Pliki AVCHD - co z nimi robić?

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
gre2401
Pliki z rozszerzeniem .m2ts i .mts niczym się nie różnią. Rozszerzenia można sobie samemu zmieniać. Natomiast w strukturach AVCHD/BR obowiązuje zasada, że pliki na płytkach (czyli nośnikach optycznych jak DVD, BD) mają rozszerzenie .m2ts, natomiast na nośnikach stałych (karty pamięci, dyski) mają rozszerzenie .mts.
Jeżeli ma się kamerę AVCHD to oczywiście najlepiej pozostać przy plikach nieprzekodowywanych, a więc z zachowaniem najlepszej jakości i wynik opracowywać w postaci AVCHD/BR. Jakie są programy i co nimi można robić - na ten temat jest cały wątek.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dlaczego więc kopiując pliki z karty na dysk za pomocą HD Writera tworzą się pliki m2ts, natomiast używając tradycyjnego explorera Windows pozostają niezmienione mts?
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Explorer kopiuje pliki z karty na dysk takie jakie one są czyli z rozszerzeniem .MTS. HDWriter kopiuje pliki z karty na dysk, aby tam można było je edytować tymże programem. To co tworzy na dysku HDWriter należy traktować jako strukturę roboczą tego programu. Ponieważ głównym celem HDWriter jest nagrywanie płytek DVD jako AVCHD, więc twórcy programu przyjęli, aby struktura robocza HDWriter była już wstępnie na dysku przygotowana pod tym kątem. HDWriter ma jednak możliwość nagrywania materiału po edycji także na kartach i jeżeli zdecydujemy się na taki nośnik, to HDWriter zapisze nam strukturę AVCHD w konwencji 8.3 czyli napowrót zmieni wszystkie rozszerzenia plików wchodzacych w skład struktury AVCHD tak, aby miały trzy znaki po kropce. Ta zmiana będzie oczywiście dotyczyć także plików znajdujących się w katalogu STREAM, a więc zostaną zamienione rozszerzenia .m2ts znowu na .MTS. Mówiąc o strukturach AVCHD/BR ma się na uwadze zapisy na nośnikach przeznaczonych do odtwarzania w odtwarzaczach sprzętowych BR, które odtwarzają z płytek DVD/BD lub kart pamięci i dysków podłączanych przez USB. Struktura robocza tworzona przez HDWriter na dysku nie jest przeznaczona do takiego odtwarzania. Strukturę taką można odtworzyć natomiast w odtwarzaczach programowych (komputerowych) poprzez wskazanie folderu BDMV. Różnica między obu konwencjami zapisu struktury AVCHD/BR jest czysto formalna i dotyczy tylko nazw wszystkich plików, a nie ich treści. Bardzo łatwo (bo nawet "ręcznie") można zmienić konwencję zapisu danej struktury AVCHD/BR, ale obowiazują tu "żelazne" zasady i nie można sobie pozwolić na odstępstwo choćby w jednej literce użytej w nazwach zarówno plików A/V jak i pozostałych informacyjnych.
 

Jericho

New member
Witam
Ja mam pewien problem z napisami (którego wcześniej nie miałem), standardowo przed przerobieniem filmu sprawdzam na kompie czy napisy w pełni pasują do materiału filmowego (przesunięcia czasowe i takie tam), filmów dzięki programowi mkv2vob przerobiłem już dosyć sporo (jako wynik AVCHD-USB później łącze filmy razem w multiAVCHD) i nigdy nie miałem z tym kłopotu aż do wczoraj.
Przerobiony Film, podczas odtwarzania na ps3, napisy urywają się po jakiejś 1/3 filmu i nie są wyświetlane do końca.
O co chodzi?
I jeszcze jedno pytanie czy istnieje możliwość dodania do filmu za pomocą multiAVCHD kolejnych napisów z formatu *.srt

Proszę o pomoc i z góry dzięki za rady.
Pozdro
 

gre2401

New member
Cicie MTS

Sydon777 dzieki bardzo za odpowiedz w kwesti rozszerzen.

Mam jescze jedno pytanie, przejrzalem juz forum ale nie doczytalem sie jednoznacznej odpwiedzi na temat cięcia .mts-ów. Czyli jaki jest najlepszy dostepny program do docinania plikow skopiowanych z karty, z folderu Stream, czyli surowych .MTS, bez zmiany formatu. Bylbym bardzo wdzieczny poniewaz sciagnalem juz chyba z 5 programow w ktorych plik wyjsciowy jest zapisywany w innym formacie ale nie mts. Swietnym programem jest TSRemux ale szukam podobnego programu gdzie widoczne byloby ciecie klipu a nie wyznaczanie granic klipu poprzez dodawanie sekund lub minut.

Prosze o pomoc.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Do cięć plików .m2ts(mts) idealny jest program HDWriter. Jest to program dołączany do kamer Panasonic i przeznaczony jest do edycji plików w specyficznie zapisanej strukturze AVCHD jaką używa Panasonic. Strukturę taką można jednak zrobić samemu (lub w multiAVCHD) z dowolnie innej. Do kamer Sony dodawany jest program PMB. Jest on mniej wygodny i wielu uważa, że przy docinaniu plików jednak je przekodowuje - byłoby to trochę dziwne, ale być może. O ile wiem nie ma żadnego ogólnie dostępnego programu do przycinania plików AVCHD z podglądem. Program multiAVCHD wykorzystujący tsMuxer ma podgląd, ale sterowalność tym podglądem jest ograniczona i mało wygodna. Przycinać pliki można też w samych kamerach AVCHD - też nie jest to najwygodniejsze, ale jest możliwe. Niezależnie czym się dysponuje, zawsze warto przy filmowaniu mieć na uwadze staranność ujęć, aby ograniczyć późniejszą potrzebę cięć do minimum.
 

zieloony

New member
Witam. Jestem tu nowy i zapoznałem się z lekturą 81str.(która nie była łatwa, jak dla początkującego). Ale do rzeczy. Mam Canona HG20 na początku jakieś problemy z ImageMixer (ale odinstalowanie K-Lite pomogło) i programem zgrywam materiał na dysk. Zassałem PMB oraz HDWritter tylko nie bardzo mogę je ogarnąć. Jeżeli chodzi o HDWrittera pamiętam że czytałem coś o stworzeniu folderów takich jak w Panasonicu (dziś powalczę) ale co z PMB jak do niego zaimportowac mój materiał????
Zaznaczyłem aby pokazywał mi pliki z folderu gdzie zgrałem pliki m2ts programem ImageMixer3 no i PMB w prawy dolnym rogu (koło zegarka) pokazuje jakby je importował ale już w przeglądarce PMB foldery z datami są puste. Dlaczego ??
A i jeszcze próbowałem wczoraj (siedziałem do późna) multiAVCHD i już myślałem że nagram płytkę, wydawało mi się że będzie OK, wszystko łatwo i intuicyjnie zrobiłem (pomagałem sobie opisami Sydona777), nawet menu jakieś ustawiałem, ale wynik sprowadził mnie na ziemię :( program coś pomielił pomielił i wyskoczył jakiś błąd a płytka czysta nie ruszona.

Ale mimo wszystko po kilku dniach czytania i zarwanych nocy zaczyna mnie to bawić a nie dobijać (jak na początku).
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Początki nigdy nie są łatwe, więc się drobnymi potknięciami nie zrażaj. I nie wyznaczaj sobie zbyt wygórowanych celów (na początek). Metoda małych kroków jest najbezpieczniejsza-prowadzi do małych sukcesów ale i porażki są małe, więc można iść do przodu i podnosić poprzeczkę. Jeżeli chodzi o HD Writer, to zapewne pomocna będzie dla ciebie taka mini instrukcja, którą dawno temu napisałem:
http://www.hdtv.com.pl/forum/showpost.php?p=236591&postcount=1
 

zieloony

New member
Yes, Yes, Yes....
chyba coś mi się udało (wkońcu nie wyskoczył żaden błąd)
Robiłem tak:
1. TSSplitter : File- open fot joining- Add (all files), zaznaczam pliki .m2ts które znajdują się w folderach (w nazwie data nagrywania) utworzonych przy zgrywaniu ImageMixer3 - daję otwórz
Wybieram destination (np D://filmy/tsspitter) i daje Join
Tak robię jeszcze z 3 innymi folderami - powstałe pliki (wielkość to suma połączonych plików- tu wszystko wydaję się być OK) mają nazwę piewrszego pliku łączonego z dodatkiem .JOINED (format m2ts)
2.multiAVCHD
- wczytaj plik wideo (i zaznaczam pliki powstałe w TSSlitter D://filmy/tsspitter/xxxxxx.joined
- edytuję nazwy tytułów i zaznaczam opcję - po odtworzeniu - go to next title - daję OK
- Author - zaznaczam jedynie menu Carousel menu
- Menu- wpisuję tylko nagłówek i stopkę
W innych zakładkach nic nie zmieniam daję Uruchom i wybieram AVCHD
a później pierwsza dobra informacja: multiAVCHD finished in 753 seconds (00:12:33)!
Tylko myślałem że odrazu nagra się płytka, ale się nie nagrała tylko zostały stworzone foldery i w nich pliki z materiałem. czy teraz mam to nagrac normalnie w nero ?? czy jak ??
Jeszcze jedno: wcześniej robiłem to samo co opisałem kilka razy i ciągle był jakiś błąd w multiAVCHD, dopiero jak zainstalowałem ImgBurn zadziałało.

Sydon777 dzięki za instrukcję do Hd writera (jestem pozytywnie nastawiony).
 
Ostatnia edycja:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Płytkę wypal właśnie w programie ImgBurn. Najlepiej ustaw w programie multiAVCHD w ustawieniach opcje użyj ImgBurn dla zapisu i program sam nagra Ci płytę.
 

zieloony

New member
No i udało się. Płytka wypalona :)
Jutro w pracy sprawdzę na PS3 (niestety sam nie posiadam).
Pozostaje jeszcze walka z PMB i HDwriter
No i właśnie nie mogę zimportować tego materiału z płytki do hdwritera, pisze że nie taki format czy coś takiego.
Natomiast PMB importuje tylko zdjęcia które były w menu, żadnego video?
Może zrobiłem jakiś błąd przy nagrywaniu ?? O co chodzi z UDF 2.5 (może to jest ten błąd) tylko jak to naprawić ?? gdzie to się zaznacza- żebym dobrze nagrał za drugim razem.

P.S. płytka w nero idzie chwilami dobrze a chwilami przycina dosyć mocno (audio ciągle dobrze) łączenie TSSpliterem wyszło super (tak mi się wydaję), jedynie chwilowe przycięcie na zmianie rozdziału. Jutro zobaczę czy tnie filmy na PS3.


A więc udało się. Płytkę sprawdziłem na PS3 i na odtwarzaczu BR Panasonic DM-PBD 60 EG-K i działa wszystko poprawnie. Tylko jakość menu mnie zdziwiła (te ikonki w jakieść dziwnie niskiej jakości- a to przecież fragmęty filmu).
Jeżeli chodzi o pendrive w PS3 to nie działało- coś zrobiłem pewnie nie tak jak trzeba.
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Jeżeli importuje się pliki AVCHD z kamery Sony programem PMB, to obok plików A/V program importuje także odpowiednie pliki informacyjne tworzone przy filmowaniu. Nowe wersje programu PMB pozwalają jednak także na edycję samych plików AVCHD (.m2ts) pochodzących z innych kamer niż Sony, a więc bez owych plików informacyjnych. W takim przypadku po uruchomieniu programu PMB należy rozwinąć zakładkę File i wybrać Register Viewed Folders.. i wskazać gdzie są umieszczone pliki przeznaczone do edycji. Po zarejstrowaniu danego foldera, program PMB przystąpi do analizy plików .m2ts znajdujacych się w tym folderze, o czym poinformuje odpowiedni komunikat. Trochę to może trwać, aż zostanie ukończona pełna analiza, ale po stosunkowo krótkim czasie zaczną się ukazywać ikony odpowiadające poszczególnym plikom i możemy je przeglądać i poddawać stosownej edycji. Po zakończonej analizie wszystkich plików w zarejstrowanym folderze, program umiesci po dwa dodatkowe pliki informacyjne do każdego pliku A/V. Mają one rozszerzenia .moff i .modd - ten ostatni jest plikiem tekstowym i ma ok. 1 KB. Wielkość pliku .moff zależy ściśle od wielkości opisywanego przez niego pliku A/V i ma od kilkudziesiąt do kilkuset KB. Ja mam program PMB updatowany do ver 3.3 i powyższe sprawdziłem na plikach AVCHD z kamery Panasonic. Myśle, że dla Canona będzie dokładnie tak samo.

Jeżeli chodzi o jakość ikon w multiAVCHD, to zależy ona od charakteru sceny: jeżeli scena jest statyczna to ikona będzie wysokiej jakości; jeżeli scena przedstawia ruch, to niestety ikona zostaje złożona z dwóch półobrazów, które w tym przypadku wykazują przesunięcie. Warto zatem zwrócić uwagę na jakość ikony przed kompilacją i albo wskazać zewnętrzne foto, które będzie ikoną, albo wskazać inne miejsce w filmie skąd należy pobrać klatkę na ikonę.
Przy nagrywaniu AVCHD na kartę pamięci (pendrive), należy pamiętać, że obowiązuje tu inny format AVCHD (nośnik stały) i trzeba przy zapisie wyniku kompilacji to uwzględnić.
 
Ostatnia edycja:

zieloony

New member
Dzięki za odpowiedź.
Tylko niewiele mi ona daje jeżeli chodzi o PMB.
Bo robię tak jak piszesz - File - register folder, i tak jak napisałeś ładuje pliki m2ts (widać to na dole po prawej, jak jeden po drugim się ładuję) trwa to chwilkę tak jak napisałeś, ale w PMB żadnych filmów nie ma :(
Pokazane są za to foldery w których to powinien być materiał.

załącznik pokazuje jak to wygląda. Foldery są takie szarawe nie da się w nie wejść bo są puste. np zaimportowałem plytkę którą nagrałem i wtedy zaimportowało tylko zdj i tylko tamten folder ze zdj by wytłuszczony i dało się w niego wejść. materiału niestety też nie było
I jak myślicie ?? o co chodzi ??
 

Attachments

  • pmb.jpg
    pmb.jpg
    29,1 KB · Wyś: 108
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Chyba jednak nie robisz, tak jak ja piszę. Ty nie masz importować przez PMB plików AVCHD, bo to jest możliwe tylko z kamery Sony. Ty masz przekopiować z kamery pliki na dysk z użyciem systemu Windows i zarejstrować w PMB foldr, w którym pliki fizycznie już są. Chodzi tylko o to, aby one były udostępnione w PMB do edycji, a nie o importowanie ich z kamery na dysk.
 

zieloony

New member
czyli nie może być zarejestrowany folder, do którego importowałem pliki Image Mixerem ?? (bo one są na dysku jako m2ts) a ja mam zarejestrować folder z plikami skopiowanymi (czyli mts) ?? tak mam to rozumieć ??

Edit: Chyba jednak nie. bo mam dalej to samo (usunołem tamten folder w którym były pliki m2ts) zarejestrowałem folder D://wideo/PMB (gdzie wcześniej skopiowałem pliki z kamery mts.
I sytuacja taka sama (załącznik) czyli program widać że widzi te plik bo je importuje na dole w prawym rogu migają nazwy .mts ale w programie nic nie wyświetla oprócz pustego folderu.
 

Attachments

  • PMB2.jpg
    PMB2.jpg
    25,8 KB · Wyś: 99
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Zadałem sobie trudu i jeszcze raz utworzyłem na dysku nowy folder (o nazwie filmy). Przekopiowałem do niego kilka swoich filmów z Panasonica oraz pobrany z sieci film z Canona (http://www.hdtv.com.pl/forum/showpost.php?p=393557&postcount=498). Pliki miały rozszerzenie .m2ts i .MTS (Canona). Uruchomiłem PMB i zarejstrowałem ten folder. Załączam obraz jaki otrzymałem. Wszystkie filmy mogłem przeglądać i edytować, w tym także ten z Canona, który jest zaznaczony na końcu. W ten sposób postawiona została kropka nad "i" - wg moich ustaleń PMB nadaje się do edycji filmów z Sony, Panasonica i Canona. Ustaliłem także, iż aby te filmy były dostępne do edycji, można zrezygnować (anulować) z ich analizy w PMB , czyli nie muszą być tworzone owe dodatkowe pliki informacyjne, o których wspomniałem (one są związane z usmiechami i takimi tam bajerami). Tu Sony i jego rekomendowany PMB mile mnie zaskoczył, choć nadal uważam, że HD Writer do wstępnej edycji HD jest znacznie korzystniejszy i to z kilku powodów, o których już pisałem. Seamless Disc Settings w PMB dla wielu użytkowników może być jednak cenną opcją (wartą skomplikowanych i czasochłonnych zabiegów).
PMB-filmy Panasonic i Canon.jpg
 
Ostatnia edycja:

Shinzon

New member
Potwierdzam to co napisał Sydon. Ja w Picture Motion Browser mam zarówno nagrania ze swoich kamer SONY, jak również ściągnięte z internetu pliki z kamer Canon i Panasonic. Wszystko działa bez problemu. Pliki można również edytować (np. przycinać). Wczoraj np. skróciłem sobie w PMB plik z Canon'a, który prezentuje Sydon do końcowej części swojego przykładu z miniaturkami. Po skróceniu mam plik, gdzie prezentowany jest cały sklep bez zoom'u. To samo zrobiłem dla pliku z SONY i łatwej wtedy ocenić nagranie z obu kamer niż na tym latającym zoom'ie, który jest na początku tego ujęcia.

Wspomnę również, że pliki z Panasonica i Canon poddaję również proponowanej przez PMB analizie i nie stwierdziłem żadnego negatywnego efektu. Śmieszne jest jak PMB rozpoznaje twarze z filmów, których ja nie kręciłem i później dziwie się skąd takie twarze ;-)

Seamless Disc Setting, o której pisze Sydon to super zaleta PMB. Po stworzeniu płyty AVCHD lub Blu-Ray w PMB nagrania odtwarzają się płynnie jedeo po drugim (efekt połączenia w jeden plik) przy zachowaniu podziału na tytuły. Szczególnie pasuje mi opcja tworzenia płyt Blu-Ray w PMB. Na jednej takiej płycie 25GB zrobiłem sobie 3 godziny nagrań z kamery. Nie pamiętam ile to trwało, ale ustawiłem tworzenie płyty, poszedłem na obiad, a po obiedzie płyta była już gotowa do oglądania na stacjonarnym Blu-Ray. Z doświadczenia inne programy, z których korzystałem, mimo że bardziej wyrafinowane, zajmują dużo więcej czasu przy konfigurowaniu, a później jeszcze potrafią się zawiesić i spaprać płytę. W przypadku Blu-Ray to kosztowna zabawa (stąd jak narazie bawię się tylko płytą Blu-Ray RW dołączoną darmowo do mojej nagrywarki).

Podsumowując, z PMB jestem bardzo zadowolony. Nagrałem około 3 godzin filmu nad morzem. Po powrocie zgrałem pliki z kamery na dysk twardy komputera, odpaliłem tworzenie Blu-Ray w PMB. Poszedłem na obiad i po powrocie z obiadu cała rodzina mogła już oglądać wyprawę wakacyjną. Wiadomo, że nie wszystko było pięknie wyedytowane. Ale nieudane ujęcia można było szybko pilotem przeskoczyć. Najważniejsze, że błyskawicznie miałem film do oglądania. I to było dla mnie najważniejsze.
 
Ostatnia edycja:

zieloony

New member
W takim razie nie mam pojęcia o co chodzi- dlaczego mój PMB tego nie widzi.
Chciałem działać na PMB ponieważ myślałem że będzie łatwiej kopiować tam pliki niż do HDwritera, ale w takim razie powalczę z programem Panasonica. Tylko coś też mi w nim nie pasuje, robiłem ścieżkę folderów o których już tu była mowa i chciałem skopiować tam foldery z płytki wcześniej nagranej ale program nic nie widział. (dobrze pamiętam że aby HDwriter widział moje nagrania, to najpierw muszę stworzyć płytkę i z niej do odpowiedniego folderu skopiować materiał ??)

Dzięki za zaangażowanie
 

nagdob

Member
Bez reklam
Zieloony!
A masz najnowszą wersję PMB. Przynajmniej 3,30, bo jest już 4,2,10. Na wersji 3,00 (tej na płytce od Sony) tego nie zrobisz!
 
Do góry