Lg 47lx9500

don111

Banned
sprawdzę true motion na off i real cinema na on, jednak podejrzewam że mimo braku juddera będzie smużenie, jak normalnie jest przy true motion wyłączonym :(
no chyba że real cinema samo w sobie coś pomaga...

real cinema zależy od ilości klatek, jak wykrywa sygnał ~24 (23,97) to się uaktywnia, niektóre divx czy dvd są w 25 lub 29 klatkach
 

Soryu

New member
Bez reklam
Smużenie to może zależeć od bitrate materiału.

W sumie oprócz powyższych mankamentów, do minusów zaliczyłbym jeszcze szybę przednią odbijająca mi tapetę zza pleców ;] (ale to tylko gdy jest jasno w pokoju) oraz zauważyłem dziś, że audio wyprzedza video (o ułamek sekundy) podczas oglądania z nmt po optyku do kd - ale to pewnie się da ustawić w kd.
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
no akurat smużenie to wina technologii LCD, to jest dno niestety, tym bardziej mnie to wkurza bo poprzednio miałem plazmę, tam nie było takiego problemu (choć też był judder, bo to stary model bez wsparcia dla 24p)
problem z audio - u mnie jest ten sam gdy dekoder sat wypuszcza mi dźwięk jako bitstream, gdy jako pcm - wtedy jest ok, także to wina chyba dekodera (u mnie Ariva 200), w praktyce nie da się oglądać nic z dolby digital tylko trzeba przełączać na PCM i w amplitunerze sztucznie rozbić na dts neo albo prologic
 

Soryu

New member
Bez reklam
Wychodzi jednak, że RealCinema aktywuje się automatycznie, gdy źródło ma 24p, nawet przy TruMotion włączonym.
 

wulkasz

New member
Witam. Ostatnio zakupiłem właśnie ten 47 calowy telewizorek i jest świetny :) Osobiście mam pytanie co do odtwarzania filmów 3d. Chcę sobie ściągnąć film Avatar 3D. W opisie filmu pisze, że do oglądania go w 3D wystarczą tylko okulary red-cyan. Czy nasze okulary aktywne też będą działać ? Proszę o jakieś info.


Pozdrawiam
 

NickSon

Member
wulkasz

Na torrentach szukaj filmów z dopiskiem SBS (side by side) albo kup sobie blu ray 3D i filmy w media markt:)
Myślę że druga opcja będzie lepsza bo z pierwszą może być dużo zachodu np z wkręceniem napisów do matriałów mkv w SBS.

Teraz następna sprawa.
Jeśli chodzi o opóźnienie audio to nie wiem w czym macie problem. Każdy tv ma input laga i właśnie o tą wartość należy opóźnić dzwięk w amplitunerze aby był zsynchronizowany z obrazem. Dla trybu z lokanym przyciemnieniem trumotion itd to jest lag na poziomie coś koło 120ms. Oczywiście sprzęt kina domowego musi mieć funkcje audio delay z odpowiednio szerokim zakresem. Jak dzwięk przepuszczamy przez tv nie musimy tego robić. Na wyjściu cyfrowym z tv dzwięk powinien być zsynchronizowany. Jest to rozwiązanie dla mniej wymagających każdy audiofil wie że im krótsza droga sygnału tym lepiej :). Poza tym przez ten tv nie przejdzie nic lepszego jak DD5.1 więc dla mnie nie ma tematu. Ja zaczynam oglądać od DTS

Kolejna sprawa to niech ktoś mi wytłumaczy co jest przyczyną smużenia/rwania/klatkowania obrazu nawet nie wiem jak to nazwać ale każdy wie o co chodzi bo ten tv ma tego w nadmiarze:) Tak jak już pisaliście efekt najbardziej widoczny w poziomych ruchach kamery najbardziej na dalszym planie ale nie tylko bo i pierwszy plan traci płynność. Co ciekawe nie na każdym materiale tv jest to aż tak widoczne. Dla mnie makabrą jest np serial Na wspólnej ;) tam to jest jedna wielka kupa. Odnosze wrażenie że efekt ten sie nasila w mocno kontrastowych i naświetlonych scenach (w tych nowych serialach to wręcz uwielbiają przepalać obraz). Dziwi mnie to wszystko bo przed zakupem czytajac testy tego tv malo kto na to zwracał uwagę. Dodam jeszcze że mój stary tv technika z przed 5lat ! Philips 9603 nie ma aż takich problemów co najśmieszniejsze ten filip jest na IPSie LG więc najwidoczniej sprawca jest przeciętny upłynniacz obrazu. Sam sobie odpowiedziałem?;)

Może w najbliższym czasie pochwale się wynikami kalibracji bo właśnie nabyłem kolorymetr x-rite
 

wulkasz

New member
dzięki za odpowiedź NickSon. Mnie też irytuje to klatkowanie i nie umiem sobie z nim poradzić. Oglądając Kac Vegas jest świetnie. Potem Kac vegas w bangkoku i masakra.... na kompie normalnie bez ścinek a na LG'ku porażka..

PS. Odnośnie tych filmów 3D, to czy ktoś się orientuje czy nasze LW9500 odtwarza filmy 3D w formacie mkv. ?

EDIT: Ok, doczytałem w instrukcji, że obsługuje format MKV
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
Kolejna sprawa to niech ktoś mi wytłumaczy co jest przyczyną smużenia/rwania/klatkowania obrazu nawet nie wiem jak to nazwać ale każdy wie o co chodzi bo ten tv ma tego w nadmiarze:) Tak jak już pisaliście efekt najbardziej widoczny w poziomych ruchach kamery najbardziej na dalszym planie ale nie tylko bo i pierwszy plan traci płynność. Co ciekawe nie na każdym materiale tv jest to aż tak widoczne. Dla mnie makabrą jest np serial Na wspólnej ;) tam to jest jedna wielka kupa.
jeśli nie używasz true motion (judder) to musisz mieć na wyjściu dekodera 50hz bo inaczej trochę szarpie, widać na paskach np z tvn24

inna sprawa jeśli chodzi o ogólne klatkowanie materiału 24p czy filmów, bez teatrzyku (judder) nie da się nic z tym zrobić, można co prawda to mocno zmniejszyć wyłączając całkowicie true motion ale nie jest i tak idealnie do końca a dodatkowo pojawia się standardowe LCD-kowskie smużenie
opcja 24p jest w tym tv skopana, jest w zasadzie nieaktywna, nic nie daje włączenie opcji "prawdziwe kino" nawet przy true motion wyłączonym

szkoda że judder nawet przy minimalnych wartościach powoduje od razu efekt teatrzyku, tu też jest skopana ta regulacja... od biedy można spróbować oglądać na judder 1 z blurem lub bez, troszkę mikro-zacinek jest ale przesuw jest płynny, efekt teatru tak na granicy zaakceptowania (nie aż tak tragiczny jak przy wyższych wartościach juddera)
 

don111

Banned
jeszcze ciekawa opcja - wyłączyć blur a ustawić judder na 10
w takim ustawieniu jest smużenie lekkie ale płynność w porządku, efekt teatru znacznie słabszy niż w przypadku judder + blur
 

NickSon

Member
PS. Odnośnie tych filmów 3D, to czy ktoś się orientuje czy nasze LW9500 odtwarza filmy 3D w formacie mkv. ?

Oczywiście chodzi Ci o LX9500. :)
Odradzam używanie wbudowanego odtwarzacza mulitmedialnego w tym TV Brak możliwości włączenia kontroli stref LED dla mnie całkowicie go dyskwalifikuje. Niestety trzeba zainwestować w coś zewnętrznego.
Miałem też krótką zabawę z puszczaniem filmów z komputera na systemie Vista i też do bani komp nie radził sobie z filmami 24p co chwila czkawka i przeskok (judder?)
Bawilem sie z kodekami jakimiś programami taktującymi Reclock i wiecej problemów niż przyjemności z oglądania Dodam że komputer miał wystarczający zapas mocy. Jak kupiłem LG BD390 w koncu mogłem odetchnąć całkiem dobrze radzi sobie z 24p. Jestem zadowolony z tego ustrojstwa. Wybrałem go bo miał dobra prasę i dekoder z analogowymi wyjściami najnowszych formatów audio HD. W nowych modelach już tego nie dają pewnie chodzi o kryzys albo uważają że każdy ma najnowsze amplitunery... ;). Paradoks nie przepadam za LG a tv i bluray mam od nich :)

don111
nie wiem czy się dobrze rozumiemy z pudła N-ki u mnie wszystko leci na 50Hz więc nie w tym problem to o czym ja pisze jest przy włączonym i wyłączonym trumotion. To chyba nie ten słynny judder... Mi sie wydaje ze judder to wogole nie jest termin zwiazany z szybkim ruchem a z ta czkawką wynikąjąca z nieradzenia sobie z materiałem 24p
Mnie irytuje brak płynności obrazu i jego drżenie dobrze to widać jak np na drugim planie jest cos jasnego np okno i kamera porusza sie w poziomie to na styku okno/ściana najlepiej to widać. Nie wiem z czego to wynika Wydaje mi się że wszystkie tv LCD w wiekszym czy mniejszym stopniu to mają. Wcześniej miałem przez chwile Sony HX800 i chyba miał tego o wiele mniej. Mój stary Philips 9603 też tym tak nie raził.
Chyba muszę się rozejrzeć za jakąś porządną płytką do testów ewentualnie jakieś sekwencje testowe z komputera które pozwalają na ocenę płynności ruchu wtedy to będę mógł na tym samym porównać LG vs philips
 

don111

Banned
hmm, to o czym piszesz to już albo smużenie albo artefakty upłynniacza :)
ja już dałem sobie spokój z ustawieniami, oglądam filmy 24p z wyłączonym true motion, mam wrażenie że płynność jest czasem bardzo dobra, czasem lekko klatkuje ale i tak jest lepiej niż z true motion pod tym względem
gorzej ze smużeniem bo byłem przyzwyczajony do plazmy i widać w niektórych scenach jednak różnicę na minus, choć w moim starym modelu judder z kolei był chyba nawet większy niż w LX9500, więc ogólnie na jedno wychodzi
przy sygnale 1080i/50hz z satelity, na filmach wydaje mi się że i tak zawsze czasem lekko klatkuje, więc mam włączony blur, przynajmniej smużenia nie ma

generalnie to jest największa wada tego tv, płynność na filmach, żadne tam bandingi czy inne bzdety mnie nie denerwują, a ta jedna przypadłość dość mocno
 
Ostatnia edycja:

NickSon

Member
don111
Całkiem mozliwe ze to smużenie ja tego nie wykluczałem zwłaszcza ze dla bieli czas reakcji w lcd jest najwyższy. Ale dlaczego 5-6letni Philips z matryca LG nie razi tak jak 9500 w testach chwalony za szybką matryce... Sam nie wiem ale może dojde do tego.
Artefakty hmmm może też się do tego przyczyniają :) Dziś widzialem masakryczne białe kwadraty które się ciągnęły za facetem z białym kitlu :D
Jeśli chodzi o czkawke:) to się nie zgodzę czasami u siebie zauważę przycięcie na filmach 24p przy wylaczonym truemotion gdy wlacze tru problem praktycznie znika np jedno z pierwszych ujęć z filmu Fast five w ktorym mamy powolny oblot kamery nad slamsami w RIO.
Jeśli chodzi o teatrzyki mi to nie przeszkadza bo nawet tego nie odróżniam chyba jestem slepy :)

Don masz racje banding, nierownomieronosc matrycy, szyba to PRYSZCZ tylko halo taki większy ;)
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
tzn ja cały czas piszę o "true motion" bez "juddera" , z samą opcją "blur", wiadomo że z załączonymi obydwiema funkcjami nie ma żadnego juddera ale jak dla mnie tego się nie da oglądać :)
oczywiście piszę o filmach, bo tego problem dotyczy... sport, różne programy na żywo pozbawione są tej przypadłości, a akurat na filmach mi najbardziej zależy, zwykłej telewizji oglądam mało :)
 
Ostatnia edycja:

Soryu

New member
Bez reklam
To chyba jednak "przypadłość" filmów 24p (po prostu za mało klatek na sekundę, szczególnie widoczne podczas przesuwania kamery w poziomie), ponieważ nie w każdym filmie 24p się zdarza, a jak się zdarzy to nie w całym materiale, a tylko w scenach z "panning'iem". Oczywiście dużo zależy od ustawienia wyjścia w odtwarzaczu, np. framesync 24p (czy jak to zwał).
Ja filmy oglądam bez trumotion lub z trumotion (judder 0, blur 10) - w sumie nie widać różnicy, natomiast w kablówce najczęściej ustawiam niski trumotion (j3 b3) albo j1-3 b10. Ustawienie obrazu na THX Kino.
Artefaktów nie doświadczyłem.
 

pulsedriver

New member
czy ktorys z kolegow juz updatowal ten tv? ja mam ostatnio z tym problem, na oficjalnej stronie lg pojawilo sie oprogramowanie 3.20.26, obecnie posiadam 03.20.16 , probowalem przez siec i ciagle mam komunikat , ze nie ma dla mojego tv nowego softu, probowalem przez usb i tam pojawia sie informacja , ze folder jest pusty, pomimo robienia wszystkiego zgodnie z instrukcja (tworzenie nowego folderu itd , itp,) ciagle folder jest pusty, czy ktos mial podobny przypadek?
 

Soryu

New member
Bez reklam
Ściągnąłem 3.20.26 ze strony LG, wrzuciłem na pena do katalogu LG_DTV, podłączyłem do tv, wykrył fw i zainstalował. Przez neta nie wykrywał aktualizacji.
 
Do góry