Panasonic 50Vt60 - test otwarty. Jakość która otwiera inne horyzonty, zniewala ...

rpzem

New member
Ale tak jest ,serwis wie o tym i ma obowiązek zrealizować zlecenie naprawy chociaż wiedzą że wymiana nic nie da, innych wytycznych od panasa z głównej centrali nie mają.Podejżewam żę sprawę tego hałasu pomogłoby założenie wytłumiaczy na wewnętrznej stronie osłony tylniej ewentualnie też na matrycy.Pozdr.

Zaintrygowała mnie Wasza dyskusja o głośności tego modelu, ty bardzie że właśnie zamówiłem model 55VT60 w rewelacyjnej cenie 6999zł. Poszukałem trochę w sieci i znalazłem ten wątek:
Panasonic VT65 Fan Noise | Page 23 | AVForums

Jest tego 40 stron. Dotyczy modeli 55 i 65 cali.
Wygląda na to, że jest tzw. "fix", który serwisant wkleja wokół wentylatorów (niestety od wewnątrz, więc wymagane zdjęcie obudowy), ale prawdopodobnie nowsze egzemplarze mogą mieć taką gąbkę już wklejoną.
Fix składa się z trzeb pasków gąbki.
Rysunek jest tu, ale niewiele widać:
IMG-20130731-00329.jpg

W poście #700 jest nawet podany numer seryjny tego zestawu naprawczego:
OK - the part number is TZS9EK099 and it's called an "SP KIT" SP for sponge (guess not foam then) and consists of 4 (guessing self adhesive) sponge strips.
 
Ostatnia edycja:

diabel1

New member

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Wyciszenie VT60

Witam!! według mojego zdania to nic nie pomaga serwis wklejał u mnie gąbki i jest to samo wentylatory są na gumowych dystansach nie są na sztywno tylko są lużne mają luz w lewo i prawo troche góra ,dół.Życze wszystkim wesołych świąt!!!


Witam,

Czy wklejanie tych gąbek i dystansy pod wentylatorami coś dały ?
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Brzęczenie wentylatorów

Witam,

Są święta i ruch na forum żaden-co jest oczywiste-ale mam nadzieję, że po świętach albo po nowym roku aktywność wzrośnie.

Mam chwilę czasu więc zadałem sobie trud i przejrzałem to forum:
http://www.avsforum.com/t/1478361/panasonic-zt60-and-vt60-fan-fridge-noise-production-numbers/600

Wniosek jest jeden. Niezależnie od miejsca zakupu serii VT/ZT problem "brzęczenia" wentylatorów jest taki sam.

Panasonic wypuszczając top serie VT i ZT zadeklarował koniec produkcji plazm. Najprawdopodobniej wejdzie w technologię OLED, a rozwiązanie problemu "brzęczenia" wentylatorów zwalił na lokalne serwisy. Co prawda od jakiejś daty Panasonic na poziomie produkcji wstawia elementy tłumiące do swojego sprzętu, ale to nie do końca rozwiązuje temat bo:
1. niektóre serie bez wytłumiaczy brzęczą, a niektóre nie
2. niektóre serie z wklejonymi wytłumiaczami brzęczą, a niektóre nie.

Co jest tego przyczyną ? W zasadzie to bez znaczenia bo problem jest. Panasonic chyba lekko olewa temat bo zaprzestaje produkcji plazm.

Zatem musimy radzić sobie sami idąc za przykładem kolegów zza oceanu lub EU.
Co możemy zrobić ?
1. Zadzwonić do serwisu zgłaszając uszkodzenie. Niech przyjadą i wytłumiają.
Jeśli pomoże to OK.
Jeśli nie pomoże wystarczająco to możemy zająć się tematem sami.

Problem wydaje się złożony bo powodem "brzęczenia" może być:
1. wentylatory same w sobie
2. rezonans mechaniczny (przenoszenie się drgań na chassis i osłonę tylną)
3. rezonans akustyczny (drgania powietrza wewnątrz TV)
4. 1+2+3 po trochę

Zadałem sobie podobne pytania i skłaniam się ku punktowi 4.

Zatem jeżeli serwisowe wytłumienie nie pomoże zachęcam do własnych eksperymentów i dzielenia się efektami i wnioskami. Nasi koledzy z EU posunęli się nawet do takich eksperymentów:
http://s14.directupload.net/images/111201/q68lnd26.pdf

Trochę śmieszne-ponoć daje efekty-ale nie o to nam chyba chodzi.
Wykażmy się nasza polską inwencją i pokażmy, że też umiemy, potrafimy i wiemy o co chodzi.
Zachęcam do eksperymentów i dzielenia się efektami i wnioskami tudzież dalszymi sugestiami.
"Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi i swój sposób mają"

Co na pewno pomoże:
1. wytłumienie drgań wentylatorów (podklejenie elementów tłumiących z dołu i z góry)
2. ograniczenie przepływu powietrza wewnątrz TV (wklejenie elementów separujących wentylatory)
3. wklejenie elementów tłumiących drgania tylnej osłony
4. moje przemyślenia - odwrócenie ciągu niektórych wentylatorów lub może dodanie dodatkowego przy założeniach z punktów 1,2 i 3.

Zapraszam zatem do dyskusji, uwag, krytyki i własnych eksperymentów.

Pozdrawiam

Wszystkiego najlepszego w Nowym 2014 Roku
 

m@rcin

Member
U mnie też wentylatory słychać, ale byłem na to przygotowany. Po dłuższym przebiegu mają chyba się dotrzeć albo po prostu człowiek się do dźwięku przyzwyczai.
Nie mogę natomiast poradzić sobie ze zwykłym podłączeniem wzmacniacza stereo pod ten tv. Mam do dyspozycji tylko złącza RCA. Czy da radę to jakoś połączyć?
 

Matalan

New member
Vod

Jako nowicjusz w smart w tym modelu nie ma aplikacji vod Onet oraz vod TVP czy możliwe jest oglądanie transmisji sport TVP czy filmow vod.onet poprzez przeglądarkę? Z góry dziękuje za odpowiedz
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
U mnie też wentylatory słychać, ale byłem na to przygotowany. Po dłuższym przebiegu mają chyba się dotrzeć albo po prostu człowiek się do dźwięku przyzwyczai.
Nie mogę natomiast poradzić sobie ze zwykłym podłączeniem wzmacniacza stereo pod ten tv. Mam do dyspozycji tylko złącza RCA. Czy da radę to jakoś połączyć?


Witam,

Jedyne wyjście analogowego audio to masz na słuchawki. Przejściówka na CINCH i masz sygnał z TV na wzmacniaczu. Drugie wyjście to jakiś adapter z HDMI na RCA, ale nie wiem jaki to da efekt.

Pozdrawiam
 

andrzejaws

Klub HDTV.com.pl
VIP
U mnie też wentylatory słychać, ale byłem na to przygotowany. Po dłuższym przebiegu mają chyba się dotrzeć albo po prostu człowiek się do dźwięku przyzwyczai.
Nie mogę natomiast poradzić sobie ze zwykłym podłączeniem wzmacniacza stereo pod ten tv. Mam do dyspozycji tylko złącza RCA. Czy da radę to jakoś połączyć?

1. Po 1000h nadal intensywnie słychać wentylatory, nic się nie dotarło.
2. Czy próbowałeś podłączyć przez załączone adaptery. Z instrukcji wynika, że dżwięk z TV uzyskasz przez HDMI lub Digital Audio S-Pdif. Kino domowe podłączyłem przez adapter AV1/Scart-Euro i działa do TV obraz i dżwięk. Obraz z TV jest, dzwięku brak. Dzwięk uzyskałem przez dodatkowe podłączenie do dekodera MM.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
1. Po 1000h nadal intensywnie słychać wentylatory, nic się nie dotarło.
2. Czy próbowałeś podłączyć przez załączone adaptery. Z instrukcji wynika, że dżwięk z TV uzyskasz przez HDMI lub Digital Audio S-Pdif. Kino domowe podłączyłem przez adapter AV1/Scart-Euro i działa do TV obraz i dżwięk. Obraz z TV jest, dzwięku brak. Dzwięk uzyskałem przez dodatkowe podłączenie do dekodera MM.

Witam,

1. Wentylatory nie dotrą się bo nie tu leży problem. Trzeba je wyciszyć mechanicznie i akustycznie. Kłania się telefon do serwisu lub inwencja własna (patrz wcześniejsze posty w tym wątku).
2. Koledze M@rcinowi chodzi zapewne o słuchanie TV na wzmacniaczu, a nie oglądanie i słuchanie treści audio/video na TV poprzez głośniki w TV. I tu niestety bulba jest bo nasze TV są dość ubogo wyposażone w analogowe wejścia/wyjścia. Wszystko czym dysponujemy to wejście audio/video na AV1 i AV2. Analogowe wyjście audio na słuchawki. Zatem Kolega M@rcin dysponując w swoim wzmacniaczu jedynie wejściami RCA(CINCH) może skorzystać jedynie z wyjścia słuchawkowego z TV albo spróbować adaptera/konwertera HDMI/RCA.

Kolega andrzejaws nie dostanie dźwięku zwrotnego z TV na kino domowe poprzez AV1 bo to jest wejście na TV, a nie wyjście z TV. Trzeba użyć innych wejść w kinie domowym o ile są dostępne.

Jeżeli jest inaczej niż opisałem powyżej to proszę mnie poprawić.

Pozdrawiam
 

def102

New member
Witam,

1. Wentylatory nie dotrą się bo nie tu leży problem. Trzeba je wyciszyć mechanicznie i akustycznie. Kłania się telefon do serwisu lub inwencja własna (patrz wcześniejsze posty w tym wątku).
2. Koledze M@rcinowi chodzi zapewne o słuchanie TV na wzmacniaczu, a nie oglądanie i słuchanie treści audio/video na TV poprzez głośniki w TV. I tu niestety bulba jest bo nasze TV są dość ubogo wyposażone w analogowe wejścia/wyjścia. Wszystko czym dysponujemy to wejście audio/video na AV1 i AV2. Analogowe wyjście audio na słuchawki. Zatem Kolega M@rcin dysponując w swoim wzmacniaczu jedynie wejściami RCA(CINCH) może skorzystać jedynie z wyjścia słuchawkowego z TV albo spróbować adaptera/konwertera HDMI/RCA.

Kolega andrzejaws nie dostanie dźwięku zwrotnego z TV na kino domowe poprzez AV1 bo to jest wejście na TV, a nie wyjście z TV. Trzeba użyć innych wejść w kinie domowym o ile są dostępne.

Jeżeli jest inaczej niż opisałem powyżej to proszę mnie poprawić.

Pozdrawiam

Nie jest aż tak źle z tymi wejściami/wyjściami analogowymi jak kolega pisze.
Analogowe wyjście audio dostępne jest na złączu SCART (przejściówka AV1). Złącze SCART w naszym TV zawiera zarówno wejście (piny: 2,6) jak i wyjście audio (piny: 1,3) - widać to po rozkręceniu przejściówki.
Sprawdziłem podłączając do wzmacniacza i działa. Użyłem do tego takiej przejściówki: http://obrazki.elektroda.pl/6466042400_1322386384.jpg.
Tak więc m@rcin spokojnie podłączysz dźwięk z TV "po analogu" do wzmacniacza.
 
Ostatnia edycja:

SDman

Banned
Nie mogę natomiast poradzić sobie ze zwykłym podłączeniem wzmacniacza stereo pod ten tv. Mam do dyspozycji tylko złącza RCA. Czy da radę to jakoś połączyć?

Witam,
nie ma lepszego rozwiązania niż konwerter cyfrowo-analogowy w przypadku
gdy TV nie ma analogowego wyjścia.
Niestety kosztuje i mikro zużycie prądu również jest. Przejściówki z Euro na RCA nie zawsze działają.
MUSE 24Bit/192Khz DAC CS8416 + CS4344

Pozdr.
 

m@rcin

Member
..Tak więc m@rcin spokojnie podłączysz dźwięk z TV "po analogu" do wzmacniacza.
To wiem, ale jak piszesz są potrzebne przejściówki których brak w wyposażeniu tv.
Wydając tyle kasy na telewizor wymagania rosną.
Czemu w ST60 brak jest wentylatorów? Jak tam jest rozwiązane chłodzenie?
Głównie oglądam wieczorem więc do obrazu nie mam żadnych zastrzeżeń, ale ten dźwięk wentylatorów mnie zaczyna irytować. Skoro w instrukcji jest opisane więc nie wiem czy jest w ogóle sens fatygować serwis.
 

SDman

Banned
To wiem, ale jak piszesz są potrzebne przejściówki których brak w wyposażeniu tv.
Wydając tyle kasy na telewizor wymagania rosną.
Czemu w ST60 brak jest wentylatorów? Jak tam jest rozwiązane chłodzenie?
Głównie oglądam wieczorem więc do obrazu nie mam żadnych zastrzeżeń, ale ten dźwięk wentylatorów mnie zaczyna irytować. Skoro w instrukcji jest opisane więc nie wiem czy jest w ogóle sens fatygować serwis.

W pełni się z Tobą zgadzam, to VT TV klasy premium powinien mieć świetne rozwiązania najlepiej pasywne. Tańszy ST gdyby miał tandetne wentylatory i szumiał można by było zrozumieć,
bo jest dwie półki cenowe niżej.
Na moje szczęście jest odwrotnie, czasami ciężko zrozumieć producentów.

Pozdr.
 
Do góry