Cyfrowa kablowka SPRAY i HD

manowar

New member
RysiekHD napisał:
Powaznie zatsanawiam sie czy nie przezucic sie na cyfre lub N-ke? Ale nie mam z nimi doswiadzczen? Mozecie porownac ci z was co je mieli i sa na sprayu?

Plusy i minusy Nki:

Plusy:

- EPG
- Ciekawy podział kanałów tematycznych
- Możliwość zakupienia recordera
- Programy HD lub upscalowane HD
- RSS z tvn24
- Zero problemów z dekoderem

Minusy

- Wiele programów przy dobrym poziomie sygnału ok. 60 znika podczas złych warunków atmosferycznych (np. deszcz, zachmurzenie, śnieg) lub poprostu pikselizuje
- EPG często nie działa
- Wykupujesz kanał filmowy a poza nim są jeszcze trzy inne pakiety zawierające filmy (powinno być wszystko w 1)
- TVN HD wydaj się być w 4:3
- Często mieszają planem kanałowym
- Kiepska obsługa telefoniczna
- Zero wsparcia technicznego (serwisu).
- Umowa na czas określony

Niestety należy zauważyć, że Nka to Home ITI czyli moloch, który nie musi dbać o klientów i dla niego straty wysokości 10-20 klientów to pikuś. W Sprayu wystarczy ich postraszyć odejściem i już mamy serwis w domu :)
Kolejną wadą to fakt, że Nka to tv satelitarna :) Nie zawsze jest widoczność na satelitę.

Ja się już problemu pozbyłem :) Bo miałem umowę na 15 miesięcy.
 

mayiv

New member
W ostatniej mojej rozmowie telefonicznej ze Sprayem (jakieś dwa tygodnie temu) był mniej więcej taki dialog:
- A jak to będzie z tą zapowiadaną aktualizacją oprogramowania? Kiedy będzie?
- Po 20 stycznia.
- Ale na pewno w styczniu?
- Na pewno.

Mało czasu zostało.

Wkurza mnie jeszcze jedna rzecz z EPG. Technicznie: programy nadawane cyfrowo mają swój numer identyfikujący w obrębie multipleksu (czyli w zasadzie jednej częstotliwości, service_id). Sprawdziłem te identyfikatory niektórym programom. I tak w Sprayu np. Polsat ma 13101, Polsat2 - 13102, TV4 - 13103, itd. Potem wszedłem sobie na linowsat, i co widzę? Polsat ma na satelicie numer 13101, Polsat2 - 13102, TV4 - 13103. A to znaczy, że leci to w kabel prawie prosto z satelity (po przekodowaniu z Nagry na Conaksa). Z TVNami to samo. A na satelicie - jest EPG, leci sobie normalnie standardowo na PIDzie 12, i wystarczy podmienić identyfikację multipleksu i wpuszczać też tego jednego PIDa w kabel i przynajmniej częściowo byłoby EPG. Normalne stacje nadawcze (w sensie sprzętu) robią to bez najmniejszego problemu.

Chyba, że jest tu inny problem - taki, że upchnęli tych kanałów tak dużo, że już nie ma miejsca na częstotliwościach na puszczenie EPG. Na przykład razem z Polsatami jest Zone Europa, który na satelicie jest zupełnie gdzie indziej. Wtedy się EPG nigdy nie doczekamy...

A na postawione pytanie (mailem na bok(at)spray.pl) kiedy będzie EPG nie mam odpowiedzi już ponad dwa tygodnie. Żadnej odpowiedzi, nawet "odwal się Pan". Kończy się moja cierpliwość.
 

brystol

New member
Ostatnio doswiadczyłem telefonicznej ankiety z firmy Spray czy jestem zainteresowany zakupem usług cyfrowych :confused: . Powiedziałem Pani grzecznie, że posiadam te usługi od grudnia ubiegłego roku na co Pani odpowiedziała - "niemożliwe", cóż ona wie lepiej co ja mam a czego nie. Gdy doszliśmy po około 5 minutach do "porozumienia" w sprawie usług cyfrowych Pani postanowiła się zapytac czy jestem z nich zadowolony. Odpowiedziałem zgodnie z prawdą, że tylko w 50 % bo obiecanych dodatkowych kanałów w styczniu póki co nie ma, no i EPG też nie ma. Pani odpowiedziała, że nad EPG pracują i najprawdopodobniej będzie aktualizacja oprogramowania w połowie lutego, natomiast pierwszym dodatkowym kanałem będzie ....... TVN HD. Juz drugi raz to słyszę, więc jednak jest coś na rzeczy;) . Swoją drogą niezły bur...el tam mają skoro podają całkowicie sprzeczne informacje ludziom.
A taką ładną stronę internetową mają, wystarczyłoby jej użyć od czasu do czasu....
 

Joh

New member
Witam,

No faktycznie - z EPG to jakieś żarty i te powtarzające się problemy z jakością ...

Ja chciałbym z kolei wrócić do tematu BBC. Parę dni temu BBC Prime zastąpiono BBC Entertainment. Cały czas zastanawia mnie dlaczego tego programu (podobnie jak BBC World) nie ma na cyfrówce i pozostaje też kwestia tego, że BBC Prime "zastąpiono" w Polsce czterema programami, a u nas dodano tylko jeden - czy pozostałe też dojdą?

Pozdrawiam
Robert
 

daron

New member
satkurier.pl podał, że kanał BBC HD będzie transmitował część spotkań Euro 2008 w jakości HD w formie niekodowanej. Pozostała oferta programowa BBC też jest ciekawa. Może poprosimy wszyscy ładnie Spraya żeby dodał ten kanał do swojej listy ? Ja emaila już wysłałem.
 

mayiv

New member
Pobawiłem się trochę informacjami wyciągniętymi z kabla, dla ciekawych poniżej prawie kompletna rozpiska sieci Sprayowej z prawdopodobnymi źródłami z satelity. Nie udało mi się namierzyć skąd może iść Explorer/Spice, ale pewnie tak jak reszta Viasatów z Siriusa 4. EDUSAT to już chyba tylko na Hotbirdzie został, ale service_id się nie zgadza. Nie mam opisów do Voom HD i ASTRA HD (ale ASTRA HD to wiadomo, że z Astry :)) - nie pamiętam teraz też na których częstotliwościach lecą, ale chyba razem z NGHD.

Niektóre nazwy są pocięte, bo tak mi je sprzęt wyciąga.

Kod:
Wszystkie transporty: symbol rate 6952, QAM-64, original_network_id 1, transport_stream_id jak czestotliwosc.
Kolumny: service_id, nazwa, provider, skąd

162MHz, transport_stream_id 162:
7100    TV Polonia                    TVP             Astra1, 10862
7101    TVP Kultura                    TVP                Astra1, 10862 
7102    TVP1                        TVP                Astra1, 10862 
7103    TVP2                        TVP                Astra1, 10862 
7104    TVP Info                    TVP                Astra1, 10862 
61911    TV TRWAM                    TV TRWAM         Astra1, 10832

170MHz, transport_stream_id 170:
4311    TVN                            TVN Grupa ITI     Hotbird, 11393
4312    TVN 24                        TVN Grupa ITI    Hotbird, 11393 
4313    TVN Siedem                    TVN                Hotbird, 11393 
4316    Mango 24                    (bez nazwy)     Hotbird, 11393
4318    TVN METEO                    TVN Grupa ITI    Hotbird, 11393 
4319    TVN TURBO                    TVN  GRUPA ITI    Hotbird, 11393 
4320    TVN Style                    TVN                Hotbird, 11393 
4321    TVN Gra                        TVN Grupa ITI    Hotbird, 11393 
4322    TVN CNBC Biznes                TVN Grupa ITI    Hotbird, 11393 

562MHz, transport_stream_id 562:
10507    Zone Europa                    Cyfrowy Polsat     Hotbird, 12284
13101    Polsat                        Polsat             Hotbird, 11158
13102    Polsat2                        Polsat             Hotbird, 11158
13103    TV4                            Polsat            Hotbird, 11158 
13104    Polsat Sport                Polsat            Hotbird, 11158 
13105    Polsat Sport Extra            Polsat            Hotbird, 11158 
13106    Zdrowie i Uroda                Polsat            Hotbird, 11158 
13107    TV Biznes                    CYFRA+             Hotbird, 11158

570MHz, transport_stream_id 570:
17        Fashion TV                    RRSat             Hotbird, 12207
100        EDUSAT                      (bez nazwy) 
4404    4fun.TV                        CYFRA +         Hotbird, 10719
4405    EUROSPORT 2                    CYFRA +         Hotbird, 10719
4406    PLANETE                        CYFRA +         Hotbird, 10719
4407    MINIMINI                    CYFRA +         Hotbird, 10719
7457    CN/TCM CEE Combo            Globecast UK     Hotbird, 10949
10661    Podroze TV                    Belgacom         Hotbird, 12476
13834    ESP Polish                    Eutelsat         Hotbird, 11240

594MHz, transport_stream_id 594:
2326    JETIX PLAY                    Digital Platform     Eutelsat W3, 11575
4801    CANAL+                        CYFRA +         Hotbird, 10892
4802    CANAL+ FILM                    CYFRA +         Hotbird, 10892
4803    JETIX                        CYFRA +         Hotbird, 10892
4804    KUCHNIA.TV                    CYFRA +            Hotbird, 10892 
4805    ALE KINO!                    CYFRA +            Hotbird, 10892 
4806    ZigZap                        CYFRA +            Hotbird, 10892 
4809    CANAL+ SPORT                CYFRA +            Hotbird, 10892 
14622    Wedding TV                    Globecast UK     Hotbird, 11117

602MHz, transport_stream_id 602:
1        Spice(FSS)                    (bez nazwy) 
2        Romantica 1                    Kingston         Sirius 4, 12111
5102    Tele5                        CYFRA +         Hotbird, 11488
5103    Polonia 1                    CYFRA +            Hotbird, 11488 
5109    ITV                            CYFRA +            Hotbird, 11488 
5112    TV PULS                        CYFRA +            Hotbird, 11488 
12020    RTL2                        RTL World         Astra1, 12188
17500    SAT.1                        ProSiebenSat.1     Astra1, 12545

642MHz, transport_stream_id 642:
4        VH1 Polska                    MTV Networks Eur     Hotbird, 11075
5        VIVA Polska                    MTV Networks Eur     Hotbird, 11075
22        MTV Polska.                    MTV Networks Eur     Hotbird, 11075
17501    ProSieben                    ProSiebenSat.1        Astra1, 12545
28522    CNN Int.                    CNN                 Astra1, 11778

650MHz, transport_stream_id 650:
1        Viasat Explorer                (bez nazwy) 
1706    CCTV9                        Globecast             Hotbird, 11034
6430    TV1000 Poland (FSS)            (bez nazwy)         Sirius 4, 12637
6490    Viasat History (FSS)        viasat                Sirius 4, 12637
8211    Euronews                    Globecast             Hotbird, 12597
10020    DW-TV                        Deutsche Telekom     Astra1, 11597
10060    TV5MONDE EUROPE                TV5MONDE             Astra1, 11597
28707    Sky News                    BT                    Astra1, 11597

746MHz, transport_stream_id 746:
10        PB                            Kingston             Sirius 4, 12111
58        Disc Science-Polan            DEFAULT PROVIDER     Sirius 4, 12303
59        Disc Civilisation-            DEFAULT PROVIDER     Sirius 4, 12303
70        Discovery Poland            (bez nazwy)            Sirius 4, 12226 
81        Travel & Living Eu            (bez nazwy)         Sirius 4, 12226
110        Animal Planet Pola            (bez nazwy)         Sirius 4, 12226
7457    CN/TCM CEE Combo            Globecast UK         Hotbird, 10949
13007    NATIONAL GEO                CYFRA +             Hotbird, 11278

754MHz, transport_stream_id 754:
6        Reality TV EMEA2            digital media ce     Telstar 12, 11150
20        NatGeo Wild                    digital media ce     Telstar 12, 11123
14623    National Geographic HD        Globecast UK         Hotbird, 11117
@Joh: pozostałe BBC pewnie nie dojdą, koncepcja zamiany mówiła o tym, że kablówki mogą Prime zamienić na jeden z tych czterech nowych. Oczywiście resztę też mogą dorzucić, ale to już tak jak z każdym nowym programem.

@Brystol: z EPG przez telefon to z tego co opisujesz brzmiało tak, że aktualizacja oprogramowania ma sprawić, że będzie EPG. Ja w to nie wierzę już. Jakiś czas temu sprawdziłem w kablu i tam po prostu na większości częstotliwości nie są przesyłane żadne dane do EPG. A tam gdzie coś jest, to jest popieprzone z identyfikacją multipleksu. Dane powinny być przynajmniej do opisu na infobannerze na każdej częstotliwości przesyłane (ten tak zwany present/following). No ale to ze dwa tygodnie temu było - może coś się zmieniło - już mi się odechciało wozić z roboty sprzęt, żeby to sprawdzać.

@daron: fajna koncepcja z tym BBC HD. Coś wyślę niedługo.
 

bartur

Member
Czesc,

Poniewaz i u mnie zaczela pojawiac sie "czkawka" obrazu (na chwile still-picture a potem odtwarzanie jakby co ktoras klatka), zglosilem sprawe do Spraya.

Na razie jestem po wizycie "pana od kabli", sprawdzil koncentryki, potwierdzil, ze poziom jest baaardzo OK, ale ze musi porozumiec sie z guru od cyfrowki bo nie wie co dalej. Jutro ma sie odzywac.

Na marginesie - sprawdzil dekoder - podobno to ten z nowym chipsetem.

Poruszylem sprawe EPG i - uwaga - powiedzial ze "tego to chyba nie bedzie, bo nie moga sobie z tym poradzic". Czy ktos ma jakies bardziej miarodajne informacje co z tym serwisem?

Bartur
 

mayiv

New member
Dekoder twierdzi, że 1080i, a ja mu wierzę. :)

A swoją drogą - HD widziałem w tym roku chyba raz, bo prawie cały czas używam Samsunga nie-HD, ale z HDD ;), który jest zdecydowanie stabilniejszy (i nagrywa ;)) - nie chce mi się karty przekładać w tę i z powrotem...
 
Ostatnia edycja:

mayiv

New member
Czas na edycję poprzedniego posta już minął, więc kolejny piszę. Taka w sumie dość drobna rzecz, ale warto odnotować:
zauważyłem brak tvn24 wczoraj ok. 22:00. O 22:15 wpisałem usterkę na www spraya. Dziś rano o 7:30 wciąż nie działało, ale około 8:00 już tak. Tak więc czas reakcji - w mojej ocenie niedobry, zwłaszcza w porównaniu z internetem, gdzie ponoć jest 24/7.
Chyba spray nie bardzo rozumie albo leje na to, że gdy ktoś się nastawi na obejrzenie jakiegoś programu i nie może go obejrzeć, bo nie ma komu naprawić usterki na bieżąco (najpewniej bardzo prostej do naprawienia), to jest co najmniej zdenerwowany i automatycznie nastawiony negatywnie, przez co w najlepszym przypadku ponarzeka na forum ;)
 

Joh

New member
Witam,

mayiv napisał:
@Joh: pozostałe BBC pewnie nie dojdą, koncepcja zamiany mówiła o tym, że kablówki mogą Prime zamienić na jeden z tych czterech nowych. Oczywiście resztę też mogą dorzucić, ale to już tak jak z każdym nowym programem.

No tak, ale rozszerzyć ofertę by mogli, chociaż z nimi to ciężko idzie. Kiedyś pisałem im o TVP Sport i TVP Historia, to zaczęli coś gadać o sprawdzaniu poziomu oglądalności. Jakoś ciężko mi uwierzyć, aby programy typu TVN Gra czy Podróże TV miały olbrzymią oglądalność.

No i cały czas nie wiem, czemu BBC World i BBC Entertainment (wcześniej BBC Prime) nie ma na cyfrówce.

Przy okazji - wczoraj wieczorem na cyfrówce nie było TVN 24 i TVN Style - ktoś też to zauważył?

Pozdrawiam
Robert
 

daron

New member
Od 02.02 tylko na kanałach Discovery i National Geo mam zieloną pikselizację. Zgłaszamem to dwukrotnie w BOKu. Stwierdzili, że miałem wymianę dekodera i zdalenie tez już nic więcej nie potrafią zrobić.
Dzisiaj zadzwonili z informacją, że mają nową wersję oprogramowania i w piątek lub poniedziałek ktoś przyjedzie do mnie ją wgrać.

Wniosek jest mój taki, że jeszcze boją się to puścić dla wszystkich (lub nie potrafią :p ) i znaleźli sobie łosia, który im to potestuje. Jest też możliwość, że to co BOK nazwał oprogramowaniem to tylko sam firmware.
Zobaczymy co to będzie.
 

mayiv

New member
A często masz tą pikselizację? Wczoraj z ciekawości włączyłem te kanały, jakieś 15 minut oglądałem i się nie zdarzyło. Lecą na jednej częstotliwości, więc ja bym stawiał na zakłócenia gdzieś po drodze, albo wadę sprzętu, a nie oprogramowanie - no ale kto wie...
A z samym softem - pewnie się Humax spóźnił z nową wersją i dopiero w miarę niedawno ją Spray dostał - pewnie też ją sami testują, a takie testy to przeważnie minimum tydzień trwają, a czasem i ponad miesiąc - zależy od operatora. Podejrzewam, że takiej zupełnie świeżej wersji to by Spray nie rozprowadzał bez przynajmniej pobieżnych testów.
Jak dotąd nie spotkałem się z operatorem, który by miał problem z puszczeniem nowego softu dla wszystkich (a miewałem kontakty z kablówkami niemieckimi, skandynawskimi, holenderskimi, no i z operatorami satelitarnymi z Polski i Niemiec), no ale też nie spotkałem się z takim, który by nie potrafił EPG puścić ;).

Daj znać jak będziesz miał nowy soft :)
 

mayiv

New member
Przeszedłem się wczoraj do Spraya osobiście, bo mi nie chcieli na maile odpowiedzieć (4 tygodnie bez odzewu, mimo przypomnienia się po dwóch tygodniach). Poruszyłem m.in. kwestię EPG. Pani z działu marketingu zdecydowanym głosem powiedziała: "Będzie". Przy pytaniu o szczegóły odpowiedziała, że w tym celu nawiązują współpracę z jakąś firmą, która obsługuje EPG dla Canal+ i HBO. Brzmi to dość dziwnie jak dla mnie i mało wiarygodnie, zwłaszcza, że na pytania o przewidywane terminy uruchomienia nie potrafiła odpowiedzieć. Co więcej, gdy zapytałem, czy jest ktoś, kto mógłby odpowiedzieć, powiedziała, że nie ma takiej osoby.

Pewnie niewielu osobom się to przyda, ale dowiedziałem się też, że mają zamiar wprowadzić parowanie kart do końca roku (czyli raczej w dłuższej perspektywie). Nie planują też jak na razie żadnych dekoderów z nagrywarką ani modułów CI.

Z kontaktów z tego tygodnia są jeszcze dwie sprawy:
1. wyłączony sygnał radiowy w analogu - otrzymałem wyjaśnienie, że jest wyłączony, bo zakłócał sygnał telewizyjny i prowadzone są prace, by go przywrócić.
2. są duże różnice czasu pomiędzy kanałami - np. TVP1 6 minut do przodu, VH1 75(!) minut do przodu, TVN 7 minut do tyłu (trzeba potrzymać z pół minuty na kanale, a czas skoczy) - twierdzą, że nie mogą nic z tym zrobić, bo tak nadają nadawcy. Zdziwili się, gdy zasugerowałem, żeby nie przekazywali czasu od nadawców, tylko sami nadawali. Chyba nie wiedzą, że mogą. A to mocno przeszkadza w nastawianiu nagrywania.

Poza tym :
1. faktura przyszła z korektą opłaty aktywacyjnej w postaci rabatu na 27,90. W porządku.
2. umieścili na stronie info o zmianie BBC Prime na Entertainment - wolałbym informację w kopercie z rachunkiem - i to dużo wcześniej, bo dużo wcześniej było wiadomo...
3. ostatnią większą zwałkę z sygnałem zauważyłem piątego lutego (brak tvn24 przez ponad 9 godzin). Dziś więc mija tydzień w miarę dobrego, nieprzerwanego działania. Jeszcze 23 dni i moja ocena pójdzie o pół stopnia w górę ;). Ale za to nie widzę dużej szansy na podniesienie oceny w punktach 'szybkie usuwanie problemów' i 'polityka informacyjna'.
 

brystol

New member
Cóz wygląda na to, że "narwańcy" kupili i sprzedaż stanęła w miejscu a co za tym idzie oferta programowa też. Rozmawiałem wczoraj z sąsiadem i słusznie zauwazył, że 39 zł za dwa kanały HD a tak naprawdę za 1 (NG HD) to bardzo duzo. On się zdecyduje na zakup jak będą przynajmniej 4 kanały i to po polsku. Pewnie większość ludzi czeka na lepszą ofertę, więc i nam przyjdzie poczekać aż dodadzą tochę nowych kanałów :roll:.
 

gifizoo

New member
wsprayowany

Właśnie dałem się podłączyć więc może teraz coś ruszy :D .
Generalnie instalacja poszła gładko, po kabelku HDMI (oczywiście własnym :???: ), bez różnych problemów opisywanych wcześniej.
Obraz na kanałach HD żyleta, no bo nie innej opcji. Pozostałe bardzo porównywalne z analogiem, no może większe nasycenie kolorów i kontrast większy ale to bym raczej na minus zaliczył. Z własnego tunera mój JVC ma bardzo elegancki, stonowany obraz. Dla Humaxa musiałem powyłączać wszystkie polepszacze żeby mi obraz z ekranu nie "wyskakiwał".
Zauważone mankamenty jak poprzednicy: brak EPG :)shock:) i wolne przełączanie programów.
Nie powalczyłem jeszcze z nagrywaniem na KISSa. Na szybko nie zadziałało mi jego wejscie YUV ani S-Video ale to tylko kwestia czasu. No i tak myślę że ta kombinacja KISS-Humax mało spójna się zrobiła, a EPG już nie ma w KISSie i jeszcze w Sprayu , trzeba bedzie się rozejrzeć za dekoderem zintegrowanym z nagrywarką.

@brystol: za 39 zeta masz 74 programy w tym 3 HD.
 

manowar

New member
tvn24

Ten problem, który opisywał mayiv faktycznie był dosyć długi ( 9h to sporo, zwłaszcza, że to kanał 24/h. Wkurzyłem się trochę wtedy bo od tak mi poprostu znikł kanał a informacje z lini frontu są istotne :). Dzwoniłem następnego dnia do BOK i opieprzyłem babkę, która oderbała. Tłumaczyła to tym ,że usterka była po stronie TVN. Coś mówła o aktywacji cam i że niestety support TVN nie pracuje 24h/7 :/
 

brystol

New member
gifizoo napisał:
@brystol: za 39 zeta masz 74 programy w tym 3 HD.
chyba nie masz na myśli kanałów Voom i Astra HD bo to przecież reklamówki a nie tam żadne kanały. Na razie jest NG HD i tyle.
74 programy...., no tak a wśród nich takie hity jak kuchnia TV, TVN gra, romantica - bez komentarza. Ja płacę więcej bo na szczęscie dobrałem do pakietu C+, więc mam co oglądać ;) .
 

saczy

New member
Programy radiowe w SPRAYu

Witam

Dla tych, którzy bezskutecznie czekają na przywrócenie sygnału radiowego ze SPRAYa podaje namiary na częstotliwości, na których można posłuchać "namiastki" programów radiowych

PR Program 1 87.6
PR Program 2 88
PR Program 3 88.6
Radio Maryja 90.2
Radiostacja 92.6
Roxy Fm 94.3
Radio Złote Przeboje 95
PIN 96.1
RMF FM 97.3
Radio ZET 98
ESKA 100.5
Eska Rock 103.2

Oczywiście za politykę informacyjną - jak zawsze minus, bo trzeba zadzwonić do BOK, aby się dowiedzieć, że wogóle przywrócili sygnał radiowy.
Pachnie to wszystko amatorszczyzną, ale cóż, jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Szkoda tylko, że trzeba za to jeszcze płacić ....


pozdrawiam

Jarek
 
Do góry