Panasonic PV/PX60/600-problemy z kolorami

tony_30

New member
jutro odbieram 42PV60E

hmm..., właśnie dołączyłem do forum po kilku tygodniach czytania. Jutro odbieram PV60 i nie ukrywam małej "nutki niepewności". Tylko dwie osoby zapewniły o wyższości zalet i podtrzymały swój wybór pv po odkryciu "snejków". Reszta jest lekko zdruzgotana i wręcz załamana wyborem.
Dziwi mnie jednak fakt posiadania od jakiegoś czasu tego modelu przez formułowiczów i wczesniejszego bicia k..nia do jakosci obrazu. Dopiero teraz nagle wszyscy zdali sobie sprawę z wielkosci problemu. Mam rozumieć, że purpurowe pola nie przeszkadzją i sie nimi nie przejmować. Czy mam odwołać transakcję gdyz rzeczywiście jest to wada nie do zaakceptowania. Czekam na krótkie posty wsparcia lub zaniechania kupna produktu. Mam jeszcze dobę i muszę wykorzystac ja wzorcowo.
 

ThYX

New member
tony_30 napisał:
hmm..., właśnie dołączyłem do forum po kilku tygodniach czytania. Jutro odbieram PV60 i nie ukrywam małej "nutki niepewności". Tylko dwie osoby zapewniły o wyższości zalet i podtrzymały swój wybór pv po odkryciu "snejków". Reszta jest lekko zdruzgotana i wręcz załamana wyborem.
Dziwi mnie jednak fakt posiadania od jakiegoś czasu tego modelu przez formułowiczów i wczesniejszego bicia k..nia do jakosci obrazu. Dopiero teraz nagle wszyscy zdali sobie sprawę z wielkosci problemu. Mam rozumieć, że purpurowe pola nie przeszkadzją i sie nimi nie przejmować. Czy mam odwołać transakcję gdyz rzeczywiście jest to wada nie do zaakceptowania. Czekam na krótkie posty wsparcia lub zaniechania kupna produktu. Mam jeszcze dobę i muszę wykorzystac ja wzorcowo.

Oj .. nie. Ja podtrzymałbym swój wybór co do tej plazmy gdyż problem purpurowych węży na ekranie nie jest szczególnie widoczny i tak bardzo problematyczny. Tym bardziej chyba wszyscy są zadowoleni z swojego tv, że fakryka Panasonica przygotowuje fix który ma byc dostępny w ciągu 2 tygodni. Więc nie ma co sie martwić :)

Wg mnie na dzień dzisiejszy ten tv ma zdecydowanie wiecej zalet niż wad :)
 

dnc

Moderator
VIP
Drogi Tony_30, sprawa nie wyszłaby na światło dzienne, gdyby nie popularność tego modelu. Zakupiło go bowiem sporo oczu, które śledzą nie tylko to dzieje się na ekranie, ale także i sam ekran. Wyszła pewna nieprawidłowość w odwzorowaniu kolorów, co moim skromnym zdaniem nie dyskwalifikuje tego modelu TV na rynku. To co widać na ekranie to zaledwie kilka % złego. Reszta jest przecież OK. To, że mogą się zdarzyć ludzie na forum, którzy reagują na ten problem jakby im urwało nogę po nadepnięciu na minę przeciwczołgową (bez obrazy:p ), wcale nie oznacza, że trzeba też tak się zachowywać (przykład: moja skromna osoba). Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości masz wybór: albo kupić coś innego, albo zaczekać jeszcze kilka tygodni, aż sprawa się oficjalnie wyjaśni. Jeśli poczytasz sobie temat Panasonica dowiesz się wszystkiego co w nim dobre i złe. Akurat ten problem jest o wiele prostszy. Moim zdaniem gorszym problemem dla wielu może być np. wygląd zewnętrzny!!! Dlaczego?
Oprogramowanie czy elektronikę można wymienić, a obudowy nie!!! Wielu obecny design PV60 się nie podoba. I TO JEST DOPIERO PROBLEM!!!:p
 

iwanex

New member
Wydaje mi się, że nie zauważałem tego problemu gdyż od momentu zakupu oglądałem dużo "kolorowych filmów" o jaskrawych barwach. Problem opisywany odkryłem w filmach grozy i tych z mroczną fabułą "brązowe i szare" tonacje. Poza tym wygląd TV jest super ale to już moja opinia. Napewno nie żałuję i nadal cieszę się super sprzętem.
 

kowal510

Member
Pisałem wyżej nie masz za specjalnie wyboru w tej klasie cenowej i tej jakości
panel 9 generacji itd. węże wczesniej czy póżniej usuną jesli chcesz czekać będziesz czekać długo do nowej serii bo muszą jeszcze opróżnić magazyny.Masz alternatywę jeszcze dołożyć 2.5koła i kupić np Hitachi albo jeszcze więcej i Pioneer albo LCD ale to już inna bajka.
 

Jaculek2

New member
RoMi napisał:
Witam, sezon na najlepszą sprzedaż mamy już za sobą - wypada wreszcie napisać o minusach tv Panasonica z serii PV/PX60/600. Rozpoczynam ten wątek w przeświadczeniu, iż pomoże on szczęśliwym posiadaczom tego tv w zrozumieniu, że nie jest to produkt idealny. Jednocześnie mam nadzieję na ożywioną dyskusję w potwierdzaniu lub zaprzeczaniu - że problem istnieje lub nie. Zaznaczam iż nie zakładałbym tego tematu - gdybym nie zauważył w moim panasie tych symptomów o których jest już "głośno" na forach zagranicznych gdzie użytkownicy tych modeli tv - potwierdzają swoje kłopoty i że jest to produkt z poważną wadą. Co ciekawe część z nich wymieniała na tej podstawie swoje tv - nawet 2,3 krotnie i problemy nie minęły. Wygląda na to, iz coś jest nie tak - jeżeli Panasonic już potwierdził w Niemczech, iż dotknięte tą przypadłością są modele 37/42/pv/px/60/600 na każdym rodzaju sygnału, ze wszystkich wejść oraz że w Japoni badają już tv z tymi problemami i do tego czasu wymiana tv dla sfrustrowanych klientów została wstrzymana. A więc czy też to zauważyliście?
W Anglii nazwali ten problem jako pojawianie się tzw "purple snakes" przy przejściach przy specyficznej gradacji kolorów. Ja też to zauważyłem -objawia się to tym iż w niektórych scenach przy specyficznej kolorystyce obraz zaczyna się łamać - pokazywać pupurowe fale lub otoczki jak z tęczy. Nieraz pojawia się mrowienie z gubieniem kolorów. Na te przypadłości wg informacji z zagranicznych for nie pomaga żadne ustwienie z menu użytkownika ani z serwisowego (kalibratorzy ISF)!
Dla zainteresowanych podaje linki z którymi warto się zapoznać.
LINK1- Slideshow - zobaczyć warto.
LINK2 forum UK
LINK3 forum DE

wkrótce ciąg dalszy.....:oops: pozdr

Innym problemem który towarzyszy reprodukcji kolorów przez plazmę Panasonica z seri pv/px to tzw "clay faces" - czyli dosłownie gliniane twarze. Napewno wiele z was zauważyło, iż w zależności od tła twarze stają się często nienaturalnie podkoloryzowane. Ja to określam że nagle twarze są jednakowo "przypudrowane" - ale zdarza się, że np nienaturalnie czerwienieją i za chwilę przy innych warunkach tła i jasności stają sie naturalne. Proszę nie pisać że tak się nie dzieje, albo że w moim Panasie tego nie ma....Na ten problem ma pomagać ostatni firmware opublikowany przez Panasonica - niestety dla userów z USA.:D

LINK - upgrade do amerykańskich serii px 60/600 na problem "Clay faces" - no i oczywisćie na zawieszające się panasy do odpału z pilota.

ciag dalszy wkrótce...... pozdr

No dobrze - pierwsze przykłady z mojego tv - niestety zadowolenie z posiadania go - powoli mi przechodzi gdy z kolorami robi to na co na początku nie zwracałem uwagi i przypisywałem to reprodukcji komputerowego obrazu - niestety mój PV600 robi to wyjątkowo źle.:(
LINK1 - DVD Panas S52 -komponent Last Samurai, ogólnie ładnie ale pogubił się w ciemnych scenach - na twarzy bohatera,
LINK2, LINK3, LINK4, LINK5 - sat TV,Pioneer1430 RGB po scarcie, proszę zwrócić uwagę na twarze, ściany i sufit - "purple snakes" są przepiękne i w zasadzie pojawiały się przez pierwsze 3/4 filmu.

Podkreślam, iż problem dotyczy charakterystycznych scen, najczęsciej spotykanych np w lekko ciemnych, zielonkawych odcieniach, mgły itp.
Co ciekawe na forach użytkownicy zwracają uwagę, że model pv/px 50 calowy jest wolny od tych problemów !!! W serii 37,42 po prostu Panasonic coś spieprzył - stąd podobno szybki spadek ich ceny. Te same filmy gdzie łatwo wychwycić problemy z "purple snakes" - w modelach 50 calowych nie występują.
Jeżeli stwierdzicie to samo w waszych tv - nie myślcie że tak musi być - bo w "pięćdziesiątkach" tego nie ma - więc macie wadliwe tv. pozdr
Dotyczy to kolorow, mialem to samo na pokazywanym u ciebie matrixie, po wylaczeniu wszystkich "usprawniaczy obrazu" w dvd, wszystko wrocilo do normy. Tj. brak wezy i ruszajacych sie stalych fragmentow obrazu.
 

adambe

Member
Dzisiaj sprawdzałem u siebie ten problem na znanym już fragmencie "Emilly Rooss" Materiał DiviX z odtwarzacza BELLWOOD i co zobaczyłem? W zasadzie nic! Popracowałem trochę przy ustawieniach i przy trybie "kinowy" z odległości ok. 0,5 m dostrzegłem półkole jakby lekko fioletowych mrówek.I tylko w tym trybie było cokolwiek widoczne.W pozostałych ustawieniach poza jasniejszą plamą na ścianie nie było więcej widać żadnych niepokojących zjawisk.Telewizor mam z tańszego wypustu z dwoma wentylatorami kupiony na początku grudnia. Tak w ogóle to gra super i nie dostrzegam w nim żadnych wad.Mimo że dzisiaj kilka godzin poświęciłem oglądając go w różnych warunkach nie udało mi się dostrzec tego zjawiska.
 

Pansłonic

New member
adambe napisał:
Dzisiaj sprawdzałem u siebie ten problem na znanym już fragmencie "Emilly Rooss" Materiał DiviX z odtwarzacza BELLWOOD i co zobaczyłem? W zasadzie nic!
Tak się składa że mam również ten film w wersji divx i co zobaczyłem(?) w zasadzie niewiele, sami popatrzcie;

http://img363.imageshack.us/my.php?image=pv60divixdg5.jpg
http://img240.imageshack.us/my.php?image=pandivxiy8.jpg

...a teraz to samo z wersji DVD którą już znacie, i co widać(?) - PV60 z bonusem

http://img240.imageshack.us/my.php?image=panaspv7ru6.jpg
http://img217.imageshack.us/my.php?image=panaspv1jd2.jpg

Faktycznie na pierwszych zdjęciach węże jakby się schowały, a może poprostu rozmyły na tej jakości kopi, czego nie można powiedzieć o dwóch kolejnych fotkach... niestety.

Dodatkowo pozwoliłem sobie na małe porównanie filmiku z DVD na trzech innych TV w tym na Panasonic'u TH-42PA60 i oto efekt mojej pracy;

http://img408.imageshack.us/my.php?image=pa6obl8.jpg
http://img408.imageshack.us/my.php?image=pa60za6.jpg

Pewnie trudno dostrzec tu te charakterystyczne dla PV60 fioletowe kropeczki, ja raczej ich nie zauważyłem. Poprostu widać odcienie kiepsko pomalowanej zielonej ściany.

No i na deser LCD;

LG: http://img441.imageshack.us/my.php?image=lcdlgyn7.jpg
http://img441.imageshack.us/my.php?image=lgbv7.jpg

Sony: http://img442.imageshack.us/my.php?image=lcdsonygx4.jpg
http://img482.imageshack.us/my.php?image=sonyeo2.jpg

...fioletowy wąż czy zielony cień(?) oto jest pytanie
...no coments
 

RoMi

New member
Dzięki Pansłonic za trud przebadania tego materiału na pa60. Nawet lcd nie pieprzy tak obrazu przy specyficznych przejściach kolorów. Czy teraz ktoś jeszcze ma wątpliwości że Panas sprzedaje tv z defektem? :D. Przecież kupiliście sobie świetny wysoko notowany panel 9-tej generacji. Jeden z opisów w podstawowej broszurze reklamowej tej serii Viera stwierdza coś co uważam obecnie za rozmijanie się z prawdą i wprowadzaniem w błąd konsumentów. pozdr

Angielska broszura
REAL GAMMA CONTROL
A TOTAL OF 3,072 EQUIVALENT STEPS OF GRADATION
FOR FINELY NUANCED IMAGES
Maximum 11.5 bit video processing makes it possible to reproduce
full-time, full-pixel images with 3,072 equivalent steps of gradation.
The picture noise and blocking that occur with insufficient
gradation is suppressed even in scenes with intricate detail, fine
textures and subtle expressions. Even the most detailed parts of an
image are rendered with beautiful smoothness.

Polska broszura STEROWANIE REAL GAMMA


Pełne 16-bitowe przetwarzanie obrazu umożliwia ciągłą reprodukcję pełnowymiarowego obrazu o gradacji kolorw odpowiadającej 3072 stopniom szarości. Szumy obrazu i blokowanie czerni, które zdarzają się, gdy gradacja jest niewystarczająca, zostały wyeliminowanew scenach, nawet bardzo bogatych w detale, o delikatnej fakturze i subtelnym wyrazie. Nawet najbardziej szczegłowe części obrazusą odtwarzane z doskonałą gładkością.
 
Ostatnia edycja:

Grigorij

New member
Można zauważyć, że dwóch najbardziej wkurzonych na "purple snakes" użytkuje plazmę 37". Być może na 42" ten efekt jest pomijalnie (niezauważalnie) mały a idąc dalej- na jeszcze większym 50" tak jak wcześniej pisano- już nie występuje? Dlaczego zabieram głos? - bo oglądając ze wzmożoną uwagą przez te parę dni TV 42" ani razu nic w oglądanym obrazie mnie nie zaniepokoiło!:!: Tylko proszę, nie piszcie głupot typu: "...kupiłeś drogą plazmę to teraz wybielasz temat i sam się pocieszasz, bo nie chcesz sobie uzmysłowić wtopy kasy..." Nie należę do typu ludzi, którzy na pytanie "...ile pali twój samochód?..." odpowiadają: "...cztery i pół litra na 100km...":D Nowy VW Golf 1,6 benzyna, którego kupiłem w salonie żre w normalnym użytkowaniu 8,5 litrów paliwa/100 km i tyle każdemu mówię a nie pieprzę, że 5 litrów...;-) Jakby ten mój Panas mnie wkurzał to otwarcie bym o tym pisał. Ale ja naprawdę nic wkurzającego nie widzęęęę!!!!!:confused:
Może dlatego nie widzę, bo nie należę do osób, które przed oglądaniem TV zapuszczają różne obrazy testowe i regulują linijki i inne parametry...:lol:
Po prostu puszczam TV i sobie oglądam skupiając się na zawartości programu. Pierwszego dnia jak odpaliłem TV to sobie ustawiłem takie parametry obrazu jakie mi pasują mając w nosie różne dziwne wynalazki typu np. "docieranie plazmy". Jak żona ogląda 3 godziny TVN Style to nie biegnę z pilotem i nie zmieniam jej programu bo mi się logo wypali. Mam to w nosie. Jakby mi się coś na ekranie wypaliło to bym tu z miejsca napisał, że ten TV to szjs i z daleka od niego. Tak samo obiecuję, że jak mnie kiedyś wkurzy jakiś purpurowy wąż to z miejsca się tą informacją podzielę. A teraz się nie dzielę bo żadnych snejków nie widzę!
Po co ten mój trochę przydługi post? Ano, po to, żeby uświadomić innym osobom szukający dla siebie nowego płaskiego TV, że cały ten topic to jest trochę tak jak szukanie zawartości cukru w cukrze... Gdybym stał przed dylematem zakupu płaskiego TV i natknął się wcześniej na ten topic to może w odruch samoobrony kupiłbym jakiś LCD? I to by była dopiero wtopa! A może o to się rozchodzi???
 

dnc

Moderator
VIP
Po potwierdzeniu tych snajków, podszedłem do sprawy nieco inaczej. A co się stanie jak poprzełączam poszczególne ustawienia ekranu?
Tryb ekranu - Normalny
Zacząłem od wyłączenia zarządzania kolorem - nic
Regulacja konrastem, jasnością i odcieniem - nic
Włączenie redukcji szumów MPEG - nic.
Przełączyłem na tryb Kinowy i tak jak powyżej - nic.
Przełączyłem na tryb Dynamiczny i jak wyżej - nic
I nagle... po przełączeniu na tryb Auto - purple nakes znikły!!!
Tak więc zaskoczony, że ich nie ma, chciałbym by ktoś sprawdził to na swoim TV. Materiałem żródłowym był kawałek filmu "Egzorcyzmy..." - połączenie HDMI. Rozdzielczość 1280x720p.
Dla mnie to dalej wydaje się podejrzane. Raz jest a raz nie. Czyżby najlepszy był tryb Auto do filmów z ciemnymi scenami? To bardzo ciekawe!!!
Zdjęć nie robiłem bo jest na razie za jasno. Jak będzie wieczór to spróbuję.
 

Pansłonic

New member
dnc napisał:
Po potwierdzeniu tych snajków, podszedłem do sprawy nieco inaczej. A co się stanie jak poprzełączam poszczególne ustawienia ekranu?
I nagle... po przełączeniu na tryb Auto - purple nakes znikły!!!
Czyżby najlepszy był tryb Auto do filmów z ciemnymi scenami? To bardzo ciekawe!!!
k-d napisał:
U mnie najmniej widoczne jest na dynamicznym
Potwierdzam, u mnie również zdecydowana poprawa lecz tak jak u k-d najlepiej to wygląda na trybie dynamicznym. Nie dziwię się więc w tej chwili tym osobą które niczego nie zauważyły majac tak ustawiony tryb;
Grigorij napisał:
Po prostu puszczam TV i sobie oglądam skupiając się na zawartości programu. Pierwszego dnia jak odpaliłem TV to sobie ustawiłem takie parametry obrazu jakie mi pasują mając w nosie różne dziwne wynalazki typu np. "docieranie plazmy". Jak żona ogląda 3 godziny TVN Style to nie biegnę z pilotem i nie zmieniam jej programu bo mi się logo wypali. Mam to w nosie.
Koniec więc z docieraniem plazmy... czs na dynamikę!!!
 

rep

New member
lcd/plazma

Witam.
Grigori dlaczego piszesz, że jakbyś kupił LCD to by była dopiero wtopa ?
Po tym zdaniu cały twój długi liścik jest do bani.
Ja jak kupowałem lcd do porównywałem go za panasem pv600 i wybrałem lcdeka który był sporo droższy i wcale tego nie żałuje.
Mam nadzieje, że żadnych wężyjów nie uświadczysz na swoim tv.
pozdro.
 

kowal510

Member
Przecież naprawdę ci nie zadowoleni mogą zarządać naprawy tej plazmy na gwarancji a na skutek braku możliwości naprawy zarządać zwrotu gotówki.RoMi nie ma co się denerwować uważam że trzeba czekać cierpliwie ci co nie widzą lub nie chcą widzieć to niema co ich przekonywać że jest a reszta musi uzbroić się w cierpliwość lub poprostu odddać!!! A broszury cóż są tylko broszurami i mają za zadanie zareklamować produkt z jego zaletami a ukryć wady, np. przecież nawet w najgorszej plazmie w której powstaja nieodwracalne powidoki nikt takiej informacji nie udziela w reklamie " Reklama dzwignią handlu" przecież.
 

AdSos

New member
k-d napisał:
Tak z ciekawości jaki bitrate ma ta próbka?

Średnio ok. 4,4 Mbps.

Jeśli zaś chodzi o "purple snakes" to u mnie najlepiej wypada tryb auto, tak jak u Dnc. Praktycznie żadnych objawów "węży". Natomiast w trybie dynamicznym są już lekko widoczne.
Mam tą starszą wersję TV z 3 wiatraczkami.

PS.
Przy okazji, w związku z trybem auto, ostatnio w ramach eksperymentu używam tego trybu ze świecącym LEDem przytkniętym do czujnika oświetlenia. Wg. mnie obraz jest ciekawszy niż w trybie normalnym. Oczywiście w ciemnym pomieszczeniu.
 

k0liber

New member
Za avforums przekazuję wieści w sprawie. Nie są niestety dobre.

Do jednego z użytkowników Panasonica (w Japonii) cierpiącego na problem "purple snakes" przyjechał inżynier z serwisu, który miał zaaplikować sprzętowe rozwiązanie usterki. Z informacji jakie przekazał właścicielowi wynikało, że za problemy odpowiedzialny jest komponent Digital Video Processing Board. Po jego wymianie okazało się ..... że problem jeszcze się nasilił. Sprawa została ponownie zgłoszona do fabryki w Osaka, gdzie mają dalej pracować nad usterką.

Coraz bardziej więc widać, że mamy do czynienia z problemem, który niestety nie jest prosty do rozwiązania.

Pozdrawiam,

k0liber
 
Do góry