Dolby Atmos, co to??

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Czy warto wieszać zwykłe kolumny/monitory na ścianie? Chodzi mi o używane, więc będą taniej.

Czy są jakieś sposoby poza tym z kilku postów wcześniej?

Będą filmy z ATOMS i lektorem?

Masz na mysli wieszanie zwyklych glosnikow na suficie (atmosa) czy scianie?

Moim zdaniem kazdy kolejny glosnik w systemue bedzie na plus jak zamontujemy.

Filmy z lektorem i atmosem jeszcze chyba sobie poczekasz.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie zawsze. Jak ktoś ma 5.1 i nagle będzie chciał zrobić 7.1.2/5.1.4, a kolumny wymagające to siądzie dynamika i będzie gorzej jak przy 5.1.
Już takie przypadki zgłaszali niektórzy przy 7.1, a co dopiero 9.1.
Kwestia ampli i przede wszystkim skrzynek.
 
Tak na suficie. Zwykła kolumna. Wiem, że jest gruba ale zastanawiam się nad używanym kompletem 7.1.
Z czego to wynika, że nie ma polskich filmów z atmosem? Przecież dialogi raczej z dachu nie lecą.


Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka
 

Kamil_89

Member
nie chce zakładać nowego tematu a nie mogę nigdzie znaleźć, czy jeśli kupiłbym jakiś podstawowy ampli z preout np. Marantz 5011 to po podłączeniu wzmaka/końcówki mogę mieć system 9 kanałowy? np 7.1.2?
 

Kamil_89

Member
czyli plus z "pre out" jest taki że można słuchać stereo ze wzmaka bez przepinania kolumn? +oczywiście dodatkowa moc
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
nie chce zakładać nowego tematu a nie mogę nigdzie znaleźć, czy jeśli kupiłbym jakiś podstawowy ampli z preout np. Marantz 5011 to po podłączeniu wzmaka/końcówki mogę mieć system 9 kanałowy? np 7.1.2?


No nie do końca....

Niektóre amplitunery mają wzmacniaczy mniej niż są w stanie obsłużyć kanałów. Więc po dodaniu wzmacniacza na PreOut dostajesz dodatkowe dwa kanały, ale nie wszystkie amplitunery takie coś mają...

Przykład:
Marantz 6010
Jest amplitunerem 7 kanałowym
Po dodaniu wzmacniacza/końcówki możesz zrobić z niego 9 kanałowca:

Cytat:
• Wbudowana technologia Dolby Atmos (do 5.1.4 i 7.1.2 z dodatkowym 2-kanałowym wzmacniaczem); gotowy do obsługi DTS:X (wymagana aktualizacja dostępna w późniejszym okresie 2015 roku)

Źródło:
https://www.marantz.pl/pl/products/...etheatre&subcatid=avreceiver&productid=sr6010


Tak na suficie. Zwykła kolumna. Wiem, że jest gruba ale zastanawiam się nad używanym kompletem 7.1.
Z czego to wynika, że nie ma polskich filmów z atmosem? Przecież dialogi raczej z dachu nie lecą.


Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka

Ja też planuję zawiesić na sufit dość spore monitory Heco MS200 (na razie brak w dystrybucji, czekam) i nie wydaje mi się aby mój ampli miał problemy z zasileniem dodatkowych 4 głośników (fakt, że ampli z wyższej półki i fronty odciążone wzmacniaczem).
 
Ostatnia edycja:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Chcesz 4 monitory na sufit wieszać?

Yyyyy Tak i to najwieksze z seri MS 200. Bipo ma 200f na suficie i mowil ze one basu nie maja w porownaniu do 200.

Uwazasz ze to niezbyt udany pomysl? Dodam ze nie chce mi sie montowac glosnikow do zabudowy i budowania samemu skrzynek, wole cos co potem bede mogl sprzedac.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Lolo 200f one mają bas tylko że słabszy niż pełne skrzynki 200. A na sufit to i możesz powiesić podlogowki a kto Ci zabroni... ;-)
Ps. Tylko zastanawiam się po co, jak dasz jeden lub dwa dobre suby to one się nim zajmą...
 
Ostatnia edycja:

*Krzysiek*

New member
Nie do końca jestem pewny o które kolumny chodzi. Czy o

heco music style rear 200 f

Lub

heco music style 200

Jeżeli chcesz music style na sufit wieszać, to się raczej nie nadawają. Moją one bass reflex z tyłu. Tak że nie dojść że są jak na sufit ogromne :) to jeszcze byś musiał tak z 20cm odstępy zostawić od sufitu.

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk

Co do "gubienia" dynamiki to też się zgodzę, mam 4 Atmos-ówki te od Onkyo na suficie. Płyta blu_rey z ścieżką Atmos to jeszcze wszystko w miarę jest ok, ale np : ścieżka 5.1 jako DD+ Surround (5.4.1) . To już jest porażka, dynamiki brak i wszystko brzmi hmm metaliczne.

Tapatalk nie pokazał mi posta od kolegi @Bipo
 
Ostatnia edycja:

Drunk

New member
Bez reklam
Z czego to wynika, że nie ma polskich filmów z atmosem? Przecież dialogi raczej z dachu nie lecą.
Lektor jest odrębną ścieżką dźwiękową, nałożoną w niedbały sposób na angielską wersję w DD 5.1 i najczęściej zmiksowaną tak, że w momencie kiedy lektor się odzywa, reszta ścieżki jest przyciszana (sidechain compression) lub po prostu brutalnie przycisza się całość na stałe i słychać tylko lektora, a reszta stanowi ciche tło. Jeśli chcemy oglądać z lektorem, to rozbudowa kina powyżej 5.1 mija się z celem.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Lolo 200f one mają bas tylko że słabszy niż pełne skrzynki 200. A na sufit to i możesz powiesić podlogowki a kto Ci zabroni... ;-)
Ps. Tylko zastanawiam się po co, jak dasz jeden lub dwa dobre suby to one się nim zajmą...

Czyli co, lepiej 200f zamontowacc? Zawsze lzejsze i latwiejsze do montarzu. 200 to kawal lochy.

Bipo ty jestes specjalista, masz i jedne i drugie kolumny. Warto pchac sie w 200 zamiast 200f? Cena 50zl roznicy wiec zadna.


Krzysiek u mnie nie problem, mam belki poziome do nich chce zamontowac ms200 a do sufitu zostanie jeszcze sporo (pol metra jak nie wiecej).
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Yyyyy Tak i to najwieksze z seri MS 200. Bipo ma 200f na suficie i mowil ze one basu nie maja w porownaniu do 200.

Uwazasz ze to niezbyt udany pomysl? Dodam ze nie chce mi sie montowac glosnikow do zabudowy i budowania samemu skrzynek, wole cos co potem bede mogl sprzedac.

Bas na suficie i tak nie jest do niczego potrzebny bo głośniki są dość wysoko odcięte po kalibracji.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Moim zdaniem wystarcza spokojnie te płaskie.
W przypadku kiedy nie miałbyś kolumn dolnych to sufit bym robił z jak najpelniejszych kolumn. Tutaj mamy uzyskać dodatkową plaszczyzne dźwięku gdzie dominować będą dźwięki od ok 80hz w zwyż. Wiec dawanie pełnej kolumny mija się z celem z uwagi że i tak jej nie wykorzystasz w dolnych rejestrach a w górnych. Ponadto ona ma bass refleks z tyłu wiec musisz jej zapewnić wentylację, pomimo iż ja zamontujesz do belki to belki nie możesz zasłonić otworu. Dlatego spokojnie możesz brać płaskie z uwagi na:
- łatwy montaż blisko belki i sufitu, brak bas refleksu
- odtworzyą Ci dźwięki w górnych rejestrach podobnie jak pełne 200
- ładniej wyglądają na sufit a jak dasz czarne to mniej będą widoczne i będą się mniej rzucać w oczy
- masz 200 zł na kable.. ;-)
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Wszyscy pisza ze nie ma sensu bo odciecie bedzie na 80hz.

Tak zdrowo rozsadkowo myslac, idac tym topem to po co kupowac podlogiwki (dla kina) na fronty skoro tez je odcianamy +/-80hz.

No ale skoro wiekszosc jest zdania ze 200f wystarcza to zamawiam 200f. Z drugiej strony byc moze bede w tym roku salke przenosil do piwnicy a tam mocowac glosniki bede musial do sufitu wiec nie bedzie problemu z bassreflexem.

Gorne glosniki chce zrobic kompletnie niewidoczne, chce zamontowac je nad zaslona (jezeli by to przeszkadzalo to w zaslonie wyciolbym otwory i wstawil zaslone mniejszej gramatury), ale skoro bede zamawial 200f to moze nie bede nawet kombinowal a przykrece je odrazu do belki niech sa widoczne.


No dzisiaj dostalem informacje o dobrym zastrzyku gotowki z arimr, to mozna zrobic malu shooping xD
 
Do góry