Kalibracja kina domowego - dyskusja.

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Przeczytałem ponętną rozmowę z ostatnich 3 stron. Różnie jest z tymi filmami jedne są głośniejsze inne cichsze. Raz ustawiam centralny na -12 raz na -5 na + nigdy nie dałem, bo jest za głośno dla mnie zaburza przednie kolumny jest mało naturalnie. Przetestowałem różne kombinacje ustawień.

Subwoofer ustawiłem w amplitunerze na 120 Hz ale na samym subwoofer z tyłu mam pokrętło crossover od 30Hz do 120Hz na ile ustawić Hz? Też na ucho dać jaki mi się bass podoba ?

Nie ma złotego środka i z tym musimy żyć. ;)
 

Spyro

New member
Zdrowo kasują, nie ma co. W dodatku to było 3 lata temu, to teraz pewnie dwa razy tyle :) W końcu dolar skoczył i większość sklepów podniosła ceny o kilkadziesiąt procent ;)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Przeczytałem ponętną rozmowę z ostatnich 3 stron. Różnie jest z tymi filmami jedne są głośniejsze inne cichsze. Raz ustawiam centralny na -12 raz na -5 na + nigdy nie dałem, bo jest za głośno dla mnie zaburza przednie kolumny jest mało naturalnie. Przetestowałem różne kombinacje ustawień.

Subwoofer ustawiłem w amplitunerze na 120 Hz ale na samym subwoofer z tyłu mam pokrętło crossover od 30Hz do 120Hz na ile ustawić Hz? Też na ucho dać jaki mi się bass podoba ?

Dlatego sztywnymi nastawami już się nie powinno kręcić. Jak już bardzo chcesz to pod przyciskiem HOME na pilocie masz menu podręczne i w nim ustawienie głośności suba i centrala, więc tutaj na filmie sobie możesz zmienić bo te wartości po zmianie nie zapisują się i powracają do poprzedniego stanu po wyłaczeniu amplitunera, ale i tak uważam że nie powinno się tego robić. Po to jest kalibracja i ustawiamy kolumny dźwiękiem testowym, żeby wszystkie grały jednakowo względem słuchacza, a jak następnie dasz na -12 to już central gra ciszej, pomimo że lektor zabrzmi mniej donośnie. Należy też zwrócić uwagę, że kolumna centralna to nie tylko same dialogi ale również szereg innych dźwięków, więc ja nie popieram takich zabiegów. Jeżeli puścisz sygnał testowy i wszystkie kolumny grają równo, to donośniejszy dźwięk lektora jest związany tylko z takim wydaniem filmu a nie błędną konfiguracją sprzętową. Ja u siebie crossover na subie dałem na max., bo i tak odcinasz na amplitunerze. Pozatym nie zauważyłem róznicy kręcąc crossem, mając tylko podpięty sub pod LFE. Pokrętlo jest wtedy chyba nieaktywne. Nie wiem czy masz tylko podpięty pod LFE czy również wysokopoziomowo?
 

lobos

New member
Bez reklam
Jak już bardzo chcesz to pod przyciskiem HOME na pilocie masz menu podręczne i w nim ustawienie głośności suba i centrala, więc tutaj na filmie sobie możesz zmienić bo te wartości po zmianie nie zapisują się i powracają do poprzedniego stanu po wyłaczeniu amplitunera, ale i tak uważam że nie powinno się tego robić.
Panowie czy w ampli Marantz'a jest takie "podręczne menu" o którym pisze krzysiek1980?
Chyba niestety nie ma :-(
 

Spyro

New member
Ja bym chciał porównać efekty po kalibracji trzema flagowymi systemami.

Audyssey - Dirac Live - ARC

Ale to raczej trudne do wykonania. Trzeba by zakupić zestaw do kalibracji od każdego z tych producentów i licencję... Albo kilka różnych klocków, które mają te systemy na pokładzie.

Audyssey jest najpopularniejszy bo siedzi w wielu amplitunerach różnych producentów. Dirac chyba tylko w emotivie i procesorach hi end. To głównie zewnętrzny system kalibracji. ARC to system autorski Anthema.

Tak z tego co można wyczytać na forach polskich i zachodnich, ci, którzy mieli okazję kalibrować wszystkimi trzema to pisali, że przy diracu i ARC, Audyssey wypada najsłabiej i dopiero wtedy widać ile błędów robi w porównaniu do konkurentów i jak ograniczony jest to system.

Ale raczej niewielu z nas będzie się miało okazję o tym przekonać i trzeba się cieszyć tym co jest. Kiedyś w ogóle nie było kalibracji w amplitunerach i też się żyło i grało dobrze. Ewentualnie można zakupić używkę ampli Anthema, który ma ARC, tak chwalony na wszystkich forach i porównać wtedy.

Miał może ktoś tutaj możliwość konfrontacji różnych systemów kalibracji dźwięku? Oprócz tych wyżej wymienionych są jeszcze jakieś atrapy kalibracji od Onkyo chyba i kogoś jeszcze, co poskąpili na licencję :D Ale tych chyba nie ma sensu brać pod uwagę.
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
Kalibracje, kalibracjami, ale tak naprawdę to oglądający, słuchający ma być zadowolony. I tu zaczynają się preferencje i to one moim zdaniem są najważniejsze.
 

Grisza HD

New member
Dlatego sztywnymi nastawami już się nie powinno kręcić. Jak już bardzo chcesz to pod przyciskiem HOME na pilocie masz menu podręczne i w nim ustawienie głośności suba i centrala, więc tutaj na filmie sobie możesz zmienić bo te wartości po zmianie nie zapisują się i powracają do poprzedniego stanu po wyłaczeniu amplitunera, ale i tak uważam że nie powinno się tego robić. Po to jest kalibracja i ustawiamy kolumny dźwiękiem testowym, żeby wszystkie grały jednakowo względem słuchacza, a jak następnie dasz na -12 to już central gra ciszej, pomimo że lektor zabrzmi mniej donośnie. Należy też zwrócić uwagę, że kolumna centralna to nie tylko same dialogi ale również szereg innych dźwięków, więc ja nie popieram takich zabiegów. Jeżeli puścisz sygnał testowy i wszystkie kolumny grają równo, to donośniejszy dźwięk lektora jest związany tylko z takim wydaniem filmu a nie błędną konfiguracją sprzętową. Ja u siebie crossover na subie dałem na max., bo i tak odcinasz na amplitunerze. Po za tym nie zauważyłem różnicy kręcąc crossem, mając tylko podpięty sub pod LFE. Pokrętlo jest wtedy chyba nieaktywne. Nie wiem czy masz tylko podpięty pod LFE czy również wysokopoziomowo?

Ja korzystam z tego podręcznego menu w parę sekund mogę centralny i suba pod głosić przyciszyć w -dB. A ja mam suba od początku podłączony po LFE i wysokopoziomowo to przy muzyce i filmach ma znaczenie. Ja mam crossover na godzinę 11-12 i jak gra muzyka i sub jest włączony to słychać jak kręcę pokrętłem że bas się zmienia jest mocniejszy niżej schodzący. Ale czy dawać na 120Hz to nie wiem czy jest taka potrzeba. Ale w sumie ja w amplitunerze mam ustawione 120 Hz pod LFE dla kina filmów nie muzyki a pod muzykę mogę sobie tym cross inne ustawić odcięcie dla suba pokrętłem z tyłu.
 
Ostatnia edycja:

waski321

New member
Witam
oczytalem sie tu troche i juz sam nie wiem jak ustawic Suba...

1.Fronty na SMALL odcinka wszystkich glosnikow na 80Hz a sub na samo LFE i odciecie go na ampli na 80Hz (Na samym subie na maxa)

2.Fronty na LARGE odcinka reszty glosnikow na 80Hz bo kolumny wtedy w pelnym pasmie graja a sub na LFE+Main i na ampli odciac go na 80 Hz (na samym subie crossover na maxa) - przy tym ustawieniu niby dubluje sie basna subie z frontow?! (a kozysc taka ze przy muzyce i fronty pograja?!)

(kanal LFE niezaleznie czy jest "+main" optymalnie jest miec na 80 Hz?)
Prosze o fachowa pomoc

Denon X2000
Wharfedale Vardus 300
Sub Wharfedale VR-10
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Odnośnie kalibracji, to mam pytanie szczególnie do użytkowników Denonów. Nie wiem jak jest w urządzeniach innych marek. Czy po kalibracji mikrofonem, tyły grają słyszalnie głośniej niż fronty? Pytam, ponieważ mając wcześniej AVR-3808, a teraz AVR-4311, w obu przypadkach występuje ten sam efekt. I jestem ciekaw, czy przypadłość ta dotyczy również najnowszych amplitunerów.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Głośniej, w sensie dominują nad frontami?
Przy poprawnej kalibracji nie powinno tak być, dźwięk powinien być zrównoważony, a nie dominować. Zachowałeś odpowiednią odległość mikrofonu od tylnej ściany?
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Witam.
Głośniej, w sensie dominują nad frontami?
Dokładnie.
Przy poprawnej kalibracji nie powinno tak być, dźwięk powinien być zrównoważony, a nie dominować. Zachowałeś odpowiednią odległość mikrofonu od tylnej ściany?
Odległość wynosi ok. 80 cm. – wymuszona przez miejsce odsłuchowe. A jeśli za mała, to jaka odległość (jakaś norma?) jest odpowiednia między mikrofonem a ścianą? Nie pisałem wcześniej, ale spotkałem się już z takimi wypowiedziami w Sieci.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Odnośnie kalibracji, to mam pytanie szczególnie do użytkowników Denonów. Nie wiem jak jest w urządzeniach innych marek. Czy po kalibracji mikrofonem, tyły grają słyszalnie głośniej niż fronty? Pytam, ponieważ mając wcześniej AVR-3808, a teraz AVR-4311, w obu przypadkach występuje ten sam efekt. I jestem ciekaw, czy przypadłość ta dotyczy również najnowszych amplitunerów.

Ja w Onkyo też czasami mam takie wrażenie. Zalezy jeszcze przy jakim materiale. Ogólnie poziomy głośności mam równe, ale czasami akcja jakby przenosiła się bardziej na kolumny tylne. U mnie może też byc kwestią niezbyt szerokie rozstawienie frontów, bo mam je w odległości ok. 150cm od siebie, więc mniej odczuwalne pewnie jest to przechodzenie dźwięku między frontami a centralem.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Ja w Onkyo też czasami mam takie wrażenie. Zalezy jeszcze przy jakim materiale.
Kolego Krzysztofie. Żeby to było tylko wrażenie. Ale różnica jest aż nadto słyszalna. I faktycznie, muszę też zwrócić uwagę na to, czego słucham (realizacje samych płyt).
A czy sprawdziłeś co ci autokalibracja poustawiała
Pisanie o ustawieniach parametrów po kalibracji w tej chwili, jest z mojej strony bez sensu, bo zostały one ręcznie zmienione z powyższego powodu. Więc nijak mają się do pierwotnej kalibracji. Ale. Jak Wy, panowie,ustawialiście swoje mikrofony przy kalibracji? Jaka odległość od ściany? Z ilu punktów?
Będę musiał wygospodarować trochę czasu, a z tym krucho. Bo z tego co widzę, to czeka mnie test kalibracji z różnymi kryteriami. Szczególnie z odległością mikrofonu od ściany. Sam jestem ciekaw, jakie to da rezultaty.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Jak robiłeś korekty to nie było pytania.
U mnie problemu ściany nie ma bo jest okno, ale mikrofon od okna był 1,2-1,3 mtr bo tu jest miejsce odsłuchu.
 
Do góry