Kalibracja kina domowego - dyskusja.

Sektor7

New member
Jeśli dla centrala nie ma oddzielnego equalizera , to czemu zmniejszając treble reaguja tylko fronty a centralny nie? Moim zdaniem to jest niedopuszczalne, bo u mnie stąd ta różnica, że na ampli mam treble -4 a w centralnym domyślnie i na sztywno 0
 

jaco.37

Member
Bez reklam
W 609 jest osobno dla front ,central , tył.Widać że w porównaniu do 616 nie tylko z podwójnego wyświetlacza zrezygnowali.
Szkoda że nie zdecydowałeś się na model wyższy,bo to jest zupełnie inne granie.Przynajmniej tak kiedyś było.
Tak to już jest że bas i treble na frontach tylko działa,bo tego używa sie bardziej do stereo.
 

Sektor7

New member
Raccoon tak zaplątałeś teraz, że już nie wiem o co tobie cho :)

hans2 zrobiłem kalibracje z wysuniętym centralnym nakierowanym prosto w mikrofon, ale nie słysze zmian, nie ściął nic z wysokich. Mówisz że dynamic eq podbija góre, on podbija wszystko, a najbardziej tyły, mam je na -12, a i tak jeszcze o jeden, lub dwa punkty mógłbym zjechać, ale nie ma już skali. Bez dyn eq niestety nie da sie tego słuchać. Podsumowując z tym centralnym naprawde nie ma tragedii, jest spójna scena z przodu, przejścia z frontów do centrala brzmią bardzo spójnie, byłem tylko ciekaw czy można jakoś wysterować go tonalnie tak jak w yamahach. Teraz już wiem, że się nie da, zapytałem was, bo onkyo ma sporo bajerów i może wyłączenie jednego, umożliwia włączenie drugiego. W niedalekiej przyszłości planuje wymiane frontów, to odrazu centrala też do nich zakupie z tej samej linii.
Zastanawiam sie nad tonsilami maestro 180, co myślicie, zagrają one z onkyo?
 

Sektor7

New member
surroundy mam maxymalnie szeroko, w samych narożnikach, 1,70 cm od odsluchu, kalibracja ścina je na -11 więc ledwo ledwo, ale mieści sie w skali i tak jak początkowo nie byłem zadowolony z ustawień audyssey, teraz jestem nie dość że przekonany, to nawet bardzo zadowolony. Jedyne co zmieniam po kalibracji to crossover z 40 na 80, poza tym kolumny ustawia na small, odleglości wymierza idealnie, fronty i center ścina na -5, sub jest na 0 i efekt jest niesamowity. Można mnie uznać za nawróconego na audyssey ;-)

hans2 dzięki za zainteresowanie i za cenne rady
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Połączenie Maestro 180 z Onkyo 525 to kiepski pomysł.Miałem to kolumny i Onkyo 509 u siebie w domu,ten amplituner jest do nich za słaby i to wszystko razem gra bardzo ostro.Normalnie głowa aż pęka. Najlepiej już w pure audio ,ale sam wiesz jak to będzie brzmiało.
 

Sektor7

New member
Bardzo ostro czyli co? Góra daje po uszach? Generalnie kolumny są bardzo uniwersalne i do kina i do stereo, kusi cena i pozytywne opinie na ich temat
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Kolumny nie są takie złe,miałem cały komplet tych Tonsili prawie 2 lata.
Niewątpliwie mają trochę uwypuklone wysokie tony, fajny miękki,nisko schodzący basik,tylko w połączeniu z amplitunerem 509 ,to nie chciało fajnie grać ,było za dużo góry , no i czuć było przy głośniejszym słuchaniu brak mocy.
Z 609 juz było nawet fajnie , to już było inne granie.
Na Twoim miejscu do tego amplitunera pomyślał bym o Magnat Qantum.
Fajne kolumny z mocnym basem,i nieco "słabszą" górą więc powinny sie zgrać.
 

3echo

Member
Bez reklam
Od miesiąca posiadam MA BX2 i muszę stwierdzić,że połączenie ich z moim Onkyo HTR558 to miód malina,jak na moje wymagania.Można słuchać godzinami i nic w uszy nie kłuje,nie męczy i niczego nie brakuje.Tak,że polecam te kolumny jak nie musisz mieć podłogówek


Wysyłane z mojego GT-S5830 za pomocą Tapatalk 2
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Połączenie Maestro 180 z Onkyo 525 to kiepski pomysł.Miałem to kolumny i Onkyo 509 u siebie w domu,ten amplituner jest do nich za słaby i to wszystko razem gra bardzo ostro.Normalnie głowa aż pęka. Najlepiej już w pure audio ,ale sam wiesz jak to będzie brzmiało.

Jesli amplituner bedzie za slaby to nie ma o czym mowic trzeba kupic inny o odpowiedniej mocy do kolumn. Do tego moja sugestia niskie modele amplitunerow slabo graja w pure audio...
 

Sektor7

New member
Kolumny nie są takie złe,miałem cały komplet tych Tonsili prawie 2 lata.
Niewątpliwie mają trochę uwypuklone wysokie tony, fajny miękki,nisko schodzący basik,tylko w połączeniu z amplitunerem 509 ,to nie chciało fajnie grać ,było za dużo góry , no i czuć było przy głośniejszym słuchaniu brak mocy.
Z 609 juz było nawet fajnie , to już było inne granie.
Na Twoim miejscu do tego amplitunera pomyślał bym o Magnat Qantum.
Fajne kolumny z mocnym basem,i nieco "słabszą" górą więc powinny sie zgrać.



O quantumach magnata też myślałem, ale są trochę za drogie, chciałem coś wyrwać do 1,5 tys, a z serii 5xx trudno teraz coś znaleźć, a 6xx kosztują 1,8 tyś ,dlatego zastanawiałem się nad klipsch F1, tylko nie wiem czy będą wystarczające do moich 18m2
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
w miedzyczasie onkyo zdazylo wypuscic specyfikacje modeli na 2014 rok, takze tych wysokich.
co ciekawe w 838 i wszystkich nizszych brak audyssey w jakiejkolwiek postaci multeq, dynamic eq, dynamic volume, dsx.
kalibracje audyssey calkowicie zastapili swoja technologia accueq.

na razie mozna znalezc takie informacje nt accueq:
- pomija korekcje dla frontow, wide'ów i suba
- 1 punkt pomiarowy
 

hans2

Banned
niedawno zaczalem probowac sluchac muzyki z komputera (htpc).
przy okazji konfiguracji xbmc natknalem sie na cos co sie nazywa "replay gain".
jest to algorytm ktory analizuje postrzegana glosnosc utworow
i w metadane wpisuje o ile player ma zmienic glosnosc zeby skorygowac do pewnej umownej wartosci.
to raczej nie to samo co normalizacja bo normalizacja zazwyczaj robi tez kompresje dynamiki, ktora tutaj ponoc nie ma miejsca.

po zaktualizowaniu biblioteki flaców i mp3 o te metadane replay gain ciekawy efekt rzuca sie w oczy.
dynamiceq zaczyna dzialac lepiej bo nagle dostaje muzyke w "jednym standardzie glosnosci" i to w efekcie poprawia balans tonalny.
raz ustawilem reference level offset i poki co nie zmieniam go "co album".
 

petrumi

New member
witam.
Przeczytałem instrukcję z tego forum jak ustawić kino domowe i zabrałem się do skalibrowania zestawu Denon 2313 - Dali Zensor 7 + sub e-12f.

Pomieszczenie mam o wymiarach 6 metrów długości (na tej prostej ekran jest na ścianie wraz z przednimi głośnikami), kanapa po środku a na tylnej ścianie wiszą pod sufitem satelity). Szerokość tego pomieszczenia (salonu z kuchnią) to ok 6 metrów ale cześć rozrywkowa to ok 3,5 metra.

Zgodnie z zaleceniami ustawiłem na subie vol max na godzinę dwunastą, crossover na 200Hz, fazę na zero. Przystąpiłem do testowania przy pomocy mikrofonu. Postawiłem go na poduszkach gdzie mam głowę, gdy siedzę na kanapie. Dla lepszej stabilności, na poduszkach położyłem drewniane podstawki (jaki 50x50 cm, które się kładzie na bokach kanap, żeby postawić np napój). Zrobiłem pomiar dla dwóch miejsc bo tylko z żoną oglądamy kino. Po zakończeniu testów i zapisaniu ich, zmieniłem ręcznie kilka rzeczy: kolumny na small, LFE (bez LFE+mail), crossover na wszystkich głośnikach 80Hz). Denon podał mi takie ustawienia (levels): FL - 3dB, FR - 2dB, Center -4 dB, Sub -7,5 dB, SL 0 dB, SR -0,5 dB.

Poczytałem, że należy to takich odczytach zmniejszyć Vol Max na Subie, taki więc przy następnych teście skręciłem go na jakieś 40% vol i wartość ta wyniosła -3 dB.

Czy mam dalej zmniejszać moc subwoofera aż osiągnę wartość zero?
Czy wszystko robię OK? Mam płytę z demami DTS, czy na niej należy testować ustawienia?

ps. sub mam podłączony do Denona tylko jednym kablem (LFE). Czy to jest ok ?
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
wszystko ok, suba zostaw tak jak jest.
zobacz ewentualnie crossa 60hz na frontach, moim zdaniem muzyka tak brzmi lepiej.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Poczytałem, że należy to takich odczytach zmniejszyć Vol Max na Subie, taki więc przy następnych teście skręciłem go na jakieś 40% vol i wartość ta wyniosła -3 dB.

Czy mam dalej zmniejszać moc subwoofera aż osiągnę wartość zero?
Czy wszystko robię OK? Mam płytę z demami DTS, czy na niej należy testować ustawienia?

ps. sub mam podłączony do Denona tylko jednym kablem (LFE). Czy to jest ok ?

Wszystko ok, nic w subie nie krec. Moze byc nawet -11db (po pomiarach w ampli)
Jak Ci zabraknie niskich, to ew.podbij w ampli, a nie w subie. W zasadzie sie tego nie robi, ale rozne sa gusta i jak ktos juz musi, to ta droga jest wlasciwa i pierwsza w kolejnosci.
Mam tego suba i w swojej klasie gra wybornie, mam nadzieje ze u Ciebie podobnie (tez mam podlaczony jednym kablem).
 
Ostatnia edycja:

petrumi

New member
Gra ładnie i dopiero skręcenie suba spowodowało, że nie ma za dużo niepotrzebnego basu. Wcześniej miałem Denona 1609 + Wharfedale jakis niski model. Także wymiana wszystkiego dała niezłego kopa. Szukając dziury w całym zastanawiam się nad ustawieniem suba w salonie. Przy montażu kabli w ścianach nie pomyślałem, że może będę musiał go ustawiać w innych miejscach niż założone obok Denona. Kiedyś wrzucę zdjęcia salonu do odpowiedniego działu to będę prosił o pomoc w znalezieniu dla niego (może) lepszego miejsca.

Ale ogólnie jest bardzo zadowolony za zakupu tych głośników i amplitunera.
 
Do góry