Samsung QN91A-Wasze opinie o tym telewizorze.

Aerofan

Member
Niektóre oledy są "niszczone" przez lcd.
View attachment 20468

Pomijając, że porównuje się OLEDA 60Hz to i tak idą prawie łeb w łeb z dużą przewagą przy oglądaniu filmów na korzyść OLED, co nie dziwne jest.

Od kilku miesięcy jestem zachwyconym użytkownikiem 75QN91 i za te pieniądze mogłem kupić nawet LG 77C...
Żałuję tylko, że nie udało się dozbierać na 85QN85 (nie ma tego rozmiaru w QN91, no i byłby jeszcze droższy)

Ale przecież QN85 to jest IPS, tyle tylko że byłby większy rozmiar. No ale cieszy to, że jesteś zadowolony. Ja z wadami tych Samsungów nie byłem w stanie wytrzymać. A może i dobrze wyszło, bo mój ostatni Samsung 65KS7000 ma po paru latach tak sponiewieraną matrycę, że powiedziałem sobie , że już nigdy więcej a i tak chciałem spróbować. Bez sensu :) Za to na pewno wrócę do OLED LG, ale to za 2-3 lata jak trochę będą jaśniejsze i z powłokami przeciwodblaskowymi.
 

chronos69

New member
Pomijając, że porównuje się OLEDA 60Hz to i tak idą prawie łeb w łeb z dużą przewagą przy oglądaniu filmów na korzyść OLED, co nie dziwne jest.



Ale przecież QN85 to jest IPS, tyle tylko że byłby większy rozmiar. No ale cieszy to, że jesteś zadowolony. Ja z wadami tych Samsungów nie byłem w stanie wytrzymać. A może i dobrze wyszło, bo mój ostatni Samsung 65KS7000 ma po paru latach tak sponiewieraną matrycę, że powiedziałem sobie , że już nigdy więcej a i tak chciałem spróbować. Bez sensu :) Za to na pewno wrócę do OLED LG, ale to za 2-3 lata jak trochę będą jaśniejsze i z powłokami przeciwodblaskowymi.
QN85 to jest IPS... za wyjątkiem matrycy 85 calowej!!! Długo kupowałem telewizor i research był dokładny :grin:
 

Realt

New member
Cześć,

Widzę że to jeden z najobszerniejszych wątków o QN91A więc też chciałbym zasięgnąć wiedzy czy ten telewizor to dobry wybór. Mam jasny salon, bez zasłon, oświetlony przez bezpośrednie słońce w zasadzie od popołudnia do zachodu słońca (zwłaszcza w lecie).

Byłem już praktycznie zdecydowany na OLEDA C1 65" od LG ale po naczytaniu się na reddicie i naoglądaniu efektów bezpośredniego światła słonecznego na OLEDy, wypalania, niskiej jasności itd. i teraz zaczynam się zastanawiać nad tym Samsungiem.

QN91A wydaje się być odpowiednio jasny i nie ma problemów typowych dla OLEDów ALE:
- Efekt bloomingu... nie miałem nigdy styczności z fALD czy też miniLED, po obejrzeniu recenzji online wydaje mi się ten efekt wręcz okropny przy oglądaniu chociaż pod lekkim kątem. Jak to jest w rzeczywistości?
- Mamy też QN77A, też QLED też 120HZ, za praktycznie połowę ceny QN91A. Czy jest aż taka przepaść w jakości tych paneli że 91A jest warty takiej dopłaty?

Jeśli chodzi o zastosowania to kompletnie nie oglądam telewizji jako takiej, telewizor jest do filmów (Netflix/HBO, czasem coś z blue-raya) i gier (podłączę kompa z RTXem po optycznym HDMI 2.1, także VRR, w miarę niski czas reakcji i 120Hz to obowiązkowe rzeczy)

Aha, co do budżetu, to nie ma on wielkiego znaczenia, natomiast bardzo nie lubię poczucia przepłacania ;)

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc w wyborze
Kuba
 

rafi22

Member
Oglądając dzisiaj w necie testy następny czyli QN90B, to Samsung zrobił krok w tył i lepiej już kupić zeszłoroczny model QN90A/QN91A. Na szczęście LG z oledami zrobił krok w przód.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jeśli cena nie ma znaczenia to Oled G13 LG.
Ma największą jasność , lub Philips 65Oled 935.
Masz teraz specjalne ceny, a jak będziesz niebieski dodatkowo z pakietem gratisów.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Oglądając dzisiaj w necie testy następny czyli QN90B, to Samsung zrobił krok w tył i lepiej już kupić zeszłoroczny model QN90A/QN91A. Na szczęście LG z oledami zrobił krok w przód.

Ale QN90A na Polskę (i być może ogólnie na Europę) jest na matrycy ADS/IPS. Jest to zupełnie inny model niż QN91A, o dużo gorszej czerni i kontraście. Nie można ich traktować tożsamo.
Bodajże w USA QN90A ma matrycę VA, czyli takiego samego typu jak w QN91A. Ale nawet w tym wypadku raczej nie można traktować obu modeli jednakowo. QN91A w zakresie generowania obrazu jest na pewno bardziej zbliżony do QN95A jak nie dosłownie taki sam.
 

rafi22

Member
Ale QN90A na Polskę (i być może ogólnie na Europę) jest na matrycy ADS/IPS. Jest to zupełnie inny model niż QN91A, o dużo gorszej czerni i kontraście. Nie można ich traktować tożsamo.
Bodajże w USA QN90A ma matrycę VA, czyli takiego samego typu jak w QN91A. Ale nawet w tym wypadku raczej nie można traktować obu modeli jednakowo. QN91A w zakresie generowania obrazu jest na pewno bardziej zbliżony do QN95A jak nie dosłownie taki sam.

Ja to wiem. Mówiłem o porównaniu modeli na tym samym panelu VA.
A dlaczego uważasz, że model amerykański QN90 (matryca VA) nie można porównać do wersji europejskiej QN91 (matryca VA)? Z tego co ja wyczytałem, to są te same modele. W przypadku QN95 (VA) też obraz jest identyczny, tylko ma kilka dodatków (w tym Moduł One Connect, na którym bardzo by mi zależało)
 
Ostatnia edycja:

macko1916

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja to wiem. Mówiłem o porównaniu modeli na tym samym panelu VA.
A dlaczego uważasz, że model amerykański QN90 (matryca VA) nie można porównać do wersji europejskiej QN91 (matryca VA)? Z tego co ja wyczytałem, to są te same modele. W przypadku QN95 (VA) też obraz jest identyczny, tylko ma kilka dodatków (w tym Moduł One Connect, na którym bardzo by mi zależało)

Słyszałem / czytałem w kilku miejscach opinie, że 91 w stosunku do 95 ma "wykastrowane" strefy wygaszania - zamiast ponad 700 jak w 95 jest ich 500 z ogonkiem. Możecie potwierdzić?
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Słyszałem / czytałem w kilku miejscach opinie, że 91 w stosunku do 95 ma "wykastrowane" strefy wygaszania - zamiast ponad 700 jak w 95 jest ich 500 z ogonkiem. Możecie potwierdzić?
Nie wiem od kogo to słyszałeś/gdzie to przeczytałeś ale to totalna bzdura.DisplaySpecyfications podaje dla wersji 65" 792 strefy dla 91 i 95.

Pod względem obrazu to są takie same telewizory. Różnią się nieco wyposażeniem na korzyść QN95A.Ale też i jego cena jest wyższa.
 

macko1916

Klub HDTV.com.pl
VIP
Szef powie Ci,że oczywiście TCL.Ja wybrałem Samsunga,a Ty zrobisz jak uważasz.

Za tcl: google i Dolby Vision + cena, ale nie jako decydujaca
Za qn: wiecej stref, podobno swietny upscaling i chyba jednak jakosc / dlugowiecznosc - moj 12 letni samsung (LE40A786) wciaz dziala bez dramatow...
To w kwestii doprecyzowania, skad ten dylemat
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Za tcl: google i Dolby Vision + cena, ale nie jako decydujaca
Za qn: wiecej stref, podobno swietny upscaling i chyba jednak jakosc / dlugowiecznosc - moj 12 letni samsung (LE40A786) wciaz dziala bez dramatow...
To w kwestii doprecyzowania, skad ten dylemat

Różnice między Google a Tizenem są ,więc jak kto woli i co komu pasuje.O DV czytałem również na tym forum różne wypowiedzi.Jeśli masz jak to sprawdź sobie różnice między DV i HDR+
Upscaling jest świetny,jakość też ,bez "chyba", a ilość stref robi robotę.
Teraz podobno już nie robi się długowiecznych telewizorów.Inna sprawa,że zepsuć może się wszystko.Bez względu ma markę.Zawsze jednak warto sprawdzić z iloma problemami borykają sie posiadacze telewizorów poszczególnych marek.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Każdy wybiera jak uważa.
Samsung bardzo dobry, TCL bardzo dobry.
Samsung nie ma DOlby Vision, TCL ma znacznie większe możliwości multimedialne, zdecydowanie więcej aplikacji, lepszy dźwięk.
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Każdy wybiera jak uważa.
Samsung bardzo dobry, TCL bardzo dobry.
Samsung nie ma DOlby Vision, TCL ma znacznie większe możliwości multimedialne, zdecydowanie więcej aplikacji, lepszy dźwięk.
....oraz gorszą niż w Samsungu matrycę -10 bitów(8bitów+FRC ) w TCL kontra 10 bitów natywne w Samsungu, większe zużycie energii ,mniejszy obszar wyświetlania, mniej stref wygaszania ,mniejsza niż w Samsungu jasność matrycy.
macko1916... Zepsuć może się każdy telewizor, z każdym mogą być problemy ale zobacz ile problemów zgłaszają użytkownicy TCL.Na tym forum też o tym piszą.
 
Do góry