Docieranie i użytkowanie plazmy Panasonica

XoR

New member
@GTT
Ostrości nie powinno się dawać na 50%. Tam skoki są duże i 50% to bodajże 4 poziom (licząc zerowy) i maksymalny jaki imho można używać to 3 poziom a najlepiej dać na 0% bo to tylko maska wyostrzająca i nic nie wnosi do obrazu... Skaler jest imho dobry. Wyłącz P-NR całkowicie i włącz 3D-Comb, no i ostrość zmiejsz o jedno oczko lub całkowicie na 0%.

No i nie bardzo rozumiem 40% kontrastu w trybie kinowym :???: W kinowym 100% kontrastu to jak jakieś 60% w normlanym, a 40% to jak ECO jakieś w najczarniejszą noc :eek: Imho takie ciemne nastawy bardziej szkodzą ekranowi niż mu pomagają. Osobiście zauważyłem że dla samego obrazu i panela lepiej jest jak się da ten kontrast na normlany poziom. Oczy się przyzwyczają a obraz będzie się wydawał porządny wtedy już :eek:k:
 

blackholesun

New member
Takie spostrzeżenie w temacie wypaleń. Ostatnio odwiedziłem brata zagranicą, brat od ponad dwóch lat ma Panasa 37". Telewizor od pierwszego dnia był ustawiony na 16:9 i tryb DY-NA-MICZ-NY... oczywiście o docieraniu zapomnij.
No i co - _zero_ wypaleń.
Przestawiłem mu jednak na tryb normal, żeby nie oślepł i aspekt AUTO - to mu się jednak nie podoba, bo obcina mu przewodnik z C+ na kanałach w zoom1 :)
 

GTT

New member
XoR napisał:
Ostrości nie powinno się dawać na 50% (...) No i nie bardzo rozumiem 40% kontrastu w trybie kinowym
Procentami określiłem ilość zaciemnionych kratek w stosunku do wszystkich kratek w linii. Tak więc na oko mam około 40% w każdej możliwej regulacji.

W pierwszym swoim liście zapytałem, czy jest jakieś teoretyczne uzasadnienie zmniejszenia nastawów właśnie ostrości.
Ze wszystkich porad i doświadczeń kolegów przyswoiłem sobie rzeczy najistotniejsze: unikanie logo stacji przez dłuższy czas i fakt, że plazmy nabierają odporności na powidoki, i to nie tylko te najnowszej generacji.

Co do wyboru predefiniowanego trybu i jego modyfikacji, to myślę, że jest to sprawa czysto subiektywna plus obiektywne warunki jasności pomieszczenia, w którym ta plazma pracuje.
Dla mnie wszystkie tryby poza Kinowym są niestrawne, dające bardzo nienaturalny obraz. Jednak to jest mój gust i mój pokój, i w jasnym pomieszczeniu efekt może być inny. Na szczęście producent nie straszy zakazem regulacji obrazu, więc regulujmy, ku chwale... :grin:
Pozdrawiam.
 

paawlus

New member
Wg mojego doświadczenia ważne jest unikanie wyświetlania stałych elementów/loga, wypełnianie całego ekranu obrazem i nieprzesadzanie ze śrubowaniem parametrów "w góre". Choć z 2 strony jak ktoś nie będzie przestrzegał tych zaleceń, to tv posłuży mu tylko kilka lat krócej - wybór należy do każdego indywidualnie - nie dajmy się zwariować :)
 

olo-70

New member
Czytając ten wątek mozna dojść do wniosku że jesli chodzi o nastawy w trakcie "docierania" to ostrość kolor jasność itd. to ważne by nie przesadzać w "góre" najlepiej tak na 50% oprócz może ostrości, którą to można dać mniej niż 50%, a najważniejsze to by mieć wypełniony cały ekran unikając czarnych pasów czy to w poziomie czy pionie. I to byłoby na tyle. Hej ;)
 

gamarc

New member
Witam, kupiłem 42pv80 w sklepie firmowym Panasonic, spytałem sie o docieranie plazm, to sprzedawca mowil ze jak serwisie usłyszeli o docieraniu to sie rozesmiali. zalecaja jedynie unikac ogladania jednego kanału przez dłuuuugiiiii czas (ze wzgledu na logo), ale w miedzyczasie sa reklamy i logo przeciez znika. Wiec ogladajmy spokojnie i cieszmy sie tym co mamy, a nie szukajmy wad w naszych tv.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
No proszę, trochę rozsądku mają za tą Odrą. A podobno oficjalnie nic na ten temat nie wiadomo.

Ja powtórzę po raz n-ty. Jeśli coś nie szkoszi, a może pomóc, to lepiej zastosować. Można się śmiać itp. Ale już samo zalecenie, aby nie oglądać tej samej stacji przez dłuższy czas, to też jest docieranie. Nie jestem za tym, aby wpadać w paranoję, ale lekceważenie też się nie opłaca.

ArtS :)
 

emer

Member
Bez reklam
IMO nie mozna wpadać w przesade i uzalezniać sie od jakiegos grafiku docierania plazmy ... TV mam załaczyć, oglądać, cieszyc sie obrazem, wyłączyc i nie monitorować ile juz godzin był na 30% kontrakstu , 50%, gry 10% i inne bzdety ...
Mozna sie zgodzić że loga stacji moga jakos tam zaszkodzic w mniejszy czy wiekszy sposób, ale to tyle ...
My , tu na forum stanowimy może jakie 2-5% uzytkowników plazm Panasonica, nikt z poza tego forum nie doczytał sie w instrukcjach o jakis "docieranaich" i jakos żyją, oglądają i są zadowoleni ...
 

motobartcompany

New member
te 10% gry i inne bzdety jest podane jako przykład. Bo są gry gdzie nie ma hudu lub można go wyłączyć. Więc nic nam się nie wypali.

Jako użytkownik plazm panasonica trochę przerobiłem temat docierania i faktycznie to działa. A to czy ktoś będzie docierał to jego sprawa.
Podobnie jest ze wszystkim

Instaluje teraz koze jotula i jest napisane, że przez pierwszych kilka rozpaleń robić coś w rodzaju świeczki, delikatny płomień w piecyku. Możesz powiedzieć po co to komu? piec jest żeby go używac a nie docierać.

Junaka po generalce 3 lata intensywnych prac docierałem przez 2 tys km. Oczywiście można od początku dać w palnik, ale wiadomo jaki wpływ to ma na późniejszą żywotność silnika.

Takich przykładów jest masa.
Elektronika też musi się wygrzać.
 

emer

Member
Bez reklam
motobartcompany napisał:
(ciach) Jako użytkownik plazm panasonica trochę przerobiłem temat docierania i faktycznie to działa. (ciach)
Junaka po generalce 3 lata intensywnych prac docierałem przez 2 tys km. Oczywiście można od początku dać w palnik, ale wiadomo jaki wpływ to ma na późniejszą żywotność silnika.

Konkrety plizzzz ... co to znaczy "to działa" ? Porównywałeś do czego ? "Plazm" (liczba mnoga) - mówisz o jakis generacjach wczesniejszych , czy np miałeś dwie plazmy PY80 i jedną "docierałeś" a drugą nie? Bo to takie ewent porównanie by mnie interesiło ...
Mamy nowe generacje plazm , 100000h zywotnośc itd ...

O piecykach nie wypowiadam sie - nie znam sie ...

Przykład "Junaka" ? Średni przykład ... o czym mówisz? O motocyklu produkowanym okolo 30-40 lat temu i jego docieraniu ? Masz oczywiscie racje, generalny remont ... OK. Ale to jest oczywiste że TRZEBA docierać ...
Ale to nie jest przykład adekwatny do najnowszych generacji plazm ...

Czy ktos "dociera" np jakąś Toyote rok prokucji 2008 ?
Mozna mówić o tym, aby ekstremalnie nie przesadzać, nie "przebywac" za długo na obrotach powyżej powiedzmy 5500 itd itd - ale to jest sprawa aby ekstremalnie nie przesadzac ... Oczywiscie mozna sobie "docierać" - nie zaszkodzi na pewno ...ale bez przesady
Kiedys gdy kupowało sie np 125p czy Polonezy, były wyraźne instrukcje docierania silników - przez iles tak km nie przekraczać np 100km\h , po 2000km wymienic olej itd itp ...
Mozna i dzisiaj to samo robić kupując ta przykładową Toyote 2008 - ale po co ...

Wiec i ja wychodzę z założenia, że gdyby tak ostre rygory "docierania" plazm model 2008 były wazne, to i producent by to zamieścił w instrukcji ...
A ze jacys tam serwisowcy pamietający stare plazmy ze wszystkimi ich wadami odnoszą i teraz tamte zalecenia do dzisiejszych plazm, to ich sprawa ... i kazdy moze sobie słuchac ich uwag, albo ... czytać co jest w instrukcji, oraz troche własnych przymysleń i wypośrodkowania swoich poczynań wzgledem nowej plazmy ... tzn wg mnie mieć na uwadze aby nie wykorzystywać ekstremalnie nastawy obrazu (kontrakst, jasność, kolor, ostrość) - powiedzmy ustawiać to, to co tam jest fabrycznie założone + uwazanie aby np logo stacji nie było za długo wyswietlane ...
 

motobartcompany

New member
Swoją opinie opieram na plazmach panasonica.

Pierwsza moja plazma to panasonic PV70. Sprzedałem ją z przebiegiem około 1200 godzin, tyle nacykałem. TV nie docierałem. Ustawiłem tak jak mi odpowiadało.

Druga plazma to w zasadzie ten sam tylko bardziej dopasiony model PV700. Docierany zgodnie ze sztuką.

PV70 łapała o wiele szybciej powidoki, jako że jestem graczem i kilku godzinna sesja powiedzmy -w forze 2 była normą.
Dotarty PV700 był jak skała odporny na duchy.
PV 70 przy podobnym przebiegu łapał bardzo szybko powidoki.

Nowa generacja plazm? a jakie to ma znaczenie. 100000 godzin? a mam na taki przebieg gwarancję czy to jest jak zwykle marketingowa ściema. Bo po 20000 godzin jasność trzeba będzie ustawić na 100 %.

Co do nowych silników, nie wiem czy wiesz ale w nowych motocyklach masz wlany olej mineralny. Po to, żeby sprzęt szybciej się dotarł. Olej syntetyczny ma dodatki zmniejszające tarcie, masz dłużej przedmuchy, zużycie oleju itd. możesz poszukać sobie na necie sposoby docierania nowych motocykli.

Kiedyś jak interesowałem się OC komputerów. to wygrzewanie procka znacznie pomagało w późniejszym podkręcaniu.

Wygrzewanie "docieranie plazm" na pewno nie zaszkodzi. Z własnego doświadczenia wiem, że pomaga.
 
Ostatnia edycja:

trybal68

New member
Z informacji od kompetentnych osób z firm Panasonic i Samsung wiem, że nie ma czegoś takiego jak "docieranie" plazm.
W początkowym okresie użytkowania w panelach nie występują żadne fizyczne zmiany, które później miałyby mieć wpływ na powstawanie powidoków lub nie. Indywidualne odczucia niektórych użytkowników, że jest inaczej to tylko auto sugestia i próba potwierdzenia własnych wyssanych z palca teorii.
Obecne generacje paneli plazmowych są dużo bardziej odporne na ten problem, ale nie są do końca go pozbawione.
Należy stosować się do zaleceń z instrukcji obsługi, a na pewno nie powstaną stałe "duchy" na panelu przez cały okres użytkowania. A do widoku krótkotrwałych powidoków (żeby to wogóle zobaczyć to trzeba wiedzieć jak ;)) w telewizorach plazmowych trzeba się przyzwyczaić bo taki jest urok tej technologii (TV CRT też miały ten objaw). I żadne "wypalanie w bieli", ani inne pseudo pomysły nic tu nie zmienią.

Pozdrawiam i życzę wszystkim wesołych świąt :D
 

Ben32

New member
Witam wszystkich w okresie świąt i składam najserdeczniejsze życzenia.

A teraz do konkretów, czy ktoś z Was kalibrował swoją plazmę?
Jeżeli tak to w jaki sposób albo przez kogo no i oczywiście czy zauważył istotną różnicę.
Sam jestem posiadaczem 42PV80 i szczerze powiem denerwuje mnie "prześwietlona" biel, a paleta barw też pozostawia niesmak.

To przyzwoity telewizor ale lata spędzone przed dobrej jakości CRT-kiem stawiają poprzeczkę dość wysoko.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Jedynie słuszne optymalne ustawienia nie istnieją. Po pierwsze wiele zależy od warunków oświetlenia zewnętrznego. Po drugie pewien wpływ ma charakter samego telewizora. Pomimo tego, że jest to producja seryjna, poszczeglne egzemplarze minimalnie się między sobą różnią.

Wracając do docierania. Idę o zakład, że w instrukcjach wcześniejszych modeli nic na ten temat nie pisano. Zaś do zaobserwowania smych powidoków nie potrzeba wiedzy magicznej, wystarczy ciemne pomieszczenie i brak sygnału na wejściu telewizora.

Na temat różnego rodzaju fachowców z branży nie chcę się wypowiadać. To trochę tak, jakby pytać ich o wady produkowanych przez nich produktów. Zauważyliście kiedykolwiek, aby w folderach reklamowych pisano o słabych stronach produktów?

Jak już wspomniałem. Ponieważ technologia plazmowa jest w jakimś stopniu upośledzona pod tym kątem, więc odrobina rozsądku przy jej użytkowaniu nie zaszkodzi. A powoływanie się na różnego rodzaju autorytety nie ma sensu, bo jak się okazuje, ktoś napisze, że niemeccy specjaliści zalecają procedurę dociarania, a ktoś inny, że polscy śmieją się na samą myśl o niej.

Pisanie, że komórki gazowe zachowują się dokładnie tak samo przy pierwszym uruchomieniu, jak kilka lat dziaania jest niepoważne. Wszystko ulega zużyciu.

Tak więc dajmy już sobie spokój z pseudonaukowymi teoriami. Jeśli ktoś chce, niech sobie podociera. Jeśli nie chce, jego wola. Powoływanie się na kompetentne osoby nie podając ich nazwisk nie ma sensu.

Najnowsze Pionnery mają zasłużoną sławę odpornych na powidoki. A jednak producent ostrzega z instrukcji obsługi o nienadużywaniu obrazów statycznych. I nadal instaluje systemy utrudniające powstawanie powidoków. M.in. orbiter.

Powoływanie się na motoryzację nie ma sensu. Myślę, że nowoczesne silniki nie wymagają docierania z jednego prostego powodu: dożo bardziej precyzyjnej obróbki elementów silnika i stosowaniu lepszych olejów.

ArtS :)
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Domyam się, że chodzi o plazmę Panasonic. Co więcej, chodzi o model PY85 lub PY800 (ze względu na IFC).

Poprawnie zestrojony telewizor powinien na ustawieniach fabrycznych zapewniać przynajmniej jedno: waściwy balans bieli. To jest punkt wyjścia do poprawnego odwzorowania kolorów.

Niestety, to dopiero początek. Choć telewizor może posuadać właściwie zdefiniowany balans bieli, to już nasz odtwarzacz DVD lub tuner satelitarny niekoniecznie. Jeśli dodamy do tego różne krzywe gamma oraz warunki oświetlenia, okaże się, że nie ma pewności, czy ustawienia będą pasować.

Pinoeer w swoich lepszych modelach przewiduje indywidualne zapisywanie ustawień kalibracji do oglądania w dzień i w nocy. To powinno obrazować skalę problemu. Rzecz sprowadza się przede wszystkim do ustawień jasności i kontrastu, gdyż jak wiadomo, im jaśniejsze otoczenie, tym jaśniejszy musi być obraz, aby nasze oko widziało go w sposób naturalny.

ArtS :)
 

Pawel70

New member
Czytajac posty zwolenników docierania nie trudno nie przyznać im racji chociaż z drugiej strony sam producent zdefiniował cztery predefiniowane tryby z czego np. dynamiczny ma kotrast ustawiony na maksa a nie znalazłem w instrukcji uwagi aby nie korzystac z tego trybu.
Najlepiej zachowac zdrowy rozsądek i nie przesadzać jak w życiu;)
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Myślę, nie bez kozery, że tryb dynamiczny wymyślono na potrzeby dobrej prezentacji sklepowej oraz dla osób lubiących kategorię max. :)

ArtS :)
 
Do góry