Jeden nieduży kraj, a jak widać "różne" szkolenia w tym samym zakresie i prowadzone, zasadniczo, przez tych samych szkolących lub też są jeszcze inne powody, niż "różne" szkolenia, opowiadania nieprawd, a nawet bzdur przez obsługę niektórych sklepów RTV AGD.
Mnie akurat obsługa w MM i Saturnie powiedziała, że ubiegłoroczna oraz tegoroczna seria 7 TV LG Smart posiada 200 Hz natywną matrycę. Można też te informacje znaleźć na zagranicznych stronach internetowych, w tym na stronach niektórych sklepów.
Sam w styczniu znalazłem na stronie któregoś bałkańskiego kraju bardzo dokładną i mocno rozbudowaną rozpiskę o nadchodzących (na 2014 rok) TV LG Smart. Na tej stronie był multum szczegółowych informacji. Wyglądało to tak, jakby portal (autor) miał prywatny dostęp do informacji z pierwszej ręki (np. kogoś z biura projektowego lub z fabryki). I tam również było potwierdzenie, ze seria 7 (również z 2013 roku) ma wyższą natywną częstotliwość odświeżania niż seria 6. Chociaż przyznaję, że nie mam pewności, co do pełnej zgodności tych danych z prawdą, ponieważ przykładowo gdy chodzi o procesor główny, to na tej stronie widniała informacja, że modele z 2013 roku (w serii 6 i 7) mają dwurdzeniowy proces o taktowaniu 1,0 Ghz, a modele na 2014 rok (w serii 6 i 7) mają mieć 1,1 Ghz, a wiadomo przecież - chociażby z różnych polskich, oficjalnych źródeł - że te taktowania są mniejsze o 0,1 Ghz. Nie zmienia to faktu, że źródeł o wyższym natywnym odświeżaniu w serii 7 w stosunku do serii 6 (zarówno gdy chodzi o TV LA, jak i LB) jest na tyle dużo, że trudno je uznać za błędne.
Natomiast, gdy chodzi o kwestię krawędziowego i pełnego podświetlania, to pytałem o to w czerwcu LG. Zadałem kilka pytań, nie tylko o TV, więc wkleję tutaj tylko odpowiedzi dotyczące LA740S i LB730V.
Najpierw otrzymałem informacje:
1. Model LA740S oferuje podświetlenie w technologii LED PLUS, natomiast model LB730V w technologii Full LED.
2. Oba modele - LA740S oraz LB730V oferują lokalne przyciemnianie LED (strefowe wygaszanie). Nie jest specyfikowany rodzaj wygaszenia.
3. Nie jest specyfikowana częstotliwość odświeżania matrycy. Specyfikowane wartości dotyczące obrazu to współczynnik MCI oraz obsługiwana rozdzielczość.
Nie byłem w pełni usatysfakcjonowany szczegółowością odpowiedzi, wiec poprosiłem o to w kolejnym zapytaniu.
Otrzymałem odpowiedź:
1. Podświetlenie LED PLUS jest to podświetlenie krawędziwowe z podzałem na strefy co zapewnia np. lepszą czerń obrazu w stosunku to podświetlenia LED EDGE bez podziału na strefy. Podświetlenie Full LED jest to pełne tylne podświetlenie za pomocą diod.
2. Zjawisko nierównomiernego podświetlenia matrycy jest normalne i związane z technologią wykonywania paneli LCD, gdzie ekran jest podświetlany świetlówkami bądź diodami LED. W każdym telewizorze na ciemnym tle nierównomierne podświetlenie może być mniej lub bardziej widoczne. Zjawisko to może wystąpić zarówno przy podświetleniu LED EDGE/ LED PLUS jak i Full LED. Powyższa informacja odnosi się również do zjawiska Bandingu.
Odnosząc się do tej drugiej nr 2 odpowiedzi ze strony LG, to mimo powyższej takowej jej treści, akurat w profesjonalnych charakterystykach i opisach wyjaśniających działanie podświetlenia krawędziowego i pełnego, tylnego (Full LED) można przeczytać, że jednak pełne, tylne podświetlenie przyczynia się do znacznego pomniejszenia zjawisk nierównomiernego podświetlenia ekranu oraz bandingu i cloudingu. Nawet w najstarszych (czyli sprzed 5-6 lat) tego rodzaju opisach wielu znawców tematu uważało, że technologia Full LED stosowana w TV LCD daje niemalże idealny rezultat wyświetlanego obrazu. Jak wiemy po kilku latach, gdy Full LED przestało być nowością i prawie nigdzie nie wdzianym zastosowaniem, to wciąż samo tylko pełne podświetlenie nie daje idealnego rezultatu, ale i tak wyświetlane obrazy są raczej dużo lepsze niż w przypadku obrazów wyświetlanych w TV z podświetlaniem krawędziowym.
Chciałbym jeszcze dodać, że na zastosowanie w TV LB podświetlenia Full LED, w przeciwieństwie do TV LA, przemawia większa ich grubość. TV LA (od wyższej serii 6) mają grubość zaledwie 3,5 cm! LA691 i LA740 są zatem bardzo cienkie. Natomiast LB 670/671, jak również 700 i 730 mają 5,5 cm, co jeszcze nie czyni je grubymi, ale nie można już o nich powiedzieć, ze są bardzo cienkie. A wiadomo, że "wadą" podświetlenia pełnego, tylnego jest właśnie zauważalnie grubsza obudowa. Więc tym bardziej śmieszą mnie wpisy niektórych, że LA mają Full LED, a LB krawędziowe. Poza tym, parę stron wcześniej jest zdjęcie pochodzące z oficjalnych źródeł dystrybucyjnych LG z opisem podstawowych cech nowych TV.