Kalibracja kina domowego - dyskusja.

pudel_hc

New member
Witam. Zastanawiają mnie pewne rzeczy. Mam amplituner Onkyo nr646 i głośniki Boston Acoustic Soundware S. Pasmo przenoszenia dla głośników to 132Hz -20kHz, a dla subwoofera 32Hz -135Hz. Crossover na subie mam ustawiony na 135, bo tak zalecane jest dla tych głośników i to oczywiste żeby pokryć całe pasmo. W amplitunerze crossover mam ustawiony dla wszystkiego 120Hz(kalibracja ustawiła mi centralny na 90Hz, ale zmieniłem, bo to takie same głośniki), czyli sub gra do 120Hz i głośniki od 120Hz. Czy nie tracę czestotliwosci od 120-132Hz, bo głośniki mogą zagrać dopiero od 132Hz, a ampli odcina sub już przy 120Hz? W poradniku do kalibracji jest napisane żeby ustawić dla głośników 80Hz, ale czy to nie za mało dla moich głośników? Inna sprawa. Jeśli głośnik stoi dalej od punktu odsłuchu to ma być trochę głośniej? Głośność kalibracja ustawiła mi tak: fronty i centralny na +3, sub na +2, a tył lewy -1, prawy -2. Wprowadzona odległość odpowiada za opóźnienie? Odległości wprowadziłem ręcznie, bo kalibracją źle to wykryła. Czy kalibracja robi coś jeszcze czego nie można ręcznie zmienić?
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Witam. Zastanawiają mnie pewne rzeczy. Mam amplituner Onkyo nr646 i głośniki Boston Acoustic Soundware S. Pasmo przenoszenia dla głośników to 132Hz -20kHz, a dla subwoofera 32Hz -135Hz. Crossover na subie mam ustawiony na 135, bo tak zalecane jest dla tych głośników i to oczywiste żeby pokryć całe pasmo. W amplitunerze crossover mam ustawiony dla wszystkiego 120Hz(kalibracja ustawiła mi centralny na 90Hz, ale zmieniłem, bo to takie same głośniki), czyli sub gra do 120Hz i głośniki od 120Hz. Czy nie tracę czestotliwosci od 120-132Hz, bo głośniki mogą zagrać dopiero od 132Hz, a ampli odcina sub już przy 120Hz? W poradniku do kalibracji jest napisane żeby ustawić dla głośników 80Hz, ale czy to nie za mało dla moich głośników? Inna sprawa. Jeśli głośnik stoi dalej od punktu odsłuchu to ma być trochę głośniej? Głośność kalibracja ustawiła mi tak: fronty i centralny na +3, sub na +2, a tył lewy -1, prawy -2. Wprowadzona odległość odpowiada za opóźnienie? Odległości wprowadziłem ręcznie, bo kalibracją źle to wykryła. Czy kalibracja robi coś jeszcze czego nie można ręcznie zmienić?

Jak głośniki przetwarzają tak wąski zakres to cokolwiek nie ustawisz nie nadasz im tej zdolności w magiczny sposób. Oczywiście to nie jest tak że nic nie odtwarzają. Podawany zakres częstotliwości jest podawany przy jakimś zakresie i najczęściej jest to +/- 3 lub 6dB.
Głośniki zapewne odtworzą od 120Hz ale będzie to ledwo lub wcale nie słyszalne (ze spadkiem pewnie co najmiej 12dB).

Kalibracja mierzy opóźnienia i odbicia przez co uwględnia akustykę pokoju. To że wprowadziłeś wartości ręcznie nie oznacza że dźwięk dociera do ciebie prawidłowo.
Wartości nie zmienia się "bo tak", najlepiej robić testy na jakimś fragmencie filmu. Powtarzać scene wsłuchując się w dźwięk. Powinien dobrze lokalizować akcje podążając za tym co na ekranie. Dopiero jak jest wyraźnie coś nie tam zrobić ręczną korektę. Wymaga trochę praktyki.

Często "złe" wartości po kalibracji to nasza wina źle umiejscowianego mikrofonu w trakcie kalibracji ;)
 
Witam.
Poczytałem troszkę ten wąrek i odniosłem się do większości ustawień. I tak widzę zależność między kolumnami na Large a Small a subwoofer w stereo. Gdy mam małe fronty i 80hz to obojętnie czy jest Lfe+main czy samo lfe to i tak subwoofer działa, dopiero przy ustawieniach na duże fronty to subwoofer działa tylko gdy jest samo Lfe+main. Fronty mają wówczas fullpass. W moim odczuciu do muzyki w stereo lepiej mieć duże fronty i bez suba. Inaczej ma sie to w systemie 7.1 przy filmach mam wszystkie kolumny na small i 80hz. Subwoofer 120hz. Dublowanie basu o ile dobrze zrozumialem jest przy duzych frontach i lfe+main i to dla mnie wogóle nie ma sensu. Po autokorekcji zmieniłem dwa ustawienia. Wszystkie kolumny na 80hz i pododawałem na każdy kanał po 2db bo troszkę za mocno mi wyciszyło łącznie z subem. Dynamic EQ włączone iż jakoś bardziej mi wyraźniej gra niż bez. MultEQ XT L/P Bypass dynamic Volume off. Jedynie przy muzyce klasycznej, jazz czy koncert instumentalne robię opcję Direc.
Czy można coś zmienić???
Chyba nie, jak dla mnie to są optymalne ustawienia.
 

wasket

New member
Witajcie.
Mimo, że na forum jestem od bardzo dawna będzie to mój pierwszy post - raczej staram się czytać, wyszukiwać informacje i wyciągać wnioski niżli niepotrzebnie "zaśmiecać" pytaniami ale...
Tym razem chyba sobie nie poradzę - przeszukałem też zagraniczne fora i nie potrafię znaleźć rozwiązania mojego problemu.
Posiadam zestaw głośników Audio Pro Avanto Hts 5.0 + sub aktywny Audio Pro. Był on podłączony do Denona 2313 - w tym zestawie Audyssey pięknie wykrywał wszystkie głośniki i suba, i kalibracja przechodziła elegancko.
Wymieniłem ampli na Denona x3200 i zaczęły się schody - Audyssey nie wykrywa subwoofera. Tzn. Test tony puszczane manualnie są słyszalne we wszystkich głośnikach i subie też, pierwszy etap Audyssey - również słychać dźwięk pomiarowy z suba. Jednak potem pokazuje, że nie ma subwoofera w zestawie.
Gdzie leży pies pogrzebany? Kable takie same, przepiąłem tylko do nowego ampli; ampli ustawiony na głośniki 4ohmowe. Cóż począć?
Wina ampli? Nie robiłem jeszcze resetu ustawień - ale czy to pomoże?
 
Może po kalibracji mikrofonem ustaw wszystkie kolumny na SMALL chociarz nie wiem czy to ma sens bo w filmach powinien sug grać. U mnie zauważyłem taką zależność jak wszystkie kolumny SMALL to obojętne czy film czy muzyka to zawsze sub działa. Teraz mam fronty duże a reszte małe i suba tylko w stereo nie ma a tak to działa. Sprawdz w trakcie odtwarzania filmu np.5.1 w opciach audio czy sub jest włączony. Ewentualnie kombinacja przycisków na panelu do resetu sprzętu i od nowa cały proces.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Może po kalibracji mikrofonem ustaw wszystkie kolumny na SMALL chociarz nie wiem czy to ma sens bo w filmach powinien sug grać. U mnie zauważyłem taką zależność jak wszystkie kolumny SMALL to obojętne czy film czy muzyka to zawsze sub działa. Teraz mam fronty duże a reszte małe i suba tylko w stereo nie ma a tak to działa. Sprawdz w trakcie odtwarzania filmu np.5.1 w opciach audio czy sub jest włączony. Ewentualnie kombinacja przycisków na panelu do resetu sprzętu i od nowa cały proces.

Przecież po pierwsze SUB ma dedykowaną swoją ścieżkę dźwięku, to normalne że gra. Po drugie to również normalne że w stereo nie gra. Chyba że jest to w jakiś sposób wymuszone.
Kolumny na small mówią tylko systemowi że SUB oprócz swojej ścieżki gra też niskie częstotliwości wszystkich kolumn "małych" kolumn często poza przednimi. Wiele jednak ampli pozwala wymusić odtwarzanie niskich razem z przodami.
Reszta to kwestia ustawień aktywnych zwrotnic w ampli.
 
Zgadzam się z Tobą. U kolegi jest jakiś problem bo podczas kalibracji system widzi suba a podczas odtwarzania sub już nie gra. Nie znam się aż tak ale w mym Denonie mam opcjie wyłączenia suba i może właśnie u niego to jest przyczyna. Jak kalibracje robię to po jej zakończeniu zmieniam wszystkie głośniki prócz frontów na SMALL.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To robisz błąd. Do kina wszystkie na Small przy subie.
To samo jest z odległościami, nie koryguje się ich jeżeli są większe.
To są pomiary opóźnień.
Wszystko opisywałem w tym wątku, co ruszać a czego nie tykać, łącznie z tym jak i gdzie umiejscowić mikrofon przy kalibracji - to wszystko jeżeli chcemy zbliżyć się do referencji, bo preferencje tu nikogo nie interesują.
 
Tak wiem testowałem wszytkie na SMALL jak sugerowałeś, ale mi jakoś bardziej podchodzi dzwięk gdy głośniki frontowe są Duże. Mam wrażenie wtedy, że glos jest jakiś bardziej wyrazisty i żywy bo na small to mam ważenie płytkiego bez wyrazu dzwięku w kinie. Druga sprawa jest taka, że o niebo lepiej grają kolumny w stereo gdy są na Large niż Small. Kalibracje przeprowadzam w 8pkt i staram się zachwać odległość 1m, a dodawałem db żeby sprawdzić oco chodzi. Powróciłem do orginalnych wyciszeń przez system bo lepiej się one sprawują nocą.
@wasket miał/ma problem z Denonem, tak się zastanawiam oco chodzi, czemu sub nie gra?

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Audyssey w Marantz (czy zapewne tak samo w Denon) mówi wyraźnie że odległości punktów pomiarowych od pierwszego centralnego nie moga być większe nić 60cm
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Dokładnie, odległości pomiędzy poszczególnymi punktami pomiarowymi nie powinny być większe niż 50-60cm. ..
Pamiętaj aby czubek mikrofonu nie był poniżej oparcia kanapy a ma wysokości uszu słuchacza !
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To lipton ;)

Średnia odległość powinna oscylować w granicach 60cm, jednak nie większej jak 1m.
Nie ma w tym przedziale żadnej konkretnej krytycznej odległości.
Instrukcje Marantza (itp.) schowałbym do szafy, a sugerował się zaleceniami u żródła, w tym wypadku żródłem Audyssey.

Ponadto podstawą jest pierwszy pomiar i problem tylnej ściany, jak pierwszy pomiar będzie żle przeprowadzony, to reszta nie ma sensu.
http://www.hdtv.com.pl/forum/986774-post2196.html
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Też tak robię za każdym razem ;)
U mnie jest ok. 5-10 cm ponad uchem, ale biorę poprawkę i wierzchołek mikrofonu jest nieco powyżej oparcia ;)
 

collider

New member
Bez reklam
Tak wiem testowałem wszytkie na SMALL jak sugerowałeś, ale mi jakoś bardziej podchodzi dzwięk gdy głośniki frontowe są Duże. Mam wrażenie wtedy, że glos jest jakiś bardziej wyrazisty i żywy bo na small to mam ważenie płytkiego bez wyrazu dzwięku w kinie. Druga sprawa jest taka, że o niebo lepiej grają kolumny w stereo gdy są na Large niż Small. Kalibracje przeprowadzam w 8pkt i staram się zachwać odległość 1m, a dodawałem db żeby sprawdzić oco chodzi. Powróciłem do orginalnych wyciszeń przez system bo lepiej się one sprawują nocą.
@wasket miał/ma problem z Denonem, tak się zastanawiam oco chodzi, czemu sub nie gra?

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka

Bo tak jest. Large w stereo brzmi zdecydowanie lepiej.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Stereo full band - pełen zakres, duże.
Zresztą stereo to osobna sprawa i nijak ma się do KD w kontekście tego wątku.
 
Do góry