wartości ale zaczynało być wtedy nieprzyjemnie i dudniło. W niektórych filmach przy pewnych Hz było świetnie, ale najbardziej mnie denerwowało jak były momenty z narastającym napięciem w filmie, wtedy nie było basu tylko przeciągłe buuuu:) Koledzy się dziwili czemu odciąłem dla LFE na 80Hz a nie jak "Książka pisze" 120Hz, po prostu basu i dudnienia było za dużo i lepiej mi się bas podobał na 80Hz. Wszystko się zmieniło po zakupie REL'a T5. Teraz mam na 120Hz i dobrego basu jest więcej niż na 80Hz, do tego jest on bardziej kontrolowany. Może nie ma takiego ciśnienia jak generował w filmach sub BR, ale jest znacznie lepiej a o muzyce nie wspomnę. Nie ma teraz efektu rezonansu, dudnienia i buczenia. Może kiedyś warto by było pomyśleć o konstrukcji zamkniętej? Co mogę doradzić. Ze subem się jeszcze pobaw. Ustawia się go tak że stawiasz go w miejscu gdzie będziesz siedział, puszczasz jakiś bas test i chodzisz po pokoju szukając miejsca gdzie bas jest najlepszy. Jak znajdziesz to tam przestawiasz suba. Zobacz jeszcze zgranie fazy ( phase) bo ona też powoduje że sub gra lepiej/gorzej. Ja zawsze przed kalibracją ustawiałem suba na 1/3 mocy, bo jak dasz za mocno to na ampli Ci go za bardzo wyciszy. Czytając opinie kolegów, nawet co mają większe metraże to przy dobrym skalibrowaniu sub nie przekracza 1/2 gałki głośności. Ja mając teraz mniejszy gabarytowo też mam na subie na 10-tą i na ampli -5.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Qinrod

New member
Niestety co do miejsca to nie mam za dużego pola manewru z powodu umeblowania pokoju. Na szczęście udało się jakoś go ustawić i skalibrować i w kinie jest bardzo ok, w muzyce też ujdzie ale dynamika mogła by być lepsza. Aktualne ustawienia mam na słuch bo audyssey robił cuda: Odległości zgodne ze stanem faktycznym (audyssey podbijał lub zaniżał o 30 cm a suba raz dał 2x dalej niż jest), odcięcia kolumn na 80hz, LFE 120Hz, sub vol na 1/3 a na ampli -14, fronty na 0, reszta-3. Efekt jest zadowalający:)
 

bartfine

Member
a mi się wydaje że ten sub firmowy jest jakiś badziewny już sama cena za niego to nie bardzo o nim świadczy,co wy o tym mylsicie?
 

robox

New member
No więc kabelki zmienione :) Było wcześniej: sygnałowe Eagle Cable Mc60 i głośnikowe Caliber 225 jakiś średni model w bi-amp.A teraz jest sygnałowe Klotz Ac110 2x50cm oraz Cordial do bi-ampu CLS 42540.
Trochę roboty mi zajęło z głośnikowymi, grubas straszny ten Cordial, ale przykręcić się udało te 4mm na dół, góra to 2,5 mm, układ jak poprzednio.
Co do sygnałowych to tu bez problemu i więcej miejsca się zrobiło z tyłu urządzeń bo tamte miałem strasznie długie.Zaciski bardzo fajne.
Efekt tej zmiany to wrażenie jest że na poprzednich kablach na kolumnach był koc :shock:
Pojawiło się więcej detali w górnych rejestrach, talerzy, dzwoneczków i tym podobnych.Jest więcej powietrza, scena bardziej "przeźroczysta".
Natomiast w dole, jest więcej basu, myślałem, że się nie da już ale się dało :)Jest bardziej obfity, jędrny, punktowy, niżej schodzący.Efektem ubocznym jest lekkie wycofanie się średnicy, ale jak pisałem poprzednio wychodziła ona szczególnie w wokalach na plan pierwszy tak teraz jest bardziej wyrównana.
Całość sprawia wrażenie jeszcze większej dynamiki.
Ponieważ zmiana była podyktowana najpierw wrażeniom estetycznym a dopiero później słuchowym (nie wierzyłem że można kablami coś zmienić na lepsze) to teraz jest jeszcze większy fun ze słuchania i wsio ładnie pukładane.:)
 

Qinrod

New member
SW-10 badziewny ? Zależy jaką miarą mierzysz. W porównaniu do hi-endów to cała seria platinum jest badziewna. Jeżeli jednak porównasz do sprzętu ze średniej i nierzszej półki, dostępnego w każdym markecie to Tagi miażdżą.
Pytanie też czy 1k zł to niska cena? Większość użytkowników forum korzysta z subów typu jamo 210/ koda 1000 które kosztują sporo mniej. W porównaniu do SW-10 to one są badziewne ale w porównaniu do plastikowego suba komputerowego to niezły sprzęt. Dla mnie koszt tego suba to był aktualny maks i jestem z tego zakupu zadowolony. Jasne że da się lepiej ale za jakie pieniądze?
 

bartfine

Member
dobrze ze ktos w koncu odpowiedział:)) jasne ze masz racje tak mysląc,zadałem sobie i wam to pytanie tylko dlatego bo kolega z pracy do quadral argentum dokupił suba i dał za niego około 2tyśi a i tak mówił ze okazja,potem powiedział ze teraz w kinie to zupełnie inna bajka a wcale nie uważam ze jego kolumny graja lepiej niz teraz moje tagi.Narazie nie jestem na zakupie suba tylko głosno rozmyslam.Skłaniam sie do zakupu cd denon 520 jak ktoś coś wie o tym cd to prosze pisać ja wiem ze ma bardzo dobrej klasy w tym przedziale cenowym 32 bitowy przetwornik a tutaj konkurencja juz tak dobra nie jest,prosze o jakies mądre ;) rady.(cena jaka mi proponuje mój salon to 890zł).
 

bartfine

Member
obiecałem że dam pare fotek wiec prosze.
 

Attachments

  • P3260998.jpg
    P3260998.jpg
    456,1 KB · Wyś: 1051
  • P3261007.jpg
    P3261007.jpg
    773,5 KB · Wyś: 235
  • P3261000.jpg
    P3261000.jpg
    620,1 KB · Wyś: 2031
  • P3261001.jpg
    P3261001.jpg
    554,7 KB · Wyś: 285
  • P3301010.jpg
    P3301010.jpg
    488,2 KB · Wyś: 950
  • P3301011.jpg
    P3301011.jpg
    468,4 KB · Wyś: 191
  • P3261009.jpg
    P3261009.jpg
    625,4 KB · Wyś: 187
  • P3261005.jpg
    P3261005.jpg
    913,8 KB · Wyś: 209
  • P3260996.jpg
    P3260996.jpg
    422,3 KB · Wyś: 412
  • P3260997.jpg
    P3260997.jpg
    462,2 KB · Wyś: 1975
  • P3260995.jpg
    P3260995.jpg
    416,9 KB · Wyś: 188

WiTT

New member
Bez reklam
Ładnie, ładnie i jeszcze raz ładnie! No i w kolorze wenge, jak moje :)
Jak już zamontujesz podstawy i kolce to daj zdjęcie z efektem końcowym :)

No i najładniej wg. mnie prezentują się bez maskownic. Kawał kolumny :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak patrze na to pierwsze zdjęcie i mysle - jakie fajne biale standy, a to styropian, chyba za dużo człowiek pracuje :)
Bardzo fajne.
 
Do góry