Menu do struktur AVCHD (BR) - jak to robić?

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
gianbuffon napisał:
a moglbys podac swoje ustawienia? najlepiej na screenach. bylbym bardzo wdzieczny :) znacznie ulatwiloby mi to sprawe.

1. ''W zakładce Ustawienia podaj gdzie ma być folder roboczy (najlepiej na tym samym dysku co ma być zapisany wynik)''
- czyli mam wybrac ten dysk usb? gdzie mam zapisywac ten wynik?
2. ''Wczytaj kolejne pliki filmowe ( każdy oddzielnie lub razem)''
- poprzez add video files? i co to maja byc za pliki? mkv, czy juz przerobione w mkv2vob pliki AVCHD?
Ustawienia są sprawą bardzo indywidualną - jak ustawić podstawowe wyjaśniłem, innych najlepiej na początku nie zmieniać. Miej kopie zapasowe swoich filmów - dla bezpieczeństwa.
Folder roboczy może być gdziekolwiek, ale jak jest na dysku wynikowym, to pliki są szybko przesuwane.
Pliki .mkv wstawiasz takie jakie masz. Wczytujesz idywidualnie, jak są w różnych miejscach. Gdy są gdzieś zestawione, to razem. W zakładce Ustawienia na początku zabawy lepiej nie zaznaczać pola 'Przesuń pliki kompilowane". W zakładce tej obok GUI wybierz język Polish (pol). Aby zabawa była szybka, najlepiej zacząć na jakichś krótkich odcinkach filmów. Całe filmy wstawiasz, gdy jesteś pewien, że ci wszystko wychodzi tak jak chcesz. Musisz sam sobie "przetrzeć" drogę, więc bez małego eksperymentowania się nie obejdzie. I czytać to, co już było opisywane.

PS
Tutaj się głównie zajmujemy plikami z kamer HD. Jeżeli chodzi o .mkv to mogą one być bardzo różne - i coś o nich powinieneś wiedzieć: jaką mają rozdzielczość, czy są typu NC, jakie mają audia, ile ich mają, czy chcesz je usuwać lub konwertować. Czy są napisy i co chcesz z nimi robić.
Do dyspozycji są ustawienia konwersji audio w zakładce Muxer. We Właściwościach tytułu jest opcja Uncrop oraz okienko do operacji na napisach zewnętrznych i wewnętrznych. To samo dotyczy plików audio oraz ustawiania rozdziałów. Wszystkie elementy można usuwać lub dodawać. Pod Uncrop otwiera się okno z opcjami z tym związanymi.

jarmalik
Bliżej zagadnienia poruszane min. przez ciebie w punktach 1, 2 i pod koniec postu, są skomentowane tu:
http://www.hdtv.com.pl/forum/showpost.php?p=378916&postcount=102
http://www.hdtv.com.pl/forum/showpost.php?p=378718&postcount=99
ad 3 - Jeżeli chodzi o ustawienie rozdziałów przy opcji łączenia plików, to rzczywiście jest problem, ale można powtórnie poddać kompilacji strukturę wynikową przez wczytanie BDMV i wówczas dokonać ustawienia rozdziałów. Powtórna kompilacja jest b. szybka, jeżeli korzystamy z opcji przemieszczania plików
ad 7 - Bardzo często chcemy wybrać z danego folderu tylko część plików do połączenia w jakiś logiczny tytyuł, a nie wszystkie, czyli i tak trzeba je umieścić w oddzielnym folderze. Czynność taka powinna się opierać nie na kopiowaniu plików, lecz na ich przesunięciu - co jest błyskawiczne.
 
Ostatnia edycja:

freon

New member
Witam ponownie....

Ja wciąż jestem na etapie testów....

Logi w multiavchd są prawidłowe, płyta się w imgburn nagrywa prawidłowo ...a powerdvd 9 jak nie odtwarzał tak nie odtwarza...program wywala wciąż komunikat, że w dysku jest nie saportowany ......
(przy "normalnym" eksplorowaniu płyty - w katalogu stream są dwa pliki testowe - które się uruchamiają w power dvd9)...

Już pisałem, że płyta stworzona przez PMB odtwarza się w sony~owskim odtwarzaczu programowym "player for avchd" bez problemów....

Może to wynika z tego że nagrywam na BR??

Jeszcze jedno - tak poza tematem - czy korzystając z opcji w mutliavchd nagrywania dla odtwarzaczy blue ray - musze korzystać z płyty BR?? czy wystarczy płyta DVD...

Zwróciłem też przy okazji uwagę na różnicę w jakości odtwarzania - ta stworzona w PMB przekazuje obraz identyczny jak z płyty nagranej przez kamerę...natomiast materiał zgrany (połączony i zmuksowany) wyraźnie traci na jakości...

będę wdzięczny za sugestie...:)
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Czy w PowerDVD odtwarza ci się wraz z menu płytka z PMB lub jej katalog BDMV - jeżeli nie, to może twój odtwarzacz nie ma stosownej aktywacji i trudno się dziwić, że struktura z multiAVCHD też się nie odtwarza.
Jeżeli masz na myśli odtwarzacze programowe (tak jak PowerDVD), to zupełnie niepotrzebanie nagrywasz na płytkach - nagrywaj na dysku (z PMB to oczywiście na płytce, bo innej możliwości nie ma i może to być DVD na AVCHD lub BD na Blu-ray o ile już masz tę opcję).
Gdy chodzi o odtwarzacze stacjonarne, to jeżeli obsługują AVCHD - możesz w tym formacie nagrywać zwykłą płytkę DVD.
W procesie łączenia plików video, ich jakość w żadnym stopniu się nie zmienia. Jeżeli widzisz różnice w odtwarzanym materiale, to jest to kwestia systemu odtwarzania. Player for AVCHD jest specjalizowanym odtwarzaczem, bazującym na własnych filtrach, stąd wszystko idzie płynnie. Gdy odtwarzasz połączone pliki w czymś innym, to już może być różnie.
 

freon

New member
tak sobie myślę, że chyba zacznę od podstaw...tzn..od postawienia na nowo systemu (pozbędę się przy okazji visty:( ) ...

no i na świeżym systemie spróbuję krok po kroku ...wszystko na nowo...

ta różnica w jakości odtwarzania (inaczej jest w mplayerze, inaczej w powerDVD a jeszcze inaczej w "windows media center") może rzeczywiście wynikać z zaśmiecenia systemu....

może kiedyś się doczekam że uda mi się prawidłowo skompilować i nagrać płytkę:)
Przeczytałem jeszcze raz cały ten wątek...niektórzy mieli podobne problemy co ja...i sobie z nim poradzili...czuję, że to tylko "drobny myk" no ale trzeba go znaleźć

dużo przede mną:)
 

freon

New member
Sydon...miałeś rację!

powerDVD potrzebował aktywacji - no i teraz ogłaszam, że udało mi się poraz pierwszy odtworzyć nagrany materiał:)

Jako, że słynny jestem z malkontenctwa..:) oczywiście kręcę nosem, że jakość nie jest taka jak w player for avchd..no ale...:)

Dzięki Dean za wspaniały program:)
 

nagdob

Member
Bez reklam
Chcialbym zapytać znawców o jedną rzecz. A mianowicie. Utworzyłem strukturę BDMV na płycie DVD-R DL w programie PMB, zaznaczając przy tym opcję połączenia plików. W katolu STREAM otrzymałem plik wielkości 6,3 GB. Następnie zgrałem katalog BDMV na twardy dysk i zaimportowałem do multiAVCHD w celu oczywistym (zrobienia ładnego menu itd.). Jak importowałem tą strukturę to otrzymałem taki log:
[20:06:59] MAKER/Equipment ID: SONY.
[20:06:59] Created: 14/06/2009 14:33:13
[20:06:59] *** 1. Próby
[20:06:59] *** Scanning playlist (00000.mpls). Please wait...
[20:07:02] *** Detected media file: 00000.m2ts [00:53:30] (6300 MiB)
[20:07:02] *** Playitem size exceeds split point of 3999 MiB (set in Muxer tab).
[20:07:02] *** Playlist marked for split/join mode.
[20:07:35] *** Playlist duration: 00:53:30 (6300 MiB)
[20:07:35] Added 1 AVCHD compatible folder(s).

Wobec powyższego w zakładce Author zmieniłem opcę "Podziel pliki (m2ts) na (MB)" na wartość 6999 i ponownie wczytałem BDMV do programu. Otrzymałem taki log:
[20:10:59] MAKER/Equipment ID: SONY.
[20:10:59] Created: 14/06/2009 14:33:13
[20:10:59] *** 1. Próby
[20:10:59] *** Scanning playlist (00000.mpls). Please wait...
[20:11:01] *** Detected media file: 00000.m2ts [00:53:30] (6300 MiB)
[20:11:34] *** Playlist duration: 00:53:30 (6300 MiB)
[20:11:34] Added 1 AVCHD compatible folder(s).
Czyli wszystko ok.

Następnie w zakładce Author ponownie ustawiłem opcję na 3999 MB i po obróbkach wykonałem nową strukturę AVCHD. Myślałem, że w katalogu STREAM otrzymam podzielony plik 6,3 GB na dwa pliki (3999 MB i reszta). Jednak tak się nie stało. W katalogu STREAM był dalej jeden plik 6,3 GB.
Czy to normalne? Czy coś źle robię, żeby otrzymać pliki nie większe niż 3999 MB?

 

nagdob

Member
Bez reklam
W wersji 652 Dean napisał, że można dodawać pliki:
[20:22:06] [15/06/2009] build 652 (latest is: 652) - Audio titles support (mlp/mp2/mp3/wav/pcm/lpcm/ac3/dts/flac).

Ale jak się wchodzi w opcję Media - Edytor - Pliki audio - dodaj to w oknie wyboru można dodawać pliki: Audio files (ac3, dts, mp2, pcm, lpcm). Jednym słowem brakuje: mlp, mp3, wav, flac. Myślę, że to jakieś przeoczenie i Dean to poprawi.

A tak przy okazji to jak i w czym wykonać pliki napisów: srt, ssa, sup, idx oraz pliki rozdziałów (co te wnoszą). Chciałbym popróbować.
Przepraszam, ale nie zwróciłem uwagi na opcję "Add audio titles". Tu jest wszystko ok. Ale nie bardzo kumam jak to wykorzystać?
 
Ostatnia edycja:

nagdob

Member
Bez reklam
Przepraszam, że piszę posty jeden za drugim, ale ten post musze napisać osobno.
Gdy dodaję drugą ścieżkę muzyczną do projektu w zakładce: Media - Edytor - Pliki audio - dodaj (w moim przypadku plik ac3) to jak odtwarzam strukturę wynikową obraz mi się zwęża do 4:3. Jak nie dodaję ścieżki audio to obraz jest ok. (16:9).
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
po pierwsze mozesz nie pisac tym czerwonym bo nic nie widac
fajnie ze zostan dodane rozne formaty to mi sie podoba
mozesz zrobic tak zapisac swoj plik muzyczny z taka sama nazwa jak plik m2ts zobacz co wtenczas sie stanie, dziwne ze format obrazu sie zmienia, u mnie tego nie ma.
 

nagdob

Member
Bez reklam
Ja nie piszę czerwoną czcionką, tylko kopiuję i wklejam log z programu, ale będę na to uważał. Co do tej samej nazwy pliku muzycznego takiej jak plik m2ts to przyznaję, że nie widzę związku. A co do zwężania formatu to sprawdziłem, że jak importuję pliki z katalogu STREAM i włączam funkcję "join" i dokładam drugą ścieżkę, to format obrazu jest ok. Przyznaj, że dziwne!
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Tytuły we Właściwościach tytułów są kwalifikowane jako: m-z poprzedniej kompilacji multiAVCHD, p-playlista i f-plik. Powinieneś przełączyć kwalifikację tak, aby była typu f
Nowa opcja Add audio titles dotyczy dodawania do kompilacji audio jako tytułu samodzielnego, a nie jako ścieżki dźwiękowej do tytułu wideo np ktoś chce sobie zrobiś płytę muzyczną.
Rozdziały wstawia się po to, aby w wygodny sposób przejść do wybranego miejsca danego tytułu.
Do edycji napisów służą specjalne programy (np SubEdit, Subtitle Workshop), ale dla srt można to z powodzeniem robić nawet w notatniku Windows, po odnotowaniu czasów ich wstawiania na podstawie podglądu video. Tak samo można edytować pliki definiujące rozdziały. Jeżeli jednak robiłeś strukturę w PMB, to możesz przejąć rozdziały definiujące początek każdej sceny filmowej - nieraz to może być użyteczne, bo można przeskakiwać od sceny do sceny (tak jak w PMB)
 

nagdob

Member
Bez reklam
Kwalifikacja f ustawia się automatycznie, jak wprowadzę nową ścieżkę dźwiękową. Najpierw (po wczytaniu BDMV) jest jako m. Tak więc za bardzo nie rozumiem. Co do napisów, to nie wiem jak ma wyglądać sam wpis w pliku, Czy jako tekst w pliku ma być tylko czas początku i końca (jak ewentualnie zapisany), a właściwy tekst to nazwa pliku? Po prostu nie kumam.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Gdy masz m, to masz dostępne tylko opcje Wbudowane audio i Wbudowane napisy. Tak samo jest w przypadku p. Chcąc cokolwiek móc robić, trzeba zmienić kwalifikację przyciskiem (teraz jest widoczny jako normal/playlist). Jak naciśniesz, zmieni się kwalifikacja na f, sam przycisk teraz będzie miał napis join/split mode i pojawią się nowe dodatkowe opcje: Pliki audio, Pliki napisów, Pliki rozdziałów i teraz dopiero można dodawać odpowiednie pliki (poprzez przycisk dodaj) i ewentualnie w obrębie każdej grupy szeregować je.
Teraz to jest uporządkowane jak trzeba i nawet mniej zorientowany użytkownik nie namiesza. Poprzednio był nieco inny układ i użytkownicy gubili się w tym wszystkim. Jakie mają formaty i strukturę pliki napisów i rozdziałów już kiedyś pisałem.
 

nagdob

Member
Bez reklam
Sydon.
To co napisałeś w poprzednich dwóch postach jest zrozumiałe i tak robię. nie mniej jednak dziękuję. Proszę teraz o przykładową treść, jaka ma się znaleźć w plikach do napisów i rozdziałów. Nie wiem jak mają one wyglądać. Np. w pliku napisów. Co należy wpisać, aby napisy trwały określony czas i gdzie ma być ich treść np. "Wakacje". Bo rozumiem, że takie dokładane napisy pojawiają się przy odtwarzaniu filmu na jakąś chwilę i znikają.

A tak z innej beczki. Dzisiaj byłem w salonie Sony z moimi próbami. Miałem trzy płyty. Jedna zrobiona przez PMB (ok. 2,6 GB na DVD+R) druga również w PMB (ok. 6,3 GB na DVD+R DL), a trzecia zrobiona w multiAVCHD (ok. 6,3 GB na DVD+R DL). Oczywiście spodziewałem się dobrego wrażenia, ale osobom, które zobaczyły film po prostu opadły kopary, zwłaszcza jak zobaczyły MENU z multiAVCHD, bo wiadomo, że menu z PMB to zwykłe klatki filmowe na jakimś tle. Obraz we wszystkich przypadkach był jak żyleta, taki jak odtwarzany bezpośrednio z kamery, bo jednak jak odtwarzam poprzez player komputerowy to mimo wszystko są minimalne zakłócenia (w zasadzie widoczne tylko dla mnie, bo inni nie widzą). We wszystkich trzech strukturach pliki w katalogu STREAM były łączone i to w PMB. Płyty odtwarzane były najpierw w BR a później na PS3. Efekt był identyczny. Nadmienić jednak muszę, że na filmie zrobionym w multiAVCHD (przy wcześniejszym połączeniu m2ts poprzez PMB) pomiędzy kolejnymi ujęciami były minimalne przerwy (zatrzymanie obrazu) i większe były w BR, a mniejsze w PS3 (tak mi się przynajmniej wydawało). Struktury zrobione w PMB odtwarzały się bez żadnych przerw. Nie wiem, być może coś źle robię w multiAVCHD. Nie mniej jednak sprzedawca nie widział żadnych zacięć, albo mówił, że są właściwie minimalne i ludzie wogóle na to uwagi nie zwrócą, ale nie ja, skoro wiem, ze może być tylko lepiej.
Proszę o ewentualne sugestie, również do pierwszej części postu.
 

deank

New member
robotm napisał:
Ponowie pytanie :
Co daje opcja :
Zakładka "Author" :
AVCHD/BDMV Version 001, 002 ??????
Just leave it to 001. This is a basic identifier in .bdm/.mpl/.cpi files.

Despite what you would read in other forums, trust me - 0100 is the basic version of Blu-ray standard (including AVCHD) so it is better left to default.

Dean

@nagdob:
Nie wiem, być może coś źle robię w multiAVCHD. Nie mniej jednak sprzedawca nie widział żadnych zacięć, albo mówił, że są właściwie minimalne i ludzie wogóle na to uwagi nie zwrócą, ale nie ja, skoro wiem, ze może być tylko lepiej.

You're not doing anything wrong. multiAVCHD cannot 'glue' titles as PMB does. The author of tsdemux is working on a solution about joined .ts / .m2ts files, so may be in the next version join-points won't be noticeable even to your eye :)

Dean
 
Ostatnia edycja:

nagdob

Member
Bez reklam
Wielkie dzięki Dean!
Dodam tylko, że przy odtwarzaniu tej płyty poprzez player komputerowy Power DVD 9 wszystko jest ok., bez zacięć.
 

bluray

Banned
Wgrywam jeden duży plik m2ts.
Tworzę listę odtwarzania.

Czy powstałe Chaptery (Rozdziały) mogą mieć własne tytuły ?
Gdzie wprowadzać nazwy ?
 

freon

New member
nagdob napisał:
Wielkie dzięki Dean!
Dodam tylko, że przy odtwarzaniu tej płyty poprzez player komputerowy Power DVD 9 wszystko jest ok., bez zacięć.
Takie pytanie do ciebie nagdob....

czy jakość obrazu była taka sama na PS3 i BR jak masz na swoim kompie w PowerdVD??? (nie mam tu na myśli "przycinanie na łączeniach")

Ja wciąż szukam przyczyny różnicy w jakości obrazu (w sumie odpisywał mi już SYdon, że tak bywa, że to różnice w kodekach, filtrach itp.) pomiędzy odtwarzaniem materiału wykonanego przez PMB (odtwarzany w "player for avchd"..wchodzący w skład PMB -jest super "żyleta") a tym wykonanym w multiavchd a odtwarzanym na moim BR przy pomocy PowerDVD jest dobry ale nie tak samo "ostry" jak powyżej...

używam kodeków zgodnie z twoją sugestią...

pozdr
 
Ostatnia edycja:

nagdob

Member
Bez reklam
Freon.
Przyznam, że nie bardzo rozumiem cyt. "... a tym wykonanym w multiavchd a odtwarzanym na moim BR przy pomocy PowerDVD...". Jak to odtwarzany na BR za pomocą Power DVD?
Ale domyślając się o co chodzi to powiem, że u mnie w kompie, niezależnie od tego w jakim playerze odtwarzam materiał i gdzie wykonany (czy w PMB, czy w multiAVCHD) to obraz na pewno nie jest taki jak bym chciał. Oczywiście nie jest zły, ba powiem nawet, że dla niewtajemniczonych idealny, ale brakuje w nim takiej stabilności (nie kolorów, kontrastu czy innych). Opiszę to może w taki sposób, że obraz podczas jakiegoś szybszego (zaznaczam szybszego) ruchu lekko "drży" co sprawia wrażenie jakby był mniej kontrastowy. Ale już wiem, że jest to wina programowo - sprzętowa komputera. Jak napisałem wcześniej sprawdzając jakość tego samego materiału na BR lub PS3 to jest poprostu idealny. Sądzę, że w najbliższym czasie zakupię BR i będzie pełnia szczęścia.

Freon.
Zapytam jeszcze, czy bawiłeś się z napisami, o które pytałem wcześnie? Jeśli tak to napisz coś na ten temat.
 
Do góry