Kalibracja kina domowego - dyskusja.

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Teoretycznie tak, trzeba by sprawdzic czy brzmi tak samo jak na pojedynczym ale przynajmniej powinno byc tak samo. Ja nie wiem co Ty sie Krzysiek tak bronisz przed Y, skoro gra lepiej, sub dostaje sygnal na obie cewki to wg. mnie lepiej jest go z mocniejszego sygnalu sciszyc niz ze slabszego podglaszac.

Co do kabli Lolek to Y sa drogie, 200zl za kabel to wg mnie sporo. Nie lepiej kupic zwykly pojedynczy RCA i do tego przejsciowke na 2RCA za pare zlotych?

Ja powiem tak na velodyne sprawdzalem jak go testowalem ale w inny sposob , raz podlaczylem zwykly kabel pojedynczy ( wireworld )i po odsluchaniu dwoch scen z filmu przelaczylem na kabel wlasnie Y ten ktory mam i czuc bylo ze jest lepiej. Tak jak wlasnie kolega napisal sub dostaje sygnal na dwie cewki i nie bata zeby tego nie uslyszec, chyba ze jakis kiepsciutki subik jest ale tez mysle ze bedzie to slyszalne. Na subie paradigma tez sprawzdalem i na Y rowniez bylo lepiej. I obie firmy polecaja wlasnie kabel Y.
A co do ceny to kwestia gustu i portfela dla mnie 200 zl to jest tak w sam raz nie jest to duzo ale zdaje sobie sprawe, ze dla kogos moze to byc za duzy wydatek. Nie wiem ile przejsciowka kosztuje kiedys pytalem sie w sklepie Kabelek w Wawie to cos okolo 40-50 zl kosztowala jakiejs tam firmy wiec malo to nie jest tez. A tym bardziej ze podstawowy model wireworlda Y kosztuje nieco ponad 100 zl wiec jak dla mnie nie ma co kombinowac tylko oryginalny Y kupic kabel. Ale to moje zdanie. To tak samo jak sa przejsciowki hdmi, raz ze nie ma przejsciowek dobrych firm, a dwa mysle ze jest strata przez takie laczenie kabla.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
No tak ale czy przy sygnale subwoofer'owym uslyszy sie ew. znieksztalcenia? Co do kabla Y to wg. mnie cos jest na rzeczy skoro zwykly 1RCA mozna kupic za pare groszy a Y kosztuje znacznie wiecej. Raczej produkcja takiego kabla nie jest o wiele drozsza od zwyklych a jednak swoje kosztuje. Ja polecam wszystkim Y bo sub dostaje drugi oddech i gra zdecydowanie lepiej.

Tak jak napisalem ci wyzej wszystko kwestia podejcia nawet jakbys zarobil na takiej operacji powiedzmy 50 zl to warto ? Najwyzej 2 flaszki mniej wypijesz, a bedziesz zdrowszy i mial lepszy kabel..i samopoczucie lepsze, a to jest bezcenne :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Teoretycznie tak, trzeba by sprawdzic czy brzmi tak samo jak na pojedynczym ale przynajmniej powinno byc tak samo. Ja nie wiem co Ty sie Krzysiek tak bronisz przed Y, skoro gra lepiej, sub dostaje sygnal na obie cewki to wg. mnie lepiej jest go z mocniejszego sygnalu sciszyc niz ze slabszego podglaszac.

Wszędzie piszecie, że gra lepiej bo: głośniej i jest więcej basu. Dla mnie lepiej, to lepsza jakość dźwięku, a nie głośniej czy więcej. Już kiedyś o tym dyskutowaliśmy dłużej i nie chcę wracać do tematu, ale poświęcę to 50 zł, kupie przejściówkę Y i potestuje dłużej, wtedy na pewno dam znać czy coś moje ucho się zmieniło ;)

Pozdrawiam
 

hans2

Banned
oprocz tego co zostalo powiedziane nt rownomiernego obciazenia itd jest jeszcze jedna kwestia i ona wcale nie jest taka oczywista bo najprawdopodobniej zalezy od producenta.

chodzi o to ze (wieksza?) czesc subow robi cos takiego ze pomija swoj wewnetrzny filtr LPF (na obudowie suba zazwyczaj nazywa sie to crossover) na wejsciu LFE/.1 czyli tym dedykowanym dla ampli.

pytanie co robi sub gdy jest podlaczony po Y (LFE i LOW LEVEL). moze na jednym wejsciu tak a na drugim inaczej? moze wiec ten sygnal jest lekko nierówny na wyjsciu z suba bo jest sumą dwoch roznych sygnalow?

takze generalnie nie wiemy co sie dzieje w srodku ale jest to tez calkiem mozliwe ze na pojedynczym RCA ktores suby moga grac lepiej niz na Y.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Na temat "Y" jest duzo na stronach Audyssey, czy mam rozwijac? :)
Moze znajdzie sie ktos na forum, kto podejmie sie tlumaczenia calej dyskusji, moj angielski jest ok, ale nie perfekt. To by raz na zawsze ucielo te niekonczace sie polemiki.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
oprocz tego co zostalo powiedziane nt rownomiernego obciazenia itd jest jeszcze jedna kwestia i ona wcale nie jest taka oczywista bo najprawdopodobniej zalezy od producenta.

chodzi o to ze (wieksza?) czesc subow robi cos takiego ze pomija swoj wewnetrzny filtr LPF (na obudowie suba zazwyczaj nazywa sie to crossover) na wejsciu LFE/.1 czyli tym dedykowanym dla ampli.

pytanie co robi sub gdy jest podlaczony po Y (LFE i LOW LEVEL). moze na jednym wejsciu tak a na drugim inaczej? moze wiec ten sygnal jest lekko nierówny na wyjsciu z suba bo jest sumą dwoch roznych sygnalow?

takze generalnie nie wiemy co sie dzieje w srodku ale jest to tez calkiem mozliwe ze na pojedynczym RCA ktores suby moga grac lepiej niz na Y.

Może to zależy od konkretnego suba? U mnie w REL producent podaje tak w instrukcji:

"Wejście .1/LFE zrealizowano za pomocą złącza „phono”, służy ono do połączenie do
gniazda „sub” lub „LFE” w procesorze kina domowego. Podłączenie to jest wymagane w
systemach kina domowego, na przykład jeżeli w systemie jest wielokanałowy
przedwzmacniacz/procesor i odtwarzane jest źródło posiadające kanał .1/LFE takie jak
filmy DVD czy niektóre płyty SACD."

"Wejście niskopoziomowe ( czyli LOW LEVEL) zrealizowano za pomocą złącza „phono”, służy ono do
podłączenia do wyjścia subwooferowego lub przedwzmacniacza we
wzmacniaczu/procesorze. Podłączenie to istnieje na wypadek, gdyby nie można było
zrealizować połączenia za pomocą gniazda wysokopoziomowego, na przykład jeżeli w
systemie zastosowano głośniki aktywne bez terminali głośnikowych. W innym przypadku
nie jest to preferowana metoda i nie powinna być używana."

U mnie w subie producent zaleca połaczenie wysokopoziomowe + LFE, tylko nie rozumiem dlaczego nie jest zalecane podłączenie typu LOW LEVEL, i czy może w razie potrzeby byc łączone z LFE? Ja mam osobną regulację mocy na LFE i LOW LEVEL. Ciekawe jak zachował by się sub gdyby podłączyć go pod te 2 wejścia kablem Y?
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
krzsztofradio: czekamy na wynik testu

armanig: a możesz tylko krótko napisać "audyssey zaleca Y", albo "audyssey zaleca mono"?

Ja mam monokabel i jestem zadowolony. Auto sens działa dobrze (znaczy zawsze się włącza jak trzeba), ale faktycznie:
- robi to z ułamkiem sekundy opóźnienia i w zauważalny sposób, tj. nagle się pojawia bas i nie piszę o wybuchu tylko ogólnie,
- słychać lekko irytujące "klik" ;P
Ewentualnie ja i tak seanse filmowe robię raczej głośno, więc i tak praktycznie cały seans jest włączony. Ale fakt, w nocy potrafi "klikać"
 

hans2

Banned
Na temat "Y" jest duzo na stronach Audyssey, czy mam rozwijac? :)

mi nie musisz, doskonale wiem ze do Audyssey Chris zaleca polaczenie typu Y.
ale wyobrazam sobie ze moze to byc pewnego rodzaju uproszczenie ktore nie zawsze jest idealne.
tak samo jak powtarzany do znudzenia crossover na 80hz.

inna sprawa: czy ktokolwiek z was kto ma RELa uzywa Y?

ale faktycznie:
- robi to z ułamkiem sekundy opóźnienia i w zauważalny sposób, tj. nagle się pojawia bas i nie piszę o wybuchu tylko ogólnie,
- słychać lekko irytujące "klik"

no wlasnie o tych niuansach wczesniej pisalem.
sprobuj wycelowac glosnosc suba tak zeby audyssey ustawil w ampli miedzy 0 a +11.
w niektorych konstrukcjach wtedy to sie poprawia.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Wszędzie piszecie, że gra lepiej bo: głośniej i jest więcej basu. Dla mnie lepiej, to lepsza jakość dźwięku, a nie głośniej czy więcej. Już kiedyś o tym dyskutowaliśmy dłużej i nie chcę wracać do tematu, ale poświęcę to 50 zł, kupie przejściówkę Y i potestuje dłużej, wtedy na pewno dam znać czy coś moje ucho się zmieniło ;)

Pozdrawiam

Krzychu ja powiem tak, nie jestem inzynierem elektronikiem, wiec nie bede sie produkowal o czym o czym nie mam pojecia, ale ja innym tokiem rozumowania ide ( oprocz odsluchu ) jesli taka firma jak velodyne - specjalisci od subow wylacznie tym sie tylko zajmuja i ich inzynierowie mowia wszem i wobec ze kabel Y jest lepszy dla subow ktore maja mozliwosc takiego podlaczenia kabla, a na pewno w wypadku ich subow to sie sprawdza to ja im wierze ze tak jest - tym bardziej ze oni kabli nie robia i nie maja w tym zadnego interesu zeby zachwalac je dla np jakis korzysci. Teraz odnosnie przejsciowki to rozmawialem z jednym z najlepszych magikow w Warszawie od kabli i on twierdzi ze kazda przejsciowka ma wplyw negatywny na gorszy dzwiek niz oryginalny kabel i jest to podobno udowodnione na papierze ze tak sie wyraze. A czy ty to uslyszysz to inna bajka... ja wole dac wiecej kasy i kupic kabel taki czy inny bez przejsciowki, nawet jak kiedys myslalem tak z ciekwosci o przejsciowce i szukalem jakiej firmowej przejsciowki do kabla hdmi to zadna firma szanujaca sie nie robi czegos takiego ( wszystko made in China i firma krzak, chyba ze ktso uznaje firme Lindy )... wiec chyba cos w tym tez jest... ale kazdy ma swoj wybor bo jestesmy wolnymi ludzmi w wolnym kraju na szczescie :)
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Zgadam się. Sa pewne suby, ktre preferują takie a nie inne polaczenia, np. REL. Ja również staram się opierac na tym co zaleca producent mojego suba czyli Dali, ale oczywiście wszystko na końcu weryfikuje słuchem. Nie sądzę bym miał az tak wrażliwy sluch bym uslyszal, że sygnal leci przez kolejne polączenie, czyli przez przejsciowke, a mowiac inaczej, jej negatywny wplyw na pewno będzie wielokrotnie mneijszy niż roznica miedzy polaczeniem typu Y a zwykłym. Jeśli to uslysze, wtedy kupie dobry kabel. I tak nosze się z zamiarem zakupu, bo mam na razie Profigolda. Problem u mnie polega na dlugosci - 7-8 m, wiec by kupic dobry kabel, musze zainwestować ;)

Poczekam jeszcze czy ktoś lub armanig znajdzie, wklei jakies linki, co na Audyssey.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
No właśnie Krzychu REL trochę inaczej to opisuje. Zaleca podpięcie zarówno pod LFE jak i wysokopoziomowo pod specjalne wejście Neutrik Speakon. Nic nie jest napisane o podłączeniu kablem Y wejść LFE i LOW LEVEL. Jedynie piszą że przy braku możliwości podpięcia pod Neutrik, można podpiąć pod LOW LEVEL, inaczej nie zalecają tego podłączenia. Ale czemu nie zalecają, to nie wyjaśnili?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
REL to wogole jest oryginalny jesli chodzi o sposob podlaczania, RCA + wysokopoziomowo z koncowek amplitunera tak?

Co do Y i watpliwosci Krzyska, jak moze brzmienie basu stracic na jakosci w przypadku podlaczenia kabla Y? Przeciez sygnal z ampli jest wysylany na 2 kable, ten sam sygnal i zasila on 2 cewki w subwooferze. Sa subwoofery ktore maja osobne wejscie LFE z jednym RCA i tu jest omijany crossover a obok jest wejscie Line IN L/R i wtedy subwoofer moze grac lepiej przy podlaczeniu kablem mono do wejscia LFE. W przypadku kiedy subwoofer ma tylko wejscie LINE IN L/R podlaczenie sygnalu do jednej cewki kablem mono na 99% przypadkow pogorszy efektywnosc subwoofera bo podajemy mu o polowe sygnalu mniej niz powinien dostac.

Ale spoko, nikogo nie musimy uszczesliwiac na sile, ja i lolek wolimy Y inni wola mono i czesc ;)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Panowie nie wytrzymałem - 3 cie piwo:) ( nie dziwić się, Okocim Mocny), dlatego moge coś nie kumać. Przecież sygnał z ampli wychodzi po jednym kablu do suba a nie na 2 kable? To sygnał monofoniczny? Więc tak naprawde wychodzi z jednego wyjścia, tylko w subie jest rozdzielany. Czyli dla mnie to cos podobnego w stylu bi-wiring. Sądzę że więcej mocy sub nie dostaje, ale może się mylę? Ciekaw jestem co by było, gdyby taki sub podłączyc pod 2 niezalezne wyjścia z ampli kablem RCA-RCA?
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ktos juz o to sie pytal, tylko nie pamietam w jakim watku, ale nie wiem czy ktos juz tak sprobowal podlaczyc suba... A co jeszcze mi sie przypomnialo, to tych ktorych osobiscie znam i maja mozliwosc podlaczenia suba kablem Y to wszyscy taki wlasnie kabel maja, nawet moj sasiad ktory nie uznaje wydawania pieniedzy na kable takowy wlasnie kupil:). I pamietam jak raz w Polpaku na odsluch pojechalem i gosc przede mna byl na odsluchu ze swoimi kablami glosnikowymi to miedzy innymi mial rowniez kabel od suba Y, co bardzo mnie zdziwilo bo na odsluchach bylem dziesiatki razy i nigdy nie spotkalem sie zeby ktos byl na odsluchu z kablem od suba:).
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Koledzy, u mnie sprawa jest jasna ;)
Cytat z instrukcji juz kiedys wklejałem.
Ale spoko, nikogo nie musimy uszczesliwiac na sile, ja i lolek wolimy Y inni wola mono i czesc ;)
Tez na sile nie wmawiam nikowmu pojedynczego kabla, ale mógłbyś mnie uszcześliwic odtwarzaczem CD oraz dobrym okablowaniem, w dalszej kolejnosci elektrycznym ekranem z napinaczami ;)
 

Attachments

  • ikonsubrearlrg (Small).jpg
    ikonsubrearlrg (Small).jpg
    19 KB · Wyś: 135
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
No czyli tak jak mowielm, u ciebie jest osobne wejscie LFE na pojedynczy RCA wiec moze byc ok, aczkolwiek ja bym nie wytrzymal i musial przetestowac na Y ;)
Ja mowielm o subach kiedy jest samo Line in L/R i podlacza sie mono pod jedno gniazdo, wtedy na Y musi grac lepiej nie ma bata.

Krzysiek 1980, sygnal z ampli wychodzi mono ale kabel go rozdziela na 2 RCA i sub dostaje sygnal na obie cewki.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
U Ciebie jak chyba w kazdym JBL nie ma osobnego wejscia LFE na mono kabel jest Line in L/R ktore wg. instrukcji wykorzystuje sie jako LFE podlaczajac 1RCA lub zwykly Line In. Mam to samo i przy podlaczeniu Y sub dostaje drugi oddech.
 
Do góry