Optoma HD20, test, opinie użytkowników - wszystko o Optomie HD 20

Nenone

New member
Tak, kalkulator poszedł odpowiednio wcześniej w ruch. Nie ma żadnych przeciw wskazań, nic nie zasłania projektora itp. Niestety kalkulator nie informuje czy siedząc 3.5m od takiego ekranu jest to dobry czy raczej kiepski wybór. Liczę na pomóc praktyków :)
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam szanownych posiadaczy Optomy HD20.
Też się nakręciłem i zakupiłem omawiane w temacie cudo :)
Stwierdziłem , ze szkoda ładować 9-10kzł w TV i mieć ok 60"...
Zdecydowałem się na ekran MattGreyHD 0,8 230x130 czyli ok.104" - firmy Kraftmann , kosztuje nie mało (769,-) ale na pewno odwdzięczy się dobrym obrazem. Do tego dwa kabelki HDMI ze średniej półki ( przy długości 10m bałem się o coś budżetowego) ProLink TCV9280 . Kabelki będa podłączone do Nki ( Sport w HD, Discovery w HD i Filmy w "HD" ) oraz drugi, połozony juz przyszłościowo w ścianie pod BR.
Pokój z naprawdę dobrym nagłośnieniem, będę siedział ok 3,5m od ekranu.
Czy taka wielkość ekranu będzie komfortowa czy zdecydować się na mniejszy ?
Projektor będzie powieszony na suficie nad moją głową, troszkę niżej niż pod samym sufitem, nie chce mieć obraz za wysoko. Myślę o opuszczeniu go o jakieś 20-30cm (na uchwycie), wtedy miałbym górną krawędź na rozsądnej wysokości.
Proszę o ew. porady, uwagi :)
Z góry dziękuję !

Witam!

Naprawdę szkoda, że nie pomyślałeś o projektorze w cenie ok. 8-10 tys. zł, np. Epsonie TW5000 (7800zł), nowszym TW4400 (8000 zł) lub świetnie wykonanym Sony HW15 (7774 zł). To znakomite maszyny o dużych możliwościach i bardzo dobrym kontraście natywnym rzędu 5000:1.

Nie chciałbym, aby ktoś pomyślał, że Optoma HD20 jest projektorem podobnej klasy, do czego niektórzy powoli zmierzają. W cenie 3400 zł to niezły rzutnik na początek, przyzwoity kontrast on/off rzędu 1000-1500:1, bardzo dobry ANSI 460:1, dobra jasność max. 700 lm, kolory mogłyby być lepsze.
W zbliżonej cenie jest jeszcze nieco lepszy, mało popularny Samsung A600 (3500 zł).

Wybrany ekran wydaje się trochę za duży przy odległości 3,5 m, chociaż przy najwyższej jakości materiale HD (BD) nie powinno być problemów. Jeżeli jest to możliwe, odsuń się do ok. 3,8-4 m.
Inna sprawa to jasność obrazu na ekranie Matt Grey, powinien wystarczyć tryb Eco przy ustawieniu Cinema, chociaż trzeba spróbować pełnej mocy lampy (oczywiście pogorszy się wtedy czerń).

Nie rozumiem tylko po ci 2 szt. kabli HDMI dł.10 m, moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest amplituner jako przełącznik sygnałów HDMI, wówczas wystarczy jeden kabel do projektora.

Pozdrawiam.
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
ja od ekranu siedze jakies 4 m. wielkosc to 92 " i czasem moglby byc troche wiekszy. Wlasnie moze 104 ", ale przy udleglosci 3,5 m. moze byc ciut za duzy.
 

Nenone

New member
Niestety dalej niż 3.5 się nie odsunę.
Chyba jednak wezmę deczko mniejszy ekran. Nie chcę biegać potem oczami po ekranie , bo chyba wszystkiego nie dam rady objąć wzrokiem :)
Co do myślenia o projektorze za 8-10kzł...myślałem :D Na tym się skończyło :)
Mam swoją teorię na ten temat... za 2-3 lata jak padnie lampa kupię coś za 5-6kzł i na 100% bedzie to coś lepszego niż proponowany przez Ciebie Epson, pewnie nawet 3D. A na początek dobre i to.
W sumie i tak wyjdzie 8-10kzł ale finalnie zostanę z nowym, lepszym sprzętem, nowa lampą na gwarancji i pewnie 3D jeśli poczuję potrzebę zakupu takowego ( kabelek już przystosowany do 3D ).

A co do amplitunera ... jest. Możesz jakoś przystępnie napisać jak to podłączyć ? :D Bo ja lewy jestem :) Kabelek oddam najwyżej dla szwagra w prezencie :)
 

Nenone

New member
Pytanie do posiadaczy... czy dostaliście Instrukcję w języku polskim ?
Bo ja nie... pomimo, że kupiłem egzemplarz z polskiej dystrybucji...
No coments ...
 

Nenone

New member
Po 10 dniach użytkowania i 40h nadszedł czas na małe podsumowanie.
Ekrany Kraftamna zdecydowanie odradzam. Już nowe przychodzą delikatnie pofałdowane, aż się boję pomyśleć co będzie za kilka miesięcy. Miałem 74", teraz mam 92" i obydwa takie same przy czym ten przynajmniej ma sprawny mechanizm rozwijania ... tamten nie za każdym razem się blokował .
Co do zalet samego projektora:
- bez wątpienia cena ( oglądam sobie 92" za 4kzł ... za tyle miał bym max 56" TV )
- przy trybie ekonomicznym bezgłośny ( temp. otoczenia 20*C, projektor 50-70cm od ucha )
- wygląd (kwestia oczywiście dyskusyjna)
- wystarczająca ilość gniazd
- gwarancja door to door
- dopiero na nim widzę, że N-ka nie nadaje w FullHD :) przynajmniej tak mi się wydaje bo jakość z mojej kamery jest o niebo lepsza :)
- namiastka kina za stosunkowo małe pieniądze

To może teraz wady :
- głośność w trybie normalnym nie do zniesienia, praktycznie nie da sie oglądać !
- troszkę mały zoom
- spodziewałem się wyższego kontrastu
- nie przydatny do oglądania w dzień ( pomimo zasłonięcia małych okienek )
- kiepska czerń ale to tak, żeby się do czegoś przyczepić, mi za bardzo nie przeszkadza ale widać, że czarne nie jest czarne :)
- mimo, że mieszkam na poddaszu mam tylko 4 malutkie okienka to nawet w pochmurny dzień jasność projektora jest niewystarczająca, po prostu nie da się oglądać
- w stosunku do konkurencji z tej półki cenowej krótsza gwarancja
- w stosunku do konkurencji z tej półki cenowej krótsza, gwarantowana przez producenta żywotność lampy
- niby nie napisali tego wprost ale ... występuje konieczność podtrzymania napięcia po wyłączeniu projektora ( nawet kilkadziesiąt sekund choć w praktyce chłodzi się ok 10sek. ) więc pewnie w przyszłości czeka mnie kolejny wydatek i zakup UPSa :(
- brak sleep timera, niby jest ale działa dopiero jak zabraknie sygnału a NRecorder z Nki nie ma sleep timera więc sygnał płynie non stop...

Ogólnie : 5/10
 
Ostatnia edycja:

pawel_71

New member
Czy HD20 obsluguje 1080p takze na VGA? Moglby to ktos sprawdzic? Bo w instrukcji nie ma tego trybu w sekcji trybow komputerowych.
Ktos kiedys wspominal, ze po HDMI byl jakis blad widziany przy sygnale z komputera, ze ostatnie kilka linijek ekranu bylo wyswietlane z wyraznym opoznieniem. Widac to na filmiku: YouTube - Optoma HD20 flaw testing using HDMI
Czy mozecie sprawdzic, czy ten blad nadal wystepuje w nowych Optomach?
Przy okazji - jak wgrywa sie firmware w tym modelu?
 

pawel_71

New member
Ok. Ale jest wejscie USB, czyli pewnie w serwisie tam wlasnie sie podpinaja z jakims softem do upgrade'u fw.

A co z tym bledem w ostatnich liniach ekranu - wystepuje nadal czy jest juz jakos usuniety w nowych fw?
 

pawel_71

New member
Dotarla wreszcie moja Optoma HD20.
Czy ktos moze montowal ten projektor na statywie/trojnogu fotograficznym? Bo widze, ze jest taka mozliwosc a nikt o tym nigdy nie wspominal?

Druga kwestia to jaki macie firmware w tym projektorze?
Moj swiezo zakupiony ma fw z June 2010 C03.

Zapewne wiekszosc zna sposob na wejscie do menu serwisowego, ale na wszelki wypadek podam:
OFF - lewo - lewo - gora
 

pawel_71

New member
ta niby mozliwosc montowania na statywie, to zapewne wejscia na srubki do zawieszenia pod sufitem :)

Wyraznie napisalem o mocowaniu do statywu. Gniazdo sruby sztuk 1 + wglebienie na kolek blokujacy. Kto uzywa statywu w fotografii ten wie o co chodzi. Mocowanie do wieszaka jest na 3 wkrety M3 a nie na 1. Co ciekawe w instrukcji nie ma ani slowa o mozliwosci uzycia statywu - moze nie kazda wersja HD20 posiada taka mozliwosc?
 

Nenone

New member
Mój ma FW z Feb 10 - też CO3.
Co do montażu na statywie to nie wiem, mam podwieszony pod sufitem i nie chce go ruszać bo ponowne ustawianie .... koszmar ;)
Pofałdowania na ekranie nadal są, myślałem , że się z czasem wyprostują ale niestety...lipa ;(
 

pawel_71

New member
Mój ma FW z Feb 10 - też CO3.
Co do montażu na statywie to nie wiem, mam podwieszony pod sufitem i nie chce go ruszać bo ponowne ustawianie .... koszmar ;)
Pofałdowania na ekranie nadal są, myślałem , że się z czasem wyprostują ale niestety...lipa ;(

W zasadzie to sa chyba 2 rozne fw w tym projektorze, oba mozna odczytac w menu serwisowym.
To dla 8051 mam w wersji C03 natomiast ogolnie to jest C09 i data to ktorys tam June 2010, a projektor nabylem jakies 3-4 tygodnie temu.
A u Ciebie jakie sa wersje w menu serwisowym?

Ze zmian w moim fw w stosunku np. do dokumentacji to nie ma np. juz wcale opcji do wylaczenia triggera 12V - zapewne uznano to za zbedna funkcjonalnosc - trigger dziala zawsze.
 

txn

New member
Jak myślicie, opłaca się kupić używaną optomę hd20 z wyświeconymi 400 godzinami? Projektor ma wciąż ok. 1 roku gwarancji.
Jaka cena za ten projektor byłaby sensowna?
 
Do góry