Samsung seria B650 (32b650, 37b650, 40b650, 46b650) test, opinie, wszystko o serii...

bsw

New member
mr.hyde napisał:
Pytanie do osób odbierających DVB-T: jak spisuje się testowane od kilku dni epg, jak wygląda czy są polskie znaki na ile dnie są pozycje, inne subiektywne/obiektywe odczucia

EPG działa OK. Polskie znaki są. Zegar w końcu ustawia się sam poprawnie a nie na GMT. Fajnie działałoby ustawianie automatyczne przełączania kanałów - niestety nadawcy nie trzymają się "rozkładu" i przełącza idealnie na reklamy :)

Poza tym w końcu jakaś zaleta tego dvb-t bo innych -w tym wykonaniu -nie ma...
 

swojak1

New member
MarekWoj napisał:
Nie zapominajmy, że póki co programy cyfrowe to transmisja testowa :)
Też miałem opóźniony czas, ale od kilku dni jest już prawidłowy, więc coś poprawili (z Raszyna).
[FONT=&quot]Być może? tylko że przekaźnik Zielonogórski "Żagań Wichów" po staremu nic nie zmienili, sprawdziłem.[/FONT]
 
Ostatnia edycja:

boss131

New member
Dvb-t

MarekWoj napisał:
Nie zapominajmy, że póki co programy cyfrowe to transmisja testowa :)
Też miałem opóźniony czas, ale od kilku dni jest już prawidłowy, więc coś poprawili (z Raszyna).
U mnie też EPG działa znakomicie :). Podobnie jak u kolegi MarekWoj, tak i u mnie czas jest już poprawiony (zauważyłem dopiero teraz :)). Ja DVB-T odbieram z kanału 48 PKiN.

Jakby kogoś interesowało to tu jest spis nadajników z całego kraju:

www*dipol*com*pl/dane_nadajnikow_tv_naziemnej_w_polsce_bib07*htm

wystarczy zamienić * na .

Tylko jest drobna nieściłość jeśli chodzi o nadawane kanały, Bo ja odbieram 8 kanałów TVP1, TVP2, TVP INFO, POLSAT, TVN, TV4, TV PULS i Polskie Radio 3, a w spisie podanych jest ich więcej. Nie pytajcie dlaczego, bo nie wiem. A być może ktoś wie i podzieli się z nami taką informacją?

Pozdrawiam
 

mr.hyde

New member
boss131 napisał:
U mnie też EPG działa znakomicie :). Podobnie jak u kolegi MarekWoj, tak i u mnie czas jest już poprawiony (zauważyłem dopiero teraz :)). Ja DVB-T odbieram z kanału 48 PKiN.

Jakby kogoś interesowało to tu jest spis nadajników z całego kraju:

www*dipol*com*pl/dane_nadajnikow_tv_naziemnej_w_polsce_bib07*htm

wystarczy zamienić * na .

Tylko jest drobna nieściłość jeśli chodzi o nadawane kanały, Bo ja odbieram 8 kanałów TVP1, TVP2, TVP INFO, POLSAT, TVN, TV4, TV PULS i Polskie Radio 3, a w spisie podanych jest ich więcej. Nie pytajcie dlaczego, bo nie wiem. A być może ktoś wie i podzieli się z nami taką informacją?

Pozdrawiam
Ten spis jest już nie aktualny, aktualniejszy jest na stronie emitel*pl . dzięki za wszystie info dotyczące epg i dvb-t, oficjalny start już we wrześniu (miejmy nadzieję bo u nas to nigdy nic nie wiadomo) więc wtedy wszystko powinno już działć bez problemów, wliczając w to epg i godzinę.
 

rexer23

New member
Sam B651 - laptop

Witam - proszę o radę
połączyłem laptop z gniazda S-video i jack z telewizorem B651 na wejscie Euro, i co prawda dźwięk jest i obraz jest super ale niestety bez kolorów :confused:... wydaje mi się, że stosowałem juz wszystkie dostępne ustawienia tak w lapku jak i w TV....czyżby przyczyną mógł być za długi ( 10m ) kabel ??? toż to oryginał kupiony w Media M...
Jeśli ktoś się orientuje to proszę o podpowiedź...
pozdrawiam
 

swojak1

New member
boss131 napisał:
Tylko jest drobna nieściłość jeśli chodzi o nadawane kanały, Bo ja odbieram 8 kanałów TVP1, TVP2, TVP INFO, POLSAT, TVN, TV4, TV PULS i Polskie Radio 3, a w spisie podanych jest ich więcej. Nie pytajcie dlaczego, bo nie wiem. A być może ktoś wie i podzieli się z nami taką informacją?

Pozdrawiam
Na pewno w jakimś stopniu jest to już znane: Jeden kanał telewizji analogowej jest tak zwanym multipleksem czyli pakietem kanałów cyfrowych w ilości 9. I w tym jest 7 lub 8 kanałów telewizyjnych i 1 lub 2 nawet trzy radiowe to jest dowolność zależna od potrzeb, więcej kanałów to dodawane kolejnych multipleksów. Zresztą tu jest wszystko wyczerpująco opisane: http://naziemna.pl/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=6&Itemid=38&limit=9&limitstart=0
 
Ostatnia edycja:

rexer23

New member
Lapek - B651

myślę, że skoro produkowane są i sprzedawane kable o takiej długości to powinny zapewnić możliwości przesyłu...chyba że jest coś o czym nie wiem....
Jeśli ktoś jeszcze się orientuje to proszę o podpowiedzi...:confused:
...przypomnę , że chodzi o połączenie lapka z B651 10-metrowym kablem S-video+jack >Euro..
obraz jest OK. lecz brakuje kolorów :-(
pozdrawiam...
 
Ostatnia edycja:

rexer23

New member
dodam tylko że przez Video-sender obraz ma kolory ale z kolei widać zakłócenia częstotliwości i niestety nie jest taki ostry jak po kablu....
Buuuuu....
 

slawek1946

New member
rexer23 napisał:
(...)
Jeśli ktoś jeszcze się orientuje to proszę o podpowiedzi...:confused:
...przypomnę , że chodzi o połączenie lapka z B651 10-metrowym kablem S-video+jack >Euro..
obraz jest OK. lecz brakuje kolorów :-(
pozdrawiam...

S-video składa się z dwóch sygnałów
"luminacji" - widoczny czarno biały obraz
"chrominacji" - kolor (którego brak)
Proponuje jakoś zewrzeć "luminacje" z "chrominacją" i włączyć do żółtego "Cincza" z boku TV.
Kombinować w ustawieniach Laptopa aż sie pojawi kolorowy obraz.
Jak się pojawi podłączyć "normalnie" i kombinować w TV
 
Ostatnia edycja:

Delaney

New member
rexer23 napisał:
dodam tylko że przez Video-sender obraz ma kolory ale z kolei widać zakłócenia częstotliwości i niestety nie jest taki ostry jak po kablu....
Buuuuu....

Pytanie czy TV w ogóle obsługuje S-VIDEO? Jeśli już to sprawdź na EURO2 bo EURO1 obsługuje RGB.
 

bsw

New member
rexer23 napisał:
połączyłem laptop z gniazda S-video i jack z telewizorem B651 na wejscie Euro, i co prawda dźwięk jest i obraz jest super ale niestety bez kolorów :confused:... wydaje mi się, że stosowałem juz wszystkie dostępne ustawienia tak w lapku jak i w TV....czyżby przyczyną mógł być za długi ( 10m ) kabel ??? toż to oryginał kupiony w Media M...

Miałem taki problem w starym CRT Samsunga.
To wina wejść w EURO i kabla. Otóż Samsung w EURO nie obsługuje zbiorowego wejścia chrominancji tylko osobne: R G i B. A w wyjściu S-Video mamy tylko luminancję (jasność) i chrominancję (kolor) Rozwiązaniem jest połączenie tych żyłek we wtyczce (najprościej po stronie euro) za pomocą kondensatora 470pF - sprawdzone działa.

Ale obraz będziesz miał marny... Tak to się CRT podłączało. Kup kabel D-SUB - jakość obrazu bez porównania lepsza ! Z powodzeniem używam w ten sposób telewizora zamiast monitora.
 

Xristof

New member
Cyfrowe kanaly UPC

Wormsik napisał:
Właśnie zeskanowałem od nowa na kablówcę (UPC) cyfrowo+analog i znalazł mi analogowo 59 programów a cyfrowo 162 !! (ale niestety zakodowane) EPG działa tylko dla zakodowanych) niestety nie widze polskich znaków)
W krakowie kilka kanalow cyfrowych z UPC nie jest zakodowana (TVP Info, TVP2, Instrukcja obslugi), tak wiec chodza na b650 bez problemu.
Ciekawostka:
Mam analogowe UPC i zauwazylem, ze cyfrowo mam gorszy obraz, niz w sygnale analogowym (kompresja za duza i pogarsza obraz)
 

boss131

New member
S-video -> SCRAT

[B napisał:
rexer23[/B]]
(...)
Jeśli ktoś jeszcze się orientuje to proszę o podpowiedzi...:confused:
...przypomnę , że chodzi o połączenie lapka z B651 10-metrowym kablem S-video+jack >Euro..
obraz jest OK. lecz brakuje kolorów :sad:
pozdrawiam...


slawek1946 napisał:
S-video składa się z dwóch sygnałów
"luminacji" - widoczny czarno biały obraz
"chrominacji" - kolor (którego brak)
Proponuje jakoś zewrzeć "luminacje" z "chrominacją" i włączyć do żółtego "Cincza" z boku TV.
Kombinować w ustawieniach Laptopa aż sie pojawi kolorowy obraz.
Jak się pojawi podłączyć "normalnie" i kombinować w TV

Ja miałem podobny dwa podobne problemy z podłączeniem mojego kompa ( ATI radeon 9200 ) ze starym telewizorem i z połączeniem kumpla laptopa z TV, przez ten właśnie kabel. Nie wyświetlało kolorów.
Rozwiązanie było bardzo proste. Pomiędzy piny (we wtyczce Euro piny 17 i 20 - o ile dobrze pamiętam) trzeba było wlutować kondensator 470pF i wszystko zaczęło śmigać, aż miło. Dokładny schemat kabla znalazłem na elektroda*pl.
Dziwi mnie tylko dlaczego LEB650 nie działa na zwykłym kablu, przecież to nowy sprzęt.
 

kris7777777

New member
Cyfrowe kanaly UP

Xristof napisał:
W krakowie kilka kanalow cyfrowych z UPC nie jest zakodowana (TVP Info, TVP2, Instrukcja obslugi), tak wiec chodza na b650 bez problemu.
Ciekawostka:
Mam analogowe UPC i zauwazylem, ze cyfrowo mam gorszy obraz, niz w sygnale analogowym (kompresja za duza i pogarsza obraz)

U mnie jest odwrotnie, (TVP Info, TVP2, Instrukcja obslugi) cyfrowo jest żyleta natomiast sygnał analogowy totalna porażka. Nie wiem czy jest to wina samego sygnału - może można go jakoś wzmocnić jakimś wzmacniaczem, ale pewnie szumy też się wzmocnią i będzie jeszcze gorzej.
Ciekawe czy można w UPC zakupić jakąś kartę, która by ten sygnał rozkodowywała bez korzystania z mediaboxu UPC?
 

Delaney

New member
boss131 napisał:
[/I]



Ja miałem podobny dwa podobne problemy z podłączeniem mojego kompa ( ATI radeon 9200 ) ze starym telewizorem i z połączeniem kumpla laptopa z TV, przez ten właśnie kabel. Nie wyświetlało kolorów.
Rozwiązanie było bardzo proste. Pomiędzy piny (we wtyczce Euro piny 17 i 20 - o ile dobrze pamiętam) trzeba było wlutować kondensator 470pF i wszystko zaczęło śmigać, aż miło. Dokładny schemat kabla znalazłem na elektroda*pl.
Dziwi mnie tylko dlaczego LEB650 nie działa na zwykłym kablu, przecież to nowy sprzęt.

To jest tak. SCART może pracować na 3 poziomach jakości sygnału wideo:

- przez pin 20; to jest tak zwany CVBS czyli composite (nie mylić z kompozytem!) - tryb podstawowy; jakościowo bardziej kiepskie od niego jest tylko wejście przez modulator antenowy. Taki sygnał otrzymujesz właśnie zwierając przez kondensator pin 15 (chrominancja) z 20 (którym w trybie S-VIDEO idzie luminancja czyli obraz czarno-biały)

- przez pin 20 (luminancja) i 15 (chrominancja) - tzw. S-VIDEO; nieco lepszy jakościowo od CVBS-a ale nadal kiepski

- przez RGB (odpowiednio piny 15, 9 i 7+ impulsy synchronizacji z pinu 20) - najlepszy dla SCARTa tryb pod względem jakości

Jak widać w 2 ostatnich trybach powtarza się pin 15, który raz (dla S-VIDEO) jest wykorzystywany jako wejście koloru (chroma) a innym razem obsługuje wejście składowej czerwonej (tryb RGB). Dlatego najczęściej odbiorniki mają kilka oddzielnych złącz SCART, które pracują w jednym lub drugim trybie (czasem tryb ten można przełączyć w menu).

Z instrukcji wynika, że seria B65X SCART1 obsługuje jako RGB, natomiast nic nie pisze czy SCART2 ma tryb S-VIDEO. Jeśli nie ma, to zostaje tylko CVBS, który obsługiwany jest zawsze, czyli właściwie najgorsza jakościowo opcja.

Dodam jeszcze, że nowsze karty ATI mają bardziej rozbudowane gniazdko miniDIN i znajdzie się tam nie tylko CVBS i S-VIDEO ale również o wiele ciekawszy komponent (Y, Pb, Pr). Seria B65X ma wejście komponentowe i jeśli laptop wystawia takowe wyjścia, to radzę z nich skorzystać, bo jakość sygnału jest wtedy najlepsza i obsługuje również tryby HD. Lepsze jest już tylko HDMI.
 
Do góry