Kilka pytań (problemów) nt. kalibracji

Liter1979

Member
Bez reklam
Mam pytanko odnośnie kalibracji - posiadam kolumny QQ 6000 i sub Energy power 12 + ampka Onkyo. Po przeprowadzeniu kalibracji jestem zawiedziony subem, którego praktycznie nie słyszę !!! Poczytałem na forum że przed kalibracją crossover ustawić na maxa (u mnie 150hz) głośność ok. godz. 9-11 (tak aby po kalibracji ustawiło jak najbliżej zera) no i fazę na "0" - zrobiłem wszystko jak radzicie i tragedia !!! Ustawiło go na +2, kolumny wszystkie na minusie, ale suba kompletnie "nie czuć" a z tego co czytałem na necie potrafi on porządnie "łupnąć" :( Po kalibracji crossover na kolumnach ustawiłem na 80 hz (samo ustawiło mi na 70hz, i jako małe kolumny, ale tego nie zmieniałem) Co ja robię źle ? Wyczytałem że po kalibracji nie wolno zwiększać głośności na subie - dlaczego ? Czy po kalibracji crossover na subie również ustawić na ok. 80 hz ? No i co to jest ta cholerna faza ? Do czego to służy ??? Będę wdzięczny za pomoc jak to wszystko ogarnąć żeby dobrze "rypło", tylko proszę nie odsyłajcie mnie (znowu) do tematu o kalibracji kina bo już go przeglądałem i właśnie z tego co tam wyczytałem, poustawiałem tak do kalibracji... Dodam że sub mam podłączony za pomocą przewodu Rca-Rca, o ile ma to jakieś znaczenie :( Aha, i jeszcze jedno - podgłośniłem suba w ampku tam gdzie jest "treble" i "bass" do +10, ale niewiele to pomogło :(
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jeżeli tak jak piszesz, kalibracja przeprowadzona prawidłowo, suba nie wyciszyło jakoś dużo, odcięcia dla kolumn na 80Hz?, to jeszcze ustaw dla suba ( LFE) na 120Hz. U mnie sub nawet jak był wyciszony w ampli na -10 to też porzadnie grał. Pamiętam że chłopaki pisali że np. sub JBL ES 150 trzeba dac ponad połowę na volume, bo do połowy nic się nie dzieje. Możesz też spróbować. Phase służy do zgrania fazy suba i kolumn, musisz zobaczyc w jakim położeniu sub gra mocniej i tak zostawić. Wklej jeszcze może foto jak podłączyłeś kabelki pod tego suba? W ampli rozumiem że wszystko podłączone ok? Zapuść jakiś dobry materiał z basem lub fragmentami dobrych filmów. Croosover po kolibracji zostawiasz na subie w takiej pozycji jak był, czyli na max. Możliwe że ze subem coś nie tak? Prześledź jeszcze raz krok po kroku zaczynając od prawidlowego podpięcia, bo coś jest nie tak jak piszesz że suba podbiłeś na +10 i niewiele pomaga.
 

pantomima

Banned
Podlacz sie do tego postu bo mam podobny problem , tyle że ze skaldakiem Hk bds 877 . Po kalibracji np nie slysze suba podczas ogladania filmu z blu ray . nie slysze go w Awatarze i Star trek into darknes .Natomiast np w Prometeuszu i mroczny rycerz powstaje Sub pracuje tak jak nalezy . Nie wiem co jest tego przyczyna .... I jeszcze jedna akcja - po kalibraci kina , gdy korzystam z platformy nc+ z dekodera nki w ktorym opcja dzwieku oznaczona jest na Dolby , rowniez nie slychac subwoofera .Gdy przywruce ustawienia fabryczne w amplitunerze - wtedy juz sub gra poprawnie z ta roznica ze bez kalibracji kolumny sa nie zsynchronizowane .Ma ktos jakis pomysl na ta ewentualnosc ??
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Jeżeli tak jak piszesz, kalibracja przeprowadzona prawidłowo, suba nie wyciszyło jakoś dużo, odcięcia dla kolumn na 80Hz?, to jeszcze ustaw dla suba ( LFE) na 120Hz. U mnie sub nawet jak był wyciszony w ampli na -10 to też porzadnie grał. Pamiętam że chłopaki pisali że np. sub JBL ES 150 trzeba dac ponad połowę na volume, bo do połowy nic się nie dzieje. Możesz też spróbować. Phase służy do zgrania fazy suba i kolumn, musisz zobaczyc w jakim położeniu sub gra mocniej i tak zostawić. Wklej jeszcze może foto jak podłączyłeś kabelki pod tego suba? W ampli rozumiem że wszystko podłączone ok? Zapuść jakiś dobry materiał z basem lub fragmentami dobrych filmów. Croosover po kolibracji zostawiasz na subie w takiej pozycji jak był, czyli na max. Możliwe że ze subem coś nie tak? Prześledź jeszcze raz krok po kroku zaczynając od prawidlowego podpięcia, bo coś jest nie tak jak piszesz że suba podbiłeś na +10 i niewiele pomaga.
Fotek nie będę wklejał bo nie ma sensu - w ampku mam podłączone pod wejście suba, a w subie pod Left/LFE - chyba prawidłowo ? Gdzie mam ustawić te odcięcie na suba ? Bo ja w ampku nie mogę tego znaleźć ??? Kalibracje robiłem na filmie "Battleship" w którym jest sporo scen " z kopnięciem"... a jeśli podgłoszę na subie tak do połowy skali, to później w apku mi przecież wyciszy na maxa :( Durny już jestem :fool:
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Teraz pamiętam, problem z tymi subami JBL dotyczył takiej kwestii że jak się nie podgłosilo bardziej to ampli go nie wykrywał. Odcięcie ustawiasz w menu ampli, tam gdzie masz odcięcia dla kolumn. Kurcze sam nie wiem co Wam doradzić, bo basu nie powinno brakować. Ja nigdy tego problemu nie miałem. Jasne, zależy jaki film załączyłem. W N-ce też nie zawsze film jest nadawany w DD 5.1, pomimo że w ustawieniach widnieje oryginalna sciezka dźwiękowa DD. Przeważnie idzie w 2.0, dlatego sub nie gra tak mocno. A spróbij jeszcze przywrócic w ampli ustawienia fabryczne i jeszcze raz przeprowadzić kalibrację? Może podłącz suba pod to drugie dedykowane wyjście?
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Ja w swoim ampku Onkyo Ht-r 758 nie mam takiej funkcji jak odcięcie suba :( Fabryczne już też robiłem :( Chyba nie pozostaje mi nic innego jak podkręcić z tyłu na subie na maxa, tylko że wtedy całą kalibrację szlag trafi... Tak się jeszcze zastanawiam, skoro każdy radzi żeby crossover na subie ustawić na maxa, to po jaką cholerę jest to pokrętło, skoro nie wskazane jest ustawianie np. połowy skali ?
 
Ostatnia edycja:

pantomima

Banned
Jezli o mnie chodzi to przed kalibracja subwoofer dudni jak powinien gdy korzystam z platformy nc+, oczywiscie w przypadku gdy to co ogladam nadawane jest w Dolby . Po kalibracji tak jak by mi odcina subwoofer calkowicie .Glosniki sa zsynchronizowane itp ale sub odciety i nie mam pojecia co jest tego powodem ehhh .Ja mam podbity sub po Lfe ... Dekoder nc+ po hdmi do Amplitunera ...
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
To może napisz jakie masz możliwości wyboru dla kolumn i suba?
pantomima a Ty masz wszystko ustawione wdł. instrukcji? Głośność, odcięcia itp?
 
Ostatnia edycja:

pantomima

Banned
krzysiek1980 - powiem Ci tak .... podlaczone mam wszystko tak jak byc powinno , wedlug instrukcji , zreszta w przypadku bds 877 nie bardzo mozna cos pomieszac , co do tych odciec to nie bardzo rozumie co masz na mysli (zielony jestem) , glosnosc mam na zero jezeli masz na mysli ust. glosnosci poszczegolnych kolumn - fronty,central sub itp . przywracajac ust fabryczne poziomy glosnosci zawsze wskakuja na 0 .Ja poprostu nie pojmuje dlaczego po kalibracji wylacza mi calkowicie subwoofer - ale tylko w przypadku gdy korzystam z dekodera nc+ .... przed kalibracja to zjawisko nie ma miejsca .dziwne co .... Manualna regulacja poziomu glowsnosci subwoofera poprzez ustawienia w amplitunerze nic nie zmieniaja bo on jest tak jak by odciety ...
 
Ostatnia edycja:

Liter1979

Member
Bez reklam
Sp Config
Subwoofer Yes (No)
Front Small (Large)
Center Small (None)
Surround Small (None)
Crossover 80 hz (40 hz - 200hz)
Double Bass Off (On jedynie gdy Front są ustawione jako Large)
Dodam że kalibracja za kazdym razem ustawia mi fronty jako "małe" - nie mam pojęcia dlaczego, ale na forum wyczytałem że do filmów jest to prawidłowe ustawienie...
Oprócz tego standardowe ustawienia odległości (Sp distance) oraz głośności (Level Cal) Z ustawień mam jeszcze tak:
Audio Adjust
Input Ch (Mux) Main/Sub
Input Ch (Mono) Left+right
Panorama On
Dimension 0
Center Width 3
Center Image 2
Listening Angle Wide
 

pantomima

Banned
Dodam jeszcze ze ja w przypadku amplitunera HK BDS 577 nie mam tak duzego pola manewru w sferze ustawien , manualnej kalibracji jak kolega wyzej .
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
krzysiek1980 - powiem Ci tak .... podlaczone mam wszystko tak jak byc powinno , wedlug instrukcji , zreszta w przypadku bds 877 nie bardzo mozna cos pomieszac , co do tych odciec to nie bardzo rozumie co masz na mysli (zielony jestem) , glosnosc mam na zero jezeli masz na mysli ust. glosnosci poszczegolnych kolumn - fronty,central sub itp . przywracajac ust fabryczne poziomy glosnosci zawsze wskakuja na 0 .Ja poprostu nie pojmuje dlaczego po kalibracji wylacza mi calkowicie subwoofer - ale tylko w przypadku gdy korzystam z dekodera nc+ .... przed kalibracja to zjawisko nie ma miejsca .dziwne co .... Manualna regulacja poziomu glowsnosci subwoofera poprzez ustawienia w amplitunerze nic nie zmieniaja bo on jest tak jak by odciety ...

Tak sobie jeszcze myslę że może przed kalibracją masz coś ustawione co dubluje bas na kolumny i suba? Tak jak napisałem wcześniej, większość programow w N-ce jest nadawanych w 2.0, więc albo sobie załaczamy tryb np. Pro logic II lub przy załaczonym trybie stereo ja mam włączoną opcję Double bass ( jezeli fronty mam na Full Band). W trybie dwukanałowym sub zawsze gra słabiej, niż jak zapuścimy DD czy DTS. Co do odcięć, to masz możliwość ręcznego przestawienia Hz, czy tylko ustawienie typu Large/Small?

sebastianlinert wszystko jest niby ok. Nie wiem tylko do czego się tyczy ta opcja Crossover 80Hz?, czy to jest odcięcie dla kolumn czy filtr dla kanału LFE? Gdy włączysz film na BD/DVD w 5.1 to na ampli też wyświetla Ci się ten tryb? Możliwe że masz jakiś tryb przestawiony. W odtwarzaczu też masz zaznaczoną opcję Bitstream? Już kurcze chwytam się wszystkiego:) Normalnie efekty masz na kolumnach surround i dialogi na centralu, czy głównie grają fronty?
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Jak włączam film w ampku w info jest tak :
Input Hdmi 1, dts-hd mstr, 5.1 ch 48 khz
Output dts-hd mstr 5.1 ch
W odtwarzaczu wszystko mam na bitstream...
 

pantomima

Banned
... Co do odcięć, to masz możliwość ręcznego przestawienia Hz, czy tylko ustawienie typu Large/Small?

W przypadku amplitunera ktory posiadam czyli Harman/Kardon bds 577 taka opcja ustawien jest nie mozliwa . Ja moge jedynie regulowac poziomy glosnosci poszczegolnych kolumn z poziomu amplitunera .Zgadzam sie z Toba co do tego ze wiekszosc kanalow nadaje w systemie 2.0 ale nawet w tym przypadku gdy przywruce ustawienia fabryczne to subwoofer cyka dudni , po kalibracji nie slychac go zupelnie .To moze byc wynikiem wysterowania automatycznego , nastepstwem tego o czym wspomniales ,czyli - W trybie dwukanałowym sub zawsze gra słabiej, niż jak zapuścimy DD czy DTS ... ??
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Nie, po poprawnie przeprowadzonej kalibracji, wejdz w menu ampli i podbij sygnal w menu ampli (dla suba)
Od tego zacznij i sprawdz czy jest poprawa.
Mam zwiększyć głośność suba - tak ? Bo jeśli o to Ci chodzi to różnica jest BARDZO niewielka, ale jeśli podgłoszę w subie to trzęsie podłogą :niewiem: Jeszcze jedno pytanie - cinema filter lepiej "on" czy "off" ? A tak w ogóle - czy to normalne że tak wycisza mi kolumny ? Zawsze ustawia mi na -5 fronty i -11, -12 surroundy, centrala na -2... Strasznie cichutko to wszystko, za każdym razem poprawiam o ok. "5 poziomów" w górę !!! No i jeszcze raz pytam o ten "crossover" na subie - dlaczego ma być zawsze na maxa ? Przecież skoro w ampku crossover mam ustawiony na 80 Hz (tak radzą na forum) a na ampku 150 Hz to się to chyba "kłóci", czy się mylę ???
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
... Co do odcięć, to masz możliwość ręcznego przestawienia Hz, czy tylko ustawienie typu Large/Small?

W przypadku amplitunera ktory posiadam czyli Harman/Kardon bds 577 taka opcja ustawien jest nie mozliwa . Ja moge jedynie regulowac poziomy glosnosci poszczegolnych kolumn z poziomu amplitunera .Zgadzam sie z Toba co do tego ze wiekszosc kanalow nadaje w systemie 2.0 ale nawet w tym przypadku gdy przywruce ustawienia fabryczne to subwoofer cyka dudni , po kalibracji nie slychac go zupelnie .To moze byc wynikiem wysterowania automatycznego , nastepstwem tego o czym wspomniales ,czyli - W trybie dwukanałowym sub zawsze gra słabiej, niż jak zapuścimy DD czy DTS ... ??

Przed kalibracją masz wszystkie ustawienia na 0, czyli pewnie fronty na Full i bas jest rozdzelony na suba i kolumny, dlatego może się wydawać że basu jest więcej. Po kalibracji kolumny moga byc ustawione na Small albo odcięte, a bas poniżej pewnych Hz dopiero idzie na suba oraz to co w filmie dla kanału LFE. Tylko że z tego co piszesz, nawet na dobrym filmie w DTS czy DD z efektami sub gra cienko? To coś nie halo. A może jakieś masz polepszacze, ktore należy załączyć? ( jakieś Dynamic EQ, Dynamic Vol. lub coś podobnego)

sebastianlinert w Twoim przypadku może być że jednak trzeba na subie więcej podkręcić przed kalibracją niż na godz. 9-10 tą. Możliwe że ten typ tak ma, jak wspomniany wczesniej JBL? Spróbuj przeprowadzić kalibrację i dać na subie glośność na 12-13. Zobaczysz czy będzie poprawa.
 
Do góry