Kalibracja kina domowego - dyskusja.

Whiplash

New member
Bez reklam
Dzieki Domino za wytlumaczenie, wiele zrozumialem hehehe ;) Moge prosic po polsku raz jeszcze ? :)

Matko swieta alez mamy problem z tym kablem Y.. Skoro z uporem maniaka twierdzicie ze Y to zlo a mono jest bajka to tak zostawcie i po zawodach :) Ja jestem zdania ze lepiej z mocniejszego sygnalu suba przyciszyc, niz ze slabszego elektronika go podbijac, kalibracja to suplement a nie lek na wszystko. Na samym poczatku niech zestaw gra najlepiej jak moze sam z siebie a kalibracja tylko niech to doprawi. U mnie jest tak jak u lolka, przy Y sub czuc ze gra tak lekko, bass jest miesisty czuc subwoofer poprostu.
 

gerus6

Active member
Bez reklam
Po krótkich testach z kablem Y (po co, go kupowałem :)) doszedłem do wniosku, że subwoofer podłączamy z amplitunerem surround za pomocą kabla "I" tj do wejścia LFE, koniec tematu :) ( dali sub e-12f )
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Skoro ja sie cofam do tyłu no to Ok już skasowałem ostatnie posty,więcej nie będe się wypowiadał a Tobie kolego życze więcej mądrosci niż posiadasz.Pozdrawiam.

Kolego, nie pisalem do Ciebie, a odnioslem sie do calej dyskusji. Jakbys siedzial tu od poczatku, poswiecil kilka dobrych dni (jak ja) na czytaniu roznych poradnikow (sprawdz ile jest dyskusji na stronie zendesk audyssey), zbieral godzinami linki, wycinal odpowiednie cytaty, a nastepnie konfrontowal teorie z praktyka na swoim sprzecie, to bys wiedzial, ze robie to po to aby pomoc innym uzytkownikom w tym watku. Napisalem tu ponad 150 postow, wiele z nich to kilka godzin czytania roznych publikacji na ten temat i kilka (nascie) kalibracji na swoim sprzecie.
Mimo ze mamy ponad 1500 wypowiedzi, 215 stron, to mam wrazenie ze stoimy w miejcu, ba, cofamy sie.

Po krótkich testach z kablem Y (po co, go kupowałem :)) doszedłem do wniosku, że subwoofer podłączamy z amplitunerem surround za pomocą kabla "I" tj do wejścia LFE, koniec tematu :) ( dali sub e-12f )

Dokladnie, mam ten sam subwoofer.
Uzywanie kabla "Y" w tym przypadku, mija sie z celem.
 

gerus6

Active member
Bez reklam
gerus6: a możesz opisać różnice jakie wyłapało Twoje ucho? Sam mam "mono - I" i się zastanawiam czy kupować Y?
To zostaw tak jak masz, do wejścia LINE INPUT można podłączyć wzmacniacz stereo, albo ampli stereo, a co do różnicy po podłączeniu kabla Y (bez ponownej kalibracji) sub gra głośniej (co nie znaczy, że lepiej)
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Panowie ale ja mowilem ze w waszym przypadku kiedy macie suba z osobnym wejsciem LFE na jednego czincza Y raczej nie ma sensu. Co innego jest w konstrukcji np. JBL kiedy mamy tylko wejscie Line L/R wtedy podlaczenie kabla mono tylko do jednego gniazda powoduje ze suba gra na pol gwizdka poniewaz sygnal dociera tylko do jednej cewki! Takze Raccoon kupuj Y za 30zl i zobacz jak Ci sub zacznie zamiatac ;)
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Of course it gives the sub more oomph - it immediately increases the sub volume by 3 dB.
Using a Y splitter simply doubles the existing LFE signal strength.
You can accomplish the same thing at the receiver by cranking up the individual sub volume setting.
:D
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
armanig: właśnie tak mi się wydaje. Pisał o tym ostatnio krzysztofradio. Wrzucenie Y podbije głośność suba. Wtedy kalibracja go ściszy na ampli. Czyli na koniec dnia będzie to samo. Ewentualnie jak ktoś chce po prostu głośniej (i nie zrobi kalibracji) to można zamiast dawać Y, zrobić głośniej na subie lub w ampli.

Zaczekam mimo wszystko na test krzysztofradio ;P Jak napisze, że jest nie tylko głośniej, ale też "lepiej" to się zastanowię ;P
 

hans2

Banned
dopowiem jeszcze ze np REL robi cos takiego ze jak jest uzywane np wejscie high level to odlacza sygnal z pozostalych wejsc. wiec skoro w RELach jest typowe wejscie LFE to byc moze nie sumuje go z low level tylko po prostu je odcina.

w sumie mam RELa i kabel Y ale drugiego RCA nie podpialem bo T5 na 23m2 starcza na jednym na mniej niz pol skali wzmocnienia. i jeszcze ampli go wycisza...
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
U mnie jeszcze to potrwa, jeśli w ogole. Przejsciowka na RMS to koszt 17 plus 9 zl przesylka. Niestety w zadnym sklepie wokół nie maja podobnej na polce. Przeczytałem kilkanaście razy instrukcje do mojego suba Dali. Jak byk pisze, że jeśli mamy Ampli to LFE (by crossover był sterowany przez ampli), jeśli stereo to Line In, ale wtedy crossover przejmuje sub.
Ameryki nie odkryłem, nic nowego. MAm zgodnie z zaleceniami i jest OK. Może kiedyś przy okazji...
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Panowie prosze o uwage! :p

O ile dobrze rozumuje to faza subwoofera dotyczy "zgrania" suba z kolumnami tak? To dlaczego w przypadku np. stereo bo graja tylko fronty jesli kolumny ustawimy na small, crossover np 60hz tak aby sub gral swoje a kolumny swoje bez nakladania sie pasma to wg mnie zmiana fazy nie powinna miec wplywu na brzmienie a ma? Rozumiem kiedy kolumny graja pelnym pasmem to zgranie faz ma znaczenie ale w przypadku kiedy kolumna gra do 60hz a sub ponizej 60hz dlaczego zmiana fazy ma wplyw na brzmienie. Przy 0 sub ginie, przy 180 zamiata az milo.
 

dimo

New member
Po lekturze ostatnich postów z ciekawości kupiłem sobie kabel Y do suba. Podłączyłem i efekt jest powiedziałbym ciekawy. Bas wydaje się bardziej sprężysty, czasami się go bardziej czuje niż słyszy. Rzeczywiście trzeba trochę suba wyciszyć ale zwiększenie głośności nie jest jedyną zmianą w brzmieniu.
 
Do góry