Efekt węża 3D-Żółwik Sammy. Sony HX720

radek8_85

New member
Niestety nie, szukałem w necie ale nic nie znalazłem i musiałem cały film sobie załatwić. I gdy znalazłem scenę z wężem wszystko się zaczęło :(
 

jacek375

New member
Jak wy te filmiki oglądacie na TV.
Znalazłem je w przeglądarce TV i zapuściłem ale obraz jest podzielony na pół a z pilota nie mogę załączyć 3D!!
 

JackS.

New member
Bez reklam
Jak wy te filmiki oglądacie na TV.
Znalazłem je w przeglądarce TV i zapuściłem ale obraz jest podzielony na pół a z pilota nie mogę załączyć 3D!!
Aby materiał SBS podzielony na pół dało się rozciągnąć na cały ekran (w 3D) musi mieć on rozdzielczość HD: 1280x720 lub 1920x1080. Jeśli jest w mniejszej rozdzielczości telewizor nie uzna go za materiał 3D.
 

radek8_85

New member
Te efekty, które ja widzę niewyraźnie, czy mogą być od tego że mi lapto czasami przycina minimalnie film i dlatego ja to tak widzę, a innym np. to nie przeszkadza ?
 

JackS.

New member
Bez reklam
Te efekty, które ja widzę niewyraźnie, czy mogą być od tego że mi lapto czasami przycina minimalnie film i dlatego ja to tak widzę, a innym np. to nie przeszkadza ?

Zaraz, zaraz. Przecież pisałeś, że problem, ten z wężem, występuje u Ciebie nawet gdy zatrzymasz film -zrobisz stopklatkę. Tak jest, czy nie?

Jeśli tak, i skoro puszczasz to wszystko jako SBS z komputera, to zrób taką stopklatkę, zrób zrzut ekranu (takiego podzielonego na połowy), i wrzuć nam tu takiego jpga w rozdzielczości 1920x1080 z jak najmniejszą kompresją. Oglądniemy tę stopklatkę na swoich telewizorach 3D i powiemy Ci w czym problem.
 

radek8_85

New member
A jak to dokładnie krok po kroku zrobić ?
Puszczę tą bajkę na telewizorze, w momencie gdy wąż będzie najdalej poza ekranem zrobię stop klatkę, wyjdę z 3D, żeby był podzielony ekran, zrobię print screena i co dalej zrobić ?
 

radek8_85

New member
Aha, o tym zapomniałem. Mi chodziło o to jak zrobić tą kompresję.
A jak zrobię screena z telewizora 1920x1080 to w paincie też tak wyjdzie ?
 

JackS.

New member
Bez reklam
Aha, o tym zapomniałem. Mi chodziło o to jak zrobić tą kompresję.
A jak zrobię screena z telewizora 1920x1080 to w paincie też tak wyjdzie ?
Nic nie kompresuj. Gdy na ekranie widzisz stojącego wystającego węża, to naciśnij klawisz PrtScr. Otwórz painta, nowy obrazek, Ctrl V, zapisz jako jpg, a potem wyślij ten plik na serwer.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Tak u mnie to wygląda:
waz 3d.jpg | | Fotki, Zdjcia, Obrazki Fotosik.pl

Nie widzę na końcu efektu idealnie jego głowy, jest tak jakby podwójna.
Ten obrazek http://images37.fotosik.pl/1452/1fd338bd2edf8c72.jpg
ma tylko 1024x655 pixeli. Miałeś posłać plik w rozdzielczości 1920x1080.

Pamiętaj, ze jeśli wyświetlasz na telewizorze film w innym formacie niż 1920x1080 lub 1280x720, to może nie być on poprawnie przekształcany przez telewizor na 3D.

Przeskalowałem twój obrazek do 1920x1080 i wrzuciłem tutaj.

Efekt 3D jest świetny, ale jest to typowy przykład ujemnej paralaksy. Aby widzieć ten obrazek stereoskopowo musisz zrobić zeza zbieżnego.

Poradzę Ci jak się tego nauczyć w przypadku tego obrazka.

Wyświetl go sobie w 3D na ekranie, i podejdź do ekranu bardzo blisko, tak mniej więcej 50 cm w przypadku ekranu 50 calowego. Z tej odległości patrz wężowi prosto w oczy. Jeśli nadal widzisz 4-ro oczu, to wprowadź sobie swój palec w połowę odległości między swoimi oczami a ekranem i spójrz na ten palec... głowa węża powinna zrobić Ci się 3D (z jedną parą oczu). Jak raz zaczniesz go widzieć w 3D, to będziesz mógł patrząc na niego odejść od ekranu, widząc go już cały czas w 3D.

Uwaga: patrząc na łeb tego węża i widząc go w 3D nie przekrzywiaj głowy na boki - bo będzie to bardzo nieprzyjemne uczucie dla oczu.
 

radek8_85

New member
Ok. Spróbuje to dzisiaj zrobić i dam znać, jak nie to jutro zdam całą relację.

Zrobiłem jak radziłeś,z wielkim trudem i to jak się mocno skupie to niecałą sekundę widziałem wszystko normalnie. Na zdjęciu to jeszcze jakoś dam radę coś zobaczyć, ale jak puszczę film (a on jest cały zrobiony jak ten efekt węża) to nie widzę ostro tego.

I zauważyłem, że to może być od tego (chyba, że się mylę), że już tą bajkę nie oglądam tak jak zwykły film, tylko się skupiam na efektach i np. na węża patrzę się do samego końca na jego pysk. Może jakbym to puścił i oglądał jak wszystko inne to nie miałbym takich problemów. Bo wszystko narazie zawodzi, żeby bez żadnych pomocy dobrze to widzieć, dlatego oglądne jeszcze co innego w 3d ale tak na luzie i zobacze czy to tak samo będzie.


P.S. Jeśli chodzi o tą paralaksę to te filmy co wychodzą i będą wychodzić to będą w tej paralaksie dodatniej czy od tego już odchodzą i będą w paralaksie ujemnej (czego najbardziej się obawiam) ?
 
Ostatnia edycja:

klaus71

New member
Bez reklam
wg mnie masz crosstalk i do tego jesteś nadwrażliwy na ten defekt 3d.
może skoro już masz materiał testowy (jpeg węża) to idź do sklepu i obejrzyj sobie jak to będziesz widział na pasywach od lg, aktywach panasonica i jakimś innym sony.
ja sprawdziłem ten plik "waz 3d 1920x1080tj.jpg" na panasie 42gt20, lg32lw570 i monitorze dm2350pz i na każdym brak wyraźnego crosstalku.
 

JackS.

New member
Bez reklam
wg mnie masz crosstalk
Z opisu wygląda, że gdy radek8_85 patrzy jednym okiem (dowolnym) przez włączone okulary, to wąż jest wyraźny, pojedynczy, z jedną parą oczu, nie dwoma. A to oznacza, że nie chodzi tu o żaden crosstalk. Chodzi o ujemną paralaksę. Sporo osób tak ma, że trudno im idzie zrobienie zeza zbieżnego, a takiego trzeba zrobić, aby głowa węża się nie rozjeżdżała, gdy wychodzi z ekranu. Na szczęście większość osób jest się w stanie tego nauczyć.
 
Do góry