Samsung seria B650 (32b650, 37b650, 40b650, 46b650) test, opinie, wszystko o serii...

pszyszek

New member
Dobra wiadomość dla właścicieli samsungów.
W niedługim czasie (myślę że jeszcze w tym roku) pojawią się w sprzedaży moduły CI+ NPR firmy Neotion. Moduł ten pozwala na nagrywanie dowolnej treści wyświetlanej na ekranie telewizora i ponowne jej odtwarzanie w dowolnej chwili. Nośnikiem danych jest karta SD umieszczana wewnątrz modułu. Jest to naprostszy i najtańszy sposób na wzbogacenie swojego telewizora w funkcję timeshift i nagrywarkę i co najważniejsze dostęp do wszystkich funkcji modułu będzie dostępny z poziomu pilota od telewizora (cztery kolorowe przyciski). Cena modułu została wstępnie określona na 320-380zł ale myślę że jak zwykle w takich przypadkach będzie trochę niższa. Samsung jest chyba jedynym producentem który implementuje CI+ we wszystkich wyższych modelach swoich telewizorów, kilku producentów tylko w kilku modelach, większość w żadnym.
 

arkadiuszdworza

New member
pszyszek napisał:
Dobra wiadomość dla właścicieli samsungów.
W niedługim czasie (myślę że jeszcze w tym roku) pojawią się w sprzedaży moduły CI+ NPR firmy Neotion. Moduł ten pozwala na nagrywanie dowolnej treści wyświetlanej na ekranie telewizora i ponowne jej odtwarzanie w dowolnej chwili. Nośnikiem danych jest karta SD umieszczana wewnątrz modułu. Jest to naprostszy i najtańszy sposób na wzbogacenie swojego telewizora w funkcję timeshift i nagrywarkę i co najważniejsze dostęp do wszystkich funkcji modułu będzie dostępny z poziomu pilota od telewizora (cztery kolorowe przyciski). Cena modułu została wstępnie określona na 320-380zł ale myślę że jak zwykle w takich przypadkach będzie trochę niższa. Samsung jest chyba jedynym producentem który implementuje CI+ we wszystkich wyższych modelach swoich telewizorów, kilku producentów tylko w kilku modelach, większość w żadnym.

Ale ja mam tylko CI, a nie CI+, czy to znaczy, że u mnie nie będzie dzialać?
 

pszyszek

New member
arkadiuszdworza napisał:
Ale ja mam tylko CI, a nie CI+, czy to znaczy, że u mnie nie będzie dzialać?

A jaki masz model? Mam najświeższą gazetkę (SatKurier 11/09) w której wymieniono wszystkie telewizory z CI+ (nie tylko samsunga) i jak zdążyłem sprawdzić na stronach producentów modele te są opisywane jako wyposażone w zwykłe CI. Podejrzewam że wiele osób (również w polskim samsungu) nie jest jeszcze świadomych co owo "+" wnosi i nie chwali się tym. Ale spokojnie, samsungi b550, b650 i b750 mają CI+.
 

arkadiuszdworza

New member
pszyszek napisał:
A jaki masz model? Mam najświeższą gazetkę (SatKurier 11/09) w której wymieniono wszystkie telewizory z CI+ (nie tylko samsunga) i jak zdążyłem sprawdzić na stronach producentów modele te są opisywane jako wyposażone w zwykłe CI. Podejrzewam że wiele osób (również w polskim samsungu) nie jest jeszcze świadomych co owo "+" wnosi i nie chwali się tym. Ale spokojnie, samsungi b550, b650 i b750 mają CI+.

Może mają hardware, ale nie mają odpowiedniego software-u. Parę razy na forum wspominano o odmiennym sofcie do niemieckich b650 z CI+.
 

Yaro_KR

New member
sznaucerowaty napisał:
U mnie rozjeżdżają się, gdy film ma 25 kl./s. Przy 23.976 nie ma problemu z napisami w .txt.
Jeżeli macie problemy z napisami, zdarza się że kodek telewizora błędnie interpretuje klatki/s (w przypadku klatkowego MicroDVD). Polecam konwersję formatu napisów do SubRipp'a (*.srt) czasowego. 100% gwarancji, że poprawne napisy nie będą się rozjeżdżać.

Pozdrawiam
 

pszyszek

New member
arkadiuszdworza napisał:
Może mają hardware, ale nie mają odpowiedniego software-u. Parę razy na forum wspominano o odmiennym sofcie do niemieckich b650 z CI+.

Mają hardware, a to jest najważniejsze. Za każdy wyprodukowany odbiornik z CI+ producent płaci twórcom tego standardu za jego użycie. Wcześniej czy później pojawi się software uruchamiający, gdyby nie było takich planów nie płaconoby niepotrzebnych $$$ :)

PS. Na samsung.de też w opisie produktu nic nie ma o CI+.
 

Pryk99

New member
pszyszek napisał:
Dobra wiadomość dla właścicieli samsungów.
W niedługim czasie (myślę że jeszcze w tym roku) pojawią się w sprzedaży moduły CI+ NPR firmy Neotion. Moduł ten pozwala na nagrywanie dowolnej treści wyświetlanej na ekranie telewizora i ponowne jej odtwarzanie w dowolnej chwili. Nośnikiem danych jest karta SD umieszczana wewnątrz modułu. Jest to naprostszy i najtańszy sposób na wzbogacenie swojego telewizora w funkcję timeshift i nagrywarkę i co najważniejsze dostęp do wszystkich funkcji modułu będzie dostępny z poziomu pilota od telewizora (cztery kolorowe przyciski). Cena modułu została wstępnie określona na 320-380zł ale myślę że jak zwykle w takich przypadkach będzie trochę niższa. Samsung jest chyba jedynym producentem który implementuje CI+ we wszystkich wyższych modelach swoich telewizorów, kilku producentów tylko w kilku modelach, większość w żadnym.

Witam, a jakiej pojemności ma być ta karta SD? czy coś wiesz na ten temat?
 

mcold

New member
pszyszek napisał:
Min 2GB
Max 32GB
Ciekawe jaki format i kompresję zastosują. Biorąc pod uwagę że mój tuner sat z funkcją PVR nagrywa w formacie trp to godzina nagrania zajmuje 6GB. Do tego dla kanału HD musi być transfer minimum 150Mb/s. Trochę problematycznie to widzę.
 

pszyszek

New member
mcold napisał:
Ciekawe jaki format i kompresję zastosują. Biorąc pod uwagę że mój tuner sat z funkcją PVR nagrywa w formacie trp to godzina nagrania zajmuje 6GB. Do tego dla kanału HD musi być transfer minimum 150Mb/s. Trochę problematycznie to widzę.

Moduł zapisuje czysty strumień (Transport Stream), również HD. Przpustowość złącza pcimcia jest z całą pewnością wystarczająca. Te moduły już istnieją i wkrótce wejdą do sprzedaży, sam się zastanawiam jak to będzie działać, ale działa :)
 

mcold

New member
pszyszek napisał:
Moduł zapisuje czysty strumień (Transport Stream), również HD. Przpustowość złącza pcimcia jest z całą pewnością wystarczająca. Te moduły już istnieją i wkrótce wejdą do sprzedaży, sam się zastanawiam jak to będzie działać, ale działa :)
Na wstępie sygnalizuję że poniżej jest sporo technikaliów i marudzenia :)

TRP to właśnie odmiana TS. Oba bazują wg Wiki na standardzie MPEG. PCMCIA owszem, ma odpowiednią przepustowość, natomiast karta SD (nawet SDHC) oscyluje w granicach max 22 Mb/s (nowe karty Panasonica) 30 Mb/s (Karty Extreme III SanDisca, max co znalazłem to pojemność 16GB).
Standardowo są 3 klasy prędkości kart SD (wg Kingstona i SanDisca):
  • Class 2: prędkość minimalna 2 MB/s (Standard, Ultra - Sandisc).
  • Class 4: prędkość minimalna 4 MB/s (Video HD, Ultra Plus - Sandisc)
  • Class 6: prędkość minimalna 6 MB/s (Extreme - Sandisc)
Jak widać mało. SanDisc oferuje karty SD HC 16 GB Video HD za około 240 zł.
Wg SanDisca specyfikacja dla karty 16 GB jest następująca:
  • przybliżony czas nagrywania 13 Mbps (wysokie HD): 80 min.
  • przybliżony czas nagrywania 9 Mbps (standard HD): 120 min.
  • przybliżony czas nagrywania 6 Mbps (rozszerzone HD): 180 min.
Ewentualnie karta SanDisc 16GB Extreme III pozwalająca osiągnąć prędkość do 30Mb/s ale to już koszt ponad 440 zł.

Przy czym są to wartości prawdopodobnie dla kamer zapisujących video z kompresją. Format TRP z którym pracuje mój dekoder jest odmianą TS z którym ma pracować ten moduł. W specyfikacji mam informację że minimalna prędkość zapisu kanału HD to 150! Mb/s a dla pojedynczego kanału SD ta prędkość musi wynosić min. 20 Mb/s. Ma się to jak widać trochę nijak to deklaracji SanDisca. Ale nawet jeśli, to jedna karta = około 2,3 filmów SD albo jeden film HD i koniec. Godzina programu SD z dźwiękiem AC-3 zajmuje mi 6 GB.

Reasumując: za około 300 zł (moduł) + średnio 240-440 zł (karta 16 GB) czyli razem od 540 do 740 zł będzie możliwość wstawienia nawet sensownego 3 godzinnego TimeShifta (nagrywanie filmów raczej się w tym momencie zupełnie nie opłaci). Fajnie...tylko że wcale nie tak tanio.
To marudziłem ja, Jarząbek :)
 
Ostatnia edycja:

Delaney

New member
mcold napisał:
W specyfikacji mam informację że minimalna prędkość zapisu kanału HD to 150! Mb/s a dla pojedynczego kanału SD ta prędkość musi wynosić min. 20 Mb/s.

Wydaje mi się oczywiste, że NPR będzie stosował zaawansowaną kompresję stratną w czasie rzeczywistym. Zdaje się, że mowa o MPEG-4. W przeciwnym wypadku nie byłoby potrzeby produkcji specjalizowanego chipu; do zapisu gołego strumienia danych potrzebne by było jakieś - stosunkowo banalne - międzymordzie pośredniczące między złączem CI a nośnikiem (tu by pewnie trzeba było użyć jakiejś macierzy SATA w RAID-zie).

Na stronie http://www.neotion.com/technology/mpeg4.htm czytam:

"A number of benchmarks using reference video sequences edited by the JVT experts (Joint Venture Team) have proven that MPEG-4 AVC supersedes today MPEG-2 with up to a factor of 3 in video compression performances. Moreover, various lab experimentations carried up by encoders manufacturers are even demonstrating that the average bandwidth for a broadcast television channel shall decrease beyond the megabit per second while maintaining DVD quality"

Co oznacza, że w testach średnio osiąga się ok. 1Mb/s (megabita!) w przypadku jakości DVD, czyli SD. To jest o ile się nie mylę 128kB/s! W przypadku HD wartość ta pewnie wzrośnie do kilku MB/s - czyli całkowicie w zasięgu najtańszych nawet kart SD. Należy zauważyć, że NPR nie jest urządzeniem studyjnym do obróbki materiału broadcast quality tylko nagrywarką do użytku domowego.
 

Pryk99

New member
Witam, pytanie laika jak przerobić zdjęcia w formacie jpg aby były na cały ekran, bez czarnych pasów po bokach. Czy jest taka możliwość? jakiś program? jestem w tym całkowicie zielony:blagam:
 

januszkop

New member
zdjęcia

Pryk99 napisał:
Witam, pytanie laika jak przerobić zdjęcia w formacie jpg aby były na cały ekran, bez czarnych pasów po bokach. Czy jest taka możliwość? jakiś program? jestem w tym całkowicie zielony:blagam:
można zmieniać fortmat zdjęcia np. programem komputerowym "IrfanView" ale to tylko "sztucznie" powiększy obraz , pokażą się "kwadraciki" - zobacz jak to będzie wyglądało powiększając sobie zdjęcie w czasie oglądania na TV
 

Pryk99

New member
januszkop napisał:
można zmieniać fortmat zdjęcia np. programem komputerowym "IrfanView" ale to tylko "sztucznie" powiększy obraz , pokażą się "kwadraciki" - zobacz jak to będzie wyglądało powiększając sobie zdjęcie w czasie oglądania na TV

Dziękuję za pomoc :bober: jednak znalazłem program BIMP Lite, który przerabia cały folder ze zdjęciami do wymiarów np. 4500*2500 i sprawdziłem brak ,,kwadracików" trochę zdjęcie sztucznie rozciągniete ale za to na cały ekran
 
Do góry