Menu do struktur AVCHD (BR) - jak to robić?

nagdob

Member
Bez reklam
Dzięki Sydon.
Myślałem, że jesteś już gdzieś na wakacjach (to żart). Od razu zrobiło się raźniej.
Wieledziesiąt prób wykonywałem już z napisami. Dzięki twoim sugestiom dokładam nawet po drugiej ścieżce, w różnych kolorach i rozmiarach. Równocześnie tworzę rozdziały wg uznania, z tym akurat poszło mi łatwiej.
Chciałbym jednak, abyś napisał, czy odtwarzając AVCHD na BR (PS3) jak zmieniasz napisy na drugą ścieżkę, to czy pojawiają się od razu, czy dopiero od momentu dojścia do kolejnego rozdziału. Piszesz, że jak jest dłuższy plik video to będzie dobrze, ale nie jest (oczywiście przy odtwarzaniu poprzez Power DVD). Dlatego pytam jak jest na urządzeniu stacjonarnym, a nie komputerze.
I jeszcze jedna uwaga do pliku napisów .srt.
Załóżmy, że mamy w pliku taki wpis:
1
00:00:01,295 --> 00:01:00,000
Próba 1
2
00:01:00,001 --> 00:02:00,000
Próba 2

i dodamy ten plik w Edytorze nazw do naszego pliku .m2ts

Po zrobieniu kompilacji, przy odtwarzaniu AVCHD ten drugi wpis nie wyświetla się.
Ale wystarczy, że dodamy 3 napis:
1
00:00:01,295 --> 00:01:00,000
Próba 1
2
00:01:00,001 --> 00:02:00,000
Próba 2
3
00:02:00,001 --> 00:03:00,000
Próba 3

to wówczas ten drugi będzie się wyświetlał, ale trzeci już nie itd.

Wniosek jest taki, że jak chcę, aby wszystkie napisy się wyświetliły, to na końcu muszę dodać jakiś, byle jaki, który i tak nie będzie wyświetlany. Będą wyświetlane tylko do przedostatniego włącznie.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Ależ ty jesteś wymagający dla swojego komputera i programów. Teraz stawiasz zupełnie inny problem. Czy naprawdę ta tysięczna sekundy w czasach wyświetlania napisów jest dla ciebie taka ważna? Film wyświetlany ma 25 fps, czyli jedna klatka wyświetlana jest przez 1/25=0,040 sek (w rzeczywistości są jeszcze przerwy między klatkami). Jak program może spełnić twoje wymagania. Po upływie 0,001 sek od zakończenia pierwszego napisu, chcesz aby się wyświetlał już drugi. Dla odtwarzacza taka miara czasu jest abstrakcją. Dla widza zresztą też. Jeżeli ma być pewien komfort czytania napisów, to przynajmniej 1 sekunda między kolejnymi napisami powinna być. Jeżeli plik z napisami tworzysz w edytorze tekstu, to oczywiście napisać możesz wszystko, ale w edytorze napisów już nie. Tu jest ważne, od której klatki ma być napis wyświetlany. Jeżeli zapisy klatkowe przeniesie się na czasy, to matematyka daje nam dokładność w tysięcznych sekundy, ale są to wartości "dyskretne" czyli zmieniają się skokowo, a nie w sposób ciągły.
Stąd wniosek - jeżeli piszemy plik odręcznie, nie zajmujmy się częścią ułamkową sekund i zostawmy tam zera. Piszmy więc pliki z napisami dobrze tolerowanymi przez oko ludzkie, to i player nie będzie nam stwarzał problemów i okazji do "łamania sobie głowy". Przetestuj więc taki zapis:
1
00:00:01,000 --> 00:01:00,000
Próba 1
2
00:01:01,000 --> 00:02:00,000
Próba 2
3
00:02:01,000 --> 00:03:00,000
Próba 3
i zobaczysz, że wszystkie trzy linijki będą ci się właściwie wyświetlać.
Piszesz:"Chciałbym jednak, abyś napisał, czy odtwarzając AVCHD na BR (PS3) jak zmieniasz napisy na drugą ścieżkę, to czy pojawiają się od razu, czy dopiero od momentu dojścia do kolejnego rozdziału."
Tak jak napisałem-napisy będą wyświetlane w momencie dojścia do czasu nakazującego wyświetlanie napisu, a nie do kolejnego rozdziału. Oczywiście, jeżeli tak są zdefiniowane czasy napisów, że pokrywają się z rozdziałami, to wyświetlą się przy następnym rozdziale. Nie narusza to jednak zasady.
 

nagdob

Member
Bez reklam
Ja dopiero uczę się tego wszystkiego i nie mam pojęcia, że wpisując czasy z dokładnością do 0,001 sekundy coś może być nie tak. Teraz, ponieważ już to wyjaśniłeś, za co wielkie dzięki, inaczej będę tworzył pliki z napisami. Oczywiście że nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia czy wyświetlanie napisów będzie się rozpoczynać sekundę wcześniej, czy później. Po prostu nie wiedziałem. Co do dojścia do kolejnego rozdziału, to rzeczywiście nieprecyzyjnie się określiłem, ponieważ narazie robię próby i akurat napisy pokrywają mi się z rozdziałami. Myślę, że nauka nie idzie w las i czasami wyjaśnienie nawet trywialnego tematu pomoże w przyszłości takim jak ja.
Wielkie dzięki Sydon.
 

gianbuffon

New member
a czy mi ktos pomoze? uzywa ktos tego do ps3 (filmy hd)? bardzo prosze o jakis mini poradnik, bo nic mi wychodzi. zrobilem tak, jak napisal mi Saydon, ale:
1. dodaje 7 odcinkow prison break, niby wszytsko ok, ale w konsoli w menu nic nie ma, nie ma zadnej listy filmow. jak nacisne 'X' to wlacza sie tylko 1 odcinek.
2. nie moge dodawac filmow do istniejacej struktury. biore np. ten projekt z tym prison break, chce dodac film valkyrie w hd i tworzy mi druga strukture AVCHD, a ta wczesniejsza z serialem zmienia nazwe na AVCHD(data)
prosze o pomoc
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Poniżej dołączam zaktualizowany polski plik językowy, uwzględniający nowe opcje dla multiAVCHD (build 637 - 652). Niektóre terminy angielskie są tak rozpowszechnione w polskim nazewnictwie informatycznym, że są lepiej rozpoznawalne niż ich polskie tłumaczenia. Dlatego też niektórych terminów nie zmieniam, aby nie dochodziło do niejednoznaczności w ich rozumieniu. Są też jeszcze nieliczne teksty angielskie w interfejsie multiAVCHD, których autor nie uwzględnił w pliku językowym angielskim (ja przynajmniej ich nie zauważyłem), więc nie zostały zmienione.
Dołączony plik językowy (po odpowiedniej zmianie w nazwie i rozszerzeniu), zainteresowani powinni wstawić w miejsce dotychczasowego (we folderze "langs").

View attachment multiAVCHD.pol.mlf.txt
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
W pliku językowym nastąpiły drobne korekty. Ponieważ powyższy post już nie jest dla mnie dostępny do edycji, więc skorygowaną wersję zamieszczam tu:

View attachment multiAVCHD.pol.mlf.txt

Przy okazji kilka uwag:
Jeszcze przed utworzeniem multiAVCHD Dean napisał program uncropMKV, który umożliwiał przystosowanie filmów z konteneru .mkv dla odtwarzania ich w kontenerze stosowanym w AVCHD/BR. Podstawowym problemem jest tu zmiana rozdzielczości z NC na standardowe:720x480, 1280x720 i 1920x1080.
Posiadacze kamer HD nie muszą się tym problemem zajmować, ponieważ filmy z tych kamer spełniają te standardy. Nawet gdy kamera rejstruje z rozdzielczością 1440x1080, to odpowiednie informacje zawarte w pliku filmowym pozwalają na jego wyświetlanie z rozdzielczością 1920x1080. Ponieważ ostatnio program uncropMKV został włączony do multiAVCHD, jako jego część składowa, więc aby użytkownicy mieli świadomość o co chodzi, kilka wyjasień:
Przycisk "uncrop" we Właściwościach tytułu uaktywni się, jeżeli dany tytuł jest w kontenerze .mkv.
Gdy użyjemy tego przycisku, otworzy nam się okno będące interfejsem programu uncropMKV.
Termin "crop" pojawił się najpierw w programach do edycji fotografii. Oznacza on usuwanie fragmentu zdjęcia czyli obcięcie jego zbędnej części. W tłumaczeniu najlepiej byłoby użyć "Kadrowanie". Okno Crop T/B służy więc do obcięcia pewnej liczby pixeli na górze (Top) i na dole (Bottom) ekranu filmowego. Termin "resize" oznacza zmianę rozmiaru, w tym przypadku chodzi oczywiście o zmianę rozdzielczości filmu.
Przykładowo: jeżeli okno "Resize" pokazuje 1920x1088, to okno "Uncrop" bedzie pokazywać 1920x1080. Oznacza to, że w oknie "Crop T/B" należy ustawić obcięcie 4 pikseli na górze i na dole.
W opcjach Uncrop istnieje możliwość min zmiany ilości klatek referencyjnych lub obniżenie poziomu (level) np do 4.1 oraz zmiany transferu danych (Bitrate).

Edit
Rozbudowa multiAVCHD zachodzi bardzo szybko. W nowej wersji programu (657) opcja Uncrop/reencode może być stosowana nie tylko w .mkv, ale także dla plików m2ts/mts/ts
Opublikowane dzisiaj pozycje językowe jako zaległe oraz dla Build 654, zostały w załączonej aktualizacji uwzględnione.
 
Ostatnia edycja:

bluray

Banned
Niestety nie ma nigdzie opcji dodawania nazw dla rozdziałów. Jest za mało miejsca i traeba byłoby tworzyć ewentualnie niższy poziom menu - ale to może kiedyś tam. Obecnie możesz wykorzystać możliwość wtsawiania napisów na początku odtwarzania danego rozdziału. Czyli zaczyna się jakiś utwór i wówczas ukazuje się informacja o jego tytule, wykonawcy itp.
Zwykle chcemy skoczyć do tytułu wybranej w menu melodii.

Mój pomysł jest taki ( na nazwy/tytuły piosenek):
[1] powstają ikony (niestety max to 12 szt - czy można tę ilość zwiększyć ?)
[2] możne je edytować w programach graficznych; np.: tytuł na czarnym tle.
To w zupełności wystarczy.
I o taką możliwość proszę.
 

gianbuffon

New member
czy pomoze mi ktos utworzyc strukture AVCHD, aby moc ogladac filmy na PS3?
do tej pory nie moge sobie poradzic.
na sam poczatek chcialem przerobic kilka odcinkow prison break oraz nauczyc sie dodawac filmy do istniejacego projektu. w pierwszym przypadku, pomimo iz daje kilka filmow, w logach wszystko ok, to gdy odtwarzam w konsoli, w menu jest pusto, a po wcisnieciu 'X' wlacza sie tylko 1 odcinek.
w drugim przypadku - wczytuje zapisany projekt z odcinkami prison break i chce dodac kolejne lub jakis inny film w mkv i robi sie inny folder AVCHD, a ten istniejacy zmienia nazwe ehh
PROSZE O POMOC!
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Aby dodać nowy tytuł do istniejącej struktury, najpierw należy tę strukturą wczytać do multiAVCHD albo przez wskazanie jej folderu BDMV lub przez wczytanie uprzednio zapisanego projektu (jako pliku). Jeżeli w menu jest pusto, to prawdopodobnie w LOG jest informacja o braku zainstalowanego AviSynth.

bluray
Taka możliwość już teraz istnieje. Wszystkie ikony są przechowywane we folderze HDAVCTN. Czyli wystarczy podmienić te ikony, które cię interesują. Mogą to być te same ikony z dodanymi napisami lub dowolne inne np czarne tła (najlepiej 1920x1080). Po podmianie ikon należy dokonać powtórnej kompilacji. Jeżeli skorzysta się z opcji przesuwania plików, to kompilacja będzie przebiegać bardzo szybko, zwłaszcza że teraz program już będzie korzystał z istniejących ikon.
Jeżeli coś takiego byś zrobił, to zamieść jakiś ekranik.
 
Ostatnia edycja:

gianbuffon

New member
Sydon777 napisał:
Aby dodać nowy tytuł do istniejącej struktury, najpierw należy tę strukturą wczytać do multiAVCHD albo przez wskazanie jej folderu BDMV lub przez wczytanie uprzednio zapisanego projektu (jako pliku). Jeżeli w menu jest pusto, to prawdopodobnie w LOG jest informacja o braku zainstalowanego AviSynth.
przeciez napisalem, ze wczytuje zapisany projekt.
co do avisynth, to nie pojawia mi sie o nim info
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Jeżeli struktura wczytywana do multiAVCHD jest zapisana w X:\AVCHD, a do folderu wynikowego na tym samym dysku nie robimy żadnego dopisku, to ten folder również będzie X:\AVCHD. Czyli program musi zmienić nazwę dotychczasowego folderu, w którym znajduje się edytowana struktura, a więc później nie może znaleźć plików do kompilacji. Należy więc samemu zmienić nazwę lub coś dopisać w X:\AVCHD i dopiero później wczytywać tę strukturę albo przed uruchomieniem kompilacji wstawić jakiś dopisek do wyniku w okienku do tego przeznaczonym.
Ponieważ plik LOG jest niekompletny, więc nic nie można powiedzieć, dlaczego "w menu jest pusto". A może nie zmieniłeś ustawienia systemu TV na PAL w zakładce Author?
 
Ostatnia edycja:

gianbuffon

New member
ok, zrobilem tym pierwszym sposobem, tj. zmienilem nazwe tej struktury, na ktorej mialem 2 odcinki serialu. wczytalem projekt, dodalem 1 odcinek i w efekcie powstala nowa struktura AVCHD z tymi trzema odcinkami.
ale mam jedno ale :p dlaczego te 2 odcinki sie kopiowaly? myslalem, ze przerobi sie tylko ten trzeci odcinek, ktory dodalem, a wszystko robilo sie jakby od nowa. czyli musialem poczekac jakies 5 minut jak te 2 odcinki sie skopiuja (tyle samo ile trwalo robienie dla nich wczesniej struktury!)
chyba, ze ja cos zle zrobilem? bo jakos nie widzi mi sie, zeby majac strukture AVCHD, na ktorym mam 5 filmow HD po 5GB dodac 1 film i czekac kilkanascie godzin jak wszytskie sie od nowa przerobia...

teraz zrobilem drugim sposobem i dalej to samo. jak chce zmienic czcionke, czy wyglad menu, to tez stwarza sie nowy folder AVCHD i znowu kopiuja sie do niego pliki z wczytanego projektu + przeprowadzane sa zmiany(czcionka, nowy film, menu...). dobre i to, bo przynajmniej mam wszystkie filmy i w koncu dzialaja :) tyle tylko, ze zajmuje to duzo czasu, kiedy wszystko od nowa sie kopiuje :/ to jak ja mam zedytowac juz istniejacy, tak, zeby program przerabial tylko te filmy, ktore chce dodac, a te istniejace, ktore przerobil wczesniej po prostu zostawil bez naruszania :p?
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Ty coś zmieniłeś, to ja też. Oczywiście w istniejącej strukturze multiAVCHD nie będzie zmieniał nic w plikach filmowych, ani nawet nie będzie ich kopiował. O ile w zakładce Ustawienia zaznaczysz opcję "Przesuń pliki kompilowane", to pliki filmowe pozostaną bez zmian i nadal pozostaną w tym samym miejscu co były- zmieni się tylko ich przypisanie do innej struktury czyli do innych folderów. Program musi natomiast utworzyć nowe plansze menu wraz z nawigacją, zgodną z aktualną zawartością całej struktury - ten proces jednak jest bardzo szybki i nie wymaga większej przestrzeni na dysku. Warunkiem jest oczywiście, aby wszystko odbywało się w obrębie tego samego dysku. Dobrą praktyką jest, aby dodawane pliki filmowe wcześniej kompilować w multiAVCHD. Jeżel wystąpi jakiś błąd, to mamy możliwość go usunąć, nie narażając na uszkodzenie całej dużej struktury. Jeżeli dodajemy do siebie struktury, które zostały pomyślnie skompilowane uprzednio w multiAVCHD, to mamy pewność, że w dowolnie dużej strukturze też wszystko pójdzie dobrze. Czasowo na tym też się nie traci, bo w kompilacji finalnej program nie musi robić tego co zrobił wcześniej.
 

gianbuffon

New member
kurcze cos nie bardzo rozumiem :p
popraw mnie, jesli cos pomieszalem:
1. jak chce edytowac gotowa strukture AVCHD - czy to dodac pliki, zmienic menu, to zawsze powstanie nowa struktura? a stara mam wyrzucic?
2. zeby dodac jakis plik i niechcac, aby filmy z wczytanej struktury od nowa sie kopiowaly, to mam zaznaczyc opcje: przesun pliki kompilowane? i wtedy dojdzie do tego o co caly czas zabiegam? tj. dodam pliki do istniejacej struktury nie ruszajac plikow, ktore juz na niej sa?

3. ''Jeżeli dodajemy do siebie struktury, które zostały pomyślnie skompilowane uprzednio w multiAVCHD, to mamy pewność, że w dowolnie dużej strukturze też wszystko pójdzie dobrze. Czasowo na tym też się nie traci, bo w kompilacji finalnej program nie musi robić tego co zrobił wcześniej.''
- jak polaczyc takie dwie struktury? ale chyba i tak lepiej jest wczytac jedna strukture i do niej dodawac filmy niz tworzyc dwie i laczyc...

4. ''Dobrą praktyką jest, aby dodawane pliki filmowe wcześniej kompilować w multiAVCHD. Jeżel wystąpi jakiś błąd, to mamy możliwość go usunąć, nie narażając na uszkodzenie całej dużej struktury.''
- tego nie bardzo rozumiem

edit: czyzby sie udalo? wczytalem zapisany projekt, dodalem 1 film. w zakladce ustawienia wybralem przesun pliki kompilowane calosc (wczesniej bez zaznaczenia calosci pojawil sie blad, ze nie rozpoznaje playlist z tymi filmami i w efekcie powstala struktura z tylko 1 filemm, jak zawsze do tej pory:p). teraz musze zmykac i nie mam jak sprawdzic. Saydon, jak mozesz, to napisz tylko czy dobrze zrobilem i czy nie bedzie mi sie przez to np. rozjezdzac glos, czy cos :)
dzieki!
 
Ostatnia edycja:

szaula

Member
ps3

Sydon zrobilem sobie programem multiAVCHD kilka filmików i podczas odtwarzania w ps3 wyswietla mi sie struktura menu slide sa tam ikony tych filmikow robie play dzwiek idzie zero wizji.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Przyczyn może być wiele - najpierw wejdź do foldera STREAM i spróbuj odtwarzać same pliki filmowe na PS3

gainbuffon
Jeżeli wszystko robi się dobrze, to wystarczy zaznaczyć tylko opcję o przesunięciu plików (ja - nie znaczę całość). Jeżeli wystąpiły u ciebie jakieś problemy, to znowu błędy w ścieżce dojścia - przeanalizuj LOG.
Ale po kolei:
Ad 1. Struktura AVCHD/BR to odpowiedni zestaw plików filmowych,plików filmowych menu i cały szereg plików informacyjnych porozmieszczanych w różnych katalogach. Aby to wszystko ze sobą współpracowało, musi spełniać ścisle określone wymogi. Naruszenie jakiegokolwiek elementu takiej struktury, spowoduje wadliwą pracę całości, a najczęściej zupełną je nieodtwarzalność. Jeżeli cokolwiek chcemy dodać, to cała struktura musi zostać odpowiednio przebudowana, chociaż niektóre pliki mogą pozostać fizycznie nie zmienione. I o czymś takim mówimy, aby wszystko co nie musi być zmieniane pozostało na dotychczasowym miejscu, ale musi już być przypisane nowej strukturze.Ze starej struktury zostanie tylko rodzaj niewielkiej "skorupki" - taka wydmuszka ze starą nazwą. Najczęściej już zupełnie nieużyteczna, kwalifikująca się do wyrzucenia - ona już wydała nową strukturę.
Ad2.dokładnie tak
Ad3 i Ad4. Duże struktury AVCHD/BD należy tworzyć własnie poprzez składanie wcześniej skompilowanych mniejszych - w istocie to jest jedyna metoda pozwalająca zaoszczedzić wiele czasu i nerwów. Strukturę AVCHD/BR łatwo jest zniszczyć, ale jej naprawa wymaga znajomości wielu szczegółów i wymaga często sporego nakładu pracy. Dodawanie do siebie struktur AVCHD/BR dla użytkownika jest łatwiejsze niż dodawanie plików do kompilacji. W takim przypadku już nie trzeba bowiem nawet otwierać okana Właściwości tytułów - już przecież wszystko mamy zrobione jak należy. Warto więc wyrobić sobie pewien nawyk systematyczności oparty na daleko posuniętej ostrożności. Wystarczy, że w czasie tworzenia dużej struktury wystąpi jakikolwiek błąd przerywajacy kompilację i co?: stara struktura już jest zniszczona, a nowa jeszcze nie powstała. Rozpacz! Dean stara się tak konstruować swój program, aby nawet przy dużych błędach, kompilacja biegła dalej z pominięciem tego co się nie da wykonać - wówczas co jest do uratowania, to będzie ocalone. Pewnym zabezpieczeniem, jest zostawianie starej struktury nienaruszonej (brak zaznaczenia przy opcji przesuwania plików), ale wówczas kompilacja trwa bardzo długo. Mówimy tu o dużych strukturach obejmujących nawet do kilkuset GB. Możliwość łatwego budowania właśnie takich struktur dla mnie jest największą frajdą - wreszcie koniec z niezliczonymi płytkami, które z czasem wymagają reanimacji o ile nie chcemy bezpowrotnie wszystkiego stracić. Myślicie, że płytki BD stanowią rozwiązanie? To jest tworzenie sobie kolejnych porcji kłopotów na niedaleką przyszłość. Tylko struktury AVCHD/BR na dyskach stanowią sensowną alternatywę. Można je swobodnie modelować w nieskończoność: szybko i bezpłatnie nadawać im dowolną postać, że o komforcie odtwarzania nie wspomnę. Te struktury są jak glina w rękach artysty, który może zmieniać swą wizje twórczą w sposób nieograniczony.
Raz stworzona duża struktura może być bardzo prosto i szybko ubierana w dowolną oprawę muzyczno-graficzną: teraz mamy takie menu, za chwilę możemy mieć inne, tak co do typu jak i jego elementów składowych. A może jutro będą inne propozycje? Dlaczego odcinać się od możliwości posiadania nowego stroju - gdy to nie wymaga ani czasu ani pieniędzy?
Piszę o tym wszystkim przy okazji, bo może kogoś to ukierunkuje. A być może, to każdy musi do tego dojść swą własną drogą, bez przeskakiwania etapów?
Mamy do dyspozycji wspaniałe narzedzie pracy, jakim jest program multiAVCHD. Dostosujmy swoje myślenie (kształtowane przecież przez wiele ostatnich lat wyłącznie poprzez kodowanie swych filmów i ich zapis na płytkach) do dość nieoczekiwanie powstałych zupełnie nowych możliwości.
A jeżeli program okaże się dla was użyteczny - pomyślcie o jakimś datku dla jego autora. Gdy zaczynałem ten wątek, tylko nieliczni mogli robić to, co teraz może robić każdy. Wowczas trzeba było zgłębiać liczne zawiłości struktur AVCHD/BR i poświęcić dość dużo czasu na "ręczne robótki". Teraz program wykonuje za nas i tę intelektualną, jak i tę czarną robotę.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Dean: Here is polish language file updated (build 660):

View attachment multiAVCHD.pol.mlf.txt

W multiAVCHD ciągle coś nowego dochodzi, więc i aktualizacje językowe są wskazane. Ostatnio Dean pracował głównie nad opcjami dotyczącymi struktur dla audio BD, co jest atrakcyjnym kąskiem dla fanów muzycznych, tworzących własne albumy. Warto też zwrócić uwagę na pojawienie się okna do edycji plików definiujących rozdziały. Znikają też sukcesywnie pozostałości anglojęzyczne, bo Dean definiuje je w angielskim pliku językowym. Polski plik językowy na dzień dzisiejszy jest w komplecie zaktualizowany. Jeżeli będą jakieś uwagi, można będzie je uwzględnić w następnej aktualizacji.
 

gianbuffon

New member
naprawde wielkie dzieki Saydon777 za tak wyczerpujace posty! dzieki Tobie juz prawie udalo mi sie stworzyc strukture :) caly czas myslalem, ze jak chce dodac pliki do istniejacej struktury, to nazwa nie bedzie zmieniana i wszystko zapisze sie w niej. a tu sie okazuje, ze ma powstac nowa, a stara trzeba wyrzucic heh
jednak mam jeszcze kilka problemow, bede wdzieczny jak mi pomozesz:)

1. czym sie rozni przesuniecie plikow calosc i bez zaznaczenia calosc? wiem, ze calosc, to dotyczy wszystkich folderow, ale jakie to konsekwencje niesie ze soba? wieksze ryzyko utraty danych, wolniejsze tempo?
piszesz, ze Ty nie zaznaczasz calosc. ja jednak czyniac to otrzymuje bledy w kompilacji. w logach pojawiaja sie takie informacje:
No compatible input from (J:\AVCHD\BDMV\PLAYLIST\00000.MPL).
Skipping to next input media...
dotyczy to tych plikow, ktore juz istnieja na strukturze. przerabia sie wtedy ten plik, ktory dodaje do tej struktury i w efekcie tylko on znajduje sie na nowo utworzonej strukturze. czyli robi sie dokladnie to samo, jakbym w ogole nie zaznaczal tej opcji przesuniecia plikow, wtedy tez pojawiaja sie takie same bledy w logach i pliki ze struktury znikaja a jest tylko ten, ktory dodaje. dobra, dalej, bo zaraz namieszam :p

jesli jednak zaznacze 'calosc', to wszystko przebiega bez problemu hmm :)

2. to takie szczegolowe: ile trwa u Ciebie wejscie w edytor nazw i pogladow? bo u mnie bardzo dlugo, nawet pare minut. struktura wazy 5GB, 4 filmy po 1,2GB. pc nie obciazony. nie wiem, czy tak ma po prostu byc, czy u mnie cos nie tak:p

3. mam problem z czcionkami. jak robilem pierwsza strukture, dodajac 3 filmy ustawilem czcionke na 14. okazala sie bardzo malutka. przy dodaniu do struktury kolejnego filmu, zmienilem czcionke na 60. kiedy odpalilem AVCHD na PS3, to w tych 3 filamch ta mala czcionka pozostala, a wieksza, czyli 60 jest tylko na tym filmie, ktory dodalem.
pytanie wiec: jak mam zedytowac czcionki w tych 3 filmach?
pytanie2: czy moglbys mi podac, jakie Ty masz ustawienia czcionek? bo troche by mi to zajelo, zeby zoptymalizowac te ustawienia. 14 malutenka, znowu 60 jest za duza. nie wiem tez, czy zmieniac opcje przesun i obrzeze. oraz czy dla filmow pelnowymiarowych, tj 1280x720, 1920x1080 i niepelnowymiarowych, z paskami ustawiac takie same, czy robic oddzielne?
pytanie3: czy mozna miec kilka rodzaji czcionek na strukturze? i jesli tak, to jak to zrobic? w menu ps3 jest opcja style subtitles, czy jakos tak. tyle, ze jest niedostepna.

4. jakie jest najlepsze menu? nie chodzi mi o estetyke, bo rzecz jasna sprawa subiektywna, ale czy jesli chodzi o dlugosc przerabiania, to trwa to mniej wiecej tyle samo? bo wydaje mi sie, ze jak wybralem XMB, to trwalo to troche dluzej niz ta defaultowa :)

5. czy mozna zrobic mniej rozdzialow i czy to ma sens? chodzi mi glownie, czy konwersja bedzie trwac krocej.

na razie tyle, jak cos mi sie przypomni, to zedytuje :)
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
No nieźle. Ale jest to też miara entuzjazmu, który tu jest bardzo wskazany. To co robimy musi nas cieszyć, bo inaczej nie ma sensu.
Ad1. Z praktycznego punktu widzenia nie ma istotniejszej różnicy, którą opcję zaznczymy przy przesuwaniu plików. Prawie 100% masy całej struktury stanowią zawsze pliki filmowe i ważne jest, aby one nie były kopiowane, bo szkoda na to czasu. Wszystko inne to "puch". Ja pozostawiałem pliki informacyjne i z menu na starym miejscu tak z przezorności, że gdyby coś nie wyszło, to mógłbym pozbierać "ręcznie" pliki filmowe i zestawić je z tym co było - nigdy jednak nie było takiej potrzeby.Jeżeli więc u ciebie pierwsza opcja nie pracuje ale druga tak, to możesz przejść nad tym do porządku dziennego.
Przyczyną takiego stanu może być np zmiana konfiguracji w oznaczeniu dysków w stosunku do tego z czasu zapisywania projektu. Jak wiadomo projekty mogą być zapisywane przez nas w określonym miejscu i pod jakąś nazwą, ale też robi to automatycznie komputer. Bywa więc, że przez niedopatrzenie bazujemy na projekcie komputerowym, a nie na strukturze przez nas wskazywanej. Nieraz samo usunięcie (przemieszczenie pliku projektu w inne miejsce), przywraca pogramowi właściwą "ścieżkę dojścia" do plików przeznaczonych do kompilacji. Jeżeli w LOG jest informacja, że program nie może znaleźć czegoś, co wg nas jest, to znaczy, iż szuka on gdzie indziej niż nam się wydaje, że powinien.
Ad2. Jeżeli "masa" plików kompilowanych jest duża, to rzeczywiście może to chwilę potrwać, bo program musi "rozpracować" całość, aby było wiadomo z czym mamy do czynienia. Przy powtórnych kompilacja nie mamy potrzeby nawet tam wchodzić, jeżeli nic nie zmieniamy.
Ad3. Dla menu masz do dyspozycji dwa rodzaje czcionek (Nagłówek i Stopka), indywidualne rozmiary i rozmieszczenie, wspólny (do wyboru) kolor wnętrza i obrzeża. Dobór jest sprawą indywidualnych upodobań oraz samego klimatu filmu. Ofertę w sposób nieograniczony można wzbogacić podstawiając własne plansze, przygotowane w zewnętrznych programach graficznych.
Ad4. Pojęcie "najlepsze" jest bardzo względne. Dla mnie najlepsze (dla tych bardzo dużych struktur) jest menu typu lista: na jednej planszy mieści się aż 14 tytułów, nawigacja jest szybka, tytuły mogą być stosunkowo długie (prawie na całą szerokość ekranu), czas tworzenia takiego menu jest krótki, bo nie ma żadnych ikon tytułowych i rozdziałów, mam możliwość definiowania praktycznie nieograniczonej liczby rozdziałów. Dla mnie jest to zawsze menu nr1- to taki strój, w którym się chodzi na codzień. Ale gdy cała struktura już jest dopracowana, tworzę też inne typy menu, bo to jest proste a cieszy. Całą robotę odwala przecież komputer w czasie, gdy ja mogę być gdzieś tam i robić coś tam. Dla każdej struktury mam więc cały komplecik "garniturków", które sobie leżą w poszczególnych szufladkach (czytaj folderach). Do przebrania struktury w nowy "garniturek" graficzno-muzyczny nie potrzebuję już programu - wystarczy "zaznacz", "przeciągnij" i "puść" - fantastyczna sprawa.
Ad5. Dla niektórych typów menu, ilość rozdziałów jest ograniczona do 12. Mniej oczywiście można zawsze. Czas kompilacji ma pewien związek z ilością rozdziałów, o ile tworzy się dla nich reprezentację w postaci ikon w menu.
Ja wyznaję zasadę: cała budowa struktury bazuje na menu typu lista, bez dobierania czcionek, wielkości, kolorów, tła, muzyki itp. Gdy cała struktura już jest ukończona - zaczyna się zabawa w menu i tu jest pole do "artystycznego wyżywania się". Granice wyznacza tylko wyobraźnia.
 
Do góry