Sony KDL EX500 (32 EX 500 37/40/46/55EX500) nowe CCFL- opinie, test, wszystko o...

preux

New member
...no i mikołaj dotarł w końcu do mnie;)
Po długich namysłach zdecydowałem się na większy jednak niż w temacie 40-to calowy EX501.
Doszedłem już nawet do 46 cali , ale to już wydatek + ok 1000pln :/ , więc zostało cieszyć się 40, ale to i tak super, bo pierwsza opcja to były tylko 32 cale.Teraz już wiem ,że jaki duży kupiłbym telewizor to żaden nie byłby za duży, choćby 60cali, więc polecam kupno większego telewizora niż planuje się kupić.

Jak na razie to wszystko super git, bardzo mi się podoba.
W sobotę przyjdzie magik podłączyć mi cyfrowe UPC, bo na razie mam analoga od UPC, więc pewnie wszystkich możliwości jakości pewnie jeszcze nie widziałem.
Mam go od czwartku, i jak na razie ma ok 70h pracy, a hula od świtu do nocy, więc jestem jego pierwszym właścicielem.

ps.tak tylko chciałem sie Wam pochwalić.
pozdrawiam !
 

kursien

New member
Witam!
z Gory dziekuję wam za to forum i za pokazanie jak dobrym zakupem może być ten tv :)
dziś do mnie dojechał transportem z Sony Center.

Mój tv to KDL - 46EX500AEP

odrazu dodam że jest zima i tv jezdził w aucie przez około półtorej godziny, wiec na wstępie go nie włączałem, tylko odczekałem jakies 3 godz w temp pokojowej(choc fachman kierowca mowil,ze spokojnie godzinke,max 2 i bedzie git)
Pan kierowca bardzo pomocny, wytłumaczył pierwsze kroki, oraz dzieki temu,ze mieszka niedaleko zadeklarował,że w przypadku problemów podejdzie i pomoże.
Tv czekał, a gdy doszedł do temp pokoju postanowiłem go podłączyć.
Narazie stoi na podstawce, ale dzięki zakupowi 46cali mam darmowe mocowanie i uchwyt - potencjalne zaoszczędzenie 150-200zl(koszt uchwytu).
Powiem tak, narazie kabloka INEA, dekoder cyfrowy, 3 programy HD (tvn, polsat i jeszcze cos-nie znany mi). W przyszłości zapewne cyfra+

na ten moment po ok 2 godz zabawy z TV jest rewelacyjny - wiadomo duzy, nowy,hurra :p
Nie ogarniam jeszcze ustawień wyświetlania, itp - ale na to jest czas.
Czytam forum,wiem,że są wypisane przykładowe ustawienia, ale musze je znaleźć na tych 108stronach :)

Nie dokupiłem adaptera Wi-fi ---- dzięki Bogu, gdyż właśnie podłączyłem poprzez kabel ethernetowy z routera i net śmiga nawet bez wpisania hasła na net :O
w tym momencie moja dziewczyna słucha Eminema na tv.. bo na laptopie jest gorszy dźwięk :p

Odnośnie wrażeń wypowiem sie kiedy indziej, najważniejsze,żę jest, działa, nie widze "obłoczków", i szczerze nie chce ich narazie szukać! Mam 5lat gwarancji, więc mam na to czas, a jak czytam wypowiedzi niektórych osob z forum,to naprawdę przeraza mnie to,ze pisza - wczesniej nie widziałem,ale sie kiedyś przyjrzałem i teraz widzę, i denerwują mnie i nie mogę ogladac, bo je widze .... no Jezusie kochany, wiec po co je szukałeś? kiedys nie bylo ich widac i bylo ok.

hehe, tyle ode mnie na ten moment - jakby copisac, jestem na forum codziennie.
 

Dig Dug

New member
Ja mam pytanie, odnośnie skalowania tego TV. Wczoraj byłem w sklepie sknerowatym i bawilem się ustawieniami w TV. Kazałem sobie podłączyć analogową antenę by sprawdzić najgorszą z opcji. Przyglądałem się Plaźmie G20 w 42 calach, Philipsowi 37 cali 7605 LED i właśnie EX500 w 32 calach.
W Panasie i Philipsie jest opcja proporcje 16:9 i TV ładnie wyswietla na całym ekranie, a w EX500 jest smart, 14:9, 4:3 i zoom, a nie ma opcji 16:9. W każdym z ustawien oprócz zoom obraz był wyświetlany z pasami, albo góra/dół, albo lewo/prawo. Tylko opcja zoom rozciągała ten sygnał na cały ekran. W 32 calach w opcji smart wyświetlany obraz ma wysokość jak w 17 calowym monitorze, tyle, że jest szeroko. Jak dam zoom to widomo obcina część obrazu i staje się on jakby mniej wyraźny. Philips i Panas jakoś lepiej wyświetlały, bo ekran był w całości pokryty obrazem, a nie było obcinania.
Czy u każdego z posiadaczy występują pasy góra/dół, czy w sygnale DVB-t gdzie programy mają być nadawane w 16:9 smart ładnie rozciąga obraz na cały ekran ??
Pisze się tyle że ten model bardzo dobrze skaluje SD, ale ja wczoraj doznałem rozczarowania, bo miałem go jako numer 1 w przypadku zakupu 32 calowego TV.
Jak to w końcu jest ??
 

banker_2

New member
Ja mam pytanie, odnośnie skalowania tego TV. Wczoraj byłem w sklepie sknerowatym i bawilem się ustawieniami w TV. Kazałem sobie podłączyć analogową antenę by sprawdzić najgorszą z opcji. Przyglądałem się Plaźmie G20 w 42 calach, Philipsowi 37 cali 7605 LED i właśnie EX500 w 32 calach.
W Panasie i Philipsie jest opcja proporcje 16:9 i TV ładnie wyswietla na całym ekranie, a w EX500 jest smart, 14:9, 4:3 i zoom, a nie ma opcji 16:9. W każdym z ustawien oprócz zoom obraz był wyświetlany z pasami, albo góra/dół, albo lewo/prawo. Tylko opcja zoom rozciągała ten sygnał na cały ekran. W 32 calach w opcji smart wyświetlany obraz ma wysokość jak w 17 calowym monitorze, tyle, że jest szeroko. Jak dam zoom to widomo obcina część obrazu i staje się on jakby mniej wyraźny. Philips i Panas jakoś lepiej wyświetlały, bo ekran był w całości pokryty obrazem, a nie było obcinania.
Czy u każdego z posiadaczy występują pasy góra/dół, czy w sygnale DVB-t gdzie programy mają być nadawane w 16:9 smart ładnie rozciąga obraz na cały ekran ??
Pisze się tyle że ten model bardzo dobrze skaluje SD, ale ja wczoraj doznałem rozczarowania, bo miałem go jako numer 1 w przypadku zakupu 32 calowego TV.
Jak to w końcu jest ??
z tego co wiem to tryby skalowania obrazu w tej opcji zmieniają się zaleznie od sygnału. U mnie zaleznie od tego czy oglądam tuner analog czy cyfrowy, kablówkę na HDMI wachlarz dostepnych przeskalowań jest inny co bywa denerwujące. Chyba wszystkie sony bravia tak mają, ale dlaczego nigdy nie starałem się zgłębiać... A czy np. philips nie działa tak samo, tj. też według swojego widzimisię udostępnia takie lub inne opcji skalowania obrazu zaleznie od źródła sygnału?...
 

Dig Dug

New member
banker_2 - nie sądzę, philips miał te same możliwości ustawienia na każdym z sygnałów zarówno na analogu jak i na demo płytach puszczanych po komponencie. Może nie ma tej opcji w Sony ?? Mam zdjęcia robione przez znajomego na analogu i Dvb-t i tam widać pasy góra dół, ale sądziłem że to kwestia ustawień. Po testach w sklepie zmieniłem zdanie. Jak nie kupie plazmy Panasa, to muszę kupić LCD i miałem chrapkę na tego Sony EX 500, ale teraz sam nie wiem.
 

Tomisior

New member
input lag

Chcę napisać krótki tekst który mam nadzieję przekona wszystkich wahających się z zakupem ex500 graczy. Jeszcze miesiąc temu sam do nich należałem.

Owszem, pewnie istnieje i może ma 50 ms a może 60 ms - ale teraz jak czytam recki "fachowców" którzy twierdzą że gigantyczne opóźnienie tego tv wypacza rozgrywkę w fpsy i gry muzyczne, to na mojej twarzy pojawia się uśmiech.
Hmm jestem zapalonym graczem odkąd pamiętam, i im więcej czytałem o input lagu tym większą sieczke miiałem w głowie. Mimo wszystko zaryzykowałem i teraz szczerze śmiać mi się chce z tych recenzji i wylobrzymiania. Jestem po przegraniu kilkudziesięciu h w call of duty black ops (dla niewtajemniczonych, najpopularniejsza obecnie strzelanka sieciowa na świecie). Gra niezwykle dynamiczna i szybka. W trybie game, rzadko kiedy nie jestem pierwszy, i nie chodzi mi o przechwalanie, czy "Zabijanie" graczy z niskim poziomem. W pojedynkach 1 na 1 mało kto ma szansę, mało tego uważam że ten tv dał mi takiego kopa jeśli chodzi o ogarnianie obrazu - coś niesamowitego. Tak jest też w modern warfare 2 i bad company 2. Tak, fpsy to mój ukochany gatunek. nawet jeśli dla kogoś te 50 ms to katastrofalna wartość, pamiętajcie że w fpsach przede wszystkim liczą sie umiejętności, znajomość map, refleks i ogranie. Tv zdaje egzamin w fpsach na 6kę.

Powiecie co z grami muzycznymi?? Tam idealny timing jest wszystkim. Prawda jest taka że do gier muzycznych wasz tv może mieć nawet input laga wartości 1000 ms. KAŻA gra muzyczna, dj hero, guitar hero posiada własną kalibrację. W której nie tylko możecie ustawić opóźnienie obrazu, ale i dźwięku.
Mam nadzieję że chociaż trochę Was przekonałem, i nie przekreślicie tego tv do gamingu. Wyświetlana jakość obrazu, płynność - coś pięknego.

ps. gro moich kumpli ma sony bravie i cały czas grali z wszystkimi dopalaczami typu motion flow itd. Mimo wszystko to nie przeszkadzało im w koszeniu niesamowitych wyników. Na moje pytanie: stary czemu nie grasz na game mode? A on: a bo z motion flow grafika jest taka zaje...sta :D

Polecam, jako gracz. Szczerze.
 

banker_2

New member
DIG DUG - co do Sony to chyba jednak jest jak mówię - zależnie od sygnału różne opcje. Co do Philipsa pewnie masz rację.
U mnie kablówka cyfra ASTER - tryby: wide, smart, zoom.
ale już dla analogowego tunera, sygnału po złączu euro są tryby: wide, smart, zoom, 4:3, 14:9

po prostu sony tak ma...
 

Dig Dug

New member
banker_2 - dzieki za info. No to jest nie ciekawie. Bo jeśli Sony wyswietla z czarnymi pasami góra/dół, to w 32 calach obraz jest niski/wąski. Dopiero w 37 calach mimo pasów byłoby widać co najmniej tyle co w pełnych 32 calach (chyba ciut więcej). Z racji tego, że Sony w 37 calach ma gorsze matryce (i to też sprawdziłem w sklepie, patrzac pod kątem czarny wpada w siwo/granat szybciej w 37 calach) to albo 40 cali, a że powyżej 37 cali narazie nie wchodzi w gre to pewnie inna marka :/

Oglądałem Sony w sklepie (niby gorzej widać) ale nie zauważylem claudingu w 32 calach, a w Philipsie led 37 cali był lekki na dolnych rogach.

Kurcze, może jednak G20 ? Musze polobbować :blagam: w domu ;).
 

arik92

New member
Witam.
Tak więc jeśli chodzi o format obrazu w telewizorach Sony to mamy dostęp do następujących formatów: Smart, 4:3, Wide(16:9), Zoom, 14:9. W ustawieniach ekranu jest jeszcze dostępna funkja autoformatowanie, oraz domyślny tryb 4:3 w którym można wybrać Smart lub 4:3.
Tryb 4:3 służy do oglądania pełnych transmisji 4:3 z zachowaniem oryginalnych proporcji, czyli po bokach będą czarne pasy.
Tryb Smart służy natomiast do wypełnienia pełnych transmisji 4:3 na całym ekranie rozciągając 4:3 na cały ekran oraz przycinając lekko górę i dół. Rozmiar pionowy trybu smart można regulować od -10 do 0, fabrycznie jest ustawiony na -8, ja ustawiłem na -5. Gdy transmisja jest w 4:3 i wybierzemy tryb Wide to obraz także będzie wypełniony na całym ekranie lecz będziemy mieć efekt szerokich twarzy, dlatego właśnie jest tryb smart który ma zmniejszyć ten efekt. To czy ktoś woli oglądać 4:3 jako 4:3 czy Smart zależy od jego własnych preferencji. Do tego jest właśnie funkcja domyślny tryb 4:3.
Tryb Wide jest to właśnie tryb 16:9 służący do oglądanie pełnych transmisji 16:9.
Tryb Zoom służy do transmisji 4:3 letterbox czyli nadawania materiałów 16:9 w okienku 4:3 z czarnymi pasami na górze i na dole. Wybierając tryb Zoom przy 4:3 letterbox obraz 16:9 wypełniony jest na całym ekranie. W TV analogowej właśnie tak nadawane są transmisje 16:9 w okienku 4:3 z czarnymi pasami. Sony przy włączonej funkcji autoformatowania mógłby przełączyć się automatycznie w tryb Zoom gdyby stacje TV w Polsce nadawały sygnał WSS w odpowiedniej formie. Sygnał WSS jest sygnałem umieszczonym w 23 linii obrazu decydujący o przełączeniu się w odpowiedni tryb obrazu w telewizorach panoramicznych. U nas jednak WSS jest ustawiony cały czas na 4:3, dlatego obraz 4:3 letterbox trzeba ręcznie ustawić w tryb Zoom. Jeśli ktoś chce zobaczyć jak to działa, a ma ustawioną antenę satelitarną na Astrę to wystarczy podłączyć stary satelitarny tuner analogowy i wtedy widać jak to działa na Niemieckich kanałach, telewizor sam przełącza się z trybu 4:3 na Zoom. Rozmiar pionowy trybu Zoom też można regulować, fabrycznie jest na 0, ja ustawiłem na -2, wtedy idealnie powiększa bez przycinania.
W Sony jest jeszcze tak, że Smart, 4:3, Wide, Zoom, 14:9 są dostępne dla sygnałów SD czyli 576i i 576p, natomiast dla sygnałów HD czyli 720p, 1080i i 1080p dostępne są tryby Smart, Wide, Zoom(przy czym Zoom działa tutaj inaczej niż w SD).
 
Ostatnia edycja:

Dig Dug

New member
arik92 - dzieki za info. Czyli tryb wide jest odpowiednikiem 16:9 i powiniem wypalniać cały ekran obrazem. A że nie wypałnia to jest to wina leterboxu i braku wskaźnika w sygnale. Dziwiłem się, że nie ma róznicy między smart i wide, bo oba miały czarne paski góra/dół.
OK, juz wiem co nieco, ale w takim razie dlaczego Philips w włączonym trybie 16:9 ładnie rozciągał na cały ekran i nie obcinał zbytnio tzn. jezeli obcinał, to jakoś tak dyskretnie, bo głowy były całe i nad głowami troche ściany. W Sony jak wymusiłem to zoom-em to ścinało pół czoła.

Drażni mnie to, bo 32 Sony kosztuje na necie poniżej 1900 zł, a sam TV i obraz mi "odpowiada" (udało mi się zplaźmić obraz na tym LCD), matowa matryca, czarny satysfakcjonujacy, kąty średnio ale ujdzie. Nic tylko brać. Gdyby nie inne matryce w Sony 37 calach to sprawa byłaby prosta, a tak to zaczynam zastanawiać się nad tym Philipsem, ale ten znowu ma clouding :/ i kosztuje 500 zł drożej w 32 calach. Porażka.
 

arik92

New member
Tak więc istnieją dwa sposoby nadawania audycji w 16:9 w analogowej telewizji SD.
Pierwszy polega na tym że cały materiał 16:9 umieszcza się w ramkę 4:3, obraz 16:9 jest wtedy w 4:3 ściśnięty. Przy tej metodzie WSS ustawia się tak aby telewizor ustawił się w tryb 16:9 czyli w Sony jest to Wide. W efekcie na TV Panoramicznym materiał 16:9 wypełnia cały ekran TV, jednak na TV 4:3 obraz będzie rozciągnięty w pionie (jajowate twarze), dlatego tej metody się nie stosuje.
Drugi sposób polega na umieszczeniu obrazu 16:9 w ramce 4:3 z czarnymi pasami na górze i dole. Przy tej metodzie znacznik WSS powinien być tak ustawiony aby TV wskoczył w tryb ZOOM. Dzięki temu na TV panoramicznym obraz 16:9 wypełnia całą powierzchnię ekranu, natomiast na TV 4:3 mamy obraz 16:9 z paskami na górze i dole.
W DVB-T, DVB-S, i DVB-C robi się tak samo jak w pierwszym sposobie w analogu tylko że w TV cyfrowej nie ma WSS, o proporcjach decyduje znacznik DAR który jest ustawiony wtedy na 1,78:1 czyli 16:9.
Tryb 16:9 w Philipsie to jest właśnie Zoom w Sony. Gdy w DVB-T na TVN leci transmisja 16:9 to Sony poprawnie ustawia się wtedy w Wide dlatego że DAR wynosi 1,78:1. Natomiast ta sama transmisja w analogu leci w 4:3 letterbox (sposób drugi) tylko że WSS jest na 4:3, a nie na ZOOM, dlatego trzeba ręcznie Zoomować z pilota.
Nie mogę wstawić zdjęć do tematu bo nie mam napisanych jeszcze pięciu postów, dlatego wyśle Ci je na PW.

Edit:
.W Sony jak wymusiłem to zoom-em to ścinało pół czoła.
Ale czy wtedy to była transmisja 4:3 czy 4:3 letterbox? Jak będziesz jeszcze w tym sklepie porównywać to w ustawieniach rozmiar pionowy dla Zoom ustaw na -2.
 
Ostatnia edycja:

Dig Dug

New member
arik92 - nie pamietam serio. Po prawie 2 godzinach miałem dosc ;) Ale jak jest tak jak piszesz i pokazujesz na zdjeciach, to moze nie jest tak zle. dzieki :)
 

miki156

New member
Mam pytanie, czy ten telewizor pociągnie dysk 500gb ? Jeżeli będzie on zasilany z jednego USB ?

Bo z tego co zauważyłem to tv ładuje mi kome, czyli napięcie i natężenie jest dobre.
Tylko słyszałem też że nie każdy dysk zaiskrzy :D

Jeżeli tak, to podajcie jakieś dobre modele 500setek.
 

kursien

New member
Witam!
Mam pytanie odnosnie urządzeń USB.
Dzięki obawom mojej dziewczyny za każdym razem po obejrzeniu filmu wyłączam tv w celu wyciągnięcia PenDrive'a. Moje pytanie brzmi : czy można wyciągnąć PenDrive'a podczas pracującego telewizora? Czy tak jak robie - za każdym razem wyłączam tv.

pozdr.
 

Dig Dug

New member
Mam jeszcze jedno pytanie. Jeżeli tv jest 100 Hz, to co oznacza pośrednie ustawienie ?? Dla mnie albo tv jest 50 Hz albo 100Hz (wsadza jedna klatkę pośrednia miedzy dwie standardowe). To jak dam pośrednie to co TV daje ?? Po pół klatki haha ??
 
Ostatnia edycja:

edi730

New member
Czy to jest jakaś różnica że raz w opisach występuje samo 500 a raz z AEP?
To 100% ten sam model. Tylko czasami sprzedawcy wypisują ten kod producenta by podbić cenę.
Cytat z forum:
Litery na końcu oznaczenia modelu mówią o końcowym kraju przeznaczenia: AEP to Unia (bez Niemiec, ale z Polską). Są jeszcze chyba 3 regiony. W. Brytania, Niemcy i Rosja+inne kraje. W tym ostatnim przypadku jest to Litera K.
 

edi730

New member
Witam!
Mam pytanie odnosnie urządzeń USB.
Dzięki obawom mojej dziewczyny za każdym razem po obejrzeniu filmu wyłączam tv w celu wyciągnięcia PenDrive'a. Moje pytanie brzmi : czy można wyciągnąć PenDrive'a podczas pracującego telewizora? Czy tak jak robie - za każdym razem wyłączam tv.

pozdr.
Ja od prawie roku wpinam i wypinam z USB dysk twardy na włączonym TV i nic się nie spieprzyło, myślę że to bez znaczenia...
 

kursien

New member
Ja od prawie roku wpinam i wypinam z USB dysk twardy na włączonym TV i nic się nie spieprzyło, myślę że to bez znaczenia...

rozumiem. dzieki za odpowiedz.
Pytałem,gdyż nie raz gdy odpinałem Nokie N82 z Lapka to mi urywało pliki mp3:/ później już nauczyłem się aby "bezpiecznie usuwać sprzęt" .
tak więc mając to w pamięci a nie wyczytując nic takiego z instrukcji obsługi wolałem nie ryzykować - dodatkowo po włożeniu pamięci do TV wyświetlał sie komunikat "... wyłacz urządzenie przed odłączeniem pamięci USB" -więc miałem obawy


Kolejne moje pytanie - właśnie na innym forum o tym modelu wyczytałem,że jakiś czas temu dorzucili PICASSE do zabawek w telewizorze, i co najważniejsze SONY rozmawia z IPLĄ i może IPLA zostanie niedługo dodana - stąd moje pytanie : Gdy SONY doda taka możliwość, to sam zaktualizuje soft - aby dodac nową funkcje- czy my w jakis sposób będziemy zmuszeni aby coś jakoś wgrać ?

Moje pytania mogą się wam wydawać banalne,ale dodam,że to mój pierwszy tv nowej technologii(poprzedni CRT NOKIA) i oprócz suchej wiedzy teoretycznej mało umiem wykorzystać mocy tego TV.

pozdr
 
Do góry