Panasonic TX-P50VT30E

Dżon Bondżoe

New member
poczytaj sobie proszę testy w dziale dla klubowiczów - to raz (różnice w zużyciu nie są kolosalne, jak kiedyś), przelicz ile zaoszczędzisz pieniędzy na LCD w ciągu roku - to dwa. A trzy to policz lata, kiedy Ci się LCD zwróci - czyli nigdy, bo zwykle są droższe porównując jakością obrazu do plazm. Przy założeniu, że kWh kosztuje 0.33 PLN i że oglądam tele 5h na dzień - różnica będzie 60 PLN na rok!!!! przy czym obraz na LCD jest nienaturalny, ma kiepskie kąty i tego nie ominiesz. może też mieć nierównomiernie podśw matrycę, smużyć może, no i może mieć kiepski czarny. . Plazma za to może bzyczeć a kiepskie LG i Sams(cenzura) zostawiają powidoki.

Wiem co pisze bo wszystko to sprawdziłem lub mam z dobrych źródeł. Nie mam certyfikatu - ale zbieram informacje i nie jestem fanboyem plazm. Po prostu lubię ich naturalny obraz (co mam się zabić z tego powodu...?):).

więc za te 50, czy nawet niech Ci będzie 100 PLN (chociaż to jest na prawdę w moim przypadku niemożliwe oglądać TV 10h dziennie) na rok to ja dziękuję za taki interes ==> czyli żeby brać fakt energooszczędności jako wyrocznię.


Myślę teraz o LCD (46" Philips z serii 9000, 55" Toshiba ta najlepsza, 52-60" Sharp i 55" Sam d8000) to fakt - ale energooszczędność traktuję na dalekim planie. Więc liderem w tym zestawieniu jest PAnas vt30. Gdyby ten Philips miał 50" to bym go w ciemno brał, po testach kikiego. Amblight uważam za na prawdę świetny pomysł. I nie chodzi tu o to, by sąsiadowi czapa opadła. Nie mam sąsiadów (mieszkam pod lasem) - a rodzina też rzadko bywa bo mieszkamy daleko od nich. Nie znając ambilight sam kilka miesięcy temu wpadłem na pomysł, że ledy z tyłu TV podniosą komfort oglądania w nocy. A w plazmie VT30 boję się bzyczenia - dlatego prezentacja u kikiego to jak wybawienie.
TV ma dawać MAKS przyjemności a nie parę groszy oszczędności. To tak jakbyś powiedział do właściciela Bugatti Veyrona, ze jest głupi, że kupił ten wóz bo mu pali kilkadziesiąt litrów w mieście.

Mój podpis ma reklamować ideę, ze obecnie o plazmach się kłamie, że postawiono krzyżyk na technologi lepszej od LCD - nie idealnej, ale lepszej. Wolę bzyczenie niż siedzieć na wprost TV. Wolę zapłacić nawet tę100 więcej rocznie (niemożliwe:) niż widzieć na TV za 9 tysięcy nierównomiernie podświetloną matrycę, albo kiepskie kanały SD (generalnie plazmy znacznie lepiej pokazują SD).

Nie jest to OT, bo porównania robiłem dla 55" VT30 i Samsunga 55" ue55D8000. Zaznaczam, że porównania nie są dokładne - tylko orientacyjne. Jeśli ktoś ma chwile czasu to mógłby zrobić taki kalkulatorek. Albo wystarczyło by pokazać różnice na kWh.
poniżej moje prymitywne porównanie:
Kod:
cena za kWh      	ilość watów	cena na godzinę 	godzin dziennie	       cena rocznie
0.3337              	220	                0.073414	         5	        133.98055 PLN - Panas 55" vt30
0.3337	                300	                0.10011	                5	        182.70075 PLN
0.3337	                120	                0.040044             	5	        73.0803 PLN - Sam UE55D800
Skąd ilość Watów? Panas - ze strony producenta i z faktu, że Kiki testował model mniejszy i wyszło mu właśnie średnie zużycie takie jak dla tamtego modelu podał Panas - czyli uznałem, że to dla 55" tez jest prawda. Sam mierzyłem pobór dla moich Samsungów 50" i średnio było 160W.

A dla Samsunga? na stronie podają maks 160W, ale podzwoniłem po sklepach i w 2 podali mi, ze jak mierzyli to było 120W średnio. Stąd te liczby. A co to za kolumna pośrodku? To taka kolumna dla pesymistów, czyli co by było gdyby plazma była smokiem energetycznym.

Myślę, że z tabelki jasno wynika, że różnice nie są powalające. Dla mnie 50-60 PLN na rok gra nie warta świeczki. Bo i tak wiem, ze oglądam TV mniej ni 5h na dzień. Czasami wcale, albo 2h.

Wcześniej wrzuciłem wykres i tabelę opłacalności cali dla VT30 - jedna osoba mi podziękowała. Nie chodzi o to, żeby teraz całe forum mi klaskało, że coś zrobiłem pozytywnego, tylko o to, że niepotrzebnie ten wątek zboczył bardzo szybko i stał się śmietnikiem. Ludzie się kłócą o rzeczy średnio a nawet wcale z tematem nie związane.
A przecież w podpisie to ja mogę sobie napisać wszystko co chcę. Żeby tylko zgodnie z reg. było.
Nie atakujcie się nawzajem, tylko dajcie coś od siebie w tym wątku, żeby inni skorzystali. Podzielcie się swoimi opiniami o tym modelu, a nie wykłócajcie się. W sumie to dziwię się, dlaczego moderator nie sprząta tych śmieci. Ja to bym usunął 90% :) No ale może on sam nie nadąża z czytaniem tego:p

pozdrawiam i nadal czekam na dalsze opinie o brzęczeniu VT30 i wentylatorach.
Dziękuje też za odpowiedzi rzeczowe na ten temat i proszę o kolejne.
pozdrawiam
 

siteman

Member
nie denerwuj się kolego, ale ja na własne oczy widziałem w MM, jak 50"VT30pobierał ponad 500W w trybie 3D (nominalnie ma 410W a nie 220 jak napisałeś) a 55d8000 na tym samym materiale ponad 110W a więc czterokrotnie mniej. W MM mają gadżet pod który mają podłączonego na stałe Samsunga, który pokazuję zużycie prądu w połączeni z wyświetlaniem różnego materiału. Ja z racji swoich znajomości mogłem jako zapewne jeden z nielicznych zobaczyć, ile bierze neo-pdp. Według moich obliczeń najmarniej(przy mim użytkowaniu tv około 10h/doba) 50-60 zł miesięcznie.
Oczywiście jakość obrazu Panas nie podlega jakiejkolwiek dyskusji i nie bez znaczenia jest minimalny INPUT LAG, dwu a nawet trzykrotnie mniejszy od TV LED.
Ale kompromisowo umówmy się, że średnie zużycie prądu niech będzie 1:2, wiadomo im jaśniejszy obraz, tym plazma będzie miała większy apetyt, znacznie większy od LED
 
Ostatnia edycja:

pedro1

New member
Niestety muszę się wtrącić.
Twoja tabelka z kosztami wprowadza w błąd.
Podajesz cenę tylko kw/h do obliczeń, bez uwzględnienia dodatkowych opłat i kosztów przesyłu, a to duży błąd.

Np dla odbiornika 300W/5 godzin dziennie rocznie zużycie wynosi ok 547.5 kW
opłata w zależności od dostawcy w przypadku taryfy całodobowej jednofazowej wynosi od 353 do 387 zł czyli od 0.64-0.70 zł za kW,
a i tutaj cena 1kWh może być różna, bo taryfy są tak skonstruowane, że im więcej zużyjesz, to jednostkowy koszt kWh jest niższy.
I np przy zużyciu rocznym na poziomie 10000kW koszt kWh spada do 0.52 zł w przypadku najtańszego dostawcy.

Tu masz Urząd Regulacji Energetyki dokładną porównywarkę cen różnych dostawców.
 
Ostatnia edycja:
D

Deleted member 121090

Guest
Podłącze się jako użytkownik 55VT30 do dyskusji. Panowie bądźmy poważni. Jeśli wydajemy około 10000zł na zabawkę, to jeśli nam z tego powodu podskoczy rachunek roczny o 250zł, w porównaniu z LED, to jakie to ma znaczenie? Ja oglądając film mam podpięty ampli Onkyo 905 i tam to dopiero jest pożeracz prądu. Niestety jakość kosztuje. Kupując dobry wzmak do muzy jakoś nikt nie zwraca uwagi na to ile pożera. Jak już to wybiera się ten z większą mocą bo to świadczy o jakości. Ja chciałbym zwrócić uwagę na rzecz ważniejszą. Poprzednio miałem Sony52Z5500. Na szczęście padł mi po 1.5 roku więc oddali mi kasę, ale weźcie pod uwagę, że Sony do topowego modelu, który wtedy kosztował katalogowo 13000zł, po 1.5 roku nie ma części zamiennych! Czyli należy domniemywać że jeśli kupicie HX920 i padnie wam po dwóch latach to macie 16000 w d.....! O podobnym przypadku w Panasie jeszcze nie słyszałem. I jeszcze jedna uwaga. Może moje podejście jest prymitywne ale w przypadku D8000 odstrasza mnie jeszcze przed zakupem jedna rzecz. Jego waga. TV o tak dużej przekątnej, z bardzo dużą ilością funkcji i zaawansowania technologicznego waży 16kg. Mogę sobie wyobrazić jak tam jest wszystko napakowane. Jak coś padnie to tylko chyba wymiana całości. Myślę że uwagi na temat Waszych doświadczeń z trwałością produktów różnych firm byłyby bardziej pomocne niż różnice w zużyciu prądu na poziomie 200-300zł na rok.
 
D

Deleted member 121090

Guest
HQ, z całym szacunkiem, ale co ma moc do jakości?

W ampli czy wzmakach zapewniam Cię ze to jeden z ważniejszych parametrów. A o tym pisałem. Chciałem zwrócić uwagę na fakt ze wiele osób pisze o dużym zużyciu w Panasie na poziomie 300W a potem włacza jak np. ja Onkyo 905 i tam mam 1000W plus 400 w subie.
 

plejak

Banned
plazma

Ilu ludzi tyle opinii.Plazma pobiera co najmniej o 140-200 % energii więcej im większy tv tym bardziej odczuwasz to (50-55 cali głównie) - to prawda że na słabym sygnale kablowym ma lepszy obraz( DO GIER NA KONSOLI I PC LEPSZE LCD) ale głośno pracuje co ma znaczenie wieczorem a to że ma obraz taki sam z każdego kąta to absolutnie prawda w przeciwieństwie do lcd ale jakei ma to znaczenie czy Państwo naprawde ogladają tv z kąta większego niż 90 stopni wszak to niewygodne.Nadmieniam też że w ciagu 5 lat najbliższych energia ma zdrozeć w Polsce o 100 % i dla wielu użytkowników plazm płacić rachunki w przeciwieństwie do lcd led o 70 zł -100 zł miesięcznie może być uciążliwe i nieakceptowalne.
Jak kogoś stać na utrzymanie samochodu o pojemności 5 litrów niech jeździ takowym jednakże trzeba brać dla osób niemajętnych koszt utrzymania urządzenia.Czemu Polacy narzekają na wysokie ceny paliw ?Jak ktoś gra na nowoczesnym pc płaci i za 700 watów, a ci ci z tego wyrośli korzystają z laptopów (bateria 2 -3 godziny) i 1/7 zużycia prądu.Wszystko w zależności od potrzeb.Stać Cię na prąd bierz plazmę- naturalny piękny obraz.Chociaż na ogrzewaniu oszczędzisz - jest tak gorąca jak kaloryfer:lol:
Wyliczenie o koszcie większym o 5 zł w stosunku do led na miesiąc to niestety wierutna bzdura- owszem możesz w plaźmie zmienić ustawienia na bardziej oszczędne ale czemu masz oszczędzać na jakości super obrazu?
Chyba nie po to je kupujemy?:x
 

Pe.te

New member
ale głośno pracuje co ma znaczenie wieczorem
Nie zdarzyło mi się jeszcze usłyszeć bzyczenia ani pracy wentylatorów.
Może mam szczęście co do egzemplarza, może dlatego że jest nowy i wentylatory są czyste... Nie wiem. W każdym razie nie słychać żadnego bzyczenia (niezaleznie od tego czy obraz jest jasny czy ciemny) ani pracy wentylatorów.
Wieczorem jeśli cokolwiek słyszę, gdy dźwięk TV jest wyłaczony - to pracę napędu BluRay... ;)

P.S.
Nie wiem skąd bierzecie pobór 500W... Ja podczas oglądania materiału 3D zanotowałem pobór trochę ponad 200W. Dla normalnego obrazu 2D - z reguły poniżej 200W (a w ciemnym pomieszczeniu często niewiele ponad 100W)...
Zresztą w testach Kikiego ładnie widać faktyczny pobór prądu dla różnych wyświetlanych obrazów - bo na większości zdjęć jest podłączony miernik zużycia prądu...
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
to prawda że na słabym sygnale kablowym ma lepszy obraz( DO GIER NA KONSOLI I PC LEPSZE LCD) ale głośno pracuje co ma znaczenie wieczorem
plazma oferuje o wiele lepszą jakość obrazu do gier od LCD, tu widać największą różnicę w szybkości matrycy, jest lepsza płynność, brak smużenia przy mniejszym input lagu nawet od LCD z wyłączonymi "upłynniaczami"
obraz wygląda tak jakby miał więcej klatek na sekundę, to tak w skrócie
LCD jest tylko i wyłącznie praktyczniejsze z uwagi na brak powidoków (o ile ktoś się martwi na zapas, Panasonic nie ma z tym problemów)

dziwne że na świecie każdy twierdzi to samo tzn że do kina domowego (filmy), gier lepsza jest plazma, pod warunkiem że ma się w domu komfortowe warunki do oglądania
LCD może być lepsze co najwyżej do tvn24 i reszty kanałów informacyjnych, bo lepszy komfort oglądania tj nie musimy się martwić o powidoki, ewentualnie do zbyt jasnego pomieszczenia
 

plejak

Banned
plazma oferuje o wiele lepszą jakość obrazu do gier od LCD.Nie zgadzam się z tym.

Plazmy wg. mnie nie powinno
się stosować do gier komputerowych. Jeśli już, to sporadycznie. Chodzi o elementy
statyczne, które tam zwykle występują. Do takich celów lepiej nadaje się LCD.
W przypadku LCD problemu z wypalaniem nie ma.
 
D

Deleted member 121090

Guest
plazma oferuje o wiele lepszą jakość obrazu do gier od LCD.Nie zgadzam się z tym.

Plazmy wg. mnie nie powinno
się stosować do gier komputerowych. Jeśli już, to sporadycznie. Chodzi o elementy
statyczne, które tam zwykle występują. Do takich celów lepiej nadaje się LCD.
W przypadku LCD problemu z wypalaniem nie ma.

I z tym bym się zgodził. Niby ten TV który mam jest zabezpieczony przed powidokami ale miałbym obawy przed częstym użytkowaniem go jako monitora do gier. LED jest TV mniej problemowym w codziennym użytkowaniu ale z gorszą jakością obrazu. Dla mnie dobra i droga plazma to dobre kino dla wymagającego użytkownika.
 

don111

Banned
plazma oferuje o wiele lepszą jakość obrazu do gier od LCD.Nie zgadzam się z tym.

Plazmy wg. mnie nie powinno
się stosować do gier komputerowych. Jeśli już, to sporadycznie. Chodzi o elementy
statyczne, które tam zwykle występują. Do takich celów lepiej nadaje się LCD.
W przypadku LCD problemu z wypalaniem nie ma.


to co piszesz nie ma nic wspólnego z jakością tylko potwierdzasz to co napisałem - praktyczniejszy jest LCD, choć to też mocno naciągane
grałem na PC, mam x360 i ps3
myślisz że jest jakikolwiek problem ?
przede wszystkim trzeba odróżniać wypalenie od powidoku, te drugie są możliwe ale niegroźne
druga sprawa - na Panasonicu praktycznie nie sposób zobaczyć powidoków, chyba że z nosem w ekranie i na jednolitym tle, a żeby już taki powidok powstał to potrzeba kilku h minimum
jak ktoś nie gra w jedną i tą samą grę codziennie po pare h, oraz w międzyczasie ogląda coś jeszcze poza graniem to w ogóle nie ma sprawy
 

plejak

Banned
druga sprawa - na Panasonicu praktycznie nie sposób zobaczyć powidoków, chyba że z nosem w ekranie i na jednolitym tle, a żeby już taki powidok powstał to potrzeba kilku h minimum
niestety i w panasonicach bywają wypalone loga i powidoki to nie wina firmy lecz technologii.Gdyby w laptopach i zestawach pc zamiast matryc lcd i led stosowano plazmy (choć wymiary ekranu na to nie pozwalają) to logo windowsa 7 paska zadań byłyby na stałe a korzystamy z netu tyle ile chcemy trudno się ograniczać.Plazma super do kina akcji i sportu.

jeden brutalny przykład:











[OT] Panasonic TX-P42-S10 - wypalony pasek TVN24




haladdin | 25.04.2010 14:14 | Odpowiedzi: 51 | Śledzony: 6 | Czytano: 1436 razy

Wątków: 97 | Odpowiedzi: 3673


To wszystko przez tą żałobę zafajdaną, rodzina (dobra, ja czasami też) przez cały zeszły tydzień oglądała w kółko tvn24, bo te pogrzeby i tak dalej, no ale nie dłużej niż po kilka godzin, bo pilnowałem żeby nie obciążać TV
Tyle że kilka dni temu wieczorem patrzę, a w tle jest sobie napis 'polska w żałobie' i jebany krzyż na dodatek wypalony! Następnego dnia troszeczkę zeszło, ale dalej na czarnym i białym tle widać i rzuca się w oczy, zwłaszcza wieczorem.

A niby panasonic już od generacji matryc stosowanych np. w pv80 całkowicie zlikwidował problem wypalania, zresztą kiedyś na rzeczonym tv u kumpla mieliśmy tvn24 włączone całą dobę i nic wypalonego nie zaobserwowałem. S10 ma matrycę 11 czy tam 12 generacji, która niby w żadnym stopniu nie jest podatna na coś takiego, a tu nagle zonk?
Pewnie jak zadzwonię do serwisu i powiem, żeby zabrali mi to wadliwe gówno to wykręcą się jakimś kruczkiem w warunkach gwarancji, że trzeba było uważać i tak dalej... Ale ***** ich mać, telewizor jest od tego żeby z niego korzystać i oglądać to co się chce i ile się chce!!!

Ale do rzeczy: jest szansa, że to samo zniknie? Chociaż w sumie utrzymuje się już kilka dni, ale może... Jeśli nie to jest jakiś sposób żeby to usunąć? Jakiś program, który generuje specjalny obraz, który to neutralizuje? Cokolwiek?
 

pankracy83

New member
To, że matryce robi samsung to nie jest tajemnica, wiedzą to wszyscy którzy choć trochę przeprowadzają minimalny rekonesans w temacie. Model 929 nie jest na Europę tylko na USA (NTSC) 240Hz (960Hz - reprodukcja), ale tu nie będę polemizował, ponieważ ty to wiesz:lol:. Nie porównuj czerni plazmy do LCD bo ta w nawet w LED-ach będzie zawsze gorsza. Jak, bym chciał plazmę to kupiłbym sobie plazmę. Zmiana jasności panela przy jasnych scenach z miejsca dyskwalifikuje ten odbiornik z mojego "menu". Lubię inną jakość obrazu, którą daje mi SONY. Widać wyraźnie, że czujesz ten Twój specyficzny sentyment (ad persona) do Soniacza. Moja matryca też robiona jest przez samsunga, ale matryca koleżko to nie wszystko, liczy się "silnik" napędzający to cacko. SONY XBR ma przetwornik 14bitowy na reprodukcję kolorów odświeżanie 200Hz (800Hz - reprodukcja XBRHX920). Na vt30 też są artefakty, zawsze będą gdy lubisz "teatr". To tyle. Acha jak chcesz mnie cytować, to wystarczy wcisnąć cytuj post.
pzdr

I znowu zaśmiecamy ten post ale... :)
Ciekawa recenzja na stronie digitalversus.com - link poniżej - w której tłumaczą jak to jest z matrycami w Sony HX923. Google ładnie na polski przekłada. Akapit : LCD Screen/Wyświetlacz LCD

Sony Bravia KDL-55HX923

Stronka powyższa przeprowadza ciekawe testy ale również i porównania. I tak aby powrócić do tematu postu :)

Product Face-Offs Televisions - DigitalVersus

porównanie Panasa i Sony. No i oczywiście szacun dla Panasa za to, że czerń i szarości są bardziej uwydatnione :)

Pozdrawiam
 

WidziMisio

New member
W ampli czy wzmakach zapewniam Cię ze to jeden z ważniejszych parametrów. A o tym pisałem. Chciałem zwrócić uwagę na fakt ze wiele osób pisze o dużym zużyciu w Panasie na poziomie 300W a potem włacza jak np. ja Onkyo 905 i tam mam 1000W plus 400 w subie.

Cóż, ja, jako muzyk z blisko dziesięcioletnim stażem, sądziłem, że sprzęt kupuje się dla brzmienia, które z mocą nie ma nic wspólnego. Widać się myliłem.
 
D

Deleted member 121090

Guest
Cóż, ja, jako muzyk z blisko dziesięcioletnim stażem, sądziłem, że sprzęt kupuje się dla brzmienia, które z mocą nie ma nic wspólnego. Widać się myliłem.[/QUOTE
Masz całkowitą rację że dla brzmienia. Ale żeby uzyskać dobre brzmienie na dużej powierzchni, z wymagających kolumn, często o niskiej skuteczności, samą jakością niewiele wskórasz. Dlatego przeważnie topowe wzmaki czy końcówki mocy mają bardzo duże moce wyjściowe. Bardzo często moc wyjściowa rzędu 2x300W(8Ohm) nie jest żadnym zaskoczeniem(Krell, McIntosch) Twoim zdaniem niepotrzebnie ale oni chyba wiedzą co robią. Mając osobiście stare InfinityRSIIIb wiem, że bez dużej mocy wzmacniacza i dużej rezerwy prądowej te kolumny nie zagrają.
 
D

Deleted member 121090

Guest
Dzisiaj włączyłem łobuzom kreskówkę Safari na BD. Mimo ze 55VT30 cieszę się już dwa tygodnie to nie mogłem wzroku od ekranu oderwać. Po prostu szczęka mi opadła.
 
Do góry