TAGA HARMONY F100 v2

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja przy swoim wyborze zasięgnąłem porady od znajomego prowadzącego dość dobry zakład naprawy rtv. Stwierdził on np że onkyo 608/609 to solidna konstrukcja. Jednocześnie przestrzegał mnie przed chwalonym tu na forum hk i yamahami bo podobno bardzo dużo modeli tych firm do niego trafia.

Co do HK to jeszcze bym się zgodził, ale Yamaha...? Dziwne. Ja mam sentyment do Yamahy i zawsze ją ceniłem właśnie za bezawaryjność. Śledząc wątki na forum również nie mogę sobie przypomnieć, żeby ktoś miał większe problemy z tą marką. Zaskoczyłeś mnie:shock:
 

Qinrod

New member
Dlatego uważam że wszystkie marki mają swoje lepsze i słabsze modele. Problemy z hk to podobno zawsze są takie same tzn. są newralgiczne punkty i ampli albo to ma i się prędzej czy później popsuje albo nie i będzie działał. Yamah trafia dużo ale budżetowych i podobno często to już tylko ma plakietkę yamaha a ze starym dobrym sprzętem yamahy ma niewiele wspólnego. Ale trzeba wziąć też poprawkę na to że w większości masowych sklepów ze sprzętem rtv w Lublinie (mój teren) są w większości sprzedawane właśnie yamahy hk i pioniery, więc ich odsetek na rynku jest duży. Co nie zmienia faktu że jest to jakaś tam niezależna opinia osoby naprawiającej ten sprzęt.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

WiTT

New member
Bez reklam
Widzę wątek zmienił się w zasadzie w Taga Harmony Platinum ;) Qinrod, tak zachwalasz podstawkowce, że aż przyjemnie jest czytać :) Ale jest sporo prawdy w Twoim opisie, ta seria Platinum v.2 gra wręcz ponadprzeciętnie do tego co kosztuje. Bardzo się cieszę, że kolumny tak pozytywnie Ciebie zaskoczyły i że nie planowałeś aż takiego dźwięku. Tym bardziej cieszy, gdyż masz jak piszesz podpięte pod ampli które jest bardziej pod kino niż muzykę. W przyszłości pomyśl o używanym wzmacniaczu (tu zachwalam i polecam NAD stare dobre serie), a ponownie na nowo odkryjesz swoje kolumny :) jeszcze raz gratuluję zadowolenia z zakupu i słuchania!

lm648 - Tagi to bardzo fajny wybór, pytanie czy aby na pewno ampli chcesz do nich? Bo jeśli tak, to koniecznie coś lepszego co gra w muzyce, jak piszesz szukasz głównie do muzyki. Ostatnio znajomemu pomagałem w zakupach, też potrzebował ampli które zagra w muzyce, ostatecznie został przy porównaniu Marantz vs NAD, i po odsłuchach wybrał NAD'a, powiedział że w bezpośrednim porównaniu NAD nie dał szans Marantz'owi, który nie tak wcale źle zagrał. Wcale mu nie podpowiadałem co jest najlepsze, tylko jakie firmy i modele, sam odsłuchał i wybrał. Tobie też tak polecam, bo każdy czegoś innego szuka. Marantz i NAD to powszechnie uważane za dobrze grające w muzyce, od tego bym zaczął. Skoro tyle osób je poleca to coś w tym musi być. A dla porównania pozostałe też bym sprawdził, by samemu wiedzieć. Jeszcze co do kolumn Tagi, to powiem tak, jak się nie kierujesz marką tylko tym co słyszysz, to posłuchaj, sam napiszesz odpowiedź :)
 

eXtremePL

New member
Doradźcie proszę. Do pokoju 18m2 lepiej sprawdziłyby się F-60 niż F-100 prawda? Czy już może ktos więcej jest w stanie wypowiedzieć się na temat różnicy brzmienia tych dwóch modeli?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Charakter brzmienia będzie podobny. F-100 bedą miały więcej basu. Dokładnie odpowie Ci pewnie WiTT, który ma F-60.
 

eXtremePL

New member
WiTT, czekam na Twoją opinię :) Dodatkowo mam do Ciebie pytanie, bo elektronikę masz całkiem fajną, ale mam wrażenie, że Tagi trochę odstają od reszty sprzętu. Dlaczego takie zestawienie? Nie myslałes nad wymianą na lepsze kolumny, czy po prostu uważasz, że Tagi grają na tyle dobrze, że nie warto zmieniać?
A propos basu: jak nisko rzeczywiscie potrafią zejsc opisywane kolumny? Da sie usłyszeć w nich niżej schodzący bas?
 

WiTT

New member
Bez reklam
eXtremePL - jesteś tak na prawdę na tej granicy, pomiędzy F-60 a F-100. Mała uwaga, jeśli jest to pełne 18m2 to zastawiać się warto. Jeśli choć trochę mniej poprzez ustawienie mebli w pomieszczeniu to tylko F-60. A to dlatego że te kolumny są sporo gabarytowe, siłą rzeczy trochę od ściany będą stały i głośniki to przynajmniej już 30cm od ściany są. Kolumny lubią zagrać głośniej, bo aż się oto prosi je posiadając, a F-100 w za małym pomieszczniu będą się dusiły, roznosiły pokój, a też nie oto chodzi.
F-60 do 20m2 spokojnie dadzą radę nagłośnić pomieszczenie jeśli jest ustawne i dobra akustyka. F-100 to min. 18-20m2, przy założeniu że w 100% jest to pokój wykorzystany do słuchania.
Napisz jak lubisz słuchać muzyki, z czym podpięte, jaki pokój, może coś się da jeszcze podpowiedzieć.

--edit--
elektronikę kupiłem by potem nie zmieniać, zdecydowałem że raz a dobrze - a firma NAD bo już miałem sprzęt NAD i kocham te brzmienie. Kolumn szukałem by spasować je z tym sprzętem. Miałem taki a nie inny budżet (choć u blackninja zaskoczyłem się że mi jeszcze tyle $$ zostało). Nie uważam by odstawały od sprzętu. To że sprzęt ma zapas energii na kolumny to tylko na plus, a Tagi pokazują co mają najlepsze bo dostają porządne zasilanie. Czy wymienić na lepsze? A lepsze to jakie? Bo ja uważam że one grają jak x2 w tej cenie. No chyba że F-60 v2 SE :D
Bas? schodzą nisko. Zależy czym odtwarzam, jaki utwór, jak został nagrany, co jest nośnikiem. System pokazuje kto beznadziejnie nagrał utwór/CD/DVD/BD a kto porządnie. A co dla kogo jest niżej schodzący bas to już bardzo indywidualne stwierdzenie. Dla mnie w stereo jest nic dodać nic ująć.
 
Ostatnia edycja:

eXtremePL

New member
Pokój 18m2, ale rzeczywiscie odliczyć można sporą kanapą, stół i resztę umeblowania. Jesli chodzi o to, czym bym je napędzał to najbliżej mi w tej chwili do marantza 5007, z czasem na pewno jakis wzmacniacz stereo i porządny napęd. Ponieważ to moje pierwsze poważniejsze kino, mam wątpliwosci, czy warto na początek inwestwać w droższe kolumny. Na początek może chciałbym dokładniej poznać moje preferencje posiadając już jakis sprzęt w domu. Po dłuższym odłuchu wiedziałbym, czego mi w danym sprzęcie brakuje i w jakim kierunku dalej szukać. Z racji przeróżnej muzyki, często jednak bardzo energicznej, brałem poważnie pod uwagę paradigmy 9 v.7.

Pytam o bas, ponieważ byłem kiedys, w sumie przypadkiem, na odsłuchu, gdzie ustawione były Monitor Audio MR4 i podstawkowe Dynaudio 2/7. Świadomy jestem różnicy klas między tymi modelami, ale zdziwiony byłem, gdy w podstawkowych usłyszałem bardzo niski bas, którego w tym samym miejscu w utworze w MRach wcale nie było.
 

WiTT

New member
Bez reklam
Co do pokoju, to po tym co napisałeś bym obstawiał F-60, żeby nie przesadzić w pomieszczeniu, choć niektórzy lubią wielkość... ;) Zasilanie Marantza ok.
Paradigm i Taga fajne kolumny, choć różnica x2 cenowa, no i BR z przodu u Tagi, więc bezpośrednio to nie wiem czy do porównywania. (Paradigm dodatkowo musiałbyś odsunąć od ściany, a więc jeszcze bardziej Ci się zmniejszy pokój).
Też słuchałem tych MA MR4 i mam podobne odczucia co napisałeś. Te MA wyglądają trochę jak grzeczne, ułożone dziecko przy lubiących werwę i pazur w graniu ale także muzykalność i spójność przekazu Taga'ch. Ale jak pisałem, u mnie myślę że sporo charakteru nadaje NAD, myślę że tego też nie należy pomijać.

A tak od siebie dodając, przez te odsłuchy co się nachodziłem, po raz kolejny okazało się, że cena i marka nie gra, tam gdzie byłem nastawiony na "ach i och" było rozczarowanie. A np. KEF'y zapamiętałem bo tak z przypadku ich posłuchałem, tyle że za mało spójnie zagrały, ale tak to dźwięk był jak żyleta i nie spodziewałem się tego. Zresztą, preferencje czego oczekujemy też ma znaczenie.
Jak coś o Taga'ch, to pytaj.
 

eXtremePL

New member
BR z przodu rzeczywiscie jest w tym przypadku zaletą i biorę to pod uwagę. Jednak Tagi są zdecydowanie większe i masywniejsze więc na przestrzeni zbyt wiele się nie zyska. Nie ukrywam, że możliwosć zamówienia ich w kolorze High Gloss Black jest dodatkowym atrybutem. Takie to modne teraz :-D
 

robox

New member
F-100 spokojnie dają radę w 30m2, wiem bo mam :).Nie wiem czy nie będą się dusiły 18-20m2, ale każdy ma inne preferencje.Dla mnie F-120 to już chyba by było za dużo ;D Po za tym one nie są jakieś potężne, tylko smukłe i wysokie :)
 

eXtremePL

New member
Pewnie macie rację z tą wielkoscią, więc zdecydowałem się na F-60. Kolumny już ustawione, ale narazie za mało grały, żebym mógł o nich cos więcej napisać.
 

WiTT

New member
Bez reklam
Gratulacje! I kolejny posiadacz Tagi Platinum wśród nas :) Oby się dobrze wygrzały i by Cię pozytywnie zaskoczyły :)

Napisz koniecznie jakie są potem Twoje wrażenia :eek:k:
 

bartfine

Member
zamuwilem dzisiaj tagi 100 v2 do pokoju 19 metrów.jest pokój z meblami i kompletem wypoczynkowym.z tego co poczytalem na tym poscie to chyba przesadzilem z wielkością.ale zobaczymy.setki bardziej mi się podobają.:). w salonie po odsluchu z dali zensor 5 i kefami i klipschami ale już nie pamiętam jakimi bardziej mi się spodobały kolumny jak muwil sprzedawca grały dopiero jakieś 4 godziny więc jeszcze powinno być lepiej ale do mnie przyjdą nowe.Dla mnie wykonanie tych kolumn w tym przedziale cenowym to rewelacja a przedemna długie wygrzewanie podejrzewam że dopiero po miesiącu albo paru będzie docelowo podlaczam to pod ampli denon 1910.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Nie zawsze wielkość ma znaczenie:) Wygrzewanie kolumn przy "normalnym" słuchaniu trwa kilka miesięcy, więc powinno być tylko lepiej. Opisz wrażenia.
 

WiTT

New member
Bez reklam
Czekamy na wrażenia z podłączania i grania kolumn :) No i przede wszystkim gratuluję wyboru, zagrają to jestem pewny. Czy za duże? Jak słuchasz bardzo głośno to tak, ale jeśli w "normie" to powinno być z kulturą i klasą :)

Zatem czekamy na opis wrażeń no i może foto? :)
 

bartfine

Member
maja być we wtorek dam znac i jakies foto podrzuce :).Właśnie z tym słuchaniem to różnie ale raczej w normie dlatego tez je wybrałem bo w salonie dało się odczuć ze idą od dołu a na dali musiałem grać głośniej żeby miały odpowiednią dynamikę basu nie powiem ze dali nie grały ładnie ale to kolumny bardziej do słuchania mniej natarczywego i męczącego tak mi się wydaje przynajmniej.
 

eXtremePL

New member
Przychylam się do opinii, że dosć mocno zmienia się charakter brzmienia F-60 w czasie wygrzewania. Zdecydowanie przybyło po paru tygodniach basu. Chociaż mam problem z ustwieniem kolumn w pokoju, ponieważ bas slychać jedynie, gdy czlowiek wygodnie rozsiadzie sie na kanapie :) Bardzo miło zaskoczony jestem S-100, bo jak na głosniki surround również grają przyjemnie.
 
Do góry