Samsung seria B650 (32b650, 37b650, 40b650, 46b650) test, opinie, wszystko o serii...

Delaney

New member
boss131 napisał:
[/I]



Ja miałem podobny dwa podobne problemy z podłączeniem mojego kompa ( ATI radeon 9200 ) ze starym telewizorem i z połączeniem kumpla laptopa z TV, przez ten właśnie kabel. Nie wyświetlało kolorów.
Rozwiązanie było bardzo proste. Pomiędzy piny (we wtyczce Euro piny 17 i 20 - o ile dobrze pamiętam) trzeba było wlutować kondensator 470pF i wszystko zaczęło śmigać, aż miło. Dokładny schemat kabla znalazłem na elektroda*pl.
Dziwi mnie tylko dlaczego LEB650 nie działa na zwykłym kablu, przecież to nowy sprzęt.

To jest tak. SCART może pracować na 3 poziomach jakości sygnału wideo:

- przez pin 20; to jest tak zwany CVBS czyli composite (nie mylić z kompozytem!) - tryb podstawowy; jakościowo bardziej kiepskie od niego jest tylko wejście przez modulator antenowy. Taki sygnał otrzymujesz właśnie zwierając przez kondensator pin 15 (chrominancja) z 20 (którym w trybie S-VIDEO idzie luminancja czyli obraz czarno-biały)

- przez pin 20 (luminancja) i 15 (chrominancja) - tzw. S-VIDEO; nieco lepszy jakościowo od CVBS-a ale nadal kiepski

- przez RGB (odpowiednio piny 15, 9 i 7+ impulsy synchronizacji z pinu 20) - najlepszy dla SCARTa tryb pod względem jakości

Jak widać w 2 ostatnich trybach powtarza się pin 15, który raz (dla S-VIDEO) jest wykorzystywany jako wejście koloru (chroma) a innym razem obsługuje wejście składowej czerwonej (tryb RGB). Dlatego najczęściej odbiorniki mają kilka oddzielnych złącz SCART, które pracują w jednym lub drugim trybie (czasem tryb ten można przełączyć w menu).

Z instrukcji wynika, że seria B65X SCART1 obsługuje jako RGB, natomiast nic nie pisze czy SCART2 ma tryb S-VIDEO. Jeśli nie ma, to zostaje tylko CVBS, który obsługiwany jest zawsze, czyli właściwie najgorsza jakościowo opcja.

Dodam jeszcze, że nowsze karty ATI mają bardziej rozbudowane gniazdko miniDIN i znajdzie się tam nie tylko CVBS i S-VIDEO ale również o wiele ciekawszy komponent (Y, Pb, Pr). Seria B65X ma wejście komponentowe i jeśli laptop wystawia takowe wyjścia, to radzę z nich skorzystać, bo jakość sygnału jest wtedy najlepsza i obsługuje również tryby HD. Lepsze jest już tylko HDMI.
 

boss131

New member
Kanały Cyfrowe

Na kilku stronkach znalazłem zawartość I Multiplexu naziemnej telewizji cyfrowej w różnych miastach. Ja odbieram telewizję cyfrową z Warszawy na kan. 48, częst. 690 (mieszkam ok 80km od Warszawy). Z tych spisów wynika, że powinienem odbierać TVP1, TVP2, TVP INFO, TV4, TVN, POLSAT, TV PULS i trzy kanały radiowe PR1, PR2 i PR3. Z podanych kanałów brakuje mi dwóch kanałów radiowych PR1 i PR2 mam tylko PR3. Czy u Was jest tak samo? Może u kogoś jest inaczej? Może byśmy się podzielili informacjami, kto, gdzie, skąd i co odbiera z naziemnych nadajników cyfrowych?

Proponuję dla porównania:
emi*emitel*pl/EMITEL/przeglad_obiektow*aspx
zmieniamy * na . i w zakładce rodzaj emisji wybrać DVB.
 

donkroko

New member
Firmware 2001 vs. 1010

Po zmianie firmware z v.1010 do v. 2001 mam wrażenie, że spod przycisku TOOLS na pilocie (z menu na ekranie) zniknęła opcja skalowania obrazu.
Jestem przekonany, że poprzednio tam była.
Proszę forumowiczów posiadających FW 1010 o sprawdzenie.
W FW 2001 ustawianie skalowania ekranu jest o tyle niewygodne, że trzeba to robić z menu głównego.
Proszę o ewentualną podpowiedź gdzie może "leżeć" FW 1010, chętnie bym do niej powrócił.
 

asd1

New member
donkroko napisał:
Po zmianie firmware z v.1010 do v. 2001 mam wrażenie, że spod przycisku TOOLS na pilocie (z menu na ekranie) zniknęła opcja skalowania obrazu.
.
przecież jest?
druga od góry FW2001
 
Ostatnia edycja:

donkroko

New member
Firmware 2001 vs. 1010

No właśnie, że u mnie nie ma!!!
Menu NARZĘDZIA:
- tryb obrazu (standard, naturalny, film ....)
- tryb dźwięku
- aut. wyłączanie
- SRS TS HD
- oszcz. energii

...to wszystko co jest..
U mnie tak było w FW 1010 a w 2001 jest jak wyżej!
>>ASD1, u Ciebie tak jest z FW 2001 ???
 

asd1

New member
donkroko napisał:
No właśnie, że u mnie nie ma!!!
Menu NARZĘDZIA:
- tryb obrazu (standard, naturalny, film ....)
- tryb dźwięku
- aut. wyłączanie
- SRS TS HD
- oszcz. energii

...to wszystko co jest..
U mnie tak było w FW 1010 a w 2001 jest jak wyżej!
>>ASD1, u Ciebie tak jest z FW 2001 ???

tak FW2001, przecież o to pytałeś ;)

coś masz nie tak bo pierwsza opcja jest Anynet+
druga: Picture Size
a potem te co podałeś
 
Ostatnia edycja:

swojak1

New member
donkroko napisał:
No właśnie, że u mnie nie ma!!!
Menu NARZĘDZIA:
- tryb obrazu (standard, naturalny, film ....)
- tryb dźwięku
- aut. wyłączanie
- SRS TS HD
- oszcz. energii

...to wszystko co jest..
U mnie tak było w FW 1010 a w 2001 jest jak wyżej!
>>ASD1, u Ciebie tak jest z FW 2001 ???

Moim skromnym zdaniem powinieneś przywrócić FW 1010 i sprawdzić czy już jest dobrze, ponieważ TV mógł się źle zaflaszować. A następnie ponownie jeszcze raz przywrócić FW 2001. jeżeli nie poprawi się to poinformuj,pomyślimy co zrobić dalej.
 

rexer23

New member
bsw napisał:
Miałem taki problem w starym CRT Samsunga.
To wina wejść w EURO i kabla. Otóż Samsung w EURO nie obsługuje zbiorowego wejścia chrominancji tylko osobne: R G i B. A w wyjściu S-Video mamy tylko luminancję (jasność) i chrominancję (kolor) Rozwiązaniem jest połączenie tych żyłek we wtyczce (najprościej po stronie euro) za pomocą kondensatora 470pF - sprawdzone działa.

Ale obraz będziesz miał marny... Tak to się CRT podłączało. Kup kabel D-SUB - jakość obrazu bez porównania lepsza ! Z powodzeniem używam w ten sposób telewizora zamiast monitora.​



Wielkie dzieki za podpowiedź - spróbuję zrobić połączenie w e wtyczce EURO. ale mam pytanie co do kabla D-SUB- ...czy dźwięk też idzie po takim kablu?
 

slawek1946

New member
rexer23 napisał:
Wielkie dzieki za podpowiedź - spróbuję zrobić połączenie w e wtyczce EURO. ale mam pytanie co do kabla D-SUB- ...czy dźwięk też idzie po takim kablu?
[/left]

Powinien być podłączony: Laptop -> Jack (wtyczka jak do słuchawek)
 

bsw

New member
rexer23 napisał:
Wielkie dzieki za podpowiedź - spróbuję zrobić połączenie w e wtyczce EURO. ale mam pytanie co do kabla D-SUB- ...czy dźwięk też idzie po takim kablu?
[/LEFT]

Dźwięk nie - tylko obraz. Dźwięk podłącza się kablem jack<->jack do wejścia oznaczonego PC-audio-in.
Podobnie jest przy złączu oznaczonym HDMI-DVI: Wiele kart graficznych PC z HDMI nie wysyła dźwięku na tym wyjściu. Są w sprzedaży specjalne kable-przejściówki z dodatkowym jack'iem, ale w samsungu mamy extra wejście DVI-audio-IN. Zatem obraz łączymy zwykłym kablem HDMI, a dźwięk dołączamy zwykłym jack<->jack.

W ogóle to niezły pałąk kabli mam do TV podpięty - nie chce mi ich trzymać to gumowe zapięcie z tyłu. Ale fajny bajer to ta rurka do spinania kabli - dzięki niej jakoś to wygląda...
 

Xristof

New member
UPC karta CI

kris7777777 napisał:
.
...
Ciekawe czy można w UPC zakupić jakąś kartę, która by ten sygnał rozkodowywała bez korzystania z mediaboxu UPC?
na stronach UPC jest odpowiedz
"
Mój telewizor wyposażony jest w gniazdo DVB-CI. Czy UPC udostępni moduły deszyfrujące z czytnikami kart?

UPC nie planuje udostępniania modułów deszyfrujących (czytników kart).
"
Tak wiec jestesmy skazani na korzystanie z dodatkowego pudelka od upc.
 

asd1

New member
Xristof napisał:
na stronach UPC jest odpowiedz
"
Mój telewizor wyposażony jest w gniazdo DVB-CI. Czy UPC udostępni moduły deszyfrujące z czytnikami kart?

UPC nie planuje udostępniania modułów deszyfrujących (czytników kart).
"
Tak wiec jestesmy skazani na korzystanie z dodatkowego pudelka od upc.

karty i dekodery w UPC są "parowane" ale pewnie spece np. od spliterów C+ jakby chcieli to by numer dekodera użyli dla karty CI;)
tylko i tak by był niepotrzebny dekoder w domu:(
 

jerzor

New member
złożyłem właśnie 32b650 i zauwazyłem, że tv kiwa się na kolumnie -
czy tak ma być?

(w drugim pokoju 37b650 trzyma się ok.)
 

Xristof

New member
asd1 napisał:
karty i dekodery w UPC są "parowane" ale pewnie spece np. od spliterów C+ jakby chcieli to by numer dekodera użyli dla karty CI;)
tylko i tak by był niepotrzebny dekoder w domu:(
Patrząc racjonalnie to oferta UPC jest bardzo droga. O wiele taniej wychodzi jakakolwiek platforma satelitarna. Tak wiec jak tylko mamy mozliwosc zamontowania czaszy satelitarnej, to problem, czy wybrac pudelko z UPC, czy karte CI dla UPC, znika :D . Mozliwość dokupienia samej karty, a nie wypozyczania odplatnie dekodera od UPC, traktuje zatem jako ciekawostke
 

swojak1

New member
jerzor napisał:
złożyłem właśnie 32b650 i zauwazyłem, że tv kiwa się na kolumnie -
czy tak ma być?

(w drugim pokoju 37b650 trzyma się ok.)
To jest wiadome że nie powinien się kiwać. Natomiast nie napisałeś czy skręciłeś cztery śruby które są do tej podstawy i czy poprawnie włożyłeś podstawę w gniazdo obudowy TV. Proponuje położyć TV na plecach na czymś miękkim i to sprawdzić.
 
Ostatnia edycja:

bartmot

New member
podświetlenie przediego panelu le 32b 650

witam!
Mam taki problem i za cholere nie wiem jak go rozwiązać, otóż czy istnieje możliwość podświetlenia panelu z przyciskami w telewizorze bo w ogóle ich nie widać, jeśli tak to jak to podświetlenie włączyć???
 

jerzor

New member
swojak1 napisał:
To jest wiadome że nie powinien się kiwać. Natomiast nie napisałeś czy skręciłeś cztery śruby które są do tej podstawy i czy poprawnie włożyłeś podstawę w gniazdo obudowy TV. Proponuje położyć TV na plecach na czymś miękkim i to sprawdzić.


oj tak, i włożyłem i skręciłem
(najpierw w pionie, jak radzą w instrukcji)
później sprawdziłem to w poziomie, zwracając uwagę na pasowanie i luzy).



dziwne w 32" jest to, że dolne śruby łapią tylko na jeden gwint, później jest opór -
może powinienem dokręcić na siłę i metalowe chassis dociągnęłoby się -
jednak nie chciałem ryzykować połamania plastykowej obudowy.

obecnie, gdy stoi pionowo, mam po kilka stopni luzu w każdym kierunku,
tzn do siebie 5 st., lewo-prawo po 2 st.

oprócz tego stoi stabilnie, nie kiwa się sam
i nic się nie rozpadnie przy podnoszeniu, czy skręcaniu.


(jak mówiłem z 37" nie mam takiego kiwania)
 

swojak1

New member
bartmot napisał:
witam!
Mam taki problem i za cholere nie wiem jak go rozwiązać, otóż czy istnieje możliwość podświetlenia panelu z przyciskami w telewizorze bo w ogóle ich nie widać, jeśli tak to jak to podświetlenie włączyć???
[FONT=&quot]Niestety nie ma takiej możliwości, rzeczywiście trzeba się dobrze przyglądać żeby zobaczyć oznaczania przycisków. To jest zrobione optycznie, więc mogło by również zapalać się jakieś podświetlanie. Ale na dzisiaj to tylko nasze pobożne życzenia.[/FONT]
 

rexer23

New member
Wielkie Dzięki Panowie !!!

powiem , że bez szczególnego entuzjazmu brałem sie za połaczenie 17 i 20 pinu w Eurozłączu - no i ZADZIAŁAŁO...co prawda to nie nie jest to kondensator 470pF ale zadziałało - są kolory...jest jeszcze mały problem (od jaśniejszych części wyświetlanego ekranu ida pasy poziome) ale myślę, że gdy dobiorę odpowiednią wartość kondensatora to będzie OK - - - jeszcze raz wielkie dzięki i pozdrowienia...
 
Do góry