Panasonic seria X10 (TX-P37X10, TX-P42X10, TX-P50X10) test, opinie, wszy

Woyty

Member
kalosz jedni wolą brunetki inni bladynki a jeszcze inni rude, tak samo jest z telewizorami kazdy ma inne wymagania i kazdy widzi troche inaczej, jesli tobie odpowiada obraz na samsungu to go kup i ciesz sie obrazem :)
pozdro
 

z3

New member
Bez reklam
kalosz napisał:
Prosiłem sprzedawców żeby ustawili w telewizorach jak najjaśniejszy obraz i, co istotne, jak najjaskrawsze kolory.. Nie zwróciłem uwagi na konkretne parametry, ale telewizory ustawiane były na maksimum. Panasonic był dużo ciemniejszy od najnowszych Lg i Samsunga. Ok, to było w sklepiach, ale podejrzewam, że w mieszkaniu, nawet w półzacienionym pokoju obraz jest blady i ma mało wyraziste, jakby sprane kolory. Pewnie w dzień żaluzje i zasłony muszą być zaciągniete. A w nocy trzeba zgasić światło w pokoju. (Chyba, że się mylę.) Nie przeszkadza to Wam??? :confused:


Widać, że nie masz pojęcia o tym co piszesz. Podkręcenie wszystkich suwaków na maxa nie oznacza ustawienia maksymalnego kontrastu.

Podejrzewasz że obraz w mieszkaniu będzie blady? Znów piszesz niestworzone rzeczy.

Skoro sprzedawca nic nie mówił podczas takiego przedstawiania produktów, to znaczy, że chciał Ci wcisnąć obojętnie jaki produkt.
 

kalosz

New member
Owszem, mam pojecie o tym co piszę. Prosiłem sprzedawców żeby ustawiali jak najbardziej kolorowy, żywy obraz, czy przesuwane były suwaki do końca, nie wiem.
Ale żebym nie wyszedł na histeryka podkreślam, ze obok wady (ekran jakby za okularami przeciwsłonecznymi, jest ta ciemna szyba i tu bracie nie podskoczysz) widzę zalety, np. dobra czerń.
A i jeszcze, co w międzyczasie znalazłem, tratatata, recenzje w trustedreviews.com, i tam w dwóch recenzjach 37 i 42 calowego X10 obaj recenzenci widzą to samo co ja: lack of verve , ale widzą też zalety, jeśłi ktos kuma po angielsku niech sobie poczyta. Ogolnie obraz ocenili na 8 w skali 10 stopniowej , więc ich zdaniem jest dość dobrze. Wyciągam kij z tego mrowiska, nie klócić sięmi tu i nie krzyczeć na Kolegę, który woli
Samsunga 42 b 450, bo może wcale Sammy nie jest gorszy. ma ponoć rewelacyjne skalery SD.
 

chemik333

New member
Dzięki wielogodzinnemu studiowaniu tego forum i tego tematu myślę, że dokonałem dobrego zakupu. Co prawda w sklepie moj TX-P42X10E nie wyglądał najlepiej - ciekawie o ile nie bardziej wyglądała plazma LG 6000. Na całej ścianie sklepowej TV był ten sam obraz i różnice były między różnymi odbiornikami potrafiły być kolosalne, więc pomyślałem, że to nie sam ekran a kabel sygnałowy też może być kiepski... W ostatniej chwili rozważałem jeszcze zakup tańszego o około 400 zł Samsunga A450 (czy jakoś tak), ale ostatecznie konsultacje z moją kobietą i jej pytania "a jak to wygląda z zewnątrz???" (jak by się ramkę TV oglądało a nie wnętrze, ale cóż...) przekonały mnie do Panasonica. W sumie zewnątrz też najlepiej wyglądał ze wszystkich :) Nie żałuję :) Wyświecił już jakoś ze 30 godzin, żadnych zmian nie widać w jakości obrazu, który od samego początku jest rewelacyjny nawet z moją marnej jakości kablówką ASTER. Wisi wysoko (góra na wys. 2 metrów - inaczej nie dało rady) na dłuższej ścianie w pokoju 3x5m (okno na krótszej scianie) o ekspozycji zachodniej. Pokój nie jest za jasny i nawet w dzień, nie ma problemu z oglądaniem, a w nocy sama przyjemność :)
Troche miałem kłopotów jak najlepiej puścić sygnał z komputera (GF 9800gt). Po wielu próbach chwilowo stwierdziłem, że najlepiej wygląda sygnał 720p w rozdzielczości 1280x720 - monitor najlepiej go skaluje i zajmuje on cały ekran bez przesunięć. Do tego trzeba ustawić iż jest to jedyny, główny monitor. Jeżeli ustawiam klonowanie to przy filmach mam masakrę i pasek odswieżania miga mi przy szybszych scenach po środku ekranu nie zależnie od typu wysyłanego sygnału. Tutaj jednak jeszcze badania trwają :) Co ciekawe, jezeli ustawiam przy klonowaniu rozdzielczość na 1920x1080 (mój standardowy monitor ma 1920x1200) to mam obraz na całym ekranie, ale literki są tak niewyraźnie wyświetlane przez skalowanie, że nie da się ich odczytać, ale obraz jest na całym ekranie i się nie chce przesunąć. Natomiast wraz ze zmniejszaniem rozdzielczości ekranu klonowanego TV wszystko zaczyna latać. W 1600x1200 już trochę lata na boki, a w 1024x768 lata o cały ekran w dół i na boki daje się przesunąć myszką. Owszem wtedy wszystko jest super wyraźne, ale filmu nie da rady oglądać.
Odnośnie przycinania kilku cm krawędzi ekranu w optymalnej rozdzielczości to nvidia w swoim panelu sterowania ma odpowiednie do ustawienia tego opcje, które znakomicie sobie poradziły z tym problemem.
Tyle na razie. Jak ktoś ma jakieś pytania to zadawajcie :)

A dla niezdecydowanych napiszę tak jak to wielu napisało przede mną: TV ma się podobać WAM. Nie ma sensu przywiązywać uwagi bardziej do jednego producenta nie patrząc na innych :)
 

chemik333

New member
HDMI. Przerażony cenami kabli w supermarketach (potrzebowałem do swobody działania 5 metrów) zakupiłem go na allegro za 25zl + przesyłka. Jakiś noname HDMI-HDMI, pozłacane końcówki, filtry... do tego podpięta bezpośrednio do karty przejściówka pozłacana DVI-D -> HDMI. Po tym jak wyświetlany jest obraz myślę, że sam kabel nie ma tu duzego znaczenia... Jest dobrze :) Reszta złego myślę że jest spowodowana ustawieniami skalowania i konwertowania sygnału 720p do 1080p a następnie przeniesienia jego na matrycę o mniejszej rozdzielczości.

Odnośnie zielonej poświaty to... dużo meczy nie oglądam. Prawie wogóle. Jak by się dokładniej przyjrzeć, to jeżeli nie ma zielonego to przy szybkim ruchu nie ma problemów żadnych, chyba że jest efekt jakby kamery zbyt wolno rejestrującej szybkie ruchy panoramy... (ja to tak nazywam). Ale byłem w kinie i efekty były takie same, więc tu chyba by pomogło tylko kręcenie oryginalnego obrazu i potem przesyłanie go tez sygnałem z próbkowaniem jakiś 100 klatek na sekundę (lub na pewno ze 2 razy więcej niż obecne 25), żeby było dobrze...
Gdy włączę duuużo zielonego (czytaj: mecz) to widzę troche "oczojebną" zieleń, ale można to zredukować ustawieniami kolorów itp w TV. Poświat nie widzę, bo może zbyt bardzo oczojebność się rzuca w oczy :) Przy zwykłym oglądaniu TV - filmów, wiadomości, teledysków, jak i filmów z komputera (a był taki jeden z dużą ilością swieżej zieleni na nim) zieleń nie przeszkadzała.
Całość oglądam z ok. 2,80 - 3 metrów.
Kolejny wniosek - z 3,5 metra to 50" obligatoryjnie, żeby odczuwać przyjemność z oglądania. W sumie to nawet mógłbym i z 3 metrów 50" oglądać, ale tak nie jest źle, a jednocześnie z transportem - do łopla omegi sedan gdyby pudło było większe o kilka cm to by się już pionowo na tył nie zmieściło :) Wlazło na styk - tym też się pocieszam :)
 

yacek _b

New member
koledzy kolega kalosz wsponiał o rewelacyjnych skalerach w plazmach samsunga , może mi ktoś cosik wyjaśnić , bo jak rozumiem tv dopasowuje obraz do wielkości ekranu tzn. wyswietla go na całym ekranie .
Sygnał SD na wielu platformach i kablówkach jest powiedzmy średni , czasem niektórzy zachwycają się ale ja widze to bardziej realnie i dla mnie jest średni , aby poprawić sobie jakość jakość sygnału SD mam ustawione proporcje obrazu na rozszerzone , wolę czasem mieć pasy ( wieksze lub mniejsze ) ale ostrzejszy obraz niż mleko , ale na całym ekranie i cieszyć się dobrym skalerem . Jakie jest wasze zdanie?

Oczywiście inna sprawa jest na programach HD :)
 

Capoeirista

New member
Recenzja na AVForums

Na znanym zagranicznym serwisie AVForums pod adresem

http://www.avforums.com/reviews/Panasonic-TX-P42X10-Plasma-HDTV-Review.html

pojawiła się recenzja modelu TX-P42X10. Wyniki testu w skrócie:
  • znaczek "best buy" za wyjątkową jakość obrazu w tym segmencie cenowym
(absolute bargain that offers performance levels well above its price point)​
  • świetny obraz na standardowych ustawieniach i głęboka czerń
(first thing that really does impress with the X10 is the black levels available on what is a base model. Blacks are rich and solid with plenty of shadow detail still available)​
  • dużo wierniejszy obraz niż oferowany przez zbliżone cenowo LCDki, świetna szczegółowość i ostrość przy rozdzielczości "tylko" HDReady
(this performance when compared to LCD screens in the same price range, show why Plasma is still a preferred choice for videophiles and those looking for accurate images. And the 720p image capabilities are not detrimental to overall sharpness or detail on screen)​
  • szczegółowość i ostrość świetnie wypadająca nawet na tle Kuro
(at normal viewing distances and side by side with the Reference Kuro in our testing room, image sharpness and detail was never an issue at normal distances)​
  • główną przewagą nad zeszłorocznym modelem jest poprawiona redukcja szumów i większa ostrość
(as with the more expensive Panasonic's for 2009, PWM noise is also reduced and this offers a cleaner and sharper feel to images)​
  • głównym mankamentem są natomiast nieco rozjechane w stosunku do referencyjnych kolory i ograniczenia w menu, co wiąże się z koniecznością baraszkowania w menu serwisowym do optymalnej kalibracji obrazu, jeśli ktoś celuje w ustawienia videofilskie
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
we wszystkich nowych modelach kalibracja jest niezbędna.
http://www.cinematic.pl/wiedza/kalibracja_obrazu.html
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=39744
010_P1170761.JPG
 

Dig Dug

New member
Czesc wszystkim, to chyba moj pierwszy post w temacie telewizorow :)

Bylem nastawiony na plazme i do tego Panasonika od dawna, ale teraz to sam nie wiem. Przeraża mnie ta podatność na refleksy w jasnych pokojach. U mnie pokój dzienny, w którym stoi telewizor ma 4 na 5 m i jest to 21 cali :D - 2,5 - 3 m do ekranu.
Mankamentem jest to, ze pokoj ma od wschodu okno balkonowe (drzwi balkonowe i okno dwuczesciowe 1,5 szer i 1.5 wysokie) a od poludnia samo okno dwuczęsciowe (analogicznie jak w komplecie z drzwiami balkonowymi). Ogolnie dosc mocno doswietlony pokoj. Telewizor mialby stac na scianie polnocnej, pol metra od sciany z oknem balkonowym, a ekranem wprost na okno poludniowo-wschodnie. Juz teraz na CRT odbijaja sie w ciagu dnia dosc mocno okna, ale ujdzie.

Z tego co piszecie, to moge o plazmie zapomniec :( Kurde zaczalem rozgladac sie za LCD, ale typowe LCD mnie denerwuja (ogladane w sklepie), a nowe LED hmm drogie.

Moje pytanie brzmi, czy ma ktos tak samo przesrane i moze powiedziec, czy plazma odbija mu tak samo jak CRT czy gorzej, czy da sie wogole ogladac ?? A moze darowac sobie plazme i jej czern :???: i kupic LCD.


Jeszcze jedno czy krok w tyl czyli PV80 nie byłby lepszym wyborem ??

Wzorniczo X10 jest ladniejsze i po ogladaniu w sklepie pasuje mi jak najbardziej, ale te refleksy :/ ktorych nie moge sprawdzic w domu, bo sklep nie praktykuje testow w domu.
 
Ostatnia edycja:

yacek _b

New member
Dig Dug z tego co piszesz to masz bardzo jasny pokój , jeżeli na CTR masz problemy z refleksami świetlnymi to tym bardziej będzesz miał na plaźmie , odbicia na plaźmie poteguje szyba ochronna . Wiec chyba rozejrzyj sie za lcd .Pozdr.
 

Sansei6

Member
Bez reklam
albo zainwestuj w rolety, na prawdę fajna sprawa w tak nasłonecznionych mieszkaniach nie tylko do oglądania tv ;)
 

Pawel70

New member
yacek _b napisał:
Dig Dug z tego co piszesz to masz bardzo jasny pokój , jeżeli na CTR masz problemy z refleksami świetlnymi to tym bardziej będzesz miał na plaźmie , odbicia na plaźmie poteguje szyba ochronna . Wiec chyba rozejrzyj sie za lcd .Pozdr.

U mnie jest dokladnie odwrotnie.Szyba ochronna w plaźmie posiada powłoką antyrefleksyjną i napewno mniej odbija światło zewnetrzne niż crt.
Gdzies na forum były fotki porównujace odbicia plazmy i crt.
 

Dig Dug

New member
Chyba zaczne sie rozgladac za LCD. Ich wada "dawania po oczach" u mnie moze stac sie zaleta, ale sama awersja do LCD powoduje, ze odsunie sie w czasie zakup telewizora. :???: Mam kolege co ma LCD Philipsa 5604 moze da sie uprosic by podjechac z nim do mnie i wtedy sprawdzilibysmy jak z refleksami. Bez bicia przyznam sie, ze lobbowalem go za Plazma, zeby zobaczyc ja w warunkach pokojowych :D ale przerazil sie zuzyciem pradu.:D

Dzieki za odpowiedz, poczekam, moze jeszcze ktos obpisze. Pozdrawiam.
 

malco

New member
problem z buczeniem

wczoraj moja dziewczyna zostawila przez 10h wlaczony tv (wylaczyla dekoder, natomiast nie zauwazyla, ze nie wylaczyla TV, gdyz byl czarny obraz)

kiedy teraz wlaczylem TV slychac, ze TV o wiele bardziej glosniej pracuje (slychac pewne buczenie -czy jak to nazwac).

sadzilem, ze gdy zostanie wylaczony przez noc problem zniknie. jednakze wciaz istnieje.

czy ktos z Was wie w czym tkwi problem i co najlepiej jest z tym zrobic ?

z gory dziekuje za pomoc
 

centur

New member
Sansei6 napisał:
albo zainwestuj w rolety, na prawdę fajna sprawa w tak nasłonecznionych mieszkaniach nie tylko do oglądania tv ;)
tradycyjne (materiałowe) rolety nie załatwią sprawy bo i tak przepuszczają sporo światła. Mam baaardzo słoneczny salon (2 duze okna + 1 megaduze tarasowe od południa i zachodu) i rozwiązanim byłby żaluzje lub rolety antywłamaniowe, zewnętrzne. Na szczęście za dnia mało oglądam tv (i nie zawsze świeci słońce) ale niewukluczone ze plazme powiesze w sypialni (króa jest od północy) a do salonu kupię lcd 46 cali. Ale tylko pod warunkiem że do tego czasu kablówka poda mi cyfrowy sygnał. Generalnie z panasa jestem zadowolony ..............
 

kateb

New member
Mała podpowiedź dla wszystkich, nie wyciągajcie telewizora sami jeżeli macie siedzącą pracę ;D. Ja głupi jestem, i to zrobiłem. Mój kręgosłup na tym ucierpiał (fakt, że nie był to najprostszy kręgosłup na świecie). Niby to tylko 26 kg (chyba - tv to tx-p42x10), ale rozmiary duże, i nie da się przyjąć wygodnej pozycji, jeżeli nie chce się go uszkodzić.

Chciałem zaoszczędzić parę minut (podniecony jak dziecko po otrzymaniu prezentu) i nie czekając na żonę postanowiłem go wyciągnąć. Dysk mi się lekko ześlizgnął (nie taki z danymi, ale niestety taki międzykręgowy). Boli strasznie, ale myślę, że po kilku sesjach rehabilitacji i basenie będzie dobrze.

A poza tym wydaje mi się że jest za duży, powiem tak, na co dzień - na oglądanie telewizji jest za duży, a na dobre filmy jest za mały.

Telewizja szkodzi.
Pozdrawiam.
 

Dig Dug

New member
Centur - rolety moze i spoko pomysl, ale nie bede inwestowal w rolety zewnetrzne, bo nie potrzeba mi ich poza zaciemnianiem. Wiem, ze dzialaja, bo kolega ma i w dzien mozna miec noc w domu. Mam rolety materialowe, ale one odbijaja sie razem z oknem w telewizorze :D

Kurcze, LCD mi zostaje. Troche porazka. :???: Chyba, ze dam telewizor do kuchni :roll: jest od polnocy.
 
Do góry