Plazma czy LCD !Czytać 1wszy post! Plasma czy LCD plazma vs LCD plasma vs LCD

Ranger

New member
Witam serdecznie forumowiczów!

Od dłuższego już rozglądam się za nowym TV. Naczytałem się już sporo często sprzecznych informacji. Po przeczytaniu tego wątku zdecydowałem się na zadanie pytania jaki TV wybrać do moich potrzeb :mrgreen:

Parametry:
Wielkość pokoju ............ ok. 20 m2 (TV ma wisieć na ścianie, z jego boku są drzwi balkonowe i okna, strona południowo-wschodnia, salon bez firan więc w dzień jest jasno)
Odległość od TV ............ ok. 4-4.5 m (ale zawsze mogę zejść z kanapy na podłogę)
Rodzaj sygnału ............. Cyfrowy Polsat („zwykły” tuner Samsunga) możliwa przesiadka na tuner HD, myślę też o podłączeniu PC - głównie fotki, Divx'y, na gry raczej żona nie pozwoli, zresztą mam dobry monitor 19" Eizo1931
Oglądanie programy ...... wszystko co leci a zainteresuje :p
Kwota do wydania ......... 2000- 3000 zł
Oglądam ...................... przeważnie popołudnia i wieczór (ale trudno oderwać mnie od PC), żona jest w domu cały dzień więc ogląda też w ciągu dnia


W chwili obecnej mam 21" TV analogowy, po analizie materiału myślę o Panasonic TH-42PV80 ewentualnie jakiś model Samsunga.

Chciałbym uzyskac pomoć w porównaniu poszczególnych modeli Panasonic, za co warto dopłacac a za co nie...

Nie palnuje w chwili obecnej zakupy kina domowego więc ważne jest aby TV generował w miarę dobry dźwięk jak na TV oczywiście :D

Nie jestem TV-maniackiem więc szkoda kasy na Full HD, cały czas mogę zmienić podejście i wybrać LCD, najbardziej martwi mnie praca plazmy w jasny dzień co prawda mogę zainstalować rolety w oknach ale jakoś przywykłem już do "pustych" okien :D

Pozdrawiam
 

arekw99

New member
przy tych wymiarach to bierz 46 cali. A co do kasy - ja za 3250 pln kupilem 42 py 80 - mam do niego podlaczony PS 3, komputer/laptop (jest zlacze d-sub) i analogowa cyfre +. Od czasu do czasu wkladam tez karte SD ze zdjeciami.
Obraz full hd sie przydaje - szczegolnie przy blue ray, ale np. filmy DVD wygladaja rowniez super. Obraz z dekodera dobry i bardzo dobry. Nie mam zadnego kanalu HD. Co do zdjec to wczytuje je szybko i bardzo szybko a obrazki wygladaj slicznie. Wspolpraca z komputerem tez bez problemow - mam karte geforce 8600 gt gigabyta. Obraz jest ostry i ladny, bez znieksztalcen.Ale najlepszy jest to jak ten TV smiga z obrazem z anteny zbiorczej - wiekszosc programow lepsza niz z dekodera cyfry. Bardzo ladnie wypada tez Polsat. Gry na PS 3 to tez rewelacja. Smuzenia? Tu ich nie ma, a green ghostingu czy jakos tak nie zauwazylem. Ale on moze wystepowac w okreslonych grach wiec moze i jest. Ja gram sporo w GTA IV i obraz jest rewelacyjny. Podobnie jak na Fifie 09.
Kolory na kazdego rodzaju sygnale wygladaja bardzo naturalnie, ale to juz kwestia gustu bo nie ukrywam, ze sony ze swoimi niezwykle zywymi barwami potrafi zainponowac.
Kwestia Twojej decyzji jest co wybierzesz, ale przy roznych wadach LCD problemy zglaszane przy plazmach to pikus. Tego Panasonica bral bym po raz kolejny bez chwili zastanowienia.
Aha - mam 42 cale, ale gdybym mial wiecej kasy (ok 1 tys.) to 46 tez spokojnie bym nabyl - odleglosc od TV to 2,5-3,5 m
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

arekw99

New member
kiki napisał:
mam plazmę Pioneera - rodzina korzysta wiele godzin dziennie i nie ma żadnego powidoku . Jeśli korzystasz z telewizora jak z telewizora - nie ma żadnego problemu.

i tej wersji bede sie trzymal:)

ja od paru tyg. mam panasa 42 py 80 i zero problemow a zalet mnostwo!
 

ANDGAJ

New member
ArtS007 napisał:
Jednak, jak na razie, kilku producentów nadal inwestuje w tę technologię
ArtS :)
Tak?:???:
Chyba siłą woli albo rozpędu.
Kiedy powstała seria PY/PZ Panasa?
O ile pamiętam zapowiedzi były już w grudniu/styczniu......07/08

Zresztą wystarczy porównać ilość czytających to Forum "Plazma" a "LCD".
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Seria PY/PZ itnieje od wielu lat i co roku jest aktualizowana. Nie rozumiem tego argumentu. Ilość osób czytających wątki o LCD i plazmach? Już podawałem przyczynę: LCD można produkować w każdym popularnym rozmiarze, stąd ilość modeli jest większa. Biorąc pod uwagę fakt, że najczęściej wybieranym rozmiarem jest 32", trudno się dziwić, że LCD jest częściej wybieranym produktem. Dlatego, dopóki produkcja plazm nie zostanie zarzucona, nie wydawajmy zbyt pochopnych wyroków.

Nikt tak naprawdę nie wie, jakie będą w przyszłości decyzje producentów. Niewykluczone, że firmy mające obecnie w ofercie plazmy dojdą do wniosku, że nie ma sensu inwestować w dwie technologie, skoro wystarczy w jedną. Tak zrobiło np. Sony, które miało w ofercie plazmy. Czy był to wynik kalkulacji, czy też niemożności sprostania konkurencji w dziedzinie plazm? Nie wiemy. To słodka takemnica Sony.

Argument o większej popularności LCD nic nie wnosi do dyskusji. Nie chcę być złośliwy, ale taka "Moda na sukces" ma na pewno większą oglądalność od dobrego teatru telewizji. Czy to oznacza, że jest przez to lepsza?

ArtS :)
 

Ranger

New member
Dziękuję za wypowiedź Arekw99.

Na serię PY Panasonica, tym bardziej w rozmiarze 46" mnie nie stać, tym bardziej że TV nie jest moim głównym hobby.

Twoje spostrzeżenia pokrywają się i potwierdzają moje zdanie na temat plazma kontra LCD,w chwili obecnej bardziej opłacalne są plazmy, jednak nowe LCD z podświetleniem LED mogą zamieszać na rynku gdy ich ceny spadną do rozsądnych rozmiarów.

Mam dostęp do 32" LCD HD Ready firmy Samsung, testowałem go na dekoderze Polsatu i N-ki i szczerze powiedziawszy wydaje mi się że lepiej ogląda mi się w domu na na starym TV :p

Ale to wina przede wszystkim jakości nadawanych programów na platformach cyfrowych - ogólnie rzecz ujmując.

Mam jeszcze pytanie dotyczące cen, teraz okres świąteczny czyli szał zakupów, druga sprawa to niski kurs złotówki, może w styczniu kurs złotówki się umocni i ceny sprzętu jeszcze spadną ??
 

snowar

New member
ANDGAJ napisał:
Tak?:???:
Chyba siłą woli albo rozpędu.
Kiedy powstała seria PY/PZ Panasa?
O ile pamiętam zapowiedzi były już w grudniu/styczniu......07/08

Zresztą wystarczy porównać ilość czytających to Forum "Plazma" a "LCD".
ilość czytających to nie wszystko :) Mnie się wydaje że po prostu innym producentom ciężko było dojść do poziomu pioneera panasa czy samsunga, produkcja matryc pewnie była droższa to poszli na łatwizne i robią tylko lcd ;).
Druga sprawa to powiedz ludziom którzy kupili sobie lcd do sygnału z kablówki, a kierowały się ilością osób czytających no i oczywiście mitami o plasmach . Być może lcd które dorówna plasmie bedzie o 2x droższe. Mówię to na przykładzie sąsiada który zakupił full hd lg 32lg700 gdzie obrazu z kablówki po prostu nie da się oglądać a kierował się oczywiście tymi dwoma kryteriami :D a teraz łzy mu lecą po plecach i nie wie co z tym tv zrobić, natomiast ja się kierowałem zupełnie czym innym i mam pv80 i obraz o niebo lepszy, (oczywiście mam również lcd samsunga 23"dlatego byłem "mądrzejszy" ;P ) i dlatego uważam żew lcd absolutnie nie nadaje się do sygnału sd tym bardziej jeszcze do analogowego. (być może nie tyczy się to super sprzętów lcd za ileś tyś czyli lcd z górnej pólki bo nie widziałem ich w akcji :) )
 

arekw99

New member
Ranger napisał:
Dziękuję za wypowiedź Arekw99.

Na serię PY Panasonica, tym bardziej w rozmiarze 46" mnie nie stać, tym bardziej że TV nie jest moim głównym hobby.


Mam jeszcze pytanie dotyczące cen, teraz okres świąteczny czyli szał zakupów, druga sprawa to niski kurs złotówki, może w styczniu kurs złotówki się umocni i ceny sprzętu jeszcze spadną ??

ceny zawsze beda spadac, a potem pojawia sie nowsze modele ...
Ty musisz sam zdecydowac jaki poziom cenowy Cie interesuje. Co do wzmocnienia zlotowki - pamietaj, ze dostawy sprzetu sa po kursie z poczatku lub polowy 2008 r i wiekszosc dostawcow w zwiazku z oslabieniem zlotowki raczej zamierza podniesc ceny niz je obnizac. Przy okazji okres swiateczny to okres najwiekszych obnizek i wyprzedazy + rat bez odsetek.

ale w kwietniu/maju powinna pojawic sie juz nowa seria Panasonica, pewnie lepsza:)
nic mi nie wiadomo, jakoby panasonic mial porzucic produkcje plazm, wrecz przeciwnie po wykonczeniu Sony i paru innych firm maja rynek niemal wylacznie dla siebie:) :) :)

ja wybralem serie py m.in. ze wzgl. na full hd, liczbe wejsc itd.
mysle, ze ceny tych serii beda zblizac sie do siebie (py bedzie nadal taniec) ponadto pewnie potanieja rozmiary 46 i 50 i beda zblizac sie do 42.
 

seaner

Member
byłem już prawie zdecydowany na PANASONICa 42pv8 zobaczyłem w sklepie i nie podoba mi sie matowy, wiec dowiedziałem sie ze 42pv80 jest błyszczacy (nie widziałem na zywo, ale zakładam ze jak błyszczący to błyszczący a takiego szukam :p) ale ostatnio nowy rywal sie pokazł w ofercie mianowicie: SAMSUNG PS42A456 w Avansie za 2000zł.

czy warto sobie tym zawracać głowe czy jednak trzymac sie Panasa?

a moze jeszcze cos innego w tych cenach:

Panasonic TH-42PV8 (1870zł)
PANASONIC TH-42PV80 (2170zł)
SAMSUNG PS42A456 (2000zł)

który z tych 3 TV ma najlepszy stosunek cena/jakość? Czy warto dopłacić te 300zł i wziąć pv80? A może najlepszym wyjściem bedzie ten Samsung?
 

ANDGAJ

New member
ArtS007 napisał:
Seria PY/PZ itnieje od wielu lat i co roku jest aktualizowana.

...Nie chcę być złośliwy, ale taka "Moda na sukces" ma na pewno większą oglądalność od dobrego teatru telewizji. Czy to oznacza, że jest przez to lepsza?

ArtS :)
Ok.Miałem na myśli panel G11.O poprzednich już zdązyłem zapomnieć.
Sądzę, że może się skończyć na 12.
Nota bene Pioneer nie wprowadził serii 9 do TV 42".Chyba szkoda.

Ani jednym słowem nie wspomniałem co lepsze/gorsze.
Chodziło mi tylko o to, że pewne systemy nawet te byle jakie zdobywają dominacje rynku wypierając inne.I nie jest to, jak piszą niektórzy, wynikiem paplaniny sprzedawców detalicznych.
Przykłady można znaleźć.Choćby uzyskanie dominacji przez VHS.

Sony (moj ulubieniec CRT ), nie jest firmą która kiedykolwiek wykazałaby się "niemożnością" w dziedzinie rozwiązań audiowizualnych.

Tak więc porównania lepsze/gorsze teatr/serial nie wnosi nic do tego czy LCD przeżyje plazmę.
A raczej to, co która firma lansuje (czyt.co bardziej się opłaci )

Ps.Z kilku moich wypowiedzi na Forum można raczej wywnioskować, że jestem zwolennikiem TV plazmowych. :)
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Dlatego też byłem zdziwiony Twoim pytaniem, a właściwie tezą. Spróbuję uporządkować.

Sony wykonało rewolucyjny krok w dziedzinie CRT i to krok niepodważalny. Czy jednak na pewno mieli szansę by liderem w dziedzinie plazm? Nie wiemy. Sądzę, że raczej aspekty ekonomiczne wzięły górę i przeważyło LCD. Moim zdaniem, szkoda.

Sytuacja z VHS była nieco inna. Tutaj zadecydował duży wybór gotowych filmów w tym formacie. W przypadku telewizorów nie ma to znaczenia. Jaki nie kupisz, możesz oglądać to samo.

Analogia telewizyjna nie była przypadkowa. Skoro poruszyłeś aspekt popularności wątków o LCD, ja poruszyłem aspekt popularności seriali.

Nie wiem, skąd wnosisz, iż Panasonic przestanie produkować plazmy. Akurat z tej właśnie strony spodziewam się obrony tej technologii. Panasonic prowadzi w tej dziedzinie bardzo czytelną politykę. Małe ekrany - LCD, duże ekrany wyłącznie plazma. Nie ma w jego ofercie produktów nakładających się na siebie.

Czy sprzedawcy mają wpływ na wybór konsumentów? Na pewno tak. W oficjalnych materiałach reklamowych LCD nie znajdziesz argumentów o krótkiej żywotności plazm, czy o takich banialukach, jak ulatnianie się gazu. Znajdziesz pewnie argumenty przemawiające za niższym zużyciem energii w LCD i brakiem podatności na utrwalanie się powidoków. To sprzedawcy i domorośli fachowcy tworzą legendy o wielkiej energochłonności plazm, o ich wypalaniu i innych tego typu aspektach. Większość z nich da się uzasadnić. Nie daje się jedynie uzasadnić skala tych wad.

Pomiędzy LCD, a plazmą toczy się dziś wojna. Przewagę mają zwolennicy LCD. Po prostu tych telewizorów jest więcej, więc łatwo tworzyć przekonanie, że plazma to przestarzała technologia. A nic bardziej nie zniechęca do zakupu, niż wiadomość, że kupuje się trupa technologicznego.

Przeciętny klient wchodzi do hali sklepowej i widzi, że LCD zdecydowanie fajniej świecą. Nie wie, że plazma nie lubi mocnego światła zewnętrznego i pokazuje pazury w normalnych warunkach. Nie wie i nikt mu tego nie powie. Bo dziś łatwiej jest sprzedać LCD, gdyż większość uważa, że LCD są po prostu lepsze. A nawet jeśli nie lepsze, to nowocześniejsze, oszczędniejsze i trwalsze. Oczywiście nie jest to prawdą. Może poza poborem energii.

Ja, jako świadomy klient wszedłem na halę, podszedłem do upatrzonego telewizora i poprosiłem sprzedawcę o wypisanie papierów. Nawet nie próbował podejmować walki o LCD. :)

Panele G11 pojawiły się najpierw w Japonii i USA. U nas pojawiły się już w marcu w modelach PV. Więc trudno z tego wnosić o jakichś zapóźnieniach. O premierze wielu produktów dowiadujemy się z przynajmniej półrocznym wyprzedzeniem. To nic nowego. Choćby teraz Pioneer chwali się nową technologią fuga (jak nie ptaszysko, to uszczelniacz :) ). A wiadomo, że w sklepach pojawi się to gdzieś w połowie przyszłego roku. Nota bene, Kiki pisał, iż Pioneer planuje wprowadzenie 42" ekranu w przyszłym roku.

Moim skromnym zdaniem obecny kryzys może spowodować poważne przetasowania na rynku i niewykluczone, że będzie gwoździem do trumny dla ekranów plazmowych. Ale to chyba jedyne realne zagrożenie dla tej technologii. Zarówno OLED, jak i Laser mają jeszcze długą drogę przed sobą. Tym bardziej, że obecni konkurenci stali się bardzo artrakcyjni cenowo.

Myślę, że sygnałem o zmierzchu technologii plazmowej będą ewentualne ruchy po stronie LG i Samsunga. Panasonic będzie walczył do końca. :)

ArtS :)
 
Ostatnia edycja:

arekw99

New member
ArtS007 napisał:
Moim skromnym zdaniem obecny kryzys może spowodować poważne przetasowania na rynku i niewykluczone, że będzie gwoździem do trumny dla ekranów plazmowych. Ale to chyba jedyne realne zagrożenie dla tej technologii. Zarówno OLED, jak i Laser mają jeszcze długą drogę przed sobą. Tym bardziej, że obecni konkurenci stali się bardzo artrakcyjni cenowo.

Myślę, że sygnałem o zmierzchu technologii plazmowej będą ewentualne ruchy po stronie LG i Samsunga. Panasonic będzie walczył do końca. :)

ArtS :)

Sony przerzucilo sie na LCD bo to byly produkty wysoko marzowe. Na plazmach nie ma takiego zarobku. Ale szalejacy kryzys moze wlasnie wyjsc plazma na dobre - bo sa tansze w zakupie i jest mniejsza konkurencja miedzy firmami je robiacymi na rynku. LCD sklepy sa napchane, marze leca na leb na szyje, a koszty produkcji nie. Wiec konserwatywny Panasonic moze okazac sie zwyciezca . . .
ale to tylko rozwazania:) jak bedzie zobaczymy. zdecyduje jak zawsze konsument.
 

artur333

New member
co wybrać?

Jestem przed zakupem nowego LCD i zwracam się do Forumowiczów o pomoc odnośnie wielkości telewizora. W grę wchodzą dwa telewizory Samsunga 46" 786 lub większy 52" 856. Sofę mam w odległości 3m od telewizora i nie mogę zdecydować się którą wielkość wybrać. Jeśli chodzi o HD to odległość przy 52" (z tego co czytałem) jest odpowiednia, nie wiem jaka sytuacja będzie przy sygnale ze zwykłych programów satelitarnych (mam n-ke), czy przy tej wielkości i tych gabarytach telewizora oglądanie będzie uciążliwe? A może przesadzam z tymi 52" z odległosci 3m? Nie chcę żałować jak wezmę 46 że nie wziąłem 52. Bardzo proszę o opinie w tej sprawie bo ja jestem w tym temacie zupełnie zielony a nie chcę popełnić błędu. Pozdrawiam Forumowiczów!
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Jak byś kupował plazmę Pioneera 50" to bym Ci do 3 metrów polecał, ale jak to ma być LCD to bym był bardziej ostrożny i zamówił sobie prezentację do domu i przekonał się sam.

Pozdrawiam,
 

Hartson

New member
Bez reklam
Ja raczej wybrałbym 52", ale to moja subiektywna opinia. Generalnie Masta_J ma rację, najlepiej dokonać wyboru w domowych warunkach. A jeżeli to nie wchodzi w grę to idź do MM lub Saturna, stań w odległosci 3 m od 52" i 46" i oceń co jest dla Ciebie lepsze..
 

Hopkirk

New member
Ja też raczej wziąłbym 52". Weź pod uwagę, że oglądając programy SD w naturalnych proporcjach 4:3 ekran będzie miał poniżej 46". No chyba, że wolisz oglądać wszystko poszerzone na cały ekran i zdeformowane.
 

Ranger

New member
Witam!

Ja zgodnie z radami i wyjaśnieniami na forum zamówiłem Panasonic'a 42PV80 dostawa dopiero ok 9 stycznia, więc muszę uzbroić się w cierpliwość ;)

Pewnie wszyscy pamiętają ile taka plazma kosztowała kilka lat temu :-D
Mnie będzie kosztować 2200 zł + koszty wysyłki, teraz trzeba bedzie pomyslec o kinie domowym :mrgreen:
 

Hopkirk

New member
To wydaje się całkiem rozsądny wybór, tym bardziej, że jak napisałeś nie jesteś TV-maniakiem, a oglądanie TV nie jest Twoim głównym hobby.

Teraz będziesz miał 4-krotnie większy telewizor od poprzedniego o i tak nieporównywalnie lepszym obrazie.
 

babylock

New member
Jeśli chodzi o lepsze gorsze (LCD & PLAZMA) to wszystko da sie porównać. Oczywiście jeśli chodzi o jakość wizji, dzwieku itp. zostaje jednak jeden parametr, który jest nieporównywalny ... CENA. Żeby mieć LCD na poziomie PLAZMY trzeba niestety dorzucić +-1500 zł lub więcej.
 

babylock

New member
Gratulacje to naprawdę dobry TV. Wiem bo sam jestem po zakupie. Brat kupił 37"PV8 ale odbiera na kablówce i sygnał nie jest za dobry, o dziwo na plazmie obraz lepszy niż na 21" CRT (no ale ten TV miał już z 18lat też PANAS). U mnie na POLSAcie cyfrowym obraz z SD bajka, a kreskówki to prawie jak w HD.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry