Panasonic seria X10 (TX-P37X10, TX-P42X10, TX-P50X10) test, opinie, wszy

tobas

New member
Tylko tym że w wersji "Y" jest wbudowany dodatkowo tuner DVB-T MPEG-4 (H.264), a wersja "E" ma tylko DVB-T MPEG-2.
Do wersji "E" zawsze będziesz mógł dokupić dekoder w postaci karty do złącza CI wbudowanego w telewizor lub zewnętrzny dekoder MPEG-4.

Niestety MPEG-2 nie będzie w polsce nigdy stosowany.
Od września 2009r. zaczynają nadawać sygnał w MPEG-4 w największych miastach. Dokładna rozpiska tutaj: www (kropka) polskacyfrowa.org/index.php?id=4
 

Capoeirista

New member
Y ma jeszcze wyjście optyczne dla dźwięku - zagraniczne wersje z MPEG-4 potrafią nim wypuścić Dolby Digital Plus i DTS (przynajmniej wersja hiszpańska); na polskiej stronie nic niestety na ten temat nie napisali.
 

Joossef

New member
timonek napisał:
A co sadzicie o sklepie electro.pl warto w nim kupic.
Warto. O ile cena jest dobra.
Ja kupiłem 37PV80 (jeszcze w ludzkiej cenie :) ) i trochę mniejszej elektroniki.
Zawsze trwało wszystko max. 3 dni. Ze wszystkich transakcji w electro jestem zadowolony.
 

centur

New member
darekn12 napisał:
a waszym zdaniem warto dac te 300 zl wiecej do wersji y?
moze i warto ale mz nie ma sensu kupywać czegoś na wyrost, a już szczególnie elektroniki. Osobiście zakładam że zanim naziemny mpeg4 dotrze nad moją strzechę to minie jeszcze min. ze 2,3 lata, a za 3 lata na rynku będzie pewnie ful dekoderów od najprostszych do zaawansowane combo z HDD, SD, USB, BLU RAYem i co tam sobie jeszcze zamarzymy ........
 
Ostatnia edycja:

radosuaf

New member
Bez reklam
Mariusz Łódź napisał:

1) statyczny sygnal 576i podawany przez HDMI jest gorszy od 576p (obrazki juz zamieszczone mozecie je zobaczyc kilka stron wczesniej).
2)
statyczny sygnal 1080p oraz 1080i (przez HDMI :) ) jest w odbiorze taki jak 576p
3) statyczny sygnal podawany na antene jest o wiele gorszy od 576i/p (organoleptycznie wydawalo mi sie, ze jest inaczej ale zrobil dobrze te testy wiec mozemy zaufac i moja teoria o wyzszosci SCART nad HDMI chyba legla w gruzach :( ).
1) nie chodzi tylko o obraz statyczny, jest wyraźna utrata szczegółów przy obróbce syngału 576i, oczywiście najłatwiej dostrzec to krawędziach liter np.
2) chodzi o to, że w przypadku 1080i/p nie ma różnicy pomiędzy oboma trybami, czyli TV radzi sobie z 1080i bezproblemowo. 576 i 1080 oczywiście różnią się od siebie, jak bardzo to zależy od skalera w urządzeniu zew. w porównaniu do tego z TV
3) z mojego DVD obraz po SCART jest wyraźnie gorszy od tego po HDMI (w trybie 576p).
 
Ostatnia edycja:

Mariusz Łódź

New member
centur napisał:
czy ktoś wie jak w X10 odpalić menu serwisowe i jak z niego wyjść (bez zmian i szkody dla tv) ???? .............
Na podstawie http://www.avforums.com/forums/plas...-p42x10-tx-p37x10-owners-thread-part-1-a.html , ktory wczesniej podawalem:
1. Nacisnij przycisk “Vol -” na odbiorniku TV
2. W trakcie trzymania wcisnietego "Vol-" nacisnij trzy razy “0”.
Po chwili powinno sie pojawic meni serwisowe .
3. Nacisnij przycisk “2″ na pilocie. Pojawi sie meni serwisowe “SRV-TOOL”.
4. Nacisnij przycisk “OK” na pilocie. Pojawi sie blekitna tabelka.
5. Przesun kursoe strzalka (na pilocie) sie do ostatniego wiersza na pozycje “PTCT”
6. Strzalka przesun sie do 2 kolumny na puste pole.
7. Wcisnij przez 3 sekundy MUTE (na pilocie). Zostanie wyswietlony czas pracy w godzinach i minutach oraz liczba wlaczen.

Aby wyjsc z menu serwisowego nacisnij na pilocie "exit" przez 3 sekundy lub wylacz TV uzywajac wylacznik glowny na TV.

[It very similar to the former post for TC-P50X1 but instead of "info" which resets your set you should press 0.]

Capoeirista napisał:
vbmenu_register("postmenu_365330", true);Y ma jeszcze wyjście optyczne dla dźwięku - zagraniczne wersje z MPEG-4 potrafią nim wypuścić Dolby Digital Plus i DTS (przynajmniej wersja hiszpańska); na polskiej stronie nic niestety na ten temat nie napisali.
W instrukcji do X10Y jest napisane, ze na SPDIF moze byc podawany sygnal HE-AAC(48kHZ) w formacie DTS, Sygnal Dolby Digital Plus i Dolby Digital jako bitstream, sygnal MPEG jako PCM . Prawdopodobnie ten opis dotyczy tylko DVB.
 
Ostatnia edycja:

kwo

New member
interpolacja z SD

Z ta interpolacją przez HDMI sprawa jest bardziej skomplikowana. DIVX lepiej puścić na 576p i pozostawić interpolacje telewizorowi. W przeciwnym wypadku obraz jest zbyt rozmyty.
DVD, JPG lepiej interpolować do 1080p ponieważ odtwarzacz (u mnie TOSHIBA) robi to całkiem nieźle i po zamianie na 720 p jest żyleta.

Wspólne sterowanie przez HDMI rzeczywiście kuleje. Już zacząłem myśleć że mam zły kabel (bez "HDMI 1.3 compatible") ale funkcje HDMI SEC są po prostu bardzo ograniczone.
 
Ostatnia edycja:

joshua

New member
centur napisał:
tez sie przyczajam ale trochę sie boję ze obraz z osiedlowej kablówki moze kiepsko wyglądać z 3,5 metra na 50 calach

Ja się przesiadałem z ponoć topowego panasonica CRT 32" (TX32PX30) na 42X10E (trochę miałem myślenice czy warto kupować tv bez mpeg4, ale uznałem i tak mam kablówkę a anteny na dachu sobie gniją). Powiem, że obraz z kablówki wygląda chyba nawet lepiej niż na starym CRT! Jak podłączę laptopa po HDMI jako źródło HD to w ogóle jest już rewelacja, ale przy oglądaniu z ok. 2.5-3.5m obraz z kablówki (w dodatku nie jakiś wspaniały, w domu mam dłuuuugaśne i stare kable) całkiem miło się ogląda.
W sumie minął już prawie miesiąc od kiedy mam X10 - ciężko mi stwierdzić czy obraz się polepszył, bo jak dla mnie od początku było super (to moja pierwsza plazma). Jeśli chodzi o warstwę antyodblaskową: telewizor mam ustawiony dosyć wrednie, bo naprzeciwko ściany z oknami na południe, a mimo to całkiem nieźle się ogląda nawet w słoneczne dni (odnoszę wrażenie że dużo lepiej niż na CRT który odbijał światło niczym lustro).
Dźwięk gorszy niż w CRT - ale to chyba oczywiste, biorąc pod uwagę że X10 nie ma tych 30cm głębokości na pudło rezonansowe ;) Uważam, że jak na takiego plaszczaka to gra bardzo przyzwoicie - spodziewałem się że częściej będę odczuwał potrzebę włączenia wieży zamiast głośników TV a póki co wieża się nudzi...

Co do osób wahających się czy kupować FullHD: ja gdy odejdę od tv na jakieś 4.5m to już ledwo widzę różnicę między SD a HDReady - żeby zobaczyć różnicę między HDReady a FullHD to chyba bym musiał ślepić 1m przed telewizorem i to przy statycznym obrazie :) Moim zdaniem szkoda pieniędzy na FullHD - co innego gdyby to był tv np. 65"...

Pozdrawiam,
--
Jacek
 

centur

New member
Mariusz Łódź napisał:
Na podstawie http://www.avforums.com/forums/plas...-p42x10-tx-p37x10-owners-thread-part-1-a.html , ktory wczesniej podawalem:
1. Nacisnij przycisk “Vol -” na odbiorniku TV
2. W trakcie trzymania wcisnietego "Vol-" nacisnij trzy razy “0”.
Po chwili powinno sie pojawic meni serwisowe .
3. Nacisnij przycisk “2″ na pilocie. Pojawi sie meni serwisowe “SRV-TOOL”.
4. Nacisnij przycisk “OK” na pilocie. Pojawi sie blekitna tabelka.
5. Przesun kursoe strzalka (na pilocie) sie do ostatniego wiersza na pozycje “PTCT”
6. Strzalka przesun sie do 2 kolumny na puste pole.
7. Wcisnij przez 3 sekundy MUTE (na pilocie). Zostanie wyswietlony czas pracy w godzinach i minutach oraz liczba wlaczen.

Aby wyjsc z menu serwisowego nacisnij na pilocie "exit" przez 3 sekundy lub wylacz TV uzywajac wylacznik glowny na TV.

[It very similar to the former post for TC-P50X1 but instead of "info" which resets your set you should press 0.]


W instrukcji do X10Y jest napisane, ze na SPDIF moze byc podawany sygnal HE-AAC(48kHZ) w formacie DTS, Sygnal Dolby Digital Plus i Dolby Digital jako bitstream, sygnal MPEG jako PCM . Prawdopodobnie ten opis dotyczy tylko DVB.
dzięki, wszytsko pięknie działa, jednak w sklepie mnie nie bajerowali że tv grał u nich zaledwie 2 dni ..........
 

centur

New member
mam jeszcze jedno pytanie, czy ktoś wie dlaczego sd nie czyta zdjęć w których zmieniłem rozdzielczość ??? zmieniłem na natywną jak w tv (1024x768 ) i pojawia sie komunikat że plik nie do odczytu, oryginalne rozdziałki z aparatu 8mpix (3504x2336) czyta bez problemu
 

cukiernik

New member
Witam!
Doczekałem się. Już mam. Rewelacją. Tylko tyle mogę napisać. Cóż przejście z 14" na 42" daje po oczach.
Jedno pytanie. Jak w DVD ustawić wyjście HDMI tj na 1080p czy 720p?
 
Ostatnia edycja:

Mariusz Łódź

New member
Witam wszystkich - odnosnie moich pytan:
1) Juz ustawilem szare brzegi ekranu - polskie tlumaczenie jest takie, ze nic nie zrozumialem po Polsku :)

2) W tunerze Cyfry+ nie mialem ustawien na HDMI. Wiec gdy ustawilem to obraz jeszcze sie poprawil :)

W instrukcji jest napisane jakich obrazkow nie czyta. Oryginalne 8MPix ladnie czyta.
 

kwo

New member
sygnał przez HDMI

...i jeszcze zauważyłem, że zoom zawsze trzeba robić na telewizorze. Obraz jest wtedy o wiele lepszy niż gdy robi się zooma lub panscan na źródle sygnału (np. odtwarzacz DVD)
 

centur

New member
kwo napisał:
...i jeszcze zauważyłem, że zoom zawsze trzeba robić na telewizorze. Obraz jest wtedy o wiele lepszy niż gdy robi się zooma lub panscan na źródle sygnału (np. odtwarzacz DVD)
tylko ze z zoomem i dvd jest taki problem ze pacanki wydają płyty z napisami pod obrazem zamiast na obrazie lub jedna linijka na a druga pod, mam sporo płyt z hiciorami ale trafia mnie gdy musze włączć dubing polski aby zachować oryginalne proporcje obrazu albo napisy i spłaszczone mordy. Oczywiście problem dotyczy filmów w formacie kinowym 2,31:1.
 

radosuaf

New member
Bez reklam
Jak w DVD ustawić wyjście HDMI tj na 1080p czy 720p?

Prawdopodobnie Twój Pioneer przy 1080p przycina lekko obraz na krawędziach, więc sugerowałbym 576p. Jeśli nie przycina, to 1080p.
 

cukiernik

New member
radosuaf napisał:
Jak w DVD ustawić wyjście HDMI tj na 1080p czy 720p?

Prawdopodobnie Twój Pioneer przy 1080p przycina lekko obraz na krawędziach, więc sugerowałbym 576p. Jeśli nie przycina, to 1080p.


Dzięki. Lecz nurtuje mnie pytanie bo z 720p?
 
Do góry