Sony KDL EX500 (32 EX 500 37/40/46/55EX500) nowe CCFL- opinie, test, wszystko o...

Dig Dug

New member
Cassub - twój wybór. Piłka raczej nie smurzy. W sumie to mało oglądam bo ledwo co zaczęły się mecze w darmowej TV (TV mam od grudnia), ostatnio był mecz na polsacie w HD i nie widziałem smurzenia. U ojca na PV80 też nie widze smurzenia, ani u brata na PY80 (fullHD), ani u kolegi na X10. Może trafił Ci się trefny TV jak niektórym buczace itp. Ja jestem G20 zachwycony.
Dla każdej z tych plazm czerń i kąty są lepsze niż w moim Soniaku a są to plazmy dość stare, zwłaszcza dwie pierwsze. Mimo to da się przeżyć. Najszybciej traci czerń na kątach, kolory mniej zwłaszcza jak jest jasna scena to nie widać tak utraty kątów. Katy ma wg. mnie lepsze od Samsunga C650, ledowego Samsunga C6500 i Philipsa 7605 i 5605. Te widziałem u ludzi w warunkach domowych. W sklepowych warunkach porównywałem z innymi markami i wg mnie też jest lepiej, ale wiadomo sklep to sklep.
Generalnie Sony EX500 jest OK, nawet taki maniak plazm jak ja może być zadowolony, bo nie dałem dużo kasy za niego a obraz dał się sprowadzić do poziomu plazm, jest ładny i nie oczojeb.... w ustawieniach kino. Jeżeli bardzo zależy Ci na czerni i kątach to będziesz zawiedziony bo miałeś G20 u siebie. Ale jakbym miał dać tyle co G20 kosztuje to bym się załamał, a tak to wiem, że nie ma G20 mniejszych jak 42 cale i uspokaja mnie to.

Lepiej sprawdz EX500 w warunkach przyciemnionych, zwłaszcza, że im większa przekątna tym bardziej widoczny clouding, a nie wiem co gorsze ghosting w szybkich ruchach kamery podczas meczu, czy clouding non stop wieczorną porą. Ja mam 32 cale i clouding mam w 2 rogach przeciwległych ledwo co, ale wiem na co patrzec i widze. Znajoma ma w EX500 40 cali wiekszy bo oprócz rogów ma w 1/3 odległości od prwego boku rozjaśnioną płaszczyzne wielkości dłoni widoczną w ciemnych scenach. Jak są jasne sceny to nie widać, ale np. podczas wiadomości stół komentatorski ma zmienną jasność :)
 

eksces

New member
co wy z tym cloudingiem. jest obecny - wiadomo. ale parametry obrazu trzeba dostosowywać do warunków w jakich się ogląda. Chodzi mi o to że jak ktoś ogląda film w nocy przy zgaszonym świetle to może by tak zmniejszył podświetlenie matrycy na 2 i nie ma problemu. szczególnie jak się ogląda film a nie "chmurki".
90% (nie poparte badaniami a tylko osobistą obserwacją) użytkowników LCD przejaskrawia kolory i prześwietla obraz i co najgorsze myślą że tak jest ładnie i poprawnie. Proponuję pożyczyć sobie kalibrator (kolorymetr) i się zdziwicie przy jakich ustawieniach jest najlepsze odwzorowanie barw, jasności i kontrastu. Telewizor to nie landrynka ani fajerwerk. to projektor obrazu i im bliższy naturze tym lepszy.

ps. mam 40ex500 i nawet w dzień mam podświetlenie na poziomie 3 przy jasności w okolicy 55.
 
Ostatnia edycja:

nilmut

New member
popieram z tym cloudingiem, też mam lekko widoczne rogi u góry, ale jest to widoczne tylko przy zmianie kanałów na czarnym tle bądź gdy np. włączę kanał gdzie nie ma sygnału albo jest niedostępny. Jeśli to komuś przeszkadza może włączyć funkcję zaawansowane zwiększenie kontrastu na min, na pewno się poprawi.
przy swoim 32ex500 też mam podświetlenie na 3 oczywiście przy wyłączonym czujniku oświetlenia, który nocą się nie sprawdza. poza tym ustawienia zbliżone do kinowego lekko poprawione, większa ostrość ok 10, poprawiacze raczej wyłączone (powodują np. niemiły efekt rozmazywania murawy na meczach), korekcja czerni na min (choć trochę traci się na szczegółach, jak kto woli), motion flow - standard, gamma: -1,czystość bieli: min. pewnie byłbym jeszcze bardziej zadowolony z obrazu przez złącze hdmi, gdyż czekam na zakończenie umowy z cyfrą z dekoderem podłączonym przez scart. Liczę na poprawę, z tego co tu przeczytałem jest zauważalna poprzez kabel hdmi.
 

Dig Dug

New member
pierotez - tak, tylko najpierw sprawdz sobie jaki obraz Ci wstepnie pasi, standard, kino, dynamiczny ?? przyciskiem na pilocie, w menu nie ma tych presetów, potem wchodzisz tak jak napisałeś i zmieniasz trochę wartości. Ja lubie obraz plazmowy, więc schodzilem z ustawień standard do moich, które okazały się zbliżone do kinowych, bo nie wiedziałem że presety są z pilota.
 

pierotez

New member
Tryb kinowy i wg. porad kol nilmut i exces. Polepszacze wyłączone bo jeszcze gorzej. Na ile ustawić suwak kontrastu przy podświetlaniu 2-3 i jasnoścí ok. 55?
 

nilmut

New member
Polepszacze wyłączone bo jeszcze gorzej. Na ile ustawić suwak kontrastu przy podświetlaniu 2-3 i jasnoścí ok. 55?

U siebie mam kontrast 92 przy jasności 52, musisz pierotez popróbować bo przy 98 wg mnie też jest dobrze.
A z tymi polepszaczami to moje odczucie było, jak kto lubi, ale więcej niż min to nie ma co szaleć.

A potwierdzi ktoś czy jest duża różnica w obrazie/kolorach pomiędzy scart a hdmi na ex500??
 

ernet

Active member
Bez reklam
Witam, potrzebuję szybkiej odpowiedzi. Mój zestaw: komputer z karty graficznej ( Gigabyte Geforce GTS 450 ) będzie podłączony do TV przez HDMI .Gry na kompie będą z dźwiękiem 5.1. /Ponieważ nie mam we wzmacniaczu AV wejścia HDMI, to dźwięk chcę wyprowadzić kablem optycznym z telewizora do wzmacniacza. Pytanie: czy w tym połączeniu telewizor przepuści " z powrotem " dżwięk w 5.1 do wzmacniacza ( który taki dźwięk obsługuje ). Z góry dziękuję za szybkie odpowiedzi.
 

satanica

New member
czemu sam nie sprawdzisz jak masz to co napisales, chyba ze jeszcze nie masz tv, wiem ze w sharpach po takim podlaczeniu telewizor wypuszcza tylko stereo
 

ernet

Active member
Bez reklam
czemu sam nie sprawdzisz jak masz to co napisales, chyba ze jeszcze nie masz tv, wiem ze w sharpach po takim podlaczeniu telewizor wypuszcza tylko stereo

W swoim poście napisałem " Mój zestaw: komputer z karty graficznej ( Gigabyte Geforce GTS 450 ) będzie podłączony do TV przez HDMI "
 

.oO0OoO0Oo.

New member
Czy ktoś orientuje się czy zmiana matrycy z S-PVA Samsunga na MVA AUO nastąpiła tylko w modelu 32 calowym? Przejrzałem wątek i znalazłem tylko wzmiankę o tym, że 40 calowy model ma nadal starą dobrą Samsunga natomiast nic nie wiem o reszcie (najbardziej interesuje mnie 37 cali).
 

nilmut

New member
Czy ktoś orientuje się czy zmiana matrycy z S-PVA Samsunga na MVA AUO nastąpiła tylko w modelu 32 calowym? Przejrzałem wątek i znalazłem tylko wzmiankę o tym, że 40 calowy model ma nadal starą dobrą Samsunga natomiast nic nie wiem o reszcie (najbardziej interesuje mnie 37 cali).

z tego co w temacie mogłeś wyczytać, nie ma matryc S-PVA w rozmiarze 37 więc w nich jest cały czas matryca od AUO, choć z tego co widziałem i tak lepsza niż ta montowana obecnie do 32ex500.
 

yaqp

New member
dokupiłem adapter Wi-Fi Sony brw100 wszystko pięknie zainstalowało sie i hula... ale, gdy wyłącze TV bądź nawet jak przejde z "treści internetowej" do ogladania "Zwykłej" TV aby potem znów poogladać np. Youtub-a musze od nowa przechodzić całą instalacje adaptera wifi (Czyli ustawienia sieci bezprzewodowej-> ...-> zapisz i połącz. i działa. Inaczej po wcisnieciu "HOME"->"viedo internetow" mam te wszelkie ikonki TVN , IPLA Youtube it. ale gdy je wybieram ładuje sie i ładuje, po czym wyskakuje info"brak połączenia". Tak jak pisalem ponowna "instalacja" i wszystko znow dzial jak nalezy. Czy to ma tak działać? Czy może coś pomijam w ustawianich?

tv to 40ex500
 

edi730

New member
Troszkę strzelam, ale zawsze :) Spróbuj po instalacji w opcjach włączyć Ustawienia/Ustawienia systemowe/konfiguracja funkcji ogólnych/automatyczny stary urządzenia USB
 

yaqp

New member
Dzięki edi730 ale to nie to bo mam to akurat wlaczone... to jakaś "grubsza" sprawa :) bo odziwo gdy nie moge przegladac "tresci internetowej" to w ustawieniach przegladając parametry sieci i wyświetla mi adres IP i wszystko niby ok... moge przegladac "serwery" kompy domowe w poszukiwaniu mediów, a te cholerne dodatki internetowe nie widza połączenia z siecią, TV mam od listopada jeszcze nie aktualizowalem softu, moze po tym zabiegu cos sie zmieni. Bede walczyl z tym dalej, oczywiscie napisze co i jak, a gdyby ktos miał jeszcze jakiś pomysł to prosze o rady.
pozdrawiam
 

pierotez

New member
Przypomnijcie mi jak oglądać na tym Soniaku filmy HD z pena. Mam 2 video w 720HD i EX500 go nie widzi. Gdzieś było ale nie pamiętam jak zmienić rozszerzenie pliku aby tv go widział.
pliki to .mkv i laptop/Allplayer bez problemu tv z pena niet.
 
Ostatnia edycja:

tdigdtd

New member
Ostatnie EX500 znikają ze sklepowych półek i nie ma ich już w nowych katalogach, ktoś się orientuje jakie ma oznaczenie model który wejdzie za nie?

Na pewno będzie to jakiś z CCFL bo część ludzi leje na Edge Led.
 
Do góry