Kalibracja - dyskusja o kalibracji.

z3

Member
Jeśli swoje cyniczne uwagi, ciągłe """"""" i emoty w stylu ;) nazywasz.

Jako, że używasz słowa ignorant, to się do niego mogę ustosunkować W przeciwieństwie do Ciebie nie zakładam, iż coś takiego jak własne ustawienia jest złem i fanaberią, rozumiem obie strony, które chcą sobie ustawić po swojemu a także tych co próbują ustawić obraz w największym zbliżeniu do tego co chciał ująć reżyser.

Owe mistyczne normy nie są mistyczne wystarczy poczytać o nich a nie tworzyć jakieś tezy, że ktoś wymyśla sobie normy np odnośnie mierzenia światła podczas nagrywania materiału, czy norma D65.

TV są kalibrowane pod markety (choć w instrukcji jest coś innego) i nie wiem pod jakie markety, jak eksponowane, oświetlenie, kolor ściany, bo przecież są ustawiane pod nie...

Chętnie dowiem się, co piszą w instrukcji na temat kalibracji danego odbiornika, ponieważ nie mam dostępu do wszystkich instrukcji


Naprawdę nie przekonują mnie te argumenty. bo mam przed sobą instrukcję obsługi i nie gniewajcie się...,a wolę opierać się na twierdzeniach producentów, bo to oni coś stworzyli...

Ja osobiście nie chcę Cię przekonywać, nie wiem dlaczego używasz takiego argumentu. Możesz uważać, że instrukcja jest wyrocznią w sprawie danego modelu TV i nikt Ci tego nie zabrania, a ja mogę uważać, że można to ustawić lepiej niż w instrukcji podają i Ty twierdzisz, że jestem szarlatanem i używam tajemniczych technik. Ja także opieram się na twierdzeniach producentów, którzy to tworzyli i w rozmowie powiedzieli, że specjalnie ustawiają te telewizory w sposób, aby rzucały się w oczy na półce.

Znowu tworzysz nowe tezy a na proste pytania z poprzednich postów nie odpowiedziałeś.
 
Ostatnia edycja:

hojlo1

New member
Bez reklam
To może inaczej (za poprzednikiem i innymi...).

Gdzie znajdę wykaz firm kalibrujących TV?

Jest jeden namiar:www.cinematic.pl i praktycznie to koniec
(forum elektroników -"elektroda" pomija też ten "problem")

Zdziwiony jestem ze w tak ważnej sprawie (wypada na podstawie ostatnich postów że producenci... mają "gdzieś" kalibracje) nie ma mocna rozwiniętej sieci "zawodowych kalibratorów".

W internecie pusto - może jest jakieś "podziemie" ?
(bo sprzedawcy w sklepach ręce rozkładają, albo dziwnie patrzą..)

Chętnie zapłacę, by stwierdzić czym amatorskie ustawienia np. posiadanym DVE będą się różnić od kalibracji profesjonalnej.
(mam tez stary generator pasów kolorowych, kraty itp...,to można przepisać ustawienia profesjonalne na np We antenowe...).



Ps - oczywiście podzielę się wrażeniami, ale nie z plansz a z oglądania "ruchomych obrazków" w różnych warunkach o rożnych porach itp., bo o to w TV chodzi.;)
 

kol

New member
z3 napisał:
Tak się składa, że nie musi przesyłać, ponieważ byłem w kilku fabrykach np w Kronach, w Kobierzycach, w Kameyamie i kilku innych i tak się składa, że inżynierowie wiedzą co to urządzenia pomiarowe i TV ustawiają pod sztuczne światło i sklepy wielkopowierzchnowe, ale o tym już pisałem, ale Tobie nie chciało się tego czytać, bo kurde co tam przecież Hojlo "to" brzmi dumnie
W zupełności zgodzę się, że telewizory ustawiane są pod zimne światło (sztuczne/jarzeniowe) co każdy z łatwością będzie w stanie stwierdzić. Mam jeszcze 7 letniego Philipsa z serii matchline 28PW9515 i w porównaniu z LG 42PC51 jego standardowe ustawienia są cieplejsze a obraz przyjemniejszy dla oka.
W LG jest tylko jedno ustawienie producenta, które jest łagodne bliższe naturalnemu, ale tez nie do końca zbliżone do neutralnego.
Faktycznie zmienić ustawienia kolorów należałoby wielokrotnie w ciągu dnia ponieważ światło ma na zewnątrz ma inną temperaturę jak również wieczorem przy sztucznym oświetleniu.
Zgodzić się należy, że ustawieniu powinny podlegać każde źródła sygnału z osobna czyli kalibracji parowaniu, jak również niezwykle wiele zależy od jakości przewodu zastosowanego do połączeniu tych źródeł temat jest niezwykle rozległy. Na jakość obrazu ma wpływ również jakość prądu, wydajność transformatorów, separacja źródeł sygnału itd. itp. telewizory które są produkowane na tzw. rynek masowy są kalibrowane tak aby ustawienia tuszowały ich niedoskonałości i należy się z tym pogodzić. Tak więc kalibracja jak jest możliwa to może przynieść często więcej złego niż dobrego. Można się zapytać jak dobrze skalibrować LCD, który wyświetla małe widmo barw urządzeniem, które trzeba sobie to powiedzieć w sposób amatorski bada obraz efekt ten będzie dobry na papierze. Już pisałem opinię serwisu, w którym posiadają profesjonalny sprzęt pomiarowy i niegdyś kalibrowali telewizorki zapaleńcom i w efekcie co poniektórzy wracali z prośbą o wyregulowanie telewizorów na stare parametry.
Uważam mimo wszystko, że profesjonalna kalibracja jest dobra, ale dla produktów wysokiej jakości, bo dla tych które są kupowane w supermarketach to raczej ratunku nie ma i pozostaje je podregulować na oko, ja mam dwa ustawienia użytkownika w telewizorze i na swoim materiale, który mogę w realu zaobserwować w świetle dziennym i nocnym starałem się dobrać parametry obrazu tak aby najwiarygodniej odpowiadały rzeczywistości i jak już wcześniej pisałem jestem zadowolony na tyle na ile można być zadowolonym z telewizora z supermarketu. Wam radzę to samo ponieważ, rzeczywiście będziecie mogli stwierdzić że to jest to.
Mam u siebie możliwość regulacji każdego koloru z osobna w menu to wiele moim zdaniem bo jeżeli tego nie macie to pozostaje jedynie odpuścić sobie.
 

BoDeX

New member
kol napisał:
... niezwykle wiele zależy od jakości przewodu zastosowanego do połączeniu tych źródeł temat jest niezwykle rozległy. Na jakość obrazu ma wpływ również jakość prądu, wydajność transformatorów, separacja źródeł sygnału itd. itp.

Wiedza z poprzedniej epoki, poza tym wszystko zgodne ze stanem faktycznym .... :)
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...no to moje podsumowanie (niezmienne i zbieżne ze zdroworosądnymi...)

Wysłałem 7 "emaili" ponad tydzień temu (ale szczegółowych, że chce kalibrować: CRT/LCD/PDP - konkretne modele, dostęp do service manual książkowych jest.
Opisałem stan faktyczny i że wykonana wstępna kalibrację przy pomocy DVE, korzystając wyłącznie z nastaw dostępnych przez uzytkownika.

Odpowiedzi = szt. 0 (3emaile nawet potwierdzony odbiór)

Przeprowadziłem 3 (1na b. ciekawa) rozmowy telefoniczne i:
1. gdy okazało się, że jak podstawy RTV znane = 2 rozmowy zakończyły się odmówieniem usługi
2. 3cia rozmowa z byłym praktykiem "zuritowskim" (obecnie serwisuje dla dużej firmy...takze od kalibracji) nic nowego nie przyniosła

(wskrócie i wyrywkowo"):
- kalibruje się sprzęt o cechach kina domowego (nie TV !!!!) i to od żródła do celu (czyli nawet pod konkretny film)
- ...............
- kalibracja w pomieszczeniu obejmuje nawet warunki tylnego oświetlenia (ewentualnego) i nie ma jednoznacznego ustawienia dla danego modelu
- itp itd (czyli nic nowego i znane z opisów "zdroworozsądkowych")

Odmówiono oczywiście także przyjazdu, choć gotowy byłem zapłacić kilkaset złotych za papier że ustawiono w określonych warunkach (sprzęt już dowolny - ustawienia dowolne, niech tylko wykazana zostanie różnica że sprzęt przez producenta źle ustawiony jest i manipulacja suwakami nie przyniesie oczekiwanego efektu!!!!!

Nie chce kontynuować, ale kiedyś czytało się instrukcje obsługi i jeżeli coś było niezrozumiałe, lub niemożliwe do ustawienia (np.po "konsylium" ze znajomymi) to wzywało się technika i ZA DARMO ustawiał np. pod względem kolorów itp. (bnp. brak bieli - to uszkodzenie).

Obecnie chyba się zmieniło (nie czytam zbyt wielu instrukcji), gdy taki nacisk na kalibracje sprzętu.
Dziwi mnie jedno (jako praktyka), mianowicie.... w nowych TV procesory już same pilnuja określonych parametrów i zamiast lepiej jest gorzej???? (pytanie retoryczne)

No cóż.... :D
 

z3

Member
I dalej nic to nie wnosi do tematu, poza tym co pisałeś wcześniej.


Podaj nazwiska tych osób, z którymi rozmawiałeś, żeby nikt nie popełnił błędu i nie korzystał z ich usług.

Nadal tworzysz ciekawe wywody a na żadne pytanie moje nie odpowiadasz, więc zadaje kolejne do zestawu, który już był wcześniej.

Skoro jak twierdzisz kalibruje się projektory, to czym się różni kalibracja projektora od TV?

Odmówiono oczywiście także przyjazdu, choć gotowy byłem zapłacić kilkaset złotych za papier że ustawiono w określonych warunkach (sprzęt już dowolny - ustawienia dowolne, niech tylko wykazana zostanie różnica że sprzęt przez producenta źle ustawiony jest i manipulacja suwakami nie przyniesie oczekiwanego efektu!!!!!
bardzo ciekawe, bo zadzwoniłem przed chwilą do jednej z firm i powiedzieli, że nie ma problemu z przyjazdem, tylko trzeba poczekać bo nie ma w tej chwili terminów.


Może odpowiesz na jakiekolwiek pytanie zadane wcześniej, ale cóż :D
 
Ostatnia edycja:

hojlo1

New member
Bez reklam
np. (edytowane - po czasie - dane przesyłam na PW zainteresowanemu)


....teraz proszę o podanie firmy i oczywiście wynik końcowy (po "kalibracji"). :D





...dodane po czasie:

z3 - chyba PW u Ciebie nie działa
Prześlę kompletne dane (łącznie z treścią emaila).
Proszę zamówić w moim imieniu (zapłacę, jak będzie za co)
 
Ostatnia edycja:

BoDeX

New member
Napisz może co chcesz kalibrować, bo może w tym jest problem ?
Nie piszę o CRT marki "RUBIN", ale może to tutaj tkwi problem ? :)
 

hojlo1

New member
Bez reklam
BoDeX - sprzęt z tzw. "górnej półki" (np. CRT z progresywnym skanowaniem i 1080i, gdzie jeszcze w kraju nie istniało forum o HDTV).


Wracając do tematu (i od klienta = Pioneer KURO,... jest co oglądać).



KRÓTKO !!!!

Jest ktoś chętny skalibrować u mnie (także u znajomych) : CRT/PDP/LCD.
Opiszę efekt końcowy.

Firmom opłacam wszelkie koszty
Zapalańcom obiecuje darmowy nocleg i wyżywienie (niezależnie od efektu "kalibracji") i oczywiście ilość miejsc noclegowych ograniczona.

Przyrzeczenie publiczne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pisać oficjalnie i na PW... itp. np hojlo1@interia.pl
:-D
 
Ostatnia edycja:

BoDeX

New member
hojlo1 napisał:
CRT z progresywnym skanowaniem i 1080i, gdzie jeszcze w kraju nie istniało forum o HDTV :-D


Nie wiem czym tam straszysz tych KALIBRATORÓW (pewnie CRT) , ale
pierwszy TV który dłubał w progresywnym skanowaniu był PANASONIC
z wej. component, ale z 1080 nie miał nic wspólnego - poza tym jego
menu nie dawało pola manewru ....

Panowie po kursach ISF powinni zaspokoić Twoją ciekawość . :)

Musisz szukać, może HORN pomoże ?
 

hojlo1

New member
Bez reklam
....nie chcę zaśmiecać wątku o kalibracji.:)

Problem w tym (także o kalibracji) że w RTV nie było żadnej rewolucji tylko ewolucja.
(więc nie ma co odkrywać....)


Np (do poprzednika). w 2002-im roku nabyłem (okazyjnie) TV (CRT), który np. każdy sygnał (nawet z anteny) zamienia na progresywny (PAL/SECAM/NTSC...) i nie jest to Panasonic.:D (co świadczy o nikłej wiedzy....nawet teoretycznej...)

Taki "1wszy lepszy" namiar:http://www.beststuff.com/audiovideo/samsung-introduces-neo-design-dynaflat-hdtv-monitors.html

Ps - zaproszenie aktualne .:D
 

kol

New member
Panowie, muszę przyznać, że wasza dyskusja nosi znamiona kształcącej w pewnej mierze, ale zasadniczo wiele nie wnosi.
Niestety starcze telewizory telewizorów nie zawsze dawały nad sobą zapanować przypominam sobie, że w latach 80-tych spędziłem kilka dni przy kalibracji kolorów w rubinie to dopiero była zabawa.
Wracając do kalibracji to oczywiście trudne zadanie i wymaga albo dobrego sprzętu i wtedy jest łatwiej albo dużej wiedzy i również można wiele osiągnąć. Przeglądałem reklam ukazujących telewizory przed i po kalibracji, które wskazywały zasadniczo na przesterowany balans kolorów w kierunku niebieskiego i zielonego, oczywiście należy się zgodzić z tym, że są takie ustawienia fabryczne, które dla wtajemniczonych są niedopuszczalne, ale są również takie ustawienia przy których obraz jest poprawny już o tym pisałem. Niestety są też telewizory, w których nic się nie da zrobić co sam stwierdziłem.
Martwi to, że producenci podchodzą, w ten sposób do rynku konsumenckiego, serwisy odmawiają usunięcia rozjechanych parametrów obrazu nie wspominając o oczywistych wadach produktów;)
Ponadto chcę Wam zwrócić uwagę na inną sprawę mianowicie na fakt, że podczas każdego serwisu wgrywane jest nowe oprogramowanie, które wszelkie kalibracje usunie, już nie wspominając o gwarancji.
Osobiście idę na pewien kompromis i wszystkie telewizory gdzie regulacja jest ograniczona przełączam na parametry ciepłe. Wa jak sobie radzicie?
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...no tak się składa że otrzymałem dzisiaj b. ciekawego emaila (cytuję w dowolnej kolejności = pełne dane adresowe zainteresowanym na PW)

...i nie zmieniam nic ze swojego pisania (dotyczy wyłącznie "ortodoksyjnego" podejścia do tematu) , bo przez lata nie zmieniło się nic (oprócz piszących na forum.....)

np. (z listu):............

Jeżeli chodzi o koszty to:

1000 zł każda kalibracja

370 zł koszty dojazdu
..................

....................Jeżeli chodzi o telewizor Sharp to z tego co znalazłem wynika, że istotnie to co jest przez niego reprodukowane nie koniecznie odzwierciedla rzeczywistość w szczególności temperatura barw oraz gamma. Można to zkorygować przy pomocy trybu serwisowego, ale niestety z tego co się dowiedziałem to może to grozić utratą gwarancjii.
.............
itp. itd...........
.....................
To tyle i pozdrawiam "zdroworozsądkowych" (i zapraszam na amatorską, darmową "kalibrację", choćby dla zabawy) :D
 
Ostatnia edycja:

kol

New member
Jak jest z menu ISF w nowych LG konkretnie chodzi mi o plazmy.
Zapewne samodzielna kalibracja w oparciu o dołączone tablice nie gwarantuje profesjonalnej jakości a jedynie subiektywną.
Dobrze jednak, że są producenci umożliwiający klientom dostrojenie telewizora bez utraty gwarancji.
 
Ostatnia edycja:

z3

Member
Panowie, niestety jestem obecnie na wyjeździe, postaram się ogarnąć jak wrócę.

P.S. nie dostałem żadnego PW
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...na zakończenie (moje):


BoDeX
przedstawił (stronkę wcześniej) b.ciekawy namiar.
Proszę doczytać: co kalibrują i jak kalibrują !!!

Przy dobrym szukaniu na tamtej stronce jest mapka kraju i dostęp do sporo firm "kalibrujących" sprzęt.
Wszystko można ustalić i zamówić (lub skorzystać z poprzednich postów).

Mnie temat jednak już przestał interesować (kolejna odpowiedź, że kalibracja w przeciętnych TV absolutnie mija się z celem, jak TV sprawny, zaś po awarii "zurit" ma parametry sprawdzić...).

Do tego wprost mi napisano o utracie gwarancji gdy taki TV do serwisu trafia (w określonej sytuacji, co do obeznanych z tematem jest naturalne).



Emailowo zgadaliśmy się z paroma userami ("z okolicy") co do zabawy w "kalibrację".

Także odwołuję już zaproszenie(a), szczególnie po takim liście kolegi "po fachu" (jak uzyskam jego zgodę - podam zainteresowanym nr.tlf - pisać emaila...), z którego zacytuję tylko jedno zdanie:

"....Posiadam Spydera3TV
ale jeszcze go nie użyłem ani razu.
"


Pozdrawiam wszystkich . ;)
 
Ostatnia edycja:
Do góry