Montaż anteny do N , opis praktyczny

sageef

New member
problem z sygnałem

Witam!

widzę że problem z sygnałem ma wielu użytkowników n-ki, więc opiszę i swoją sytuację.
Nbox recorder, Antena z zestawu "salonowego" - czyli mała, konwerter Twin
Instalacja na balkonie na 4 p. czteropiętrowego bloku - w zasadzie nic nie zasłania nieba.

Nkę posiadam od września ubiegłego roku - po zamontowaniu wszystko było ok i w grudniu zaczęło się psuć tzn - bardzo skaczący sygnał zwłaszcza na ANT 1 - po kilku telefonach na infolinię za każdym razem otrzymywałem inną odpowiedź:

1. Zepsuty konwerter
2. Warunki pogodowe
3. Źle ustawiona antena

Oczywiście za każdym razem, mówiono o resecie Nboxa - pomagał ale tylko na 0,5-1 h
Co ciekawe, każdego dnia szatkowanie obrazu, znikanie kanałów TVP oraz tych w HD było o bardzo różnej skali. Zamiana kabli ANT1/ANT2 o dziwo rozwiązała problem na jakiś czas.

Dwa dni temu wziąłem się porządnie i poprawiłem ustawienie anteny - ostatecznie zostało
ANT 1: Siła 79-80% - jakość ok 60%
ANT 2: Siła 79- 80% - jakość do 100% na TVN HD

Na nowo wykonałem końcówki F na kablu od strony Nboxa - i powiedzmy że przez 1 dzień było OK, choć trochę upierdliwy wczoraj wieczorem zrobił się znów pojawiający komunikat brak sygnału na wejściu ANT1 - jakby nie było - zasłania część obrazu - ale wszystkie kanały działały.

Dziś zaczął padać deszcz i znowu.... d.... - Część kanałów znów się zaczęła gubić ("proszę sprawdzić czy dekoder jest prawidłowo podłączony")
Żeby było ciekawiej Eurosport HD działa bez problemów.
Niestety były momenty, że nawet w zimne słoneczne dni , kanały również się gubiły.

Proszę o pomoc i jakieś wskazówki
Z góry dzięki
 

sageef

New member
Zapomniałem dodać - że sygnał na ANT2 jest dość stabilny na ANT 1 - Siła ok 80% a jakość mocno szarpie od 60-75% do 0%

Witam!

widzę że problem z sygnałem ma wielu użytkowników n-ki, więc opiszę i swoją sytuację.
Nbox recorder, Antena z zestawu "salonowego" - czyli mała, konwerter Twin
Instalacja na balkonie na 4 p. czteropiętrowego bloku - w zasadzie nic nie zasłania nieba.

Nkę posiadam od września ubiegłego roku - po zamontowaniu wszystko było ok i w grudniu zaczęło się psuć tzn - bardzo skaczący sygnał zwłaszcza na ANT 1 - po kilku telefonach na infolinię za każdym razem otrzymywałem inną odpowiedź:

1. Zepsuty konwerter
2. Warunki pogodowe
3. Źle ustawiona antena

Oczywiście za każdym razem, mówiono o resecie Nboxa - pomagał ale tylko na 0,5-1 h
Co ciekawe, każdego dnia szatkowanie obrazu, znikanie kanałów TVP oraz tych w HD było o bardzo różnej skali. Zamiana kabli ANT1/ANT2 o dziwo rozwiązała problem na jakiś czas.

Dwa dni temu wziąłem się porządnie i poprawiłem ustawienie anteny - ostatecznie zostało
ANT 1: Siła 79-80% - jakość ok 60%
ANT 2: Siła 79- 80% - jakość do 100% na TVN HD

Na nowo wykonałem końcówki F na kablu od strony Nboxa - i powiedzmy że przez 1 dzień było OK, choć trochę upierdliwy wczoraj wieczorem zrobił się znów pojawiający komunikat brak sygnału na wejściu ANT1 - jakby nie było - zasłania część obrazu - ale wszystkie kanały działały.

Dziś zaczął padać deszcz i znowu.... d.... - Część kanałów znów się zaczęła gubić ("proszę sprawdzić czy dekoder jest prawidłowo podłączony")
Żeby było ciekawiej Eurosport HD działa bez problemów.
Niestety były momenty, że nawet w zimne słoneczne dni , kanały również się gubiły.

Proszę o pomoc i jakieś wskazówki
Z góry dzięki
 

Max78

New member
Na Twoim miejscu powalczył bym z konwerterem - tzn. wymienił na inny.
Jeśli antenę masz dobrze ustawioną, to spróbuj konwerter wymienić - masz na jednym wejściu sygnał właściwie BDB, a na drugim spada. To dziwne.

Sam konwerter w uchwycie - zależnie od miejsca zamieszkania, spróbuj go delikatnie przekręcić w uchwycie, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (zależnie od miejsca - ok 1,5 - 3 stopnie).
Także przesunięcie konwertera w obejmie - do przodu lub do tyłu może pomóc.
 

darekgra

Member
to niezle mi na takim talezu i sygnale w lato przy najwiekszych burzach ciela sie tv a potem znikala
no niestety śnieżyce nie przeszkadzały ale burze owszem sygnał przy tych silniejszych zanikał, dodam tylko ze mam inny konwerter(inverto twin monoblock) bo na dwóch Sharpach dostarczanych przez N nie było sygnału wogóle
 

darekgra

Member
to niezle mi na takim talezu i sygnale w lato przy najwiekszych burzach ciela sie tv a potem znikala
no niestety śnieżyce nie przeszkadzały ale burze owszem sygnał przy tych silniejszych zanikał, dodam tylko ze mam inny konwerter(inverto twin monoblock) bo na dwóch Sharpach dostarczanych przez N nie było sygnału wogóle
parametry sygnału to:
ant1 HB 88/100
ASTRA 88/99
ant2 HB 86/100
ASTRA 86/99
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Z tych które podałeś i z założeniem odbioru z H.Birda i Astry to może być Corab 80+ Twin Monoblock Inverto
Dobre recenzje ma też antena Famawal 80cm, Triax , konwertery Golden Interstar, Maximum.
 

gadi

New member
Ostatnia edycja:

gadi

New member
Czy lepiej brać 80 czy 90 antene ( dosyć mocno wieje, rogowe mieszkanie na 4 piętrze)
Czy jakość obrazy przy słabej pogodzie będzie identyczna ?
Aluminiowa czy stalowa ?
 
Ostatnia edycja:

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Twój wybór jest dobry, do tego sklep ma kabel koncentryczny Conotech ywdx pek za 2.37złm. Pamiętaj że jeżeli będziesz chciał mieć odbiór z H.Birda i Astry to będziesz musiał zastosować drugi konwerter+przełącznik , lub konwerter monoblock.
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Jeżeli wszystko dobrze skręcisz (daj kontry ) to nie powinieneś się obawiać . Jeszcze jedno gdybyś chciał w przyszłości montować monobloca (Astra+H.Bird) to zakup antenę 85cm.ponieważ do niektórych konwerterów 90tka jest ;trochę przyduża;
 

babylock

New member
Mam pytanko z troche innej beczki ale w temacie. Czy jeśli antena będzie na samym dole budynku i od południowej i zachodniej strony będzie niestety zasłonięta przez 4 piętrowy budynek to jest szansa na jakikolwiek odbiór.
 
Do góry