Czy można mieszać głośniki w zestawie 5.0

tdoman

New member
Z płaskich na tylnej ścianie nie będzie pożytku, prawy tylny monitor postaw na parapecie, a na lewy półeczka pomiędzy drzwiami, a rogówką.

Dłuższą chwilę się zastanawiałem o jaką rogówkę chodzi - u nas w Galicji to jest narożnik :)

Ale sama koncepcja mi pasuje - zmieści się też półeczka między rogiem rogówki a kątem pokoju na drugi surround, nie będzie trzeba angażować parapetu.

Wymyśliłem sobie Jamo s240 jako surroundy - mają fajny kompaktowy rozmiar i nie są kanciaste - bardzo by mi się ładnie spasowały. Mają szansę dobrze zagrać z Zensorami lub Lektorami na frontach?

td
 

WiTT

New member
Bez reklam
Plumkały będą na pewno, pytanie czy nie lepiej uzbierać do surround'ów od zestawu Zensor/Lektor. :)
 

tdoman

New member
problemem jest mała i otwarta przestrzeń między drzwiami wejściowymi a początkiem sofy - przymierzyłem tam swoje kolumny od mini-Denona, które mają gabaryty podobne do Lektor 1 - tragedia, generalnie nic kanciastego tam nie powinienem montować bo przeszkadza i wygląda fatalnie

natomiast zostały mi polecone głośniki Wharfedale Diamond 10 DFS które znalazłem powieszone tak:

4a99b194-98ae-4251-9dce-b51697f591f3,240,240.JPG


mógłbym spokojnie zmieścić te głośniki na moich ścianach bocznych, powyżej górnej krawędzi drzwi wejściowych - mam jedno pytanie - czy asymetryczne ustawienie da się skorygować kalibracją zestawu?

no i wraca problem frontów - Wharfedale są fajne, ale mają tylny bassreflex, a ja ich więcej jak 10-15 cm nie odsunę od ściany - wystarczy?

tomekd
 

WiTT

New member
Bez reklam
No ale te Wharfedale Diamond 10 DFS to są przecież dipole(!)? Wracasz do rozwiązania z początku tematu. A do tego chcesz wymienić fronty pod surround... ja się poddaję :p
 

tdoman

New member
nie no spokojnie

zaczynałem temat planując powiesić dipole na ścianie tylnej - okazało się że tak się nie da, czyli temat zamknięty

jedno rozwiązanie to takie które zaproponował blackninja - jest ok, z zastrzeżeniem że wkurza mnie satelitka wisząca między framugą drzwi a sofą - z przyczyn estetycznych i praktycznych, no przeszkadzać będzie po prostu

wracam do dipoli - ale na ścianach bocznych - co jest chyba ich normalnym miejscem - bo jeżeli nie na tylnej, a to już mamy przemaglowane - to gdzie? zdjęcie zamieściłem celem uzasadnienia - nie wiedziałem że można dipole zamontować tak wysoko, jeżeli mogą być nad drzwiami wejściowymi to jak dla mnie jest ok bo będzie można oglądać również przy otwartych drzwiach

to mi nasuwa jeszcze jeden pomysł - jeżeli dipole mogą być tak wysoko, to może mógłbym tak wysoko zamontować zwykłe satelity i skierować je w dół? to też byłoby jakieś rozwiązanie - chociaż nie ukrywam że te naścienne bardziej mi się podobają, ale jeżeli np. Lektory mogłyby wisieć wysoko w rogach pod sufitem i być skierowane wzdłuż ściany tylnej w dół to też byłoby ok
 

WiTT

New member
Bez reklam
no ale to dalej jest słabe rozwiązanie - zobacz konstrukcję tego dipola, dźwięk trafi Ci w ścianę tylną. A drugi dipol gdzie, na lewej ścianie? To chyba ciut za daleko jednak, ampli tego już nie skoryguje.
To co na końcu napisałeś, już lepsze rozwiązanie.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ale nawet mieszajac kolumny to przeciez o ile beda to jakies male roznice to kalibracja zniweluje to EQ nie? Bez przesady zeby sie gryzly bardzo kolumny jesli beda z innej parafi ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To tak, jakbys zalozyl do auta na lewa strone opony Dunlop, a na prawa strone Michelin. Tragedi nie bedzie, wielu nawet nie poczuje roznicy, ale...
 

Whiplash

New member
Bez reklam
No troszke nie trafiony przyklad. Bo rozne opony na jednej osi sa zabronione ale juz przod/tyl moze byc inny to samo w kolumnach, nie mowie o mieszaniu lewa kolumna inna prawa inna tylko np. inne fronty inne surround ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To Ci powiem inaczej, mialem pomieszane kolumny dosyc dlugo. Nie ma mowy o zadnym zgrzycie i nie jestem przeciwnikiem takich rozwiazan, ale w moim odczuciu, po dokompletowaniu serii jest lepiej i nie chodzi o moc, uderzenie, a o spojnosc. Dobrym przykladem jest film Transformers 3 i te kilka sekund wejsciowki "Paramount":
Paramount & DreamWorks Transformers 1,2,3 Intro Logo Film Mark
Dzwiek "leci" po calym pomieszczeniu i co najwazniejsze, nie czuc absolutnie zadnych roznic, ale zeby to obiektywnie ocenic, trzeba przepinac zestaw na tyl od innego producenta i zapetlac podobne sceny. Niesamowity efekt (a to tylko maly przyklad). Wlasnie w takich scenach dobrze sprawdza sie seria.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
To nie chodzi o nawet dynamikę, pasmo przenoszenia czy moc. Różne kolumny to różny charakter brzmienia. Wyobraź sobie taką sytuację, że wstawiasz na fronty i central kolumny MA BX, a na tyły dajesz surroundy od kompletu Jamo s606? Zupełnie nie spójne brzmienie. Z przodu ciepło, a z tyłu jazgotliwie. Zawsze mowiłem, że kolumny od kompletu to spójność, a chyba o to chodzi w kinie żeby dźwięk Nas otaczał i najlepiej jakby kolumny zniknęły? A w wypadku mieszania, zawsze usłyszymy kiedy grają surroundy, fronty czy central. Jasne, kwestia doboru kolumn nawet różnych producentów ale o zblizonym charakterze brzmienia, tylko to nie zawsze jest proste. Whiplash na żadnym elemencie audio nie usłyszysz takiej różnicy w brzmieniu jak na kolumnach:)
 
Ostatnia edycja:

WiTT

New member
Bez reklam
No widac ze piątek, koledzy o gumach :D

Tdoman - oczywiscie wszystko sie da, pytaniem jest jaki uzyskasz efekt koncowy. W tym linku co podales wlasnie jest rozwiaznie ktore omawialismy. Na tych fotkach dokladniej chodzi i glosnik lewy tylni, przy scianie bocznej. Jak widziales juz pewnie ten dipol ma glosniki na boki, czyli dzwiek z jednej strony dipola trafi w sciane. Konia z rzędem temu kto wskaże ampli ktore skoryguje taki odbity dźwięk.
Oczywiscie mozesz tak zrobic, ladnie to wyglada, pytanie tylko co i jak usłyszysz.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Dlaczego zabralem glos w dyskusji, chce kupic JBL 190 na przod a E80 zabrac do innego pokoju do stereo. Pytanie czy reszta kompletu seri E zgra sie z frontami Studio?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
No nie bede negowal tego ze kolumny z jednej seri sa ze soba spojne, pytanie czy roznice sa na tyle slyszalne :)

Ja mysle ze nie, to sa drobne roznice (chociaz to pojecie wgledne), ale tez duzo zalezy od tego z czym porownujemy ta serie. Jak ktos slyszy roznice w kablach, to na bank uslyszy roznice w "mieszaniu" kolumn, ale tylko w konkretnych scenach ;)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Wg. mnie troszke jest to juz przesada ale kazdy ma swoje zboczenia nie? :) Ja rozumiem, wzmak, kolumna, kazda marka ma inne brzmienie ale chyba za maly audiofil ze mnie zeby slyszec roznice na kablach, zworkach itd :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry