Nowe kamery od Sony !!!

Shinzon

New member
Alcatraz, XR500/XR520 te 12 megapikseli ma jedynie na obudowie napisane jako chwyt marketingowy. Natywna rozdzielczość zdjęć to jedynie 6 megapikseli, które jest sztucznie interpolowane na 12 megapikseli, czyli sztucznie tworzone są piksele, których de facto nie ma.

Więcej danych technicznych można znaleźć tutaj:
http://www.sony.pl/product/hdd-avchd-hard-disk-drive/hdr-xr520ve#pageType=TechnicalSpecs

Efektywna liczba pikseli w trybie aparatu (tys.): Tryb 16:9: 4500 / Tryb 4:3: 6000
 

Alcatraz

New member
To może właśnie stąd wynika taka średnia jakośc fotek z XR500 zamieszczonych tutaj na forum? One mają rozdzielczość 4000x3000 czyli de facto są sztucznie powiększane do tych 12 mega pixeli !!! Tylko po co? To własnie powoduje ich słabą jakość. Czy nie można ustawić rozdzielczości zdjęcia np. 1920x1080? Wtedy nie przekroczy się natywnej wartości pixeli i zdjęcie powinno być (dzoięki temu, że nic nie jest interpolowane) lepszej jakości. Prawda? No bo przecież reszta czyli fizyczna wielkośc matrycy, obiektyw i elektronika jest na poziomie co najmniej równym aparatom cyfrowym za 800 czy 1000zł. Mógłby ktoś wykonać fotografie w takich rozdzielczościach dla testu?
 

Alcatraz

New member
Bardzo dziękuję!:eek:k: Rewelacja!

Wydaje mi się, że to zdjęcie potwierdza to o czym pisałem post wcześniej. Czyli robienie zdjęć w maksymalnych rozmiarach (4000x3000 dla 4:3) mija się z celem. Po co komu takie wielkie zdjęcie, szczególnie kiedy reszta pixeli jest interpolowana? Porównałem sobie tą fotkę z wcześniejszymi (max. rozdzielczość) i na tamtych widac wyraźnie jakiś szum i inne "zakłócenia". Taka trochę "taniocha". A tutaj w 1920x1080 jest naprawdę świetnie! Mamy zdjęcie full hd i trzymamy się poniżej natywnej rozdzielczości matrycy. Nic nie jest interpolowane a efekt mówi sam za siebie :) Czyli jednak nie jest tak źle z tymi zdjęciami na XR500/520.

Porównując z aparatami dochodze do wniosku, że tam są po prostu większe matryce - nie interpolowane tylko 10 mega to 10 mega. Stąd nawet zdjęcia w najwyższej możliwej rozdzielczości wychodzą dobrze. Inna sprawa to fizyczna wielkośc matrycy - małe aparaciki to malutkie matryce (nawe 10 megowe) a duże to odpowiednio większe przetworniki.

Pozdrawiam i jesczcze raz dziękuję! Shinzon jeśli będziesz miał chwilkę to poprosze jeszcze kilka fot na maila :p Rozumiem, że 1920x1080 to jedno z fabrycznych ustawień w kamerze? Dużo ich jest?
 

Shinzon

New member
Acha nie dodałem jak uzyskałem to zdjęcie. Jest to po prostu jedna z klatek filmu nakręconego w HD kamerą XR500. Odtwarzając film w Picture Motion Browser zrobiłem pauzę, a następnie Print-Screen i wkleiłem do programu Photo Filter i zapisałem w formacie jpg. Oczywiście w żaden sposób nie poprawiałem tego zdjęcia w programie.
 
Ostatnia edycja:

Alcatraz

New member
Sposób dobry :D W końcu to kamera, trzeba korzystać z możliwości. Szukam w instrukcji (ale oczywiście nie mogę się doszukać) jak wygląda ustawianie rozmiarów zdjęcia w tej kamerze. Jakie są rozdzielczości itd.

Jeśli to jest film to daj jeśli możesz z 15 sekund tych kwiatków na filmie:D
 
Ostatnia edycja:

Shinzon

New member
W menu SONY XR500 ma do wyboru następujące rodzaje zdjęć:

1) 12.0M (4000x3000)
2) 9.0M (4000x2250)
3) 6.2M (2880x2160)
4) 1.9M (1600x1200)
5) 0.3M (640x480)

Nie widzę rozdzielczości 1920x1080 (film HD). Muszę poszukać w instrukcji, czy można w takiej rozdzielczości w ogóle zrobić zdjęcie na XR500, czy pozostaje jedynie zdejmowanie klatek z filmu.

Dodaje jeszcze dwie fotki zrobione w świetle lampy dziś wieczorem w rozdzielczości 1600x1200 kamerą XR500:

http://www.speedyshare.com/134567183.html
http://www.speedyshare.com/541558479.html
 

Alcatraz

New member
Wilk i Zając Edycja Kolekcjonerska... no, no:eek:k:
Dzięki za wyczerpujące i bardzo przydatne informacje! Wszystkie rozdzielczości, które podałeś są w proporcjach 4:3. W specyfikacji technicznej wpominają też o zdjęciach w proporcjach 16:9. Myślę, że gdzieś można się przełączyć ze zdjęciami do takiej proporcji i wtedy będzie 1920x1080.
 

BelYaal

New member
Ta rozdzielczosc masz gdy pstrykniesz fotke w czasie krecenia filmu, badz sama kamera wtedy zrobi gdy wychwyci usmiech

Natomiast te duze rozdzielczosci sa przydatne...
- do duzych wydrukow
- lub gdy chcesz cos wyciac z foki/przyciac kadrujac cos

No ale to juz do tego bardziej sie nadaja aparaty... tu... to glownie markieting
 
Ostatnia edycja:

BelYaal

New member
Co zas sie tyczy czemu kamerka nie robi tych superasnych fotek... tak jak powiedziales... bo sa od tego aparaty... kto by Ci kupil wtedy aparat tez SONY?
Aparaty tez niby kreca filmy... ale tez nie tak super duper jak kamerki.
Na koniec... jesli mialbym porownywac lustro i kamerke... nie jest najwazniejsza tam matryca... ale optyka... a dokladniej skladowa optyki w polaczeniu z matryca... niemniej majac dobra optyke to tez mozesz duzo wycisnac i z kiepskiej matrycy wlasnie, przychamuje ona troszke jej mozliwosci, ale nie bardziej niz kiepska optyka dobra matryce.

Teraz jako teoria spiskowa... moze kojarzysz jedna z nowszych puszek Canona ... dokladnie 5D mark II... mozna tam krecic filmiki... ale jest ta funkcja bardzo przycieta... myslisz dlaczego...
... jasniutka optyka eLek plus pelnoklatkowa matryca
i masz filmik tego typu:
http://vimeo.com/2681050
a tym samym super kamera i aparat w jednym i firma moze zwalniac ludzi :)
A tak aby nakrecic filmik jak powyzej musisz sie troche narzezbic i dalej sie sprzedaja i kamery i aparaty.
 
Ostatnia edycja:

Alcatraz

New member
Oczywiście, że są przydatne. No ale kamera nie ma zastępować profesjonalnych aparatów tylko ma dorównywac tym do powiedzmy 1000 zł, to myślę jest rozsądne podejście. I przy takim podejściu już nie zgodze się, zę XR500 nie robi superaśnych fotek;) Robi naprawdę dobre pod warunkiem nie przekraczania natywnej rozdzileczości matrycy (co powinno być w ogóle zablokowane bo tylko drastycznie pogarsza jakość zdjęcia!)

No ale aż nie chce mi się wierzyć, że nie ma możliwości zrobienia zdjęcia 1920x1080 bez kobinacji typu uśmiech czy robienie zdjęcia w czasie nagrywania filmu. Ludzie, powiedzcie mi, że mozna:???:
 

BelYaal

New member
Alcatraz napisał:
No ale aż nie chce mi się wierzyć, że nie ma możliwości zrobienia zdjęcia 1920x1080 bez kobinacji typu uśmiech czy robienie zdjęcia w czasie nagrywania filmu. Ludzie, powiedzcie mi, że mozna:???:
Po co?... wez kazdy darmowy program do foto i przytnij :)
Wiesz moze tak narawde to wlasnie jest natywna rozdzielczosc, a do filmu jest to przycinane tylko
 
Ostatnia edycja:

Alcatraz

New member
Z czego? Z 1600x1200 nie przytnę bo materiału nie starczy (1600 a nie 1920) a jeśli zrobisz zdjęcie w rozdzielczości oczko większej to zdaje się, że już przekroczysz natywną ilośc punków.

Instrukcja (ta dostępna w internecie) nie mówi na ten temat NIC. Ponad połowa jest poświęcona... nagrywaniu płyt :( Nie wiem kto pisze takie instrukcje. Myślę, jednak że jest jakaś szansa przełączyć się z 4:3 na 16:9 i wtedy powinny pojawić się rozdzielczości zdjęć właśnie w tej proporcji. Może się mylę ale to byłoby logiczne. Sugeruje to nawet zapis w specyfikacji: "Efektywna liczba pikseli w trybie aparatu: Tryb 16:9: 4500 / Tryb 4:3: 6000". Czyli jednak są dwa tryby fotografowania.
 
Ostatnia edycja:

Shinzon

New member
Alcatraz napisał:
Sposób dobry :D W końcu to kamera, trzeba korzystać z możliwości. Szukam w instrukcji (ale oczywiście nie mogę się doszukać) jak wygląda ustawianie rozmiarów zdjęcia w tej kamerze. Jakie są rozdzielczości itd.

Jeśli to jest film to daj jeśli możesz z 15 sekund tych kwiatków na filmie:D

Poniżej film kręcony XR500 "Kwiaty.m2ts", z którego fotkę wyodrębniłem:

http://www.speedyshare.com/766825706.html (28.76MB)
 

Alcatraz

New member
Piękny obraz ! Dziękuje raz jeszcze. Mała poprawka. Do rozdzielczości 2880x2160 (6.2M) kamera robi zdjęcia bez interpolacji. No ale przerabiając zdjęcia w ten sposób tracę trochę zod góry i dołu... no i musze przerabiać :p Mógłby robić od razu full hd i z głowy.
 

BelYaal

New member
Alcatraz napisał:
:confused: A która to "kolorowa"? I czego dotyczy Twoja odpowiedź?:D

Mowiles, ze instrukcja nic Ci nie mowi o ustawianiu fotek...
to mowie, ze jest w tej kolorowej... taka co ma kolory, a nie tylko czern i biel (to niby tez kolory, ale tam jeszcze sa i niebieski i czerwony i inne kolory... 4131951411.pdf) i jest to na stronie 83.
 

siloeamistad

New member
Alcatraz napisał:
Piękny obraz ! Dziękuje raz jeszcze. .

Ja chciałem właśnie napisać, że fatalny obraz. Rozumiem, że WB na auto i stąd te fatalne kolory? Dla mnie to jest największy mankament tej kamery - dzisiaj mam ją odebrać, a co trafię na filmik to kiszka w kolorach nie z tej ziemi :( Mam nadzieję, że custom WB rozwiąże mi ten problem i nie będę miał takiej niebieskiej zimnicy :)

Ps. Poczytałem trochę, poczytałem... ściągnąłem KM player, kodeki ustawił mi Allplayer ale kurcze wciąż jak odtwarzam te pliki - mam na całym ekranie horyzontalne paski. Dopiero jak obraz robi się stabilny - znikają. Jak tylko zaczyna się coś poruszać - znów paski.

Miał ktuś z Wać Państwa podobny problem? W czym rzecz - kodeki?
Kompik i karta jest przyzwoita, mimo że lapek to jednak dość wydajna maszynka, więc nie powinno być takih kłopotów.
Ps. Dzieje się tak zarówno na KMplayer jak i AllPlayer.

Pozdrawiam
 
Do góry