JBL Studio 190 - pytanie

[Raccoon]

New member
Bez reklam
W niektórych kolumnach jest możliwość zatkania otworu bas reflex ,choćby w głośnikach Elac których używam (w moim modelu akurat nie) ,tylko takie zatkanie zawsze spowoduje pewne pogorszenie charakterystyki .W kolumnach nie przystosowanych do tego zabiegu może nastąpić urwanie zawieszenia głośnika

Napisali, ze można w każdym, aczkolwiek zgadzam sie z Tobą - trzeba mieć swój rozum. Myślałem więc o czymś lekkim na poczatek, np. zwykła gąbka kąpielowa umieszczona tak, żeby powietrze jej nie wydmuchało. Myślę, że to głośnikom nie zaszkodzi, a ja przetestuję jak zmienia się charakterystyka basu.

Poza tym każdego dnia jestem coraz mądrzejszy w temacie tych Studio 190 i powiem, że zakup był super (w kinie jest 100%, a tego szukałem, więc dobrze doradziliście). Jedyna zagwozdka to pytanie jak zagrałyby Studio 180 w stereo. 190 mają dużo, dużo basu, więc obcięcie go w menu załatwia sprawę... chociaż taki problem występuje tylko przy łupance, a takiej muzyki w domu w sumie nie słuchamy.

Reasumując, porada dla kupujących:

1. Do kina zdecydowanie 190 polecam - można nawet (po delikatnym zwiększeniu basu) zrezygnować z suba, nadal mając SUPER bas. Wiem co mówie - uważam się za "kinofila" ;P (nie mylić z videofilem), więc to nie jest tak, że chwalę bo tak mam. Tym bardziej, że suba i tak w styczniu/lutym kupuję.
2. Do stereo polecam 190 tylko w sytuacji, gdy macie bardzo duże pomieszczenie, a kolumny z daleka od ścian i jeszcze najlepiej dobre wytłumienie. W przeciwnym wypadku jednak 180 będą lepszym wyborem, bo są po prostu łatwiejsze w ogarnięciu basu. Można go ogarnąć w 190 też, ale po co męczyć się z czymś co można mieć z automatu, kupując kolumny z jednym głośnikiem basowym i na dodatek sporo tańsze :)
3. Ewentualnie (chociaż tego jeszcze nie testowałem, bo suba jak pisałem nadal nie zakupiłem), można się zdecydować na 180 nawet przy założeniu, że mają napędzać dźwięk w kinie domowym, ale w musowym, nieodwołalnym wspieraniem przez suba :) Tyle, że to też jeszcze inna, dyskusyjna kwestia - bas z kolumn w kinie i tak powinien być, sub odpowiada za trochę inne dźwięki ;P

Ja szukałem zestawu pod KINO BLU-RAY i PS3, więc 190 są rewelacyjne. Można pewnie wybrać bardzo dobre i polecane przez wiele osób Oli40 - i to jest moje założenie, a nie doświadczenie, więc mogę się mylić: ale zyskując lepsze stereo, stracimy trochę na spektakularności kina domowego. Zatem albo spektakularna specjalizacja kinowa, albo uniwersalność, łatwość i przyjemność, albo w końcu specjalizacja stereo. W pierwszej grupie stawiam 190, w drugiej 180/Oli40, w trzciej to już temat mi nieznany, czyli wzmaki stereo i "raczej_nie_jble".

Blackninja, co Ty na to? Pisałeś, że rozważasz 180/190. :)
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
3. Ewentualnie (chociaż tego jeszcze nie testowałem, bo suba jak pisałem nadal nie zakupiłem), można się zdecydować na 180 nawet przy założeniu, że mają napędzać dźwięk w kinie domowym, ale w musowym, nieodwołalnym wspieraniem przez suba :) Tyle, że to też jeszcze inna, dyskusyjna kwestia - bas z kolumn w kinie i tak powinien być, sub odpowiada za trochę inne dźwięki ;P

Ja szukałem zestawu pod KINO BLU-RAY i PS3, więc 190 są rewelacyjne. Można pewnie wybrać bardzo dobre i polecane przez wiele osób Oli40 - i to jest moje założenie, a nie doświadczenie, więc mogę się mylić: ale zyskując lepsze stereo, stracimy trochę na spektakularności kina domowego. Zatem albo spektakularna specjalizacja kinowa, albo uniwersalność, łatwość i przyjemność, albo w końcu specjalizacja stereo. W pierwszej grupie stawiam 190, w drugiej 180/Oli40, w trzciej to już temat mi nieznany, czyli wzmaki stereo i "raczej_nie_jble".

Blackninja, co Ty na to? Pisałeś, że rozważasz 180/190. :)

Z tymi punktami nie dokońca się zgodzę, ponieważ uważam że dobre kolumny które potrafią trzymać w ryzach nawet duży i mocny bas sprawdzą się zarówno w kinie jak i stereo. Przeważnie takie bolączki o których pisałeś, czyli dobre kino a kiepskie stereo, czy potrzeba regulacji i przestawiania, dotyczą kolumn budżetowych. Już kiedyś nadmieniałem że bardzo podobał mi się basik z Paradigm Monitor 9 v.7 czy 11 v.7 i uważam że jest on równie duży jak w Studio 190 a w 11 - tkach sporo lepszy, a kolumny te grają fajnie zarówno w kinie jak i stereo, tylko cena też jest już sporo wyższa. Często się mówi tutaj o kolumnach które w kinie sobie radzą a w stereo już trochę kuleją, i głównie wdł. mnie chodzi tutaj o bas. O ile w kinie odcinamy na 80Hz i dołem zajmuje się sub, to w muzyce ta słaba kontrola basu już może denerwować. Góra pasma jak wiadomo to kwestia upodobań, i mały wpływ ma na to dosuwanie lub odstawianie od ściany, bo co się zmieni w średnicy czy wysokich jak dosunę te 10cm do ściany?, a najbardziej wrażliwy na takie zabiegi jest dół pasma, szczególnie przy tylnym BR. Przy dobrych kolumnach które świetnie grają w stereo wcale nie stracisz na spektakularności w kinie, a wręcz przeciwnie:) Posłuchaj sobie w kinie obok Studio 190 np. te Roth Oli 40, Paradigm 9 v.7 czy Klipsch RF 62 i zobaczysz że równie dobrze i mocno zagrają.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Generalnie zgadzam się. Co więcej, wygląda na to, że Studio 180 są nawet LEKKO podobne do Oli40.

JBL - Studio 180 - Zespoły głośnikowe - Testy sprzętu audio

190 to bas, bas, bas. 180 są zdecydowanie bardziej poukładane. No ciekawe jak bym postąpił, gdybym znów podejmował decyzję zakupową. Dałem za 190 po 899 zł za sztukę w promocji, więc bardzo mało. Ale pamiętam, że w tej samej promocji przez te kilka dni, 180 były po 649 zł za sztukę. I to tez była okazja roku ;P

Roth Oli 40 kosztują troszkę więcej. Klipsch i Paradigm to w ogóle już inna półka cenowa.

Ciekawe, ciekawe.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Charakter brzmienia Studio 190 i 180 jest podobny. Podejrzewam że po prostu kupiłeś zbyt duże kolumny do pomieszczenia i jest problem z ich ustawieniem. Studio 180 są mniejsze, dlatego tak się może wydawać że grają bardziej zdyscyplinowanym basem. To tak jak u mnie na 15 mkw, Oli 30 czy MA MR4 grają dobrze, ale gdybym kupił Oli 40 czy MR 6 już mógłbym mieć problem z podbitym i zbyt obfitym basem. Najważniejsze że nie straciłeś na zakupie. Zawsze w przyszłości możesz na coś innego zamienić. Najgorzej jak się kupi coś w ciemno a później strata i problemy z odsprzedażą.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Pomieszczenie ma lekko ponad 20 metrów plus otwarte jest z dwóch stron na kolejne pomieszczenia (kuchnio-jadalnia i duży przedpokój), więc bałem się kupić 180 ;P

Pytanie z ostatniej chwili. Czy w kawałku:

Nazareth - Love Hurts

wasze kolumny (np. ciekaw jestem tych Oli 40) ładnie ogarniają bas czy jst właśnie taki buczący? Dziś to grali w radio i właśnie było dokładnie to, czego nie lubię. Konic końcow nawet nie wiem czy to jest właśnie to słynne "dudnienie basu" ;P dla mnie to raczej zdecydowanie "buczenie". Bo może się okaże, że to co mnie drażni, to nie charakterystyka moich kolumn (aczkolwiek podkreślam zdecydowanie po raz dziesiąty: wystarczy zbić trochę basu i jest ok), tylko może konkretne rozwiązania dźwiękowe w konkretnych piosenkach?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Nie chcę być złośliwy ,ale to jest taki przykład nieprzemyślanego do końca działania ,może nie taki w 100% klasyczny ,z drugiej strony dobrze że pojawiają się takie tematy na forum gdyż jest to pewien walor edukacyjny
Słynna projektantka mody Coco Chanel mawiała,że "pieniądze są przeklęte więc należy je trwonić" niestety niektórzy zbyt dosłownie biorą na serio tą maksymę i kupują " żeby kupić" a jeszcze jak zobaczą hasło w rodzaju promocja ,wyprzedaż ,hit ,okazja to wtedy niemal jak w amoku .Kupowanie czegoś co nadaje się do jednej rzeczy ,a do drugiej nie (lub tylko przypadkiem) jest raczej pozbawione sensu zwłaszcza jeżeli wiemy ,że chcemy korzystać z obu tych rzeczy . Może bardziej rozsądne jest dołożenie kilku złotych i kupno zestawu który będzie naprawdę satysfakcjonujący ,niż kupno rzeczy która tylko miała "dobrą cenę " a potem zabawa w kombinacje jak by tu poprawić brzmienie .Szczególnie na to powinni zwrócić uwagę ludzie którym pieniądze przychodzą trudno ,aby zastanowić się kilka razy i nie kupować w gorączce .Hi-fi było jest i będzie
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Nie będę udawał oburzonego, bo zgadzam się z krytyczną oceną "wyrzucania kasy" ;P Ja kupiłem bez odsłuchu - pewnie nie był to dla mnie wydatek życia ;P Jakbym kupował kolumny za dwa razy tyle, umówiłbym odsłuch. Za trzy razy drożej już na 100% :)

Pytanie: co dałby odsłuch w pomieszczeniu, które nijak ma się do mojego. Pewnie najlepiej zamawiać odsłuch do domu - a to już takie proste nie jest. Na pewno nie jest tanie :)

Z zakupu jestem zadowolony. Jedna drobna rzecz, to to buczenie basu przy niektórych kawałkach stereo (ponawiam pytanie o Nazareth - Love Hurts). W innych bas jest idealny (powtarzam: idealny :)). Do tej pory jednak nie wiem czy jest to właśnie to zjawisko, które nazywa się "dudniącym basem". Może słyszalne przeze mnie "buczenie" jest zwykłą charakterystyką danego utworu (zaczynam się powtarzać...).

Dobra, temat Studio 190 chyba się wyczerpał ;P Może komuś się temat przyda :)

Kolumny bardzo dobre, ale trzeba im poświęcić trochę czasu na konfigurację w ampli i odpowiednie ustawienie. Poza tym na pewno się nie nadają na metraż mniejszy, niż 20m. W kinie rewelacja. W stereo wspomniane niedogodności (drobne!).

Ewentualnie dopiszę jeszcze kiedyś tylko wynik eksperymentu z - delikatnym - zatykaniem bass reflexu :)

Pozdrawiam wszystkich, którzy radzili i tych którzy byli krytyczni. Wszystkei opinie były bardzo pomocne. A ja tymczasem skupię się na poszukiwaniach dobrych modeli (i ofert cenowych) surroundów, subwooferów, słuchawek i dongla WIFI :)

I wszystkiego dobrego w nowym roku! :D
 

bielikk

New member
Bez reklam
Raccoon - nie oceniaj brzmienia kolumn przy odsłuchu muzyki z radia. Mimo tego, że amplituner gra bardzo czysto i dynamicznie, to ten sam kawałek z radia i z płyty CD będzie bardzo się różnił - sygnał UKF - FM mimo, że słyszymy go czysto, wyraźnie ... nie posiada tej dynamiki, szczegółów co muza zapisania na CD.

Najlepiej "załatw" sobie CD z muzyką, która cię interesuje, i przetestuj kolumny. Przypominam, że nie ma najmniejszego sensu testowania sprzętu na plikach mp3 - tutaj średni czy dobry sprzęt pokazuje jak "marny" jest to format i praktycznie każda osoba z "normalnym" słuchem zauważy różnice na niekorzyść mp3, a osoby, które uważają, że mp3 to super dźwięk mogą pomyśleć, że mają kłopoty ze swoim sprzętem.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
A jeszcze jedna drobna rzecz:

Czy zdarza się Wam, że w kolumnach delikatnie obluzowują się nakrętki portów? Zakładam, że tak się dzieje od wibracji. Co jakiś czas zaglądam za głośniki i nakrętki może nie są odkręcone, ale nie są tak mocno dokręcone jak zrobiłem to za każdym razem poprzednio.
To narmalne?

PS. Dziś przyszły Blu-raye: rozszerzony LOTR i zremasterowany Gladiator. Powinien jeszcze dojść Helikopter w Ogniu, więc może dopiszę kiedyś jeszcze wrażenia kinowe, bo o muzyce już dużo w tym temacie było.
 

bogdan_mr

New member
Witam, pytanie laika więc wybaczcie ...

Producent JBL Studio 190 podaje: moc wejściowa: 100W ciągła / 400W szczytowa.
Czy aplituner o mocy 150W na kanał (np. Pioneer VSX922) nie uszkodzi tych kolumn - np. jeśli żona da wzmocnienie ma max ???

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
Bogdan
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Praktyczna moc większości ampli do 2k to ok 50 - 60W, więc bez obaw:) Producent tą wartość max. podaje przy wysterowanym jednym kanale.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Witam, pytanie laika więc wybaczcie ...

Producent JBL Studio 190 podaje: moc wejściowa: 100W ciągła / 400W szczytowa.
Czy aplituner o mocy 150W na kanał (np. Pioneer VSX922) nie uszkodzi tych kolumn - np. jeśli żona da wzmocnienie ma max ???

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
Bogdan

W Onkyo jest taka opcja "max volume". Ustawiasz np. 80 i nikt bez włażenia w głębokie menusy i opcje nie da głośniej, np. na dużej imprezie z alkoholem. Przydatna sprawa. Nie wiem jak w Pionku.
 

DeeBass

New member
Bez reklam
A jeszcze jedna drobna rzecz:

Czy zdarza się Wam, że w kolumnach delikatnie obluzowują się nakrętki portów? Zakładam, że tak się dzieje od wibracji. Co jakiś czas zaglądam za głośniki i nakrętki może nie są odkręcone, ale nie są tak mocno dokręcone jak zrobiłem to za każdym razem poprzednio.

Zakończ przewody jakimiś wtykami typu banan lub widełkowymi i będzie supcio. Na allegro po kilka zł/szt
np wtyk bananowy PROLINK na kabel głośnikowy (2857277260) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.
wtyk widełkowy PROLINK na kabel głośnikowy (2857279976) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.
 
Do góry