Pliki AVCHD - co z nimi robić?

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Każda informacja 100% jest dobra, ale jak będziesz podobne operacje jeszcze robił, to przyglądnij się uważnie, może ustalisz jakąś prawidłowość. W komputerach raczej nie ma przypadkowości.

keta
Jeżeli masz kamerę Panasonic, to zapewne masz też dołączony program HD Writer, który jest tej kamerze dedykowany. Dobrze jest więc dokonać wstępnej selekcji wadliwych ujęć lub ich fragmentów w tym właśnie programie. Jeżeli zakres edycji finalnej HD Writer, nie do końca ci odpowiada, możesz skorzystać z darmowego multiAVCHD, którym ostatnio głównie się zajmujemy. Program ten potrafi też importować materiał filmowy bezpośrednio z kart SDHC, nagranych kamerą Panasonic.
 

espero

New member
Sydon777: witam witam :)
Przytoczyles ostatnia wypowiedz Deana wlasnie na ten temat. Rozmawialem z nim ostatnie 3 dni na skypie dosc dlugo i niestety dopoki autor tsdemux czegos nie wymysli (a podobno pracuje) - nic z synchro sie nie poprawi. Pozostaje nam czekac...
 

keta

New member
Sydon777 napisał:
Każda informacja 100% jest dobra, ale jak będziesz podobne operacje jeszcze robił, to przyglądnij się uważnie, może ustalisz jakąś prawidłowość. W komputerach raczej nie ma przypadkowości.

keta
Jeżeli masz kamerę Panasonic, to zapewne masz też dołączony program HD Writer, który jest tej kamerze dedykowany. Dobrze jest więc dokonać wstępnej selekcji wadliwych ujęć lub ich fragmentów w tym właśnie programie. Jeżeli zakres edycji finalnej HD Writer, nie do końca ci odpowiada, możesz skorzystać z darmowego multiAVCHD, którym ostatnio głównie się zajmujemy. Program ten potrafi też importować materiał filmowy bezpośrednio z kart SDHC, nagranych kamerą Panasonic.

Chodzi o to, że kupiłem kamerę przez cyfrowe.pl (nie polecam!) i jestem tym sklepem mega zawiedziony bo nie dostałem nawet instrukcji w języku polskim co chyba jest niezgodne z prawem, żadnej karty pamięci (kupując za takie pieniądze) ani programu do obróbki AVCHD, chociaż inne firmy dodają od siebie np. Edius Neo 2. Kamera jest praktycznie gła dostałe tylko jeden mały akumulator, ładowarkę i jedną płytę cd typu Panasonic Operating Instructions model no. AG-HMC151E a to raczej nie jest ten HD Writer. Co w tej sytuacji zrobić?
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Tak jak napisałem-masz do dyspozycji multiAVCHD. Tu też można przycinać pliki, aby odrzucić zły fragment. Nie jest to bardzo wygodne ze względu na niekompletność sterowania podglądem, ale możliwe. Natomiast inne funkcje programu są super. Jest to praktycznie kompletne narzędzie pracy.
 

keta

New member
Wiem, że jest duży problem z kartami polecam do tej kamery kartę SD HC Panasonic klasa 6, 30Mb/s 16 GB (512 PLN) lub 32 GB (1250 PLN) tylko te karty pozwolą zachować pliki. A program zainstaluje jeżeli to to mam nadzieję, że pozwoli mi to normalnie zrzucić materiał z karty.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Kolega ma tą kamerę i żadnych problemów z nagrywaniem i zrzuceniem materiału do komputera. Robi to poprzez kabel USB i nie ma żadnych problemów. Co do kart też / przynajmniej na razie / nie miał żadnych problemów. 16GB klasy 6 i wszytko OK'.

Ja z kolei ze swojej kamery wyjmuję kartę, wkładam do czytnika w komputerze i po problemie.

Co do oprogramowania no tu faktycznie jest już gorzej. Można użyć świetnego programu multiAVCHD, ale jego możliwości edycyjne są bardzo skromne...

Programy typu Sony Vegas, czy Edius Neo niestety darmowe nie są....

Co do "gołej kamery" to niestety firmy tak mają płacisz dużo pieniędzy za sprzęt, który dostajesz prawie bez niczego....:(
 
Ostatnia edycja:

wojti12

New member
nagdob napisał:
Pytanie jeszcze jak długi masz film. Widoczne rozjeżdżanie dźwięku jest mniej więcej od 15-tej minuty. Spróbuj zrobić strukturę w PMB i wypalić np. na DVD-RW (zaznaczając w PMB łączenie plików). Później skopiuj z płyty, z katalogu STREM plik m2ts (ten pierwszy 00000) i odtwórz w playerze. Jeśli jakość będzie dobra, to rzeczywiście można sądzić, że coś nie tak przy łączeniu w TSSplitter. Po prostu musisz popróbować.

nagdob - nagralem filmik i myslalem ze wszsytko jest ok. jednak ujawnila sie ta wada z rozjechaniem dzwieku i obrazu.
ja robie sobie 2 kopie. pierwsza wypalona na DVD przez PMB. Czyli wszystko autmatycznie i wszystko jest ok dzwieki i braz idelnie.

2 kopie robie na Dysku Zewnetrznym. Tu lacze pliki TSS, a potem w mulitavchd tworze strukture i na dysk wypalam. Przez USB odtwarzam na PS3. Niestety rozjechanie dzwieku jest dosc widoczne. szczegolnie na koncach kazdego z chapteru.

Ty napisale ze jakos to rozwiazales. Mozesz podpowiedziec ???
Czy to wina TSSa czy Mulitavchd?
wersje TSSa mam 1.2 a multi najnowsza
TSS tworzy pliki .ts. A moze warto muxowac tsmuxer na .m2ts?


pozd
 
Ostatnia edycja:

nagdob

Member
Bez reklam
wojti12.
Akurat w moim przypadku, tak na podstawie prób i błędów, doszedłem do wniosku (nie wiem czy słusznego, czy nie, po prostu tak mi się wydaje), że generalnie łączenie plików m2ts lepiej wychodzi w multiAVCHD. Narazie łączyłem 2 pliki każdy ok. 3 GB i nie mam żadnej asynchronizacji. Dodawałem jednocześnie napisy, rozdziały i wszytko jest ok. W strukturze wynikowej w folderze STREAM są oczywiście 2 pliki (3,9 GB i reszta), ale napisy i rozdziały idą zgodnie z zadanymi czasami.
Wydaje mi się także, że program TSmuxer gorzej łączy pliki niż TSSplitter. Najlepsza metoda to robienie maksymalnych struktur do 4,7 GB w PMB (oczywiście z opcją łączenia ustawioną w PMB), a potem ewentualne ich łączenie w multiAVCHD.
Cicho myślę, że jak pisał ostatnio Dean, być może twórca programu tsMuxeR poprawi go na tyle, że zniknie problem asynchronizacji.
 

wojti12

New member
ok
to brzmi logicznie
znaczy jak rozumiem PMB moze zastapic TSS w laczeniu plikow i zrobi to lepiej.
tylko nie bardzo moge znalezc w PMB opce laczenia? gdzie to jest?

i czy moge dokonac tego laczenia na twady dysk lub dysk zewnetrzny bo widze ze finalnie PMB chce nagrywac tylko na DVD?
 
Ostatnia edycja:

nagdob

Member
Bez reklam
Najwyraźniej PMB lepiej połączy pliki (niestety tylko na płytę DVD, ja używam RW), ale maksymalnie do wielkości płyty DVD, czyli 4,7 GB. Próbowałem na DVD+R
DL, ale wyskakuje jakiś błąd.
Co prawda było już o tym pisane wcześniej (nawet przeze mnie) ale przypomnę.
w PMB (wersja 4.2.10) po kolei:
1. klik Manipulate - AVCHD (HD) Creation
2. w oknie "AVCHD (HD) Creation" w prawym dolnym rogu klik "Settings..."
3. w oknie "Settings" - Disc creation - w "Seamless Disc Settings" zaznaczyć ptaszka!!! i dać ok. Wtedy w katalogu STREAM na płycie wszystkie pliki będą
połączone w jeden o nazwie "00000".
4. dalej to już wiadomo.
Wtedy na dysku DVD w katalogu STREAM będzie plik "00000" i "00001". Ważny jest ten pierwszy "00000".
Całą strukturę z DVD kopiujesz na dysk kompa.
Załóżmy, że masz dwie takie struktury i chcesz je połączyć.
w multiAVCHD:
1. Najpierw wgrywasz plik (Wczytaj plik video) z pierwszego katalogu STREAM (plik "00000").
2. Dokładasz plik "00000" z drugiego katalogu STREAM.
3. Tworzysz strukturę AVCHD.
4. Z powstałej struktury z katalogu STREAM ja wyrzucam plik "01411", żeby nie był później łączony z właściwymi plikami.
5. Wczytuję do multiAVCHD (zakładka "Wczytaj folder ...") pliki z katalogu STREAM dając oczywiście "... . Join all in one title" na Yes!!!
6. Trzeba chwilę poczekać, w zależności jak duże są pliki) i mamy już w zakładce Media jeden plik.
7. Przygotowujemy menu wg uznania, napisy, rozdziały i tworzymy nową strukturę AVCHD np. AVCHD_1. Pliki w katalogu STREAM są wówczas podzielone wg programu
tzn. mają po 3,9 GB, ale odtwarzając tą strukturę mamy w menu jeden tytuł.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Wszystko to co powyżej rzeczowo napisałeś jest prawdą. Zastanawiam się tylko dlaczego chcesz łączyć dwie struktury w jedną, o jednym tytule. Gdyby to był film fabularny, który się ogląda raz i to od początku do końca nonstop, to miałoby uzasadnienie. W przypadku własnych filmów są tam zapewne ujęcia z różnych miejsc i czasów i o różnej tematyce. Powinna zatem być jakaś możliwość stosunkowo łatwego dotarcia do określonych miejsc wewnątrz filmu. Oczywiście można ręcznie jakoś zdefiniować rozdziały, ale to jest żmudna zabawa, zwłaszcza że jak dotychczas multiAVCHD bezpośrednio nie bardzo do takiej operacji się nadaje (brak pełnego sterowania podglądem). Gdyby istniała taka możliwość, to ja najchętniej do każdej płytki z PMB utworzyłbym kilka tytułów, logicznie wynikających z treści filmowych.
Przy okazji chcę się podzielić kilkoma uwagami z własnych doświadczeń w tym temacie.
Z dawnych czasów, gdy filmowałem jeszcze kamerą Sony, uzbierało mi się kilkadzieiąt płytek z PMB, więc zdecydowałem się na wrzucenie wszystkiego do jednej struktury AVCHD/BR. Gdy już miałem przekopiowane wszystkie płytki na dysk (z połączonymi plikami w obrebie każdej), to do stworzenia jednej struktury postanowiłem wykorzystać nową aplikację Deana: multiAVCHD_cli (jest to pewna odmiana multiAVCHD przystosowana do pracy w trybie wsadowym i także znajduje się w katalogu multiAVCHD), co pozwoliło mi zaoszczędzić mnóstwo czasu, gdyż nie musiałem przez wiele godzin siedzieć przy komputerze i ręcznie mu wydawać polecenia. Nie o tym jednak chcę teraz pisać ale o tym, że ja nie sumowałem połączonych plików z poszczególnych struktur lecz całe struktury (poprzez playlisty z wykorzystaniem przesunięcia plików). Już z tego tytułu były duże zyski na czasie trwania całego procesu. Dla mnie jednak najważniejsze było to, że automatycznie zostały zdefiniowane rozdziały na granicach łączenia poszczególnych ujęć filmowych (chodzi oczywiście tu o łączenie przez PMB a nie TSSplitter). W ten sposób otrzymałem struktuę z tyloma tytułami ile było płytek z PMB i w obrebie każdego tytułu jest dostęp do każdej filmowanej sceny, tak jak to miało miejsce w oryginalnych płytkach z PMB.
Sumaryczne zyski z takiej operacji:
-redukcja kilku tysięcy tytułów do kiludziesięciu
-usprawnienie całej nawigacji przy odtwarzaniu (możliwość odtwarzania z dysku całości, a nie z kilkudziesięciu płytek, na których są setki tytułów)
-menu jest bardzo atrakcyjne i ma polskie litery (czego nie można powiedzieć o menu z PMB)
-poprawa jakości odtwarzania w stosunku do odtwarzania z płytek PMB (brak nawet tych ułamkowo sekundowych zatrzymań na granicach scen przy nadal idealnej synchronizacji AV)
Straty:
-nie ma żadnych (poza oczywiście czasem, aby to zrobić), bo nadal jest możliwość dotarcia do każdego ujęcia filmowego.
 

nagdob

Member
Bez reklam
Sydon, masz oczywiście rację, że najlepiej tak robić film, by mieć szybki dostęp (z poziomu menu głównego) do poszczególnych tytułów i ja również korzystam z tej możliwości. Ale czasami, mając stosunkowo długi film, dotyczący tego samego miejsca i czasu (podobnie jak film fabularny), jest potrzeba połączenia fragmentów, jak to opisałem wcześniej. Myślę, że każdy opis jest pomocny osobom wchodzącym w ten temat, a w przyszłości może te opisy posłużą do opracowania jakiejś instrukcji? Co ty na to?
 

marcing3

Member
Witam

A ja mam takie pytanko, czy osoba znajaca angielski, mogla by napisac do Deana a zeby w programie multiavchd byla mozliwosc wrzucenia divx-a i normalnie zrobic z niego strukture avchd, bo wtedy na bd mogl bym ogladac divx z karty pamieci a tak musze nagrywac na plytki.

Z gory dzieki i prosze o pomoc.

Pozdrawiam
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
nagdob
Twoje opisy są jak najbardziej potrzebne - zwłaszcza, że są konkretne i obejmują szereg kroków postępowania, odpowiednio dobrze wypunktowane. Każdy przecież może je wykorzystać wg swojej potrzeby i niekoniecznie wszystkie punkty jednocześnie. Te opisy są zarazem świadectwem, że różne rzeczy da się zrobić bez poblemów i w tym sensie mogą innych zachęcać do twórczej pracy. Mój opis nie miał być przeciwstawieniem, ale rozszerzeniem tej tematyki na inny zakres.
 

boyscout1

New member
avchd

Witam,
Mam pytanie, jestem zupełnym laikiem jeżeli chodzi o kamery hd. Mam jvc everio hd. mam nagrane już jakies 80gb filmu, i nie wiem co z tym teraz zrobić. wszytko jest hd. narazie zgrywam to na kompa, ale zgrywa się strasznie długo... program jvc do obsługi zgrywania i ogladania jest tragiczny. Czy jest możliwość nagrania tego wszytkiego na dvd albo bluray i ogladania na zwykłaym dvd albo na odtwarzaczach bluray? albo ps3? jak to najlepiej zarchiwizowac? czy zwykłe dvd odczyta avchd?
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
nie!
avchd odtworzysz na blu ray jesli ma taka mozliwosc
najlepiej nagrywac na plytki wlasnie w avchd masz wtenczas taka sama jakosc jak nagrales

co do zgrywania to wiesz po usb 2.0 zgrywasz wiec te 80GB bedzie trwalo
no chyba ze cos masz zle ustawione i leci po usb 1
 

gre2401

New member
Problem zapisu w Sony Vegas Movie Studio Platinium 9.0

Witam, może ktos mi pomoże. Posiadam kamere Canon HF200 gdzie pliki wyjsciowe to AVCHD z rozszerzeniem .mts
Zająłem sie ostatnio obróbką w Sony Vegas Movie Studio Platinium 9.0 i mam problem z wyborem formatu podczas zapisywania pliku wyjsciowego. Z najlepszych formatów ktore są dostępne to formaty:
- Mpeg-2 (w tej kategorii jest tylko jedna pozycja ktora gwarantuje zapis bez straty rozdzielczosci tj. Blu Ray 1920x1080i 60i 25mbps video stream) reszta to HDV 1440x1080 lub DVD Pal lub NTSC
-WMV 8mbps 1440x1080
-AVCHD 1920x1080 PAL lub NTSC z plikiem wyjsciowym .m2ts

1.Czy istnieje jakiś lepszy format zapisu w tym programie ?
2.Czy istnieje możliwość zapisu do formatu wejsciowego czyli .mts?
3. Pytanie spoza konkursu: jaki jest najlepszy program do ciecia plikow .mts bez zamiany ich na mpeg-i oraz inne formaty

Byćmoże wiekszośc z tych tematów była już tu poruszana ale nie doszukałem sie jednoznacznej odpowiedzi.

Prosze forumowiczów o pomoc.
 

Shinzon

New member
nagdob napisał:
Najwyraźniej PMB lepiej połączy pliki (niestety tylko na płytę DVD, ja używam RW), ale maksymalnie do wielkości płyty DVD, czyli 4,7 GB. Próbowałem na DVD+R
DL, ale wyskakuje jakiś błąd.

SONY udostępnia rozszerzenie programu Picture Motion Browser, gdzie umożliwia tworzenie płyt Blu-Ray. Właśnie ostatnio nagrałem sobie testowo w PMB płytę Blu-Ray RW, gdzie zmiesiłem około 25GB filmów na około 3 godziny filmu w najwyższej jakości HD (bitrate 16Mbit). Jednak nie oglądałem jeszcze struktury plików na płycie Blu-Ray. Muszę z ciekawości zobaczyć jak PMB utworzył pliki.

http://support.d-imaging.sony.co.jp/www/disoft/jp/pmb/download/info_e/update4210_e.html

Jeżeli chodzi o DVD+R DL to nagrałem już ze 20 takich płyt w formacie AVCHD pod PMB i nie miałem żadnych problemów. Płyty Verbatim.
 
Do góry