Menu do struktur AVCHD (BR) - jak to robić?

D

djrobus

Guest
Wszystko zależy od tego, co wybrałeś w multiAVCHD jako nośnik docelowy przy tworzeniu kompilacji. W twoim przypadku zrobiłeś projekt pod kartę. Jeśli chcesz pod płytę BD, musisz wybrać opcję znajdującą się na samym dole okna gdzie dokonujesz wyboru, na czym twój projekt ma być odtwarzany (i w jaki sposób). Zresztą kolega Sydon777 napisał niemal księgę na ten temat w tym forum (plus tłumaczenie PL), więc polecam uważna lekturę.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
golemik
Możliwość tworzenia z kilku tytułów (plików) jeden tytuł na zasadzie playlisty jest wielką potrzebą dla posiadaczy kamer. Dean wie o tym (najwyraźniej do kolekcji języków, które zna, ostatnio dorzucił także j. polski, bo jak widać świetnie rozumie o czym my tu dyskutujemy).Także espero zgłosił na forum Deana potrzebę stworzenia "czegoś", co fizycznie umożliwiłoby połączenie dużej ilości filmów (on przy połączeniu 200 plików zauważył asynchronizację AV - myślę, że tu najwyraźniej przesadził z tą ilością plików). Na monit ze strony espero, Dean odpowiedział, że jest ciągle zaangażowany w rozwiązywanie bieżących problemów (ostatnio także pracował nad CLI dla multiAVCHD - o czym napiszę więcej oddzielnie) i może napisać program, ale łączący pliki poprzez .mkv. Ja to rozumię - Dean jest znakomitym programistą, ale nie wymagajmy od niego, aby rozwiązywał problemy, dla których brak jest aktualnie gotowych algorytmów postępowania.
Wracając jednak do łączenia plików na zasadzie playlist, to znakomicie potrafi to robić HD Writer i ja z tych możliwości cały czas korzystam, chociaż to komplikuje całość prac i wstawienie takiej opcji do multiAVCHD byłoby znakomitym rozwiązaniem, bo przecież też nie każdy ma HD Writer. Być może aktualnie nie jest łatwe rozwiązanie, które sugerowałem tu:
http://www.hdtv.com.pl/forum/showpost.php?p=376915&postcount=103
Gdyby jednak udało się napisać oddzielny programik do tworzenia dla pewnej ilości plików strukturę z jedną playlistą, to byłoby bardzo dużo.Taką strukturę wczytywałoby się do multiAVCHD jako jeden tytuł. W późniejszym czasie, gdy to spiętrzenie problemów już minie (teraz Dean poza multiAVCHD i jego użytkownikami, miał przecież na głowie tworzenie od podstaw nowego forum), taki programik zapewne udało by się wmontować do multiAVCHD. Jestem przekonany, że ponieważ istnieje taka potrzeba, to i będzie rozwiązanie tego problemu - to kwestia czasu. Czynnikiem mobilizującym byłoby też Donate dla Deana (ten licznik wpłat ostatnio bardzo wolno posuwa się do przodu).
Odnosząc się do twoich potrzeb, to powinieneś swoje zdjcia ładować do kontenera .m2ts o rozdzielczości FullHD, jeżeli masz kamerę AVCHD i wówczas z połączeniami już teraz nie będzie problemu. Jeżeli bowiem do jednego pliku wstawia się strumienie video o różnej rozdzielczości i kodowane odmiennie, to przy ich przetwarzaniu programy na początku mają zakłamane informacje o parametrach strumieni w całym pliku.
"Pukajcie a będzie wam otworzone" - ta starożytna mądrość nadal obowiązuje.
Pukasz ty, pukam ja, pukajcie i wy i tu i tam.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
djrobus napisał:
Jeśli chcesz pod płytę BD, musisz wybrać opcję znajdującą się na samym dole okna gdzie dokonujesz wyboru, na czym twój projekt ma być odtwarzany (i w jaki sposób).

Niestety u mnie też wypalona płyta nie działa jak należy i ZAZNACZAM, że w multiAVCHD została wybrana właściwa opcja tworzenia struktury dla płyty w formacie AVCHD.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Widzisz, tylko zakochani rozumieją się bez słów. Tu na forum nieraz trzeba więcej słów, a nawet powtórzeń. Jeżeli chcesz mieć płytkę AVCHD, to spróbuj nagrać nie cały folder AVCHD, a tylko folder BDMV, który w nim się znajduje (i pamiętaj o tym UDF 2.5/2.6). Do dyspozycji jest też darmowy a znakomity ImgBurn.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Tak, zorientowałem się z tym folderem (podejrzałem działającą płytkę), ale dalej to nie działa. Tzn. jest inaczej - PS3 rozpoznaje ją jako płytkę AVCHD, próbuje ją odtworzyć po czym wywala komunikat o błędzie i wraca do menu konsoli. Przy czym w tej sytuacji nie da się nawet podejrzeć folderów. Podejrzewam że to może być związane z tym UDF-em, ale w moim Nero nigdzie tego nie widzę więc ściągnę program o którym wspomniałeś i spróbuję.
 
D

djrobus

Guest
jarmalik napisał:
Niestety u mnie też wypalona płyta nie działa jak należy

Jest jeszcze jedna ważna rzecz. Jeśli jest robiona struktura pod płytę DVD (jako nośnik AVCHD) to wypalamy płytkę DVD. Analogicznie z projektem pod płytkę BD. W przeciwnym razie odtwarzacze "głupieją"
ImgBurn sam poprowadzi cię za rękę, nawet jak nie zaznaczysz 2,50, on to zrobi za ciebie stosownymi komunikatami.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Jestem przekonany, że będzie działało. Problem się bierze stąd, że użytkownik programu multiAVCHD, po jego uruchomieniu, ma możliwość wyboru miejsca zapisu wyniku i jeżeli jest to dysk, to program proponuje dodatkowy folder AVCHD, jako że nie wie jakie są nasze zamiary odnośnie odtwarzania struktury wynikowej, bo tę dopiero się podaje po uruchomieniu kompilacji. Autor programu niejako zakłada, że jeżeli użytkownik nie zleca całego procesu tworzenia płytki (łącznie z jej nagraniem) to znaczy, że jest to wybór świadomy i po zapisaniu obrazu płytki na dysku twardym, użytkownik wie co ma robić dalej z tym obrazem.
Piszę o tym, bo to jest i będzie częsta przyczyna niepowodzeń. Dlatego też koniecznie napisz (napiszcie) jak tobie (wam) ostatecznie wyszło nagranie płytki.
PS
Najlepiej jest zaznaczyć w multiAVCHD opcję Użyj ImgBurn i wskazać, gdzie jest w komputerze ten program. W odpowiednim czasie ImgBurn zostanie automatycznie uruchomiony i jeżeli właściwa płytka jest włożona do nagrywarki, to naciskamy nagrywanie i nic nas nie obchodzi.
 
Ostatnia edycja:

jarmalik

Member
Bez reklam
Rzeczywiście, po nagraniu przez ImgBurn i ustawieniu UDF 2.6 płyta już się odtwarza. Jednak sposób podany przez ciebie (zaznaczenie opcji ImgBurn w multi AVCHD) nie działa. To znaczy podałem ścieżkę dostępu do programu, okienko jest zaznaczone, jednak multi zamiast wypalać w dalszym ciągu zapisuje kompilację na dysk.
Przy okazji: wg mnie dobrze byłoby w zakładce Ustawienia zamienieć opis przycisku "Ustawienia podstawowe" na "Ustawienia domyślne" lub "Przwróć domyślne" tak jak to jest w wersji angielskiej. Kilka razy złapałem się na tym że sądziłem iż tam się ustawia jeszcze jakieś parametry i zresetowałem wszystkie swoje ustawienia w projekcie musząc je przeprowadzać od początku!
 

deank

New member
A quick note about 'importing a folder of mts/m2ts files':

If there is a real need for this option and if tsdemux works for you, I'll try to add the feature:

* Adding a folder with multiple m2ts/mts (with same resolution/fps) will result in joining them all in one title.

Dean
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Dean: To bardzo dobra wiadomość!

jarmalik
Jeżeli pobrałeś wersję pliku multiAVCHDpol ostatnią (z polskimi objaśnieniami), to po wskazaniu kursorem
na Ustawienia podstawowe pojawia się informacja: Wszystkie ustawienia są zmieniane na domyślne - czyli nie powinno być wątpliwości o co chodzi.
Jeżeli masz zaznaczone Użyj ImgBurn i wybierzesz zapisanie wyniku na płytce, to masz tak jak napisałem: w chwili gdy multiAVCHD zakończy kompilowanie folderu BDMV, uruchamia program ImgBurn i czeka. Masz czas na podjęcie decyzji. Gdy stwierdzisz, że płytka jest włożona do napędu i wszystko jest jak trzeba, naciskasz przycisk z trójkącikiem i rozpoczyna się nagrywanie płytki. Po zakończeniu nagrywania, ImgBurn oddaje sterowanie do multiAVCHD i ten usuwa z folderu roboczego wszytstkie pliki tymczasowe i dopiero teraz napisem w Log informuje, że proces zakończony. Tak jest u mnie. Nie widzę żadnego powodu, aby program miał się inaczej zachowywać u ciebie. Musisz jeszcze zastanowić się, co możesz robić niewłaściwie, bo musi być przyczyna takiego stanu. I poinformuj o wyniku - nie może pozostać przeświadczenie, że w multiAVCHD są opcje nie działające, gdy tak nie jest.
 
Ostatnia edycja:

jarmalik

Member
Bez reklam
Sydon777 napisał:
Jeżeli pobrałeś wersję pliku multiAVCHDpol ostatnią (z polskimi objaśnieniami), to po wskazaniu kursorem
na Ustawienia podstawowe pojawia się informacja: Wszystkie ustawienia są zmieniane na domyślne - czyli nie powinno być wątpliwości o co chodzi.

Tak, ale najpierw wciska się odruchowo zanim pojawi się dymek. Jeśli można poprawić to chyba będzie lepiej ponieważ mimo wszystko uważam ten opis za mylący (chyba zawsze w oprogramowaniu przymiotnik default tłumaczy się jako domyślny).

Sydon777 napisał:
Jeżeli masz zaznaczone Użyj ImgBurn i wybierzesz zapisanie wyniku na płytce, to masz tak jak napisałem: w chwili gdy multiAVCHD zakończy kompilowanie folderu BDMV, uruchamia program ImgBurn i czeka.

Przy drugiej próbie tak właśnie się stało. Być może nie zauważyłem wcześniej że z jakiegoś powodu kratka się "odhaczyła" - czyli to działa.
Osobiście cieszę się z wiadomości podanej przez Deana o łączeniu plików. Jeszcze dobrze by była możliwość tworzenia w sposób dowolny rozdziałów tak aby mimo wszystko wyświetlały się bez przerw.
 

nagdob

Member
Bez reklam
Przed chwilą wypaliłem programem ImgBurn płytkę DVD+R DL (ponad 6 GB materiału). Wszystko działa ok. Płyta wkładana do napędu DVD komputera jest automatycznie odtwarzana w moim Power DVD 9. Film otwiera się normalnym MENU i mogę wybierać tytuły do odtwarzania. Wszytko działa super i odtwarza się płynnie (narazie oczywiście w komputerze, ale z płyty). Chyba pójdę do salonu Sony i spróbuję w PS3. Jest to moja pierwsza wypalona z sukcesem płyta z materiałem AVCHD.
Dla zainteresowanych podam kolejność mojego działania:
1. W programie multiAVCHD przygotowuję i zapisuję na dysku twardym strukturę AVCHD.
2. Odpalam ImgBurn i klikam na "Zapisz pliki/foldery na dysku"
3. Jako żródło wskazuję folder BDMV we wcześniej utworzonej strukturze AVCHD.
4. W zakładce "Opcje" ustawiam:
a) System plików: UDF
b) Wersja UDF: 2,50
c) Zaznaczam ptaszek: Dołącz podkatalogi
5. W zakładce "Etykiety" wpisuję w opcji UDF: "jakąś nazwę mojej płyty" - niekoniecznie.
6. Można jeszcze w zakładce "Zaawansowane" ustawić datę kompilacji itp.
7. Zaznaczam ptaszka przy "Weryfikuj" - tak na wszelki wypadek, nagrywanie trwa dłużej, ale jest pewność, że wszystko jest ok.
8. Klikam na ikonkę "Tworzenie" i czekam aż się skończy. Materiał ok. 6,3 GB nagrywało ok. 20 min. i tyle trwała mniej więcej weryfikacja.
9. Na płycie (w moim przypadku DVD+R DL) zapisany został mój katalog BDMV oraz katalog CERTIFIKATE, który w moim przypadku był pusty (zawierał również pusty katalog BECKUP).
10. Koniec.

Film odtwarzany jest bardzo dobrze.

Teraz, żeby jeszcze w multiAVCHD można łączyć pliki .m2ts z kamery Sony i żeby powstawała jedna Playlista, bez zacięć, byłoby super.

Serdecznie wszystkich pozdrawiam.
 

deank

New member
Update to build 640 and give it a try:

If you want to join camcoder MTS/M2TS structure you need to drag/add the folder to multiAVCHD.

Prompt will apear:

"This folder contains M*TS files only (xxx detected). Join all in one title?"

Answer with OK and 99999.mkv file will be generated in imported folder, then auto loaded in multiAVCHD.

I have no idea if it will work (it should!) so give it a try and let me know.

Dean

(You will need FULL download, or tsdemux.exe in tools folder)
 
Ostatnia edycja:

shado

New member
No więc spróbowałem tworzenia BR i potwierdzam, że użycie 2 ostatnich opcji od dołu czyli wybór, że chce się wypalić BR w połączeniu z programem imgburn powoduje, że tak stworzone BR są prawidłowo rozpoznane w PS3 wraz z utworzonym menu. Jedyne co mnie irytuje to to, że multiAVCHD nie pamięta, że zaznaczyłem opcję, że chcę używać imgburn i za każdym razem muszę ją aktywować ponownie i wskazywać ścieżkę do programu. Ale tak poza tym wszystko super.
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
To dużo dzisiaj wyjaśniliśmy sobie i jutro testujemy nową wersję multiAVCHD, którą otrzymaliśmy od Deana, za co oczywiście już teraz dziękujemy.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Pierwsze podejście do testu build 640.
Jeżeli się wskaże folder,gdzie znajdują się pliki .m2ts, to zostaną one wczytane do multiAVCHD w normalnym trybie, czyli każdemu plikowi przyporzadkowany zostanie jeden tytuł. Jest to więc inaczej niż napisał Dean.
Po zmianie rozszerzenia z .m2ts na .mts i wskazaniu fulderu, pojawia się pytanie: "This folder contains M*TS files only (xxx detected). Join all in one title?". Gdy się potwierdzi , multiaAVCHD tworzy w źródłowym folderze plik 99999.mkv. Plik ten stanowi połączenie wszystkich plików w tym folderze, po przeładowaniu do kontenera .mkv. Następnie plik ten pojawia się w oknie media w multiAVCHD i można przystąpić do normalnej edycji. W oknie Własności tytułu (Title propertis) odtwarzanie w MPlayer jest płynne - zarówno audio jak i video. Po zleceniu kompilacji dla PS3, uzyskałem strukturę AVCHD, która się jednak nie odtwarza w PS3 - dokładnie to wyświetla się ekran powitalny, a następnie audio idzie dobrze przez kino domowe, ale ekran TV jest czarny. Plik 99999.mkv miał u mnie 4.291 GB, więc został podzielony przez program na dwie części. Oddzielnie każda część w PS3 się odtwarza, ale obraz pokryty jest mozaiką kwadratów (makro bloków) rozrzuconych na tle obrazu video. Połączenie dotyczyło 23 plików z koncertu nagranego własną kamerą Panaspnic. Plik 99999.mkv odtwarzany z dysku podłączonego bezpośrednio do TV Samsung 40B650 przez USB, odtwarza się idealnie i jest pełna synchronizacja AV. Kto posiada taki sprzęt, ma więc prosty sposób na odtwarzanie materiału filmowego z kamery. Mój TV odtwarza także bardzo ładnie pliki z kamery, jeżeli się w nich zmieni rozszerzenie z .m2ts/.mts na .mkv, jednak wówczas nie ma audio.
Wprowadzona opcja wydaje się dobrze rokować, bo 99999.mkv jest bez zarzutu - czyli wszystko co nowe działa dobrze, tylko z kompilacją .mkv u mnie wystąpiły jakieś problemy. Może ktoś jeszcze zrobi jakiś test?
Edit
Dodam jeszcze, że pliki .m2ts z katalogu STREAM w odtwarzaczu Tvix dają obraz czysty, ale odtwarzanie jest przyspieszone
 
Ostatnia edycja:

deank

New member
A small fix for that function: It wouldn't work if there are spaces in multiAVCHD path. It is fixed now.

Sydon, I didn't quite understand the part of your message about mts/m2ts import.

The folder which you add to multiAVCHD need to contain ONLY *.m2ts or *.mts files (no other files). If multiAVCHD finds other filetypes - it will ignore the folder. I tested it with 5 mts and 5 m2ts and 3+2 (3mts+2m2ts) and it works.

Dean
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
To co napisałeś wyjaśnia sprawę. Istotnie pierwotnie były tam dwa inne pliki poza .m2ts i przy zmianie rozszerzenia na .mts te pliki usunąłem - stąd mój błędny wniosek.
Teraz testuję zaktualizowaną wersję multiAVCHD

Edit
Testy na build 640+, niestety u mnie nic nie zmieniły. Czyli 99999.mkv jako taki wydaje się bez zarzutu, bo w Samsungu i w Tvix odtwarza się dobrze. Struktura AVCHD jako taka, w PS3 odtwarza się (jest ekran powitalny z muzyką, jest menu), ale tytuł filmowy odtwarza tylko audio, a ekran TV jest czarny. Sam plik 00000.mts ze STREAM, w PS3 idzie, ale jest pokryty makroblokami. Natomiast gdy jest przewijany z krotnością x10, x30.., to już obraz jest czyściutki (bez owych makrobloków).
Ponieważ w multiAVCHD nie kompilowałem nigdy .mkv, więc dla kontroli wczytałem do multiAVCHD kawałek jakiegoś tam filmu .mkv typu NC (aby przy okazji sprawdzić nową opcję Uncrop/resize/re-encode) i dołożyłem jeden tytuł .m2ts. Otrzymana struktura AVCHD idealnie się odtwarza w PS3.
W tej sytuacji nie umię powiedzieć o co chodzi - może ktoś u siebie zrobi jakiś mały teścik?
 
Ostatnia edycja:
Do góry