Samsung QN91A-Wasze opinie o tym telewizorze.

Coś takiego jak porządny oled w ogóle istnieje? Pamiętając o niskiej jasności i przede wszystkim trwałości oledów nie zaryzykowałbym takiego stwierdzenia. Co do klatkowania w QN91A, nic takiego w egzemplarzu który kupiłem nie zaobserwowałem.
 

VitoCx

Member
Jak siedzisz w domu całymi dniami i oglądasz tv w nasłonecznionym pokoju to się ciesz tymi nitami. Nic więcej ci nie pozostało. O oledach masz blade pojęcie
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
Po co ta złość?? Uważaj po pękniesz taki jesteś napopowany.... Kupiłeś oleda, ok twoja sprawa, ale dlaczego nie możesz zrozumieć że każdy ma wybór i sam decyduje co chce kupić...???

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
 

chronos69

New member
Po co ta złość?? Uważaj po pękniesz taki jesteś napopowany.... Kupiłeś oleda, ok twoja sprawa, ale dlaczego nie możesz zrozumieć że każdy ma wybór i sam decyduje co chce kupić...???

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka


Cóż, OLED to stan umysłu... To jest sekta i żadne argumenty nie trafiają.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Oledy nie dają rady z obrazem.. artefakty? Ty to sam wymyślasz czy te banialuki to efekt jakiejś grubszej burzy mózgów? Obraz na matrycy 120 Hz zawsze będzie wyglądać lepiej/płynniej. Nie oznacza to bynajmniej opery mydlanej. Częstotliwość odświeżania spowoduje jedynie ruch przyjemniejszy dla oka.

Wiem co piszę, bo miałem na testach 55C11. Oczywiście te wszystkie "demówki" z YT mają idealna płynność ale normalny materiał tj. telewizja czy większość materiałów na Netflixie mają już mała ilość klatek i pojawiają się widoczne drgania obrazu (stutter), które można próbować wyeliminować upłynniaczem. W OLEDzie, stutter dużo bardziej widać niż w LCD. Poniżej masz tabelę od Rtings z wynikami testów stuttera, gdzie OLEDy mając fatalne wyniki zajmują dosłownie wszystkie ostatnie miejsca: https://www.rtings.com/tv/tests/motion/stutter (rozwiń tabelę by zobaczyć całość).
Oczywiście im większy stutter, tym trudniejsze zadanie przed upłynniaczem, dlatego w OLEDach jest większy problem z płynnością ruchu niż w TV na matrycach LCD, gdzie stutter jest dużo mniejszy.

Pisząc o artefaktach miałem na myśli artefakty wokół krawędzi obiektów w ruchu. Reszta obrazu zazwyczaj jest OK. To niestety wynik "nie nadążającej" obróbki obrazu w dynamicznych scenach. Nie mów, że nie wiesz o czym mowa, bo praktycznie każda osoba wyłapuje ten problem. W LG C1 te artefakty były stosunkowo małe ale dało się je wyłapać. Widać je też wyraźnie na obrazach testowych.
A nadpłynność się pojawia gdy przesadzimy z suwakiem upłynniacza. Ruchome obrazy stają się tak płynne, że wyglądają nienaturalnie, coś jak tzw. "opera mydlana". Niektórzy tolerują taki obraz ale większość osób nie jest w stanie na niego patrzeć. I jeśli twierdzisz, że matryce 100/120Hz nie mają z tym problemu, tzn, że nie wiesz o czym mówisz. Jedno z drugim nie ma związku.
Problem OLEDów od LG jest taki, że predefiniowane (gotowe) ustawienia moim zdaniem są źle dobrane. Te precyzyjne pozwalają lepiej dopasować upłynnianie ale i tak w 100% nie są skuteczne - jak nie ma stuttera to pojawia się judder lub nadpłynność. Najgorsze jednak jest to, że jak już dobierzemy w miarę akceptowalne ustawienia na np NETFixa (najczęściej 24 klatki) , to okazuje się, że nie są ona najlepsze dla telewizji (25 klatek).
 
Ostatnia edycja:

VitoCx

Member
Po co ta złość?? Uważaj po pękniesz taki jesteś napopowany.... Kupiłeś oleda, ok twoja sprawa, ale dlaczego nie możesz zrozumieć że każdy ma wybór i sam decyduje co chce kupić...???

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
Jaka złość? To tylko odpowiedz na powielane i oklepane teksty o oledach, osoby która Oleda na oczy nie widziała. Na jakiej podstawie piszesz ze ja nie potrafię zrozumieć ze każdy ma wybór? Gdzie ja niby coś takiego napisałem?
Od zawsze uważam, ze każdy ma swoje preferencje i oled nie zawsze będzie tym idealnym wyborem. Ale nie będę siedział cicho jak ktoś uprawia demagogię i szerzy herezje na tematy, o których większego pojęcia nie ma.
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
Nigdy nie mieszam się do dyskusji na temat oledow bo mam to gdzieś... Mam swoje zdanie i nic tego nie zmieni. OLED nie jest dla każdego. Ale nie mogę znieść tego że gdy ktoś pisze źle o oledach to argumenty są takie że albo go nie widział, albo go nie stać. To bzdury. Oledy są w cenach dobrych LCD i każdy ma wybór...

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
"Coś takiego jak porządny oled w ogóle istnieje? "
TAK, istnieje wiele modeli.
 

VitoCx

Member
Nigdy nie mieszam się do dyskusji na temat oledow bo mam to gdzieś... Mam swoje zdanie i nic tego nie zmieni. OLED nie jest dla każdego. Ale nie mogę znieść tego że gdy ktoś pisze źle o oledach to argumenty są takie że albo go nie widział, albo go nie stać. To bzdury. Oledy są w cenach dobrych LCD i każdy ma wybór...

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
No i mi nie odpowiedziałeś, wiec na przyszłość nie zgrywaj szeryfa tylko trzymaj się faktów.
Koronny argument osób negatywnie nastawionych do Oledow jest taki ze się wypalają i słabo świecą. Teraz kola dorzucił jakieś artefakty i bezradność w wyświetlaniu obrazu w niskim klatkażu. Jestem użytkownikiem Oleda od dwóch lat. Oglądam co chce i jestem mega zadowolony. Żadnych z wymienionych problemów nie doświadczyłem u siebie, wiec jak wobec tego mam postrzegać te osoby? Naczytają się głupot i wypisują później podobne historie robiąc gównoburze. Świat idzie do przodu i na zachodzie rozdzielczość 4K to standard. Telewizory są produkowane, aby nadążyć za coraz lepszym sposobem transmisji. A my będziemy ciagle się zajmować tym jak topowy tv radzi sobie z gownianym sygnałem.
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
Trzymam się faktów właśnie. A fakty są takie że jak ktoś śmie coś złego napisać na temat oleda to zaraz jest hasło że oleda nie widział na oczy co jest totalną bzdurą. I tyle z mojej strony... Nie dam się wciągnąć w te głupie udowadnianie która technologia jest lepsza....

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
 

chreasy1

New member
. Jestem użytkownikiem Oleda od dwóch lat. Oglądam co chce i jestem mega zadowolony. Żadnych z wymienionych problemów nie doświadczyłem u siebie, wiec jak wobec tego mam postrzegać te osoby? Naczytają się głupot i wypisują później podobne historie robiąc gównoburze. Świat idzie do przodu i na zachodzie rozdzielczość 4K to standard. Telewizory są produkowane, aby nadążyć za coraz lepszym sposobem transmisji. A my będziemy ciagle się zajmować tym jak topowy tv radzi sobie z gownianym sygnałem.

Vito jaki model TV Oleda używasz ?
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
... Oglądam co chce i jestem mega zadowolony. Żadnych z wymienionych problemów nie doświadczyłem u siebie...

Wiesz, jak miałem w domu OLEDA 55C11, to moja żona też stwierdziła, że nie widzi różnicy w obrazie miedzy naszym 12-letnim LCD a nowym OLEDem, że po co zmieniać TV, skoro nie ma różnicy. Niektórzy nie widzą różnic, choć dla innych potrafią być one bardzo widoczne. Nie twierdzę, że nie możesz być zadowolony ze swojego OLEDA. Taki 55C11 też nie jest zły ale jak ktoś zwraca uwagę na dziesiątki szczegółów które składają się na ogólną jakość obrazu i przede wszystkim potrafi je dostrzec, to znajdzie całkiem sporo wad OLEDów o których piszemy. Wady te wymieniałem wcześniej i nie są one wcale odkrywcze a powszechnie znane, wymieniane przez użytkowników i portale branżowe.

Kończąc temat skwituję, zarówno LCD jak i OLED mają długą listę wad i jest ona podobnej długości dla obu technologii. Dla niektórych lepszy będzie OLED (np do nocnego oglądania) a dla innych LCD (uniwersalny TV, lepszy od OLEDA w dzień). Nie można jednoznacznie stwierdzić, że OLED najlepszy, bo jeśli ktoś ogląda dużo w dzień i w dodatku często są to kanały informacyjne czy gry, to takiego OLEDA powinien od razu skreślić z listy zakupów. Oczywiście można kupić OLEDA, ustawić mu jasność na maxa i katować go w dzień oglądając obraz przeciętnej jakości (gorszy od dobrego LCD), tylko już od jego zakupu warto zbierać kasę na jego wymiane po roku/dwóch może trzech, gdy się matryca wypali.
 
Ostatnia edycja:

Aerofan

Member
Ja z kolei efektu shutter nie widziałem w ogóle na Oledzie B9, za to wali po oczach w Samsung i Sony LCD. Po 2 latach nie miałem też najmniejszych oznak wypalenia. Teraz zmieniłem na LCD z różnych względów, o wadach Samsunga Q80 i QN95 pisałem w innym wątku, zostałem przy Sony X95 bo chyba ma najmniejszy stosunek wad do zalet w mojej ocenie :)
 

VitoCx

Member
chreasy1: LG CX 65
kola weź już człowieku zejdź na ziemię. Prawisz morały o technologii podobnie jak kiedyś pewien "forumowy pseudo tester". Nie masz urządzeń pomiarowych, aby móc dostrzec rzeczy o których piszesz. Przez te kilka dni jak miałeś w domu C11 mogłeś jedynie mieć wetknięty nos w ekran i doszukiwać się Bóg wie czego. Na odpowiednim źródle Oled niszczy każdego LCD. Do gier nie ma lepszego tv od Oleda, wiec o czym Ty piszesz? Po co ludzi w błąd wprowadzasz? LG ma matryce, które akurat są najlepiej przystosowane obecnie do grania.
Żebyś nie płakał jak ci tv padnie zanim u mnie matryca się wypali :D
 
"Coś takiego jak porządny oled w ogóle istnieje? "
TAK, istnieje wiele modeli.

Porządne i niska trwałość są nie do pogodzenia.

chreasy1: LG CX 65
kola weź już człowieku zejdź na ziemię. Prawisz morały o technologii podobnie jak kiedyś pewien "forumowy pseudo tester". Nie masz urządzeń pomiarowych, aby móc dostrzec rzeczy o których piszesz. Przez te kilka dni jak miałeś w domu C11 mogłeś jedynie mieć wetknięty nos w ekran i doszukiwać się Bóg wie czego. Na odpowiednim źródle Oled niszczy każdego LCD. Do gier nie ma lepszego tv od Oleda, wiec o czym Ty piszesz? Po co ludzi w błąd wprowadzasz? LG ma matryce, które akurat są najlepiej przystosowane obecnie do grania.
Żebyś nie płakał jak ci tv padnie zanim u mnie matryca się wypali :D

Niektóre oledy są "niszczone" przez lcd.

porównanie.jpg
 
Ostatnia edycja:

VitoCx

Member
Znowu zabłysnąłeś, ale nie tak jak pewnie chciałeś. A1 ma matryce 60hz bez portów hdmi 2.1. Model typowo pod filmy, nie pod granie. Spójrz na rubrykę Movies geniuszu :D
 

chronos69

New member
Nigdy nie mieszam się do dyskusji na temat oledow bo mam to gdzieś... Mam swoje zdanie i nic tego nie zmieni. OLED nie jest dla każdego. Ale nie mogę znieść tego że gdy ktoś pisze źle o oledach to argumenty są takie że albo go nie widział, albo go nie stać. To bzdury. Oledy są w cenach dobrych LCD i każdy ma wybór...

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
Według mnie nie masz racji wiążąc cenę (i to czy kogoś stać) z typem matrycy kupowanego telewizora. Może kiedyś to miało rację bytu, a teraz to nieistotne.
Telewizor "kupowałem" 1,5 roku i świadomie zrezygnowałem z OLEDa. Od kilku miesięcy jestem zachwyconym użytkownikiem 75QN91 i za te pieniądze mogłem kupić nawet LG 77C...
Żałuję tylko, że nie udało się dozbierać na 85QN85 (nie ma tego rozmiaru w QN91, no i byłby jeszcze droższy)
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
Źle mnie zrozumiałeś. Ja właśnie tego nie robię. Kupiłem LCD świadomie nie wybierając oleda mino iż kosztował te same pieniądze. Ja pisałem że jednym z argumentów osób które są zagorzałymi zwolennikami oledow jest właśnie ten o cenie co wg mnie też jest totalną bzdurą.

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
 
Do góry