Efekt węża 3D-Żółwik Sammy. Sony HX720

JackS.

New member
Bez reklam
Właśnie, że jak zasłaniam jedno szkło to widze tak jak powinienem te 3D.
No, nie. Jak zasłonisz jedno oko, to żadnej stereoskopii nie zobaczysz.

Zastanawiam się co rozumiesz przez to "widzę tak jak powinienem".

Może chodzi Ci o to, że wąż jest ostry i ma dwoje oczy, a nie cztery.
Jeśli faktycznie o to chodzi, to nie ma mowy o żadnym crosstalku.

Gdyby problem był spowodowany crosstalkiem wówczas patrząc jednym okiem widziałbyś nałożone na siebie 2 obrazy. Jeden jaśniejszy (ten właściwy), drugi ciemniejszy - wąż miałby czworo oczu.

W niektórych modelach Sony okulary są tak skonstruowane, że jeśli jeden okular jest niżej niż drugi, wówczas okulary mają mniejszą skuteczność blokowania obrazu dla oka do którego w danym momencie nie powinien docierać. W skrajnym wypadku - gdy jedno szkło jest pionowo pod drugim - okulary w ogóle przestają działać.

Jeśli okulary Twojego telewizora też tak działają, możesz prosto przekonać się co to crasstalk. Zrób stopklatkę węża. Załóż i załącz okulary i patrz na węża tylko jednym okiem. Przekręcając głowę w bok powinieneś widzieć pojawiający się 2-gi obraz węża. Czy tak jest?

A puszczałem demo z internetu coś o podwodnym świecie i był tam efekt że ryba normalnie 10 cm przede mną była. To widziałem normalnie bez zasłaniania, a tą bajkę muszę oglądać na jednym szkle, bo nie zobacze efektów.
Teraz mam wrażenie, że wyświetlasz Zółwika Sammy z jakiegoś uszkodzonego materiału. Może korzystasz z pliku SBS, który ma pomylony lewy obraz z prawym?
 

radek8_85

New member
Tak, oglądam SBS-y, ale np. rodzice oglądając tego węża, widzą normalnie. To chyba nie jest zły materiał, czy się mylę ? Tylko ja mam problemy. Zastanawiam się czy w tych okularach na baterie byłoby inaczej. Ale nie chcę ich użyć, bo nie będę mógł ich wymienić z tego powodu, że tam blokada ta papierkowa jest włożona przy baterii.
 

radek8_85

New member
Nie, nie. Napewno dobrze widzą Już sam niewiem co jest nie tak. Nie mam więcej pomysłow i wkurzony jestem bo mam tv 3D a nie mogę niczego oglądać.
 

radek8_85

New member
Na jednym oku widzę tak jak powinienem na dwóch. Cały obraz, całą głębie i wyraźne wszystkie efekty "wychodzące z ekranu". Sam się zdziwiłem, zasłaniam jedną ręką lewe lub prawe szkło i już jest tak jak być powinno (tak jak widzą pozostałe osoby). Niewiem dlaczego tak jest, dlatego coraz bardziej się denerwuję.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Na jednym oku widzę tak jak powinienem na dwóch. Cały obraz, całą głębie i wyraźne wszystkie efekty "wychodzące z ekranu". Sam się zdziwiłem, zasłaniam jedną ręką lewe lub prawe szkło i już jest tak jak być powinno (tak jak widzą pozostałe osoby). Niewiem dlaczego tak jest, dlatego coraz bardziej się denerwuję.

Jeśli oni tak widzą 3D jak Ty jednym okiem, to znaczy, że Wy w ogóle nie widzicie stereoskopowo. Może jednak tak nie jest?
 

barteknowack

New member
Bez reklam
Nie da się widzieć stereoskopowo za pomocą jednego oka, Gdy wydaje ci się że widziany jednym okiem obraz (niekoniecznie z TV, nawet rzeczywisty) ma głębię, tak naprawdę mózg uzupełnia widziany aktualnie obraz 2D o dane, które już kiedyś mu zostały dostarczone (podobne obrazy, te same, widziane kiedyś) lub przekazuje informacje o tym że to powinna być głębia, i tak się nam wydaje, choć w rzeczywistości tak nie jest.

Proste ćwiczenie, chodząc z jednym okiem zamkniętym, gdy będziemy patrzyli na obrazy nam znajome,będzie nam się wydawało że widzimy tak samo jak z dwoma, jednak uczucie to będzie z czasem mniejsze, umiejętność określania odległości nam się wypaczy itp. Jak znajdziemy się w zupełnie nowym miejscu, w ogóle nie podobnym do czegoś co już było, widzenie będzie naprawdę płaskie!

Moja siostra mówi tak samo, że filmy 3D wyglądają ok jak patrzy jednym okiem - jej mózg nie umie uzupełnić sobie dostarczanych zaledwie (!) dwóch klatek obrazu o dane które spowodują widzenie 3D, tak jak mózg robi to, gdy widzimy normalne otoczenie dwoma oczyma, w realnym 3D. na tym polega ułomność 12% mózgów populacji, niezdolności "kreacji" stereoskopii na podstawie tylko dwóch klatek obrazu (za mało bodźców)

I u ciebie byłoby podobnie gdybyś nie napisał że w kinie widzisz efekty ok, to mnie intryguje, dlatego polecam obejrzenie czegoś na pasywach.
 
Ostatnia edycja:

radek8_85

New member
Szukam wszystkiego co by mi pomogło, ale nic mi nie pomaga. Jeszcze jedno pytanie mam: Czy jest taka możliwość, że w pasywnych okularach widziałbym wszystko dobrze ? Czy to nie ma różnicy ?
 

JackS.

New member
Bez reklam
Szukam wszystkiego co by mi pomogło, ale nic mi nie pomaga. Jeszcze jedno pytanie mam: Czy jest taka możliwość, że w pasywnych okularach widziałbym wszystko dobrze ? Czy to nie ma różnicy ?
Skoro twierdzisz, że widzisz stereoskopowo, gdy masz otwarte tylko jedno oko, to żadna technologia 3D nie jest Ci potrzebna.
 

barteknowack

New member
Bez reklam
Szukam wszystkiego co by mi pomogło, ale nic mi nie pomaga. Jeszcze jedno pytanie mam: Czy jest taka możliwość, że w pasywnych okularach widziałbym wszystko dobrze ? Czy to nie ma różnicy ?

sprawdź, przynajmniej się upewnisz. Lub nawet na innym TV dobrym, nie sony, np na jakiejś plazmie.

drążę to tak bo sam widziałem dokładnie tę samą scenę na tym samym telewizorze i crosstalk był niewiarygodny, dlatego polecam odpalić inny film, najlepiej na innym odbiorniku.
 

radek8_85

New member
Dzisiaj z youtuba puszczałem sobie filmiki. Na większości z nich mam to samo ja na żółwiku, ale na jednym wypływała ryba i widziałem ją idealnie ok. 10 cm. przed sobą. Więc to, że jestem z tych osób co nie zobaczą 3D odpada w 100%. Więc od czego to jest, jest możliwość, że ja akurat potrzebuje super jakości filmu, żeby zobaczyć wszystkie efekty bez rozmazania ?



P.S. Przypomniałem sobie jeszcze taką ciekawostkę, kiedyś znalazłem filmik na papierowe czerwono niebieskie okulary gość wiertarką się bawił, i ja na tych okularach widziałem te wiertło poza ekranem, więc to też świadczy o tym, że nie powinienem mieć problemów z 3D.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja nie mam ani TV ani odtwarzacza 3D, ale jak chce mieć ten efekt u siebie to włączam obojętnie jaki film i walę do niego 0.7l. 3D w zarąbistej jakości i nic się nie rozdwaja czy zlewa:)
 

JackS.

New member
Bez reklam
Tak, na stopklatce też widzę tak samo. A może to być wina odtwarzacza ? Używam BestPlayera.

A jak Ty to 3D oglądasz na tym Sonym? Masz BestPlayera w telewizorze?

Opisz dokładnie jak robisz te wszystkie eksperymenty. Ile celi ma ekran na którym oglądasz, w jakiej odległości od niego masz oczy, itd...
 

radek8_85

New member
Telewizor 46 cali, siedzę ok. 2 metry od ekranu. Włączam laptopa, podpinam do tv (ekran tv jest ustawiony jako główny), otwieram film w BestPlayerze (próbowałem też w innym np. allplayer). W telewizorze włączam opjcę 3D obok siebie i oglądam.

Teraz puściłem na PowerDVD ale dalej tak samo.
 
Ostatnia edycja:

JackS.

New member
Bez reklam
Telewizor 46 cali, siedzę ok. 2 metry od ekranu. Włączam laptopa, podpinam do tv (ekran tv jest ustawiony jako główny), otwieram film w BestPlayerze (próbowałem też w innym np. allplayer). W telewizorze włączam opjcę 3D obok siebie i oglądam.

Rozdzielczość na 1920x1080@60 i połączenie poprzez HDMI?
 
Do góry