Dolby Atmos, co to??

Noisy

Member
Jakim cudem możecie włączyć upmix z DTS do dolby surroundy ? U mnie mogę włączyć upmix jedynie z adekwatny do ścieżki. Czyli DTS neural x dla DTS i dolby surroundy dla dolby digital.

Przy okazji chciałem napisać iż zrobiłem dzisiaj kolejna kalibrację oraz poprawki ustawień. Na pierwszy rzut poszło podglosic atmosow o 3 db. Reszta ładnie sobie gra, równo itd. No ale nadal odczycie było takie, że góra zlewała się z surroundy ( nieszczęsna wysokość kolumn ) postanowiłem poeksperymentować i przestawiłem opcje kolumn sufitowych z środkowych na przednie sufitowe. No i kufa jest, wkoncu słyszę to co trzeba. Wszystko ładnie teraz brzmi, drzwiek ładnie pływa po pokoju. W końcu słychać konkretnie że grają surroundy, zegara góra i fronty ;) tak że jeżeli ktoś ma problem ze zalewającymi się kolumnami górnymi z tyłami sprawdźcie sobie czy wam też to pomoże i będzie pasowało ;)
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jakim cudem możecie włączyć upmix z DTS do dolby surroundy ? U mnie mogę włączyć upmix jedynie z adekwatny do ścieżki. Czyli DTS neural x dla DTS i dolby surroundy dla dolby digital.

Widocznie sporo zależy od producenta ampli. Ja wcześniej miałem Yamahę i sama sobie upmixowała DTS 5.1 przez DTS upmix do 7.1 a przy dolby 5.1 dekoderem Dolby bez możliwości zmiany. Obecnie mam Pioneera i tam mogę upmixować dekoderem Dolby wszystko poza PCM streamowanym z laptopa przez HDMI.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolego @Noisy, musisz wiedzieć, że format DTS:X nie podlega upmixom. Z kolei jego render - Neural:X - może upmixować inne formaty.
Przeczytaj to http://www.hdtv.com.pl/forum/1332323-post785.html, ustęp odnoszący się do odtwarzanych formatów na przykładzie Marantza SR7010.

PS. A tak, przy okazji. Niebawem aktualizacja (co nowszych urządzeń) renderem DTS Virtal:X. I tu znów będzie zamieszanie.
Otóż, nie będzie można używać go z głośnikami wysokości, jak również w przypadku chęci odtworzenia ścieżek formatu Dolby, ponieważ Dolby Lab. „zabrania stosowania technologii trójwymiarowej wirtualizacji 3D, takiej jak DTS Virtual: X z dowolnym materiałem źródłowym Dolby”. Chyba, że sygnał Dolby zostanie „podany” jako PCM, lub Multichannel PCM.
 
Ostatnia edycja:

Noisy

Member
Kolego Firestorm7, wiem o tym. Pytałem o to w jaki sposób mogą upmixować sygnał DTS do Dolby Surround. U mnie w Onkyo nie ma takiej możliwości, jedynie DTS do NeuralX i Dolby Digital do Dolby Surround ;)
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Być może umknęło mi to, ale jaki to model Onkyo?

Chodzi o to, co zaznaczyłem.
Nie znam się na Onkyo, ale czy Twoje urządzenie ma w menu wyboru kodeków takie pozycje?
Bo to one umożliwiają taką konwersję.
Chociaż, jeden z moich kolegów ma Onkyo RZ900, lecz nie pamiętam, jak to jest u niego. ;)

Płyta w formacie Atmos:
Stereo
Dolby True-HD
Dolby Atmos/Surround
Dolby True-HD + Neural:X – po aktualizacji
Dolby True-HD A-DSX(Height)
Auro-3D
Auro-2D Surround
Multi Ch Stereo
Virtual

Płyta w formacie Auro:
Stereo
DTS-HD MSTR
DTS-HD + Dolby Surround – po aktualizacji.
DTS-HD + Neural:X
DTS-HD MSTR A-DSX(Height)
Auro-3D
Auro-2D Surround
Multi Ch Stereo
Virtual

Ale może Kolega @armanig będzie zechciał się wypowiedzieć, gdyż użytkuje On Onkyo.
 

Noisy

Member
Posiadam Onkyo 656 i jak już pisałem. U mnie można jedynie, sygnał DTS do Neural X a DD do Dolby Surround ;) Nie mam możliwości ustawić Dolby Surround dla sygnału DTS.Ja i tak wszystkie filmy oglądam w Dolby czy to Atmos, czy Digital czy inne cuda :D
PS mam najnowszą aktualizację
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
W Onkyo nie ma tzw. Cross'a, czyli krzyżowania umpmixerów bez względu na żródło, także, tutaj jest faktycznie tak, że do DD mamy upmix od Dolby (aka DSU, czyli Dolby Surround), a do DTS upmix DTS'u, czyli Neural X.

Dochodzi jeszcze tryb THX, ten działa na każdym żródle, ale tutaj mamy zabawe z tylnymi, a nie sufitowymi, czyli do 7.1
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
No cóż Kolego, ja nie pomogę.
Być może, za chwilę uzyskasz odpowiedź na swoje pytania.
Nie mniej jednak, zaintrygowałeś mnie na tyle, że jutro nawiedzę kumpla i zobaczę, "kto korbą kręci" ;) w jego RZ900.

PS No i proszę. Wszystko jasne. A swoją drogą, trochę dziwne, że Onkyo nie ma takiej opcji. Czyli, że co, że to potrafią tylko Denony i Marantze? A jak jest u Pioneera, Yamahy?

Nie chcę pisać na wyrost, ale czy aby taki stan rzeczy nie jest „zasługą” Auro-3D? Bo jakoś dziwnym trafem tylko dwie firmy, z tych wspomnianych, wspierają ten format. Ale i tu, może paść szybka odpowiedź. Wystarczy, że osoby posiadające amplitunery z pod znaku D&M, a nie mające Auro napiszą, czy również mogą upmixować przeciwne kodeki. I sprawa będzie jasna.
 
Ostatnia edycja:

AMP

New member
Hmm, zadałem pytanie czym dekodować, bo u mnie na TX656 ścieżkę DTS puszczam i po Neutral:X i po Dolby Surround, i w drugą stronę Dolby przez DD, oraz Neutral:X - i działa...

Nawet wczoraj oglądając film w DTS, w trakcie odtarzania parę razy zmieniałem z Neutral:X na Dolby Surround i z powrotem.

(remuxy przez Kodi, oraz Netflix - jeśli to może mieć znaczenie)
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
No proszę. Zaczyna robić się ciekawie.
A co do Kodi, to nie ma to znaczenia.
Bo to ampli jest odpowiedzialny za dekodowanie.
Chyba, że sygnał z Kodi wychodzi po optyku, lub HDMI jako PCM, lub Multichannel PCM.
Bo wtedy, podda się upmixowi bez problemu.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kolego AMP, a czy robiłeś aktualizacje do DTS:X?
Jeżeli nie, to Cross Mix będzie działał i swobodnie można robić tzw. Cross'a.
Po aktualizacji do DTS:X przestaje.

Daj znać, żeby to wyjaśnić.
 
Ostatnia edycja:

AMP

New member
Wieczorem sprawdzę jaką mam wersję oprogramowania i dam znać,

Chyba, że sygnał z Kodi wychodzi po optyku, lub HDMI jako PCM, lub Multichannel PCM. - to też sprawdzę dokładnie.
 

Noisy

Member
Ja mam 656 po aktualizacji i nie ma mowy o stosowaniu, a co do sygnału wyjściowego. Jeżeli nie świeci ci się czerwony znaczek DTS albo dd to leci sygnał multichanel bądź pcm i wtedy możesz remuxowac do woli. Najlepiej podczas seansu wcisnąć przycisk info i pojawi Ci się jaki sygnał ampli dostaje ijaki wypuszcza ;)
 

LuckyS

New member
7010- 7.1.4 bez Auro :(
Dowolna konfiguracja niezależnie od sygnału (nie wiem jak z PCM):
DTS + Dolby Sur, Dolby + DTS Neural X. Nie pamiętam jak z A-DSX.
Brak wpływu wstępnego ustawienia górnych głośników (sufit-sufit, ściana-ściana oraz mix: sufit-ściana lub odwrotnie)
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Zdaje się, że sytuacja zaczyna się klarować.
Czyżby więc tylko Holding D&M, ze wspomnianych tutaj, umożliwiał kombinację Dolby True-HD + Neural:X, oraz DTS-HD + Dolby Surround, jako bitstream?
Sygnały PCM i Multichannel PCM będą mogły być zawsze upmixowane. No i jak widać, samo Auro nie ma tu znaczenia.

7010- 7.1.4 bez Auro :(
Trzeba kupić, Kolego. ;) :)
 

LuckyS

New member
Wiem ,wiem ale zastanawiam się nad sensem (dla mnie). Jak wcześniej wielokrotnie wspominane; kombinacja z kolejnym (innym ustawieniem) kolumn/głośników... już teraz mam "problem" który układ wybierać bo... fizycznie mam 4x sufit (w kącie ok 30-35st względem słuchacza ograniczenia sufitowo-wizualne; "belka" na środku pokoju- podobnie do sufitu kolegi Bipo) + 2x ściana frontowa. Niektóre efekty fajniej zgrywają się z obrazem (np start śmigłowca w polu widzenia nieruchomej kamery) gdy używane są FH zamiast TF. Dodam TF i FH mogą w moim przypadku pracować jednocześnie; są zdublowane w dodatkowym "wzmacniaczu" ( avr 255 jako końcówki na sufit) gdzie mogę osobno regulować głośność tudzież balans pomiędzy nimi...
Do tego dochodzi problem z umiejscowieniem tyłów w Auro... nie mam na nie miejsca a w obecnym układzie BSy są zawężone do szerokości ok 1.5m na wysokości uszu a kanapa od nich na podobną odległość.
Także Auro może być ciekawe jednak od początku skłaniałem się ku Atmosie. DTS:X był dodatkiem a i tak wybór pomiędzy tymi dwoma kodekami (ustawienie głośników górnych) już mi wystarczająco "uprzykrzają" wybór :D stąd mam na razie 6 szt na "górze" i chyba wystarczy, przynajmniej na jakiś czas... :D
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
No cóż, Kolego. Nie będę dyskutował o Auro, bo to nie miejsce na to i nie będę robił Kolegom bajzlu w ich temacie, w którym jestem tu tylko gościem. ;-) Jedynie napiszę Ci, że w naszym przypadku, Auro nie korzysta z głośników SB, więc nie ma problemu. No chyba, że ma się X8500H. ;-)
A wracając do tematu. Niebawem odwiedzę kumpla, aby sprawdzić niektóre z poruszonych tu tez, na jego RZ900 i dam znać, co i jak.
 

AMP

New member
Wybaczcie, jest tak jak koledzy pisali - nie zwróciłem uwagi, że Kodi nie wiem kiedy, samo z siebie zmieniło ustawienie z WASAPI na directsound i puszczało do ampli tylko PCM... przez ostatnich parę dni..
Więc rzeczywiście nie ma możliwości "crossowania" DTS i Dolby
(TX656, V. 1050-8020-3103-0000), oczywiście PCM leci przez co tylko chcemy.
Jako, że to mój pierwszy ampli i dopiero się ogarniam w temacie - miałem okazje się czegoś dzisiaj nauczyć ;)
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Tutaj jeszcze wycinek z forum Onkyo:
No to ładnie zagrali. Czyżby Dolby "pożarł" się z DTSem (przykład Virtual:X)? Ciekawe też, że pisano o tym już rok temu.
To teraz strach aktualizować Denony i Marantze, aby czasami nie stracić jakichś możliwości, czy właściwości w tym względzie. A może D&M są na jakichś specjalnych prawach, bo jednak te możliwości wciąż mają (od listopada 2016). A lada moment (zapowiadana na wiosnę) aktualizacja renderem DTS Virtual:X. Co prawda nie można go wykorzystywać do ścieżek Dolby, ale jednak ma być. I pozostaje tylko żywić nadzieję, że ta aktualizacja, niejako przy okazji, nie pozbawi możliwości „krzyżowania” kodeków bo jak widać, wszystkiego można się spodziewać. No nic. Zobaczymy.

A wracając do tematu. No niestety. I Onkyo RZ900 nie podołał zadaniu konwersji/upmixowi jednego kodeka przez drugi.

Kolego @AMP nie przejmuj się. Uczymy się całe życie, a i tak wszystkiego nie zgłębimy. ;-)
 
Ostatnia edycja:
Do góry