Dmr-eh58

cow

New member
Czy ktoś mógłby mnie oświecić jak wyświetlić całkowity oraz obejrzany czas nagrania z HDD. Nie mam zbyt dużego doświadczenia w nagrywarkach i odtwarzaczach DVD ale np. w tunerze tv sat z HDD oglądając wcześniej nagrany materiał można łatwo wyświetlić oba te czasy jak również pasek pokazujący w sposób graficzny jaki upłynął czas od początku nagrania i ile jeszcze zostało. Tu bardzo mi tego brakuje.
pzdr
 

markatan

New member
No niestety paska tu nie ma.
Czas wyświetlany jest pod przyciskiem status ( 2 razy trzeba nacisnąć ) i jest tylko obejżany od początku oglądanego nagrania.
 

discover99

New member
czas pozostały do końca

czy podczas odtwarzania płytki DVD można sprawdzić czas pozostały do końca filmu ?
we wszystkich nagrywarkach jakie miałem mozna było wyswietlić np graficznie taki pasek który pokazywał miejsce w którym aktualnie jesteś a także czas w którym jesteś teraz a także czas pozostały do końca filmu
A w EH58 nie widzę takiej opcji ???
 

cow

New member
No właśnie, wygląda że nie ma takiej możliwości i jest to dość irytujące. Niestety nie można sprawdzić ile zostało do końca nagrania np. w trakcie oglądania materiału zapisanego na HDD.
Inną rzeczą która mnie zaskoczyła jest to że jak przewijam nagranie to po dojściu do jego końca obraz się nie zatrzymuje tylko automatycznie przeskakuje na następne nagranie z listy, człowiek przewija i nagle znajduje się już na całkiem innym nagraniu, którego wcale nie chciał odtwarzać/przewijać.
 

emel

New member
Witam!
To moja pierwsza nagrywarka i mam kilka, może oczywistych pytań i wątpliwości.

Jeśli chcę nagrać film (nagrany w najlepszej jakości) z HDD na płytę i wybieram opcję dopasowania wielkości filmu do płyty, bo w najlepszej jakości się nie mieści, to nagrywanie trwa tyle ile film?'Czy tak powinno być?

Czy nagrywanie nie może być szybsze? Wiem, że można przy nagrywaniu na HDD wybrać funcję dopasowania, ale co wtedy, gdy film nie był tak nagrywany.

I druga sprawa. Połączyłem nagrywarkę z LCD kablem HDMI, kablówka podłączona do nagrywarki a nagrywarka z LCD jeszcze kablem koncentrycznym RF. Czy to jest najlepsze połączenie? Może kabel SCART zamiast jakiegoś?

Przy takim połączeniu, wg mnie jakość nagrań, nie jest zadowalająca, a dodatkowo nagrania programów 16:9 nie wypełniają całego ekranu telewizora.

Czy można zmienić ustawienia, żeby temu zaradzić? Jak już pewnie wszyscy wiedzą instrukcja Panasonica jest wyjątkowo nieprzyjazna a ja naprawdę lubię czytać instrukcje ;)
 

timbot

New member
Bez reklam
nie mam panasonica, ale lg, ale problemy sa dosc uniwersalne :)
dopasowjac do dysku dvd nagranie z hdd musi byc przerobione, czyli de facto odtworzeone i nagrane w nowej rozdzielczosci :) dlatego trwa tyle ile trwa film :) przyspieszeniem jest nagrywanie tak jak jest, roznie sie w nagrywarkach nazywa, u mnie "fast" - przyspieszenie jest gigantyczne (4-16 razy w zaleznosci od typu płyty dvd). oczywiscie warto to miec na uwadze kupujac plyty dvd (spradz, na ktorych twoja nagrywarka jest najszybsz- generalnie bedzie to dvd-r lub dvd+r jednostronne, oraz na ktorych -jedno czy dwustronnych- bedzie sie miescil jeden film w porzadanej przez ciebie jakosci). Również warto nagrywać w jakosci, która zapewni od razu, że caly film na jednej plycie sie zmiesci.

Co do podlaczenia - wcale nie jestes jedyny, ktory uwaza, ze przez hdmi nagrywarka nie daje super jakosci - podlacz nagrywarke scartem z telewizorem, mozesz sie zdziwic - zniknie ci ziarno i czesc artefaktow (wg. mnie bez kosztow zminiejszenia ostrosci) no i bedziesz mogl korzystac z metod dopasowania geometrycznego obrazu dostepnych w twoim tv.
 

gosciukolorowy

New member
Ostatni post na ktory sprobuje odpowiedziec jest dosc stary ale moze komus to pomoze. (no chyba ze nie mam racji:) )

Przy podłaczeniu kablem HDMI nagrywarki do TV mamy oczywiscie teoretycznie najlepsza jakosc podlaczenia (podlaczenie cyfrowe). Niestety przy tego rodzaju podlaczeniu omijamy wszelkiego rodzaju polepszacze obrazu w waszych telewizorach, ktore jak zauwaza pewnie wszyscy znacznie poprawiaja obraz przesylany np. z VHS-a lub nagrywarki DVD.
Przy podlaczeniu SCART-em (EURO) natomiast nie pozbywamy sie tych dobrodziejstw. Z zalozenia obraz przesylany przez HDMI ma byc juz na wstepie idealny, wiec po co go jeszcze poprawiac, tak mozna by to po chlopsku skomentowac. Obraz przesylany przez SCART jest natomiast z zalozenia juz na wstepie gorsze jakosci wiec polepszacze maja w tym wypadku racje bytu. Nikt tu jednak nie wzial pod uwage faktu ze zwykla nagrywarka DVD wyposazona w zlacze HDMI niestety nie nagrywa przez to zlacze z jakoscia HD gdyz nie pozwala na to samo zalozenie HDMI a raczej protokolu zabezpieczajacego HDCP w ktory to wyposazony jest interfejs HDMI. Co za tym idzie nasze nagrywarki w wiekszosci wypadkow nie nagraja przez HDMI niczego z jakoscia HD. W ten sposob nie nagramy niczego np. z Cyfry+ a ni N-ki czy Polsatu Cyfrowego. (a nawet jakby dalo sie jakims cudem obejsc HDCP, to i tak wspolczesne procesory nagrywarek DVD nie poradza sobie z tak duza rozdzielczoscia jaka maja materialy HD) Nagrac materialy z cyfrowej TV mozemy tylko przez SCARTA. Taki material jest z zalozenia duzo gorszej jakosci. Wiec wysylanie go na TV odbywajace sie poprzez HDMI niczego nam tak naprawde nie daje. Nie tracimy na jakosci przesylamnego sygnalu, natomiast pozbawiamy sie tylko przez to mozliwosci skorzystania z wszelkiego rodzaju polepszaczy jakosci obrazu w jakie sa wyposazone nowoczesne TV. Co innego gdybysmy mieli odtwarzacz lub nagrywarke BluRay. Tam mamy do czynienia z materialami nagranymi w jakosci HD wiec przesylanie kablem HDMI ma tu znaczenie, gdyz jakosc tego polaczenia bedzie niemal idealna. (znaczenie ma tu jakosc kabla i jego dlugosc). Dlugosc i jakosc kabla ma tez bardzo duze znaczenie w polaczeniu przez SCART. Kabel ten powinien byc dobrze ekranowany i jaknajkrotszy.
 
Ostatnia edycja:

gosciukolorowy

New member
EISA 2008/2009: Audio i kino domowe - nagrody

EISA - Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku ogłosiło laureatów EISA 2008/2009. Wyróżnione urządzenia są nagradzane za nowatorskie rozwiązania, funkcjonalność i design.
Nagrody EISA są uznawane w branżach związanych z multimediami jako jedne z bardziej prestiżowych. Niektórzy porównują je nawet do Oscarów.

W kategorii Nagrywarka HDD / DVD wyróżniono :
nasza kochaną nagrywarkę (choć jest to wersja z 320GB dyskiem)
Panasonic Model DIGA DMR-EH68/685.

Wiadomosć tą podaje za onetem
http://www.fkn.pl/1,356,1810721,1,wiadomosc.html
 

mjo12

New member
Moja opinia o połączeniu z LCD

Witam,

Mam nagrywarkę Panasonic DMR-EH58 już od 3 tygodni i postanowiłem podzielić się z Wami moimi wrażeniami. Może komuś niezdecydowanemu się przydadzą.
Oceniam ją jak najbardziej pozytywnie, ale prawdą jest, że brakuje jej trochę funkcjonalności. Zwłaszcza jeśli ktoś jej używa także do odtwarzania płyt DVD. Rzeczywiście brakuje podglądu jaki jest czas całkowity filmu. Nie masz też zupełnie zoomu. Tzn. jeśli film jest nagrany w wesji panoramicznej kinowej 2,35:1 to nie możemy obciąć boków trochę i dać tego bez czarnych pasów w normalnym 16:9. W mojej starym DVD Panasonic był taki zoom. Niestety używając go traciło się ostrość obrazu. Więc i tak go nie używałem.
Natknąłem się w internecie, że trudna jest obsługa tej nagrywarki i fatalna instrukcja. Dla mnie to żaden problem. Obsługa jest banalna dla mnie. Może nie jest tak intuicyjna w pierwszym momencie.
To co jest najważniejsze chyba to nagrywanie i tutaj nie mam się do czego przyczepić. Już w trybie SP nie widzę różnicy pomiędzy sygnałem z tunera a nagranym materiałem. To do czego można się przyczepić to wg mnie jakość tunera. Obraz jest gorszy wg mnie od tunera z mojego telewizora LCD Sharpa. Nagrany z TV materiał można później wypalić na płytkę DVD-RW i w ten sposób przenieść do komputera, poddać dalszej edycji i np. zrobić z niego DivXa.
A właśnie, następna sprawa to DivXy. Są odtwarzane z pamięci USB bez żadnych problemów. Działają również bez problemów napisy. Zarówno w wersji oddzielnego pliku jak i napisy muxowane (będące częścią pliku Divx lub avi). Można również zrobić plik divx z dwoma ścieżkami audio i dwoma ścieżkami wmuxowanych napisów. Wszystko działa, można odtwarzając taki plik zmieniać te wersje zarówno audio jak i napisów bez problemów. Co do muxowania to warto je robić, ponieważ napisy z oddzielnego pliku np txt są małe i jeszcze do tego na czarnym tle.
Na koniec kwestia połączenia. Testowałem wszystkie rodzaje połączenia z moim telewizorem oprócz S-video. Gdybym miał wybrać tylko jeden kabel to zdecydowanie polecałbym kupić po prostu porządny kabel Scart. Mam kabel HDMI ProLinka TCV8280 i w zasadzie warto go używać tylko przy oglądaniu DVD. Trudno mi się jednak zdecydować, którego trybu najlepiej używać czy 1080i, 720p czy też 576p. Obraz wygląda ładnie i jest ostry w tych wszystkich trybach. Natomiast przy 1080i oraz 720p widać nieco większą część obrazu i wydaje się, że jest jeszcze bardziej wyraźny. Różnica jest praktycznie nie zauważalna. Zresztą i tak DVD to 576 linii więc jest tylko kwestia czy nagrywarka czy telewizor zrobi lepszy up-scaling w sumie. Natomiast używanie HDMI do oglądania tv z tego wewnętrznego tunera i tego co z tej tv nagraliśmy to nieporozumienie. Nie mówię oczywiście, że jest jakaś tragedia, ale najlepszy obraz jest tutaj ze Scarta i to zdecydowanie. Widać to od razu. Jeśli chodzi o połącznie komponentowe to przypomina ono jeżeli chodzi o ostrość HDMI 576p, ale ma jakieś przygaszone kolory. Przez Scart kolory są jak dla mnie chyba nawet łądniejsze od HDMI, chociaż różnica jest prawie żadna, może mi się wydaję. Jeżli oglądamy materiał nagrany z tv to nawet zwykłe połączenie kompozytowe wygląda lepiej od hdmi, prawdopodobnie dlatego, że przy niższej rozdzielczości nie są widoczne te wszystkie brudy z telewizji analogowej. Połącznie Scartem oceniam jako najlepsze, bo z jednej strony nie widać tych brudów i pikselizacji ale obraz nie traci też dużo ostrości.
To są moje odczucia, jeśli ktoś także testował różne połączenia to jestem ciekawy innych opinii.

Aha, jeszcze chciałbym tylko dodać tak a'propo kabli. Ten kabel Scart na którym obraz mi się tak podoba to zwykły kabelek za ok 10-15zł :) Inna sprawa, że krótki także pewnie nie ma dlatego żadnych zakłoceń.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dziekujemy za opinie i mini teścik. Trochę zmartwiles mnie kilkoma aspektami. Tez przymierzam sie do kupna 56/68 z mysla o zamianie 4 letniego odtwarzacza Panasonica (jak w podpisie, moze nawet taki sam jak Twoj stary :) ) Minowicie, zgadza sie, ze w moim starym jest funkcja zoomu do zmiany formatow obrazu (choc jest tez w TV, wiec moze to nie problem). Napisy czarne i male milem na CRT, natomiast za LCD sa duze i wyraźne. Mozna rowniez podejrzec pozostaly czas (do wyboru jest czas juz ogladnietego filmu lub pozostaly do konca, zarowno na wyswietlaczu DVD jak i na TV)
Szkoda, ze w najnowszym sprzecie brak opcji z przed lat, i jest to częste zjawisko w wielu sprzetaach wielu firm :(
Pozdrawiam
 

mjo12

New member
Aha, a jakie masz funkcje zoomu w telewizorze? Bo ja w Sharpie mam tylko możliwość przybliżenia do 16:9 lub 14:9, ale wtedy kiedy obraz jest nagrany w formacie 4:3 z pasami na górze i na dole. Natomiast kiedy jest to sygnał z DVD nagrany w 16:9 mogę tylko dać ustawienie w Sharpie "Pełny" i on rozciąga to na cały ekran. I to jest jedyne właściwe ustawienie w takiej sytuacji.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
4:3
14:9
Smart
Zoom
Wide (16:9)

Smart jest ciekawą funkcjaą która filmy 4:3 nie co rozciaga (twarze nieco grubsze, ale nie tak bardzo jakby rozciągnąć na 16:9, czyli akceptowalne), ale i powieksza w taki sposób, że troszkę dołu i góry zostaje obcięte (naprawdę niewiele) a przy tym wszystko jest rozciągnięte do lewej i prawej. taki kompromis między 16:9, 4:3 i Zoomem. ale nie korzystam z tego formatu.

Skoro masz film 16:9 to o to chodzi. :)
Jesli mam DVD w formacie 4:3 (nie pamietam, kiedy taki miałem ostatnio, chyba raczej DivX) to daje Zoom (jesli DivX jest dobrej jakości i nie ma baaaaardzo rozciągniętej panoramy, bo wtedy również tracę duzo u góru i u dołu, np. postaci bez głowy :D ), bo nie lubię miec niewykorzystanej przestrzeni TV, natomiast kiedy powiększenie daje widoczne pogorszenie obrazu to zostawiam 4:3 (ale naprawdę rzadko)
Wracając do odtwarzacza, z funkcji zmiany formatu obrazu w odtwarzaczu korzystałem może 1-2 razy, kiedy miałem starego CRT 4:3, a mimo wszystko w TV jest wygodniejsza.
 
Ostatnia edycja:

mjo12

New member
Oczywiście jeśli jest normalny 16:9 na DVD to nie ma żadnego problemu. Mi tylko chodziło o to, że większość filmów jest robiona w formacie 2,35:1. To jest zapisane też w formacie 16:9 tylko są pasy na dole i górze. Jest to ten oryginalny kinowy format. Pytałem się tylko czy możesz w takim przypadku nie używając zoomu z odtwarzacza skasować te czarny pasy za pomocą zoomu z telewizora. Ten zoom z telewizora działa tak, że możesz stopniowo przybliżać obraz?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Zoom nie jest niestety płynny. Ma jedną wartość skokową i to dość dużą, tzn. działa tak, by format 4:3 proporcjonalnie całkowicie powiększyć do lewej i prawej, ale obcinająć góre i dół. Więc w przypadku takiej kinowej panoramy z DVD nie likwiduje całkowiecie pasów u dołu i góry, ale znacznie, lecz przy tym obcina boki. Coś za coś. Mnie przeszkadzają tylko pasy po bokach, są jakies takie nienaturalne, a u dołu i góry sie nie martwię. Czasem włączam zoom, czasem nie, zalezy od filmu i nastroju :) natomiast zwykłą TV zawsze z zoomem. Czasem przesuwam obraz w pionie, bo nie widze dolnych napisów lub obcina głowy, więc przesunę do góry, czasem na dół i tej funkcji używam równiez z DVD, nawet częściej niz zabwa samym Zoomem.
 

markatan

New member
mjo12 napisał:
... następna sprawa to DivXy. Są odtwarzane z pamięci USB bez żadnych problemów. Działają również bez problemów napisy. Zarówno w wersji oddzielnego pliku jak i napisy muxowane (będące częścią pliku Divx lub avi). Można również zrobić plik divx z dwoma ścieżkami audio i dwoma ścieżkami wmuxowanych napisów. Wszystko działa, można odtwarzając taki plik zmieniać te wersje zarówno audio jak i napisów bez problemów. Co do muxowania to warto je robić, ponieważ napisy z oddzielnego pliku np txt są małe i jeszcze do tego na czarnym tle.

Zgadzam się , że napisy są mało czytelne szczególnie na mniejszym TV ( mam 25cali). Tylko mnie zaskoczyłeś. Mam pytanie : Jak wmuxować wiele napisów i audio do filmu dvix ? To pytanie może i nie na ten wątek. Jak możesz to mnie przekieruj gdzie indziej.
 

jaccolo

New member
dmr-eh58

Witam.
Jestem świżo upieczonym posiadaczem Pana DMR-Eh58, w związku z czym mam kilka pytań związanych z jego użytkowaniem.

Licze na Waszą pomoc:)

1)Mam problem z nagrywaniem filmu DVD z oddzielnego odtwarzacza DVD (Panasonic HT520) na HDD lub DVD nagrywarki. Przegrany film nie ma dźwięku...

2)Czy istnieje możliwość nagrywania płyty DVD na HDD podczas jej oglądania?
 

mjo12

New member
Jeżeli chodzi o muxowanie napisów to jest do tego dobry program Sub2Divx.


Można chyba nawet więcej niż 2 ścieżki napisów, ale ja testowałem tylko 2 ścieżki i EH-58 poradził sobie z tym bez problemu.
Oprócz niego warto mieć także SubEdit Playera, aby przekonwertować napisy np z txt do srt. sub2divx pozwala na importowanie napisów w formacie srt.

Obsługa jest prosta, proszę tylko nie zapomnieć o ustawieniu wide screen przy muxowaniu napisów do filmu wide screenowego :)

Jeśli chodzi o 2 ścieżki audio to można to zrobić używając DivX Author 1.5. Niestety to już nie jest darmowy program.

Można chyba wypróbować wersję trial przez miesiąc.

Niestety blokouje mi możliwość dodania linków.
 
Ostatnia edycja:

mjo12

New member
jaccolo napisał:
Witam.
Jestem świżo upieczonym posiadaczem Pana DMR-Eh58, w związku z czym mam kilka pytań związanych z jego użytkowaniem.

Licze na Waszą pomoc:)

1)Mam problem z nagrywaniem filmu DVD z oddzielnego odtwarzacza DVD (Panasonic HT520) na HDD lub DVD nagrywarki. Przegrany film nie ma dźwięku...

2)Czy istnieje możliwość nagrywania płyty DVD na HDD podczas jej oglądania?

1. Przepraszam za pytanie, ale czy podłączył Pan kabel audio oraz wybrał odpowiednie źródło nagrania? Jeśli tak, to nie wiem dlaczego dźwięk się nie nagrał. Ja nagrywałem przez te wejścia z przodu film z kamery analogowej i wszystko się nagrało.

2. Tak można tak zrobić o ile płyta nie jest zabezpieczona przed kopiowaniem. Jeśli jest zabezpieczona to zostaje albo komputer albo podłączenie zewn. odtwarzacza DVD.
 

jaccolo

New member
Jw

Dzięki mjo12!

Kabel audio podłączyłem ale nie od przodu, więc czeka mnie jeszcze taka próba:)

Co do punktu drugiego- płyta nie była zabezpieczona.
Będę wdzięczny za wskazówki jak przeprowadzić nagranie płyty DVD na HDD podczas jej odtwarzania.

Pozdrawiam
 

tomeeek

New member
Witam wszystkich. Mam pytanie dotyczące funkcji TIMESHIFT. Czy występuje w modelu eh 58 podobnie jak w nagrywarkach LG, a może działa w Panasonicu na podobnej zasadzie ale pod inna nazwą ( dotyczy zatrzymania oglądanego aktualnie programu telewizyjnego i kontynuowanie w dowolnej chwili )
 
Do góry