Sony KDL EX500 (32 EX 500 37/40/46/55EX500) nowe CCFL- opinie, test, wszystko o...

idek1984

New member
Ja kupiłem SONY 46EX500 jakiś miesiąc temu, na początku wielkość mnie zszokowała, a ostatnio stwierdziłem, że 55" było by w sam raz :]
 

lunak1

New member
Jesli bym kupowal dla siebie to 46 rowniez ale ich nie przekonam, uparli sie ze 40 i tyle.Takze 40 cali raczej.Odbior bedzie cyfrowy z kablowki a moze wkrotce dadza sie przekonac na jakas platforme lepsza.
No to dodam jako użytkujący tego sony na 3 różnych sygnałach (kablówka, cyfra, enka). Przy słabszym SD ex 500 jest kiepski, piłkarze na murawie - fatalnie, przy 46 calach z 3 metrów będzie to w mojej opinii nie do oglądania. Więc 40 lepsza, ale i tak pozostaje pytanie, jaką mają jakość na kablówce. Jeżeli sygnał jest dobry, spokojnie można brać sony.
 

Mike25

New member
@lunak1

Racja, na moim 40EX500 analogowa SD też wygląda kiepsko, tylko, że tu żaden LCD cudów nie zdziała. Do cyfrowej SD (mam UPC) jak dla mnie optimum to 2,5-3m dla przekątnej 40'', aby było komfortowe oglądanie.


Teraz trochę z innej beczki. Mam problem z ustawieniem właściwej temperatury barwowej. Nie mogę się zdecydować między neutralne, ciepłe1/ciepłe2. Zimne od razu odpadło ze względu na zbyt chłodną kolorystykę. Pozostałe też mają swoje wady i zalety. Chyba najprzyjemniej dla oka ogląda się na ciepłe2, tylko że taka temepratura barwy w EX500 ma jedną wadę w postaci bardzo zażółconej bieli, co mi nie odpowiada. Biel jest najlepsza przy ustawieniu neutralnym, tylko że ogólna charakterystyka barwowa cierpi w innych kolorach (np twarze są trochę zbyt sine).

Pytanie do posiadaczy EX500, jakie macie ustawienia i na jakiej temeraturze barwowej ogląda się Wam telewizję najprzyjemniej?
 
Ostatnia edycja:

Sławo

New member
Do użytkowników EX500/700

Szanowni Użytkownicy powtórzę się ale żeby podrasować obraz po SD koniecznie trzeba włączyć 3 rzeczy: 1/ wszystkie pixele,2/redukcja zakłóceń- wł,3/redukcja zakłóceń MPEG-wł. żródło-2010: MEGA-TEST: LCD KDL-40EX500 CCFL dla mas - dyskusja na temat serii EX "Dobry wybór" podświetlenie CCFL - autorstwa Gmera.
ale jako posiadacz 46EX500 trzeba powiedzieć jasno sygnał SD jest pieta Achillesową tego LCDka w końcu to FullHD.Pzdr
 

silver_limp

New member
Bylem dzisiaj w sklepie zobaczyc 40EX500, rozmowa ze sprzedawca byla ciekawa.Powiedzial, ze na cyfrowy sygnal z kablowki 100HZ w ogole sie nie przyda.Zaproponowal mi tanszy o 700zl model EX401 taki sam podobno lecz bez 100HZ.

Wg. niego 100HZ roznice widac przy FULL HD w nizszych to jest chwyt reklamowy i roznicy nie widac wcale.
Co o tym myslec ?

Piszecie ze na SD analog slabo ale to raczej wszystkie LCD , tu raczej bede uzywac cyfrowej kablowki z odleglosci 3,5- 4metry.
 

Mike25

New member
To jakiś mocno niekompetentny sprzedawca. Działanie 100hz motionflow nie ma żadnego związku ze źródłem sygnału. Oczywiście więc, że również i przy sygnale SD nawet analogowym się ta funkcja przydaje, poprawiając płynność ruchów.
 

Spioch1

New member
Powiem tak, jeszcze się tacy nie znaleźli co by z SD zrobili pełne FULL HD (mówię tu o dodaniu szczegółów)
jest to NIE MOŻLIWE - żaden LCD nie wyswietli tego rewelacyjnie
oglądam tv z około 2,5metra 46EX500 i spoko można oglądać większosć programów SD z oferty C+
Niestety, takie programy jak np. AXN to masakra, taka kompresja, że widać i z 6m :p
Trza poczekać z 10lat na wszystkie programy FULL HD albo chociaż HD READY
Niestety, jak obraz ma szerokość 768pixeli, nigdy nie będzie jak 1920pixeli
To 3x więcej, nie ma co porównywać
A Niemcy na Astrze za free mają ładnych kilka programów HD...
 

Ares78

New member
Bylem dzisiaj w sklepie zobaczyc 40EX500, rozmowa ze sprzedawca byla ciekawa.Powiedzial, ze na cyfrowy sygnal z kablowki 100HZ w ogole sie nie przyda.Zaproponowal mi tanszy o 700zl model EX401 taki sam podobno lecz bez 100HZ.

Wg. niego 100HZ roznice widac przy FULL HD w nizszych to jest chwyt reklamowy i roznicy nie widac wcale.
Co o tym myslec ?

Piszecie ze na SD analog slabo ale to raczej wszystkie LCD , tu raczej bede uzywac cyfrowej kablowki z odleglosci 3,5- 4metry.


Zacznijmy, że sprzedawca nie wziął pod uwagę w swoich radach jednej szalonej rzeczy, model ex500 oprócz 100hz posiada również nowszy procesor obrazu BE3 który dużo lepiej sobie poradzi, ze słabszym sygnałem, a nie oszukujmy się taki będziesz miał z kablówki... Swoją drogą układ kompensacji ruchu jak najbardziej przydaje się również przy SD chociaż osobiście nie ustawiam na najwyższy poziom.
 

p-opala

New member
Od tygodnia jestem posiadaczem 55ex500 - odległość 4m - na początku wydawał się ogromny teraz już nie:).
Mam jeden problem, gdy w ustawieniach dam na wszystkie pixele to na niektorych kanalach SD jest taki przerywany biały pasek na górze ekranu. W dekoderze N mam ustawione 1080i. Czy to wina tv czy dekodera?
Czy mógłby ktos podać swoje ustawienia tv? Mam problem z jego porządna kalibracją i gdy posiadzę trochę dłużej przy tv bola mnie oczy - czy to normalne na początku?
Pozdrawiam.
 

Mike25

New member
@p-opala

Linia to wina Nki, nie telewizora. Gdzieś w ustawieniach ekranu (nie obrazu), powinna być funkcja dodatkowej kalibracji wielkości obrazu, tj można go dodatkowo zmniejszyć/powiększyć w skali od -1 do +1. Zmniejszy Ci to obraz o parę milimetrów, ale linia powinna zniknąć.

Co do kalibracji samego obrazu to zmniejsz kontrast do 80, podświetlenie do 2-4 (w zależności jak Ci odpowiada). Są to dwa główne parametry, odpowiadające za szybkie męczenie wzroku, gdy są ustawione na max. Możesz też zmniejszyć jasność do 45-48, co spowoduje, że jasne kolory nie będą razić po oczach. Ostrość jest fabrycznie ciut za wysoka, więc możesz zmniejszyć do 8-12 (sprawdź jak Ci najbardziej odpowiada). W ustawieniach standardowych jest neutralna temperatura barwowa. Daje ona poprawną biel, jednak twarze mogą wydawać się nieco sine, dlatego osobiście poradziłem sobie z tym problemem zmniejszając natężenie kolorów do poziomu 50 i ustawiając żywy kolor na poziom min. Daje ona naprawdę bardzo poprawną i naturalną reprodukcję koloru skóry :)

Swoją drogą szkoda, że w tym temacie jest praktycznie 0 informacji o ustawieniach/kalibracji obrazu EX500. Podnosiłem już kilkurkotnie te kwestie i nikt nie kwapi się do podawania swoich ustawień i proponowania usprawnień dających lepszą jakość. Szkoda, bo musiałem poszukać zagranicznych for w tym zakresie, ale mam nadzieję, że i tutaj się też coś pod tym względem ruszy :)
 
Ostatnia edycja:

tomas1234

Member
Przy wielu próbach kalibracji w poszukiwaniu wyciągnięcia z TV (46EX500) jak najlepszego żywego koloru i przede wszystkim typowo białego koloru który wcześniej wpadał mi w błękitny podaje ustawienia jakie u mnie najlepiej się w chwili obecnej sprawdziły:



Podświetlenie – maks
Kontrast - maks
Jasność - 47
Nasycenie - 51
Odcień - 0
Temperatura barw - neutralne
Ostrość - 28
Redukcja zakłóceń mała
Redukcja zakłóceń MPEG mała
Motionflow - wył
Tryb filmu - automat.1


Zawansowane ustawienia
Korekcja czerni – małe
Zaaw. Zwieksz. Kontrastu - małe
Gamma – 0
Automat. Ograniczenie światła – wył.
Czystość bieli – średni
Żywy kolor - średni

Balans bieli
Wzmocnienie - R 0
Wzmocnienie - G 0
Wzmocnienie - B -15
Wzmocnienie - R 0
Wzmocnienie - G 0
Wzmocnienie - B 0
 

Mike25

New member
Podświetlenie max, kontrast max, ostrość 28!? Nie za bardzo wywindowane te ustawienia? Zakładam, że nie są to ustawienia pod SD ;)
 

Ares78

New member
Dzięki temu, że telewizory LCD są wstanie mocniej świecić nadają się do nasłonecznionych pomieszczeń chociaż osobiście podświetlenie na maksymalną wartość jest dla mnie zdecydowanie nie do przyjęcia- za szybko męczą się oczy...
 

silver_limp

New member
Od wczoraj jestem szczesliwym nabywca tego TV.Przyznaje ze na sygnale SD analog jest bardzo ladny obraz.Odleglosc tez robi swoje bo z 2m juz nie tak ladny wiadomo u mnie jest 4m.SD cyfrowe juz duzo lepiej, jakosci HD nie mam ale jak pisano tutaj bedzie pieknie ;) Zdecydowanie model na plus.
 

bkrodman85

New member
Od kliku dni ma N podlaczona do 40EX500, ale za kazdym razem jak ustawie obraz ( chodzi o rozmiar ekranu ). Kazdy kanal w HD wydaje sie byc nie co rozciagniety, czy ktos tez ma taki problem???
Moze mi sie wydaje, ale np twarze sa nie co rozciagniete.
 

Mike25

New member
Od kliku dni ma N podlaczona do 40EX500, ale za kazdym razem jak ustawie obraz ( chodzi o rozmiar ekranu ). Kazdy kanal w HD wydaje sie byc nie co rozciagniety, czy ktos tez ma taki problem???
Moze mi sie wydaje, ale np twarze sa nie co rozciagniete.
Sprawdź w ustawieniach dekodera Nki czy masz ustawione nadawanie obrazu w formacie 16:9. Jeśli nie ot ustaw na taki format. Jak to nie pomoże to niestety, ale wina źródła, czyli nadawania poszczególnych programów. Jeśli kanał jest nadawany jako 4:3 to TV musi sztucznie go rozszerzać, stąd twarze są pogrubione. Jeśli bardzo przeszkadza to zawsze możesz zmienić w ustawieniach TV na 4:3 i będziesz miał idealne proporcje nadawanego sygnału, tylko że po bokach będziesz miał czarne pasy. Ja np często tak oglądam fakty TVNu, bo twarze są zdecydowanie nieproporcjonalne przy ustawieniu 16:9. Na szczęście większość programów, zwłaszcza filmy są nadawane we właściwych proporcjach już pod 16:9.
 

bkrodman85

New member
Sprawdź w ustawieniach dekodera Nki czy masz ustawione nadawanie obrazu w formacie 16:9. Jeśli nie ot ustaw na taki format. Jak to nie pomoże to niestety, ale wina źródła, czyli nadawania poszczególnych programów. Jeśli kanał jest nadawany jako 4:3 to TV musi sztucznie go rozszerzać, stąd twarze są pogrubione. Jeśli bardzo przeszkadza to zawsze możesz zmienić w ustawieniach TV na 4:3 i będziesz miał idealne proporcje nadawanego sygnału, tylko że po bokach będziesz miał czarne pasy. Ja np często tak oglądam fakty TVNu, bo twarze są zdecydowanie nieproporcjonalne przy ustawieniu 16:9. Na szczęście większość programów, zwłaszcza filmy są nadawane we właściwych proporcjach już pod 16:9.


No i tu mowisz prawde, ale mi bardziej chodzi wlasnie o filmy i programy ktore sa wlasnie nadawane w 16:9, jak dla mnie sa troche rozciagniete, ale w pionie, twarze zamiast okragle sa tak dziwinie wydluzone. Myslalem ze kupujac taki model jak Sony nie bedzie z tym problemu. Przyklad, moi rodzice maja juz 4 letniego LCD Philipsa i u nich nie ma tego problemu z N, moze dla tego ze TV ma duzo ustawien formatu ekranu. A Sony z tego co widze ma tylko 3, z ktorych tylko jeden mozna wykorzystac bo inne calkowicie sie nie nadaja. Mowiac wprost zawiodlem sie na tym modelu, wszyscy go tak chwala, ale jak sie mu przyjzec dokladniej to mozna powiedziec ze dobra jest w nim tylko marka.
 
Do góry