Laptop czy icybox?

cypisek_xl

Member
Bez reklam
Nie jest to do końca logiczne, ale używanie laptopa/komputera powoduje dużo zamieszania, codziennego podłączania, niby drobiazg, sam tak uważałem. Kupiłem laptopa, BR, na końcu odtwarzacz HD i dopiero ten ostatni dał pełną radość i chęc korzystania. Oczywiście laptop był kupiony do innych celów i się sprawdza, ale już BR to katastrofa.

Mogę tylko potwierdzić i podpisać się pod tym postem. W zasadzie identyczna sytuacja.
 

pkomp

New member
a ja nie podpiszę się bo panowie mieszacie sami sobie - pisze cały czas o DEDYKOWANYM HTPC a nie że sobie laptopa podłączysz by obejrzeć film i marudzisz że musisz podłączać - coś wam się pomieszało
bierzesz takiego asrocka - odpalasz z pilota - błyskawicznie wgrywa się proste i bardzo rozbudowane xbmc które zamiata każdy soft w jakimkolwiek playerze już na starcie - potestujcie potem się wypowiadajcie bo jak narazie to na siłę próbujecie wciskać jakieś mocno ograniczone playerki
rozumiem w cenie do 500 pln ale do 1000 zdecydowanie stawiam na HTPC bo nie ma najmniejszego sensu wydawać tyle na playera który potrafi może połowę tego co HTPC....jak narazie jedynym plusem playerów jest nieco niższe zużycie energii i HD audio - i to jak narazie bo niedługo nawet to nie będzie plusem

grzesiu player ma jeden scalak do wszystkiego i kostkę ramu :)dedykowany scalak bardzo wolny(no nowe sigmy już mają 800MHz podobno ale co to jest do dwurdzeniowej padliny pod nazwą atom?nic....)
system?jakiś biedny linuksik z którym za wiele nie zdziałamy tak jest mocno ograniczony

tak jak mówiłem - do 700 pln można sie jeszcze bawić w taki player ale powyżej zdecydowanie HTPC - zupełnie inna bajka

ps.z pilotem może być problem bo jak wiadomo xbmc może być zainstalowane natywnie a wtedy trzeba powalczyć z pilotem - napewno działa od windows media center bez problemu

aha jeszcze jedna rzecz - można skorzystać z wirtualizacji - czyli mieć i kompik do netu(czy na przykład jakiś prosty ściągacz plików czy serwerk ftp) a przy okazji player równocześnie

druga sprawa to sieć - mamy w 1000% bardzo wydajny GIGABIT I WIFI N z czym żaden player sobie nie radzi a jesli już mu się uda to napewno nie jest to wydajne
 
Ostatnia edycja:

Mafox_

New member
pkomp: to możliwe,że mam słaby kabel bo dźwięk DTS puszczony z płyty dvd powala na kolana podczas gdy z pliku z kompa to jest tylko bardzo dobry

janusz: myślałem,że chodzi o coś więcej niż podłączanie, ja rozważam podpięcie na stałe jakiegoś nettopa pod tv i projektor...
ale właśnie brak standby (jedynie programowy stan wstrzymania systemu) mnie troszkę przeraża.
Odtwarzacz tak samo jak tv można wyłączyć/włączyć natomiast komputer tak naprawdę byłby włączony cały czas...to trochę chore.

pkomp: szybkość procesora nie ma tak wielkiego znaczenia jeśli jego architektura jest pod coś konkretnego opracowana np. playstation 3 jest zdecydowanie wolniejsze od wielu komputerów,a do niedawna tylko to było w stanie odtworzyć filmy BR niedługo BR 3D, a gry na PS3 wyglądają zdecydowanie lepiej i płynniej niż na wielu dużo mocniejszych kompach
 
Ostatnia edycja:

cypisek_xl

Member
Bez reklam
pkomp: Podpisałem się pod tym postem oraz w temacie " Laptop czy icybox?"
Nic tu nie ma o obrzydzaniu HTPC. Zawarte jest tylko moje odczucie w używaniu dość wypasionego notebooka z BD jako centrum do muzyki i filmów. Dla mnie to się nie sprawdziło. Jestem tego pewien i nic mi sie nie pomieszało.
 

pkomp

New member
mafox kabel nie ma z tym nic wspólnego jeśli puszczasz cyfrowo
lepiej zobacz dokładnie w ustawieniach co puszczasz bo u mnie jest w 100% to samo czy puszczam z kompa z dvd czy z playera hdd - specjalnie sobie kiedyś test robiłem - powala na kolana bo może jest głośniej??

przecież komputery mają standby w którym podtrzymane są tylko pewne elementy chipsetu i pamięć ram - w tym trybie zuzywają bardzo mało energii...jest jeszcze hibernacja która przy lekkim systemie spisuje sie na medal bo komputer zwyczajnie się wyłącza

tak panowie mieszacie - piszecie takie rzeczy ze odnoszę wrażenie że zielonego pojęcia nie macie o komputerach

procesor ma znaczenie - zalezy co robisz - obecnie karta wspiera odtwarzanie filmów ale prędkość działania zależy od procesora i ewentualnie dysku więc nie pisz że nie ma - i wiem jak działa atom i mimo że nie jest rakieta to taki xbmc chodzi zauważalnie szybciej niż jakikolwiek player hdd
szczególnie jak zechcesz pogrzebać w necie
ps3 to inna bajka choć tam też jest całkiem wydajny procesor i świetna grafika jak na swoje czasy...pozatym cell zupełnie inna architektura - nie porównuj tego do jakiegoś scalaczka z nmt czy nawet atoma bo pokazujesz swoją ignorancję w tym temacie

cypisek ok - tobie się nie sprawdziło ale czy dobrze podszedłeś do tematu?nie pisze tu o używaniu jakiegoś playera pod systemem..ba nawet nie piszę o windows media center którego sam używałem dwa lata bo to nie tędy droga - piszę o zainstalowaniu natywnie xbmc - czytaj uważnie i sprawdź jak nie wierzysz - to zuepłnie inna bajka

ps.xbmc jest darmowe jako live cd pod windowsa i pod linuksa - sprawdźcie pobawcie się a zobaczycie o czym piszę - to zupełnie inna znacznie wyższa jakość
 
Ostatnia edycja:

Mafox_

New member
cypisek_xl: pkomp chodziło o to,że htpc - inaczej niż laptop- jest podpięty na stałe i nie ma problemu z podłączaniem/odłączaniem i ustawieniami kabli itp..
 

pkomp

New member
ale pisałem - kto ci każe odpinać laptopa?miałem swojego czasu ze stłuczoną matrycą i czujnikiem pilota RC6 - podpięty był na stałe - jak coś takiego kupisz niedrogo powiedzmy do 700 pln z hdmi to całkiem elegancko
 

Mafox_

New member
pkomp: piszesz,że mieszamy,a sam najpierw zaprzeczasz co do procesora, a później o cell,żeby nie porównywać bo to inna architektura...

ps. używałem,a raczej borykałem się z WMC od 2005 roku. tj.korzystając z wiedzy użytkowników zagranicznych forum o WMC -Ustawiałem/optymalizowałem/ programowałem skrypty do EPG / instalowałem różne programiki/pluginy automatyzujące tv (np. automatyczne fizyczne wycinanie reklam, czy automatyczna konwersja miejscożernych nagrań tv do xvid itp.) Bawiłem się też z coraz to lepszym wyciszaniem moich małych htpc i w końcu wpadłem w pętlę ulepszania dla samego ulepszania :) taka sztuka dla sztuki...zamiast wziąść pilota i puścić play. Teraz obrzydło mi to i już chciałbym uniknąć takiej zabawy.
ps.'przy hibernacji (czyli zapisywaniu ustawień) na systemowym dysku tworzyły się gigabytowe pliki hiberfil.sys, które często zapychały dysk systemowy i potrafiły zawiesić kompa, a nawet coś pomieszać z dyskiem i potrafił wywalić się blue screen...to naprawdę jeszcze nie jest standby

Mimo wszystko właśnie znając zalety wszechstronności jeszcze się waham.
 

pkomp

New member
kolego nie zaprzeczam - w playerach masz SOC - system on chip....w ps3 masz cell plus procesor graficzny...to ma się nijak do procka x86 ramu i karty graficznej a w tym wszystkim najsłabszym jest oczywiście SOC ze wzgledu na bardzo ograniczone mozliwości - o to w tym chodzi

co do twoich rozterek - nie dziwne że wyciszałeś ale do htpc dobiera się elementy o wystarczającej wydajności choć wiem że fajnie też byłoby grę odpalić bo też miałem to samo - tu niestety trzeba postawić wyłącznie na HTPC i nie będzie żadnych problemów z wyciszeniem

hibernacja tworzy jeden plik o wielkości pamięci ram (i niejest to żaden zapis ustawień!!!!!!!!! zo zrzut pamięci RAM do pliku !!!!)więc nie wiem o czym piszesz - bluescreen?cóż wina twojego systemu - nigdy po hibernacji mi się nie przydarzył ale obecnie nie używam bo moja karta muzyczna nie restartuje automatycznie serwera audio po wybudzeniu
o ile z trybem standby zdarzały mi się problemy o tyle z hibernacją praktycznie żadnych(prócz tych wynikających z problemów z kartą)
miałem również tuner compro z pilotem media center(świetny sprzęt) ale tam też był mały problem z wyłączaniem - wszystko zamierało ale komputer się nie wyłączał - też problem karty a nie działania systemu
na laptopie nie miałem z tym żadnych problemów nawet z tunerem na usb

niestety WMC ma bardzo duże ograniczenia i to najważniejszy problem

ale ja piszę o xbmc to zupełnie inna bajka i śmiało polecam bo to bardzo poważna alternatywa dla playerków
 

matias2004

New member
Witam , xbmc jako odtwarzacz muzyki sprawdza sie swietnie , radio , biblioteki ,wtyczi naprawde polecam .Do filmow uzywam jednak icyboxa , za duzo zgrzytow w xbmc.Wystarczy wejsc na forum xbmc i przejsc kilka stron wpisow o problemach.Zmorą sa gubienie klatek , stutter i ogolnie plynność , po zabawie z xbmc czlowiekowi sie wydaje ze nawet zwykla tv z dachu przeskakuje.Rozwiazanie ktore stosuje i sprawdza sie swietnie to baza muzyki na xbmc (asrock ion330ht) podlaczone przez zewnetrzniego dac`a do preampu stereo , icybox - filmy podlaczone hdmi do preampu kina domowego.Z icyboxa na upartego mozna korzystac do odtwarzania muzy , ale brak wizualizacji i ogolnie dretwy gui dyskwalifikuje urzadzenie.
 

grzeseik

New member
matias2004, bawisz sie na powaznie, ale nie meczy Cie tyle pudeleczek? i pewnie pilotow? dedykowane urzadzenia to super wyjscie - ale gdy ma sie dedykowany pokoj. ja chce postawic na komputerek i poswiecic mu chwile ale polaczyc audio i video.

pkomp, napisałes:
"grzesiu player ma jeden scalak do wszystkiego i kostkę ramu dedykowany scalak bardzo wolny(no nowe sigmy już mają 800MHz podobno ale co to jest do dwurdzeniowej padliny pod nazwą atom?nic....)
system?jakiś biedny linuksik z którym za wiele nie zdziałamy tak jest mocno ograniczony";
- wszystko prawda, ale idea jest ta sama - procek, plyta, grafa, dzwiekowka, ram...system operacyjny. zaloze sie ze te same fabryki to produkuja, pewnie czesciowo te same linie pradukcyjne. nmt to komputery. tak samo jak smartfony to komputery.

Metafox: od 2005 sie sporo zmienilo. piszesz zreszta ze masz spore doswiadczenie wiec pomysl o zestawieniu calkowicie bezglosnego komputera: chlodzenie pasywne, zasilacz od laptopa, dysk ssd - idealnie cichy, bez ruchomych czesci - mniej drgan - to tez wplywa na jakosc. niski pobor pradu - wracasz z pracy wlaczasz (niech sie odpala te 30-50sekund - ile myslisz uruchamia sie c200?) i nie wylaczasz do nocy. nie uzywany to max kilkanascie wat.
pozatym moj laptop praktycznie nie jest wylaczany - na noc hibernuje - jest szybko i dysk tez sie od tego nie utopil. jak od niego odchodze na dluzej to usypiam - budzi sie w 5sekund razem z autoryzacja hasla. nigdy sie nie powiesil (od 2 lat). wiec w czym rzecz?
a sztuka dla sztuki? to jest zabawa - jak cie kreci to sie bawisz, a jak meczy to luzujesz. audiofil/videofil sie meczy jak cos nie jest zoptymalizowane i na maxa idealne - ale mi to sprawia frajde. a jak mi sie nie chce to potrafie z tym zyc gdy nie mam czasu i sily - radosc daje przede wszystkim tresc, a nie forma przekazu.

piszecie tez o problemach na standardowych systemach operacyjnych... jest z tym taki problem?
mysle o jednak rozszerzonej funkcjonalnosci tego komputerka - jak zona zabierze lapka to zechce przejrzec newsy, zagladnac na fora czy blogi. super fajne jest tez wykorzystanie veetle czy innych streamow. to na xmbc czyba bedzie trudne, co?

strasznie kibicuje projektowi google tv - sama zabawka od logitecha jest juz fajnym projektem, choc recenzenci pisza ze jeszcze wiele do poprawek zostalo. gdyby sie jednak okazalo ze android przerodzi sie w system do zainstalowania na htpc, z odpowednimi sterownikami itp to moze sie okazac, ze apple przestanie byc uwazany za najwiekszego rewolucjoniste ostatnich lat!
 

matias2004

New member
matias2004, bawisz sie na powaznie, ale nie meczy Cie tyle pudeleczek? i pewnie pilotow? dedykowane urzadzenia to super wyjscie - ale gdy ma sie dedykowany pokoj. ja chce postawic na komputerek i poswiecic mu chwile ale polaczyc audio i video.

To tylko 2 pudeleczka i w dodatku niewielkie , pilot mam jeden universalny logitech do wszystkiego , pokoj nie jest "dedykowana sala kinowa".
Jesli lubisz zabawe z kompem czemu nie , urzywalem xbmc do wszystkiego dosc dlugo , ale teraz z mediapleyerem mam spokoj , nie musze ruszac tylka z sofy.Jesli chodzi o serwisy streamujace video to fajna rzecz.Jest mozliwosc odpalenia np.playon na icyboxie.Sam uzywam hulu na asrocku.
 

grzeseik

New member
dwa zrodla... a pewnie jeszcze jakis cd/dvd/br, do tego jak napisales dwa pre i koncowki mocy. to juz nie jest stolik, to szafa! :)
pilot uniwersalny rzeczywiscie zamiata caly balagan do pudla w piwnicy.
ja ciagle sie upieram ze da rade zrobic kompa aby tylka z sofy nie trzebabylo podnosic... obym nie musial odszczekac za pol roku ;)
 

matias2004

New member
He he to prawda , zona mowi ze niedlugo bedzie sprzetu po brode , a sprzet stoi na podlodze.Pre sa 2 ale koncowka jedna , pre stereo ma ht bypass.Komp i xbmc sa fajne nie powiem , ale maja jedna wade z ktora tabuny koderow nie potrafia sobie poradzic , wylaczasz wieczorem dzialajacy w 100 proc sprzet , a rano wlaczasz nie dzialajacy .Naprawisz jedno popsujesz drugie takie sa realia.
 

pkomp

New member
zajrzyj do tematów o playerach - tu są takie same problemy plus brak obrazu albo nie odtwarzanie level 5.1
jednym wszystko działa innym nie - podobnie z xbmc - ja na kompie nie miałem problemów(karta ati wspomaganie gpu) na lapku się haczyło bo intel 3100 jako grafika....ariva nie odtwarza L5.1...z większością filmów bez obrazu jakoś sobie poradziłem....kilka które wogóle sie nie odtwarzały (stał w miejscu) wyleciały....
jako ze xbmc nic nie kosztuje polecam sprawdzic a nie ładowac kasę w bardzo średni odtwarzacz - tak panowie to bardzo średni sprzęt i nawet taki dune to nic szczególnego w zakresie multimediów - ok do filmów styka i na tym koniec tak naprawdę sensownych zastosowań
 

grzeseik

New member
"Naprawisz jedno popsujesz drugie takie sa realia"

to ja jednak chyba bede probowal na "prawdziwym" systemie. bardziej to wszystko namacalne i latwiej chyba bedzie to ogarnac. najwyzej kosztem nieco wiekszych nakladow na moce obliczeniowe...
 

Mafox_

New member
pkomp: w tym pliku są właśnie zapisane wszystkie uruchomione procesy,rozmieszczenie okien i otwartych programów - to jest właśnie wg mnie zapisanie ustawień...
a co do problemów z hibernacją to sądząc po wątku supportu ze strony microsoftu: Jak rozwišzywać problemy ze stanem hibernacji i wstrzymania w systemie Windows XP - jest to dość często spotykany problem i właśnie tym się różni komp (jego standby) od innego sprzętu rtv
matias2004: wiem,że się WMC wiele się zmieniało bo używałem kilka lat..ale do rzeczy- Parę tygodni temu byłem w 100% przekonany,że chcę stacjonarne pudełko, które do multimediów całkowice zastąpi kompa (np. tańszy acryan czy droższy dune ) i żaden komp/htpc/nettop nie wchodził w grę, aż do momentu gdy z ciekawości zainstalowałem xbmc. Zacząłem testować pod Windowsem i obsługa pilotem mnie olśniła. Szybkie menu, to płynne przewijanie ogromnych plików .mkv , różne pluginy zaczęły mnie ciekawić...i znowu przyszedł czas na zastanowienie...Może jednak komp - mógłby to być czysty xbmc live lub lepiej z windowsem i xbmc na pokładzie,żeby można było w pełni używać netu (www) na tv i xbmc do multimediów, ale przyszły nowe rozterki o których pisałem wcześniej,a twój wpis prawdopodobnie przechylił szalę na korzyść stacjonarnego pudełka. Jesteś jedyną osobą w tym wątku, która ma możliwość porównania obu tych urządzeń na raz i do filmów wybierasz odtwarzacz,a filmy to był mój priorytet.
ps. a z ciekawości czy na twoim asrocku byłaby możliwość podłączenia d-sub pod tv i hdmi pod projektor i używania tych wyjść wideo równocześnie?
 

matias2004

New member
Czy dsub i hdmi na raz beda dzialac nie probowalem , jak bede mial chwile to sprobuje.
Xbmc jest swietny jako media player , jednak brak hd audio oraz ciagly problem ze stutterem zniecheca.Wystarczy wejsc na strone forum XBMC for Windows Specific Support - XBMC Community Forum
i zobaczyc wpisy z 2 ostatnich dni.Odtwarzam glownie filmy w mkv i m2ts , raz dziala super plynnie raz nie , zalezy od wilgotnosci powietrza oraz temperatury zewnetrznej.Obsluga pilotem logitecha jest swietna , mozna sobie skonfigurowac jako przyciski klawiatury co sie chce i jak chce , dziala naprawde ok.Oprocz xbmc na asrocku mam zainstalowany eventghost , ktory wylacza i wlacza xbmc przy przjsciu w tryb standby co eliminuje w 100proc zacinki po wstaniu ze standbya.Moze jak nastepna wersja bedzie stabilna to opchne icyboxa.Narazie nie zauwazylem zeby icybox zgubil jakas klatke a w xbmc jest to nagminne.Oczywiscie nie kazdy zwraca na to uwage ale mnie to zabiera troche przyjemnosc z ogladania filmu.
 

grzeseik

New member
Mafox_, w XP sie nie baw - z nim jest wiele wiecej problemow np trzeba uwazac bo ingeruje w sygnal audio (wideo pewnie tez) - stosuje swoje sterowniki i trzeba je podmieniac na porzadne aby nie robil "przeklaman" - czyli zeby bylo bit perfect. system ten juz jakis czas nie jest wspierany wiec jak mozesz postawic ciut mocniejszy sprzetowo komputer to idz w viste lub 7, albo jakigos lina.
jak juz napisalem: mam viste i z hibernacja zadnego problemu przez dwa lata. nawet jak plik zapisu zajmuje tyle co caly ram - niech tam bedzie i 4gb, to jakie to ma znaczenie?
 

pkomp

New member
Mafox to nie zapis ustawień -TYLKO PEŁEN ZRZUT PAMIĘCI RAM CAŁEGO SYSTEMU - działającego w danym momencie
zapis ustawień to możesz zrobić sobie na maszynie wirtualnej co najwyżej - tak zwany SNAPSHOT

grzesiek głupoty wypisujesz o tym XP - w nic nie ingeruje jeśli dobrze ustawisz - bit perfect działa tam jak nalezy a to jakich sterowników uzywa tez zalezy od ustawień i systemu i kodeków
w vistę nie ma co już iść - teraz tylko win7 który jednak chodzi żwawiej szczególnie na słabszych komputerach - wiem sam mam viste ale za nieco ponad 200 pln wtedy to głupota nie było jej kupić
co do pliku hibernacji masz rqację - co to jest te 4 giga?nic - tym bardziej że to zawsze tylko jeden plik

matias z której wersji korzystasz?ja korzystałem z ostatniej stabilnej(nie dharma) i było ok....teraz juz powoli zbliza sie RC1 gdzie wciąż pewne rzeczy poprawiają
a HD Audio?a jaką masz kartę graficzną?może to ona nie puszcza....moja HD4850 nie puszcza ale słałem jako LPCM
 
Do góry