Cyfrowa kablowka SPRAY i HD

korel11

New member
Bez splittera mam lepszą jakość kanałów analogowych w TV.
Co do jakości cyfrowych z Humaxa, to w HD nie ma różnicy, natomiast w SD poprawiły się kontury. Mam też wrażenie, że tuner nieco szybciej przełącza kanały, tzn. od razu jest fonia i obraz - porzednio najpierw był dźwięk, obraz po chwili. Brak też komunikatu o nieudanej komunikacji z kartą - wcześniej takie coś pojawiało się na ułamek sekundy przed Polsatem, Polstat 2, TV4.

Nie kumam o co chodzi z tym trójnikiem, skoro raz to montują a raz nie...

Próbowaliście robić update softu?

Ciekaw jestem czy ktoś ze Spraya przegląda to forum ;-)
 

tomitek

New member
Witam.
Dzisiaj mnie spotkało to szczęście :eek: i pojawili sie monterzy.
Pytanko czy kanały od 20 do 24 chodzą u was. Bo u mnie przeskok z HD test (ulubiony program panów od instalacji) na Planete. "Przy prezentacji" nie zauważyłem braku programów firmowanych logiem Discovery.
Pytanko drugie podczas szybkiego przełączania kanałów na dekoderze wystapił taki efekt "zwisania" kolejnych programów ( nieruchome obrazy nakładały sie na siebie) pomogło dopiero wyciagnięcie wtyczki zasilania.
Pytanko ostatnie - zakładka installation wymaga hasła, ktoś je zna (na moje pytanie o hasło i ustawienia częstotliwosci, aspect ratio i ID usłyszałem, że nie muszę tego wiedzieć.
Zadałem pytanie Panom monterom jak podłączają sygnał SD - nie uzywaja żadnych trójników i w gre wchodzi tylko szeregowe połączenie tzn do dekodera a z niego HDMI i antenowy.

Pozdrawiam
 

korel11

New member
Witaj! U mnie te kanały działają :)
Nic mi się też nie nakłada i z instalacją poradził sobie 1 miły pan.
Spróbuj hasła defaultowego - jest w instrukcji: 0000.
U mnie nie działa ono tylko do menu CA.
Napisz jak wrażenia z odbioru i kiedy zamówiłeś?
Na infolinii przed zamówieniem dowiedziałem się, że ich dekoder bez HD nie ma wyjścia HDMI, więc nie miałem wątpliwości, że chcę Humaxa.
PZDR
korel
 
Ostatnia edycja:

tomitek

New member
Witam ponownie.
Rozwarstwianie obrazu zgłosiłem jako awarie i jestem świeżo po wizycie serwisanta.
Pan od razu wziął się za wymianę dekodera (więc chyba problem znany, choć zarzekał się ze jestem pierwszym klientem zgłaszającym tego typu usterkę)
Nowy dekoder pracował pięknie ok 15 s i rozwarstwienie - gość podrapał sie i zaczął przełączać kabelki - po euro było ok (po co mi telewizja Hd po euro).
Wyrok serwisanta brzmiał wszystkie moje 3 kabelki HDMI sa do kitu - niestety nie wziął tego ich (patrz wyjętego z pudełka) coby mi ten fakt udowodnić. Poprosiłem go żeby przełączył się na component - i tu mu mina zrzedła wystapił ten sam efekt.
Generalnie nic mi nie moze na dzień dzisiejszy poradzić - sprawa ma trafić wyżej.
Moje spostrzezenia dotyczące problemu zostajacej klatki.
Na TV wyświetla się poprawnie rozdzielczość (576) natomiast na dekoderze wisi cały czas 1080i, obraz lekko drga i zostaje klatka, po przełączeniu na któryś z programów HD obraz wyswietlany poprawnie po powrocie na SD efekt jak na zdjeciach zamieszczonych wyżej przez Jotgie (zielone paseczki poziome). Efekt likwiduje wyłączeie dekodera ale tylko na ok. 30 s.
Z działań które dodatkowo podjąłem to wyłączanie wszelkich polepszaczy w tv.
Co do telewizora to mam Sony KDL 32D3000.
Według mnie problem wynika z oprogramowania (było o tym wyzej).
Pozostaje mi nękanie serwisu lub rezygnacja z usługi HD.
A miało być tak pięknie
 

korel11

New member
Tomitek,
nie odpuszczaj tego - walcz z serwisem. TV masz świetny, więc wszystko powinno hulać.
To nowa usługa i pewnie sobie sami monterzy jeszcze ze wszystkim sobie nie radzą. Im więcej uźytkowników będzie zgłaszać problemy tym szybciej
poprawią jakość obsługi. W razie czego napisze się jakąś grupową petycję.

Po tych wszystkich postach jestem aź zdziwiony, że u mnie jak dotąd działa tak dobrze (odpukać :)).
 

tomitek

New member
Witam
Czeka mnie zapewne rezygnacja z usługi, chyba że natepnym razem serwisant przyniesie kilka dekoderów :???: i coś się "wybierze".
Póki co nie zamierzam bulić 200 pln za aktywację i 80 co miesiąc za tv po eurozłączu.
Gość oczywiscie cały czas wmawiał mi że to wina telewizora i kabla HDMI (niezłą miał minę jak przy podłączeniu po componencie efekt także wystąpił).
 

jotgie

New member
tomitek, walcz z nimi, niech wymieniaja dekoder do skutku. i niech nie pierdziela glupot, ze pierwszy raz cos takiego, bo ja zglaszalem taki problem do centrali. jak tylko monter zobaczyl zielone paseczki, polecial po nowy dekoder do samochodu, nawet sie nie zastanawial. i nie wina kabla, bo masz na pewno inny niz ja (na ich kablu bylo to samo i po komponencie tez) i nie TV, bo ja mam filipka, a efekt ten sam - jedyny wspolny elemet to dekoder.

a teraz z innej beczki: macie czasem tak, ze po dluzszym czasie ogladania kanaly zaczynaja sie ciac? tzn. zaczyna sie takie "klatkowanie", jakby byla wyswietlana co 10 klatka.. tak jakby sie zacinal... ale wystarczy tylko przelaczyc na inny kanal i wrocic i jest ok. niby pierdola, ale wkurza...

i pokazalo sie EPG -jeszcze co prawda nie dziala, ale juz widac, jak bedzie wygladalo :D

sorki, ze bez polskich liter, ale cos mi sie sypie z opera i przy wpisywaniu niektorych polskich liter uruchamiaja mi sie rozne funkcje i uslugi :D

ps: czy wasze forum tez skacze i sie przesuwa? to chyba przez ten snieg... :D
 

brystol

New member
jotgie napisał:
a teraz z innej beczki: macie czasem tak, ze po dluzszym czasie ogladania kanaly zaczynaja sie ciac? tzn. zaczyna sie takie "klatkowanie", jakby byla wyswietlana co 10 klatka.. tak jakby sie zacinal... ale wystarczy tylko przelaczyc na inny kanal i wrocic i jest ok. niby pierdola, ale wkurza...
Mam coś takiego, że pokazują się czasem zielone piksele lub wyskakuje napis "no or bad signal" czy coś tak, po krótkiej chwili wszystko samo wraca do normy. To o czym ty piszesz to trochę wygląda jak jak efekt stroboskopu i tez to czasem mam, co ciekawe z głosem wszystko jest ok tylko ten obraz.....
i pokazalo sie EPG -jeszcze co prawda nie dziala, ale juz widac, jak bedzie wygladalo :D
Wczoraj sprawdzałem i nic nadal nie było....

A teraz ja zadam pytanie z innej beki: Czy obiecywano wam TVN HD w najbliższym czasie ?
 

jotgie

New member
brystol napisał:
Mam coś takiego, że pokazują się czasem zielone piksele lub wyskakuje napis "no or bad signal" czy coś tak, po krótkiej chwili wszystko samo wraca do normy.

piksele czasem tak, ale rzadko, bad signal jeszcze nie miałem

brystol napisał:
To o czym ty piszesz to trochę wygląda jak jak efekt stroboskopu i tez to czasem mam, co ciekawe z głosem wszystko jest ok tylko ten obraz.....

dźwięk leci normalnie, tylko obraz wciąż się zatrzymuje na sekundę lub dwie, faktycznie, trochę to tak wygląda jak w świetle lampy stroboskopowej

brystol napisał:
Wczoraj sprawdzałem i nic nadal nie było....

wczesniej jak przyciskałem kalwisz EPG, nic się nie działo, teraz pokazuje się ramka z podziałem na godziny i kanały, niestety wciąż jest pusta...

brystol napisał:
A teraz ja zadam pytanie z innej beki: Czy obiecywano wam TVN HD w najbliższym czasie ?

mój sprzedawca był bardzo tajemniczy; powiedział, że będzie w 2008 jeszcze 10 kanałów HD, ale nie może powiedzieć jakich; nie wiedział też, czy będą w ramach tego pakietu, który mamy, czy trzeba będzie coś dopłacać...
 

brystol

New member
jotgie napisał:
mój sprzedawca był bardzo tajemniczy; powiedział, że będzie w 2008 jeszcze 10 kanałów HD, ale nie może powiedzieć jakich; nie wiedział też, czy będą w ramach tego pakietu, który mamy, czy trzeba będzie coś dopłacać...
Bardzo mnie dziwi polityka dawkowania emocji, zafundowana przez Spraya. Najpierw nikt nic ponoć nie wiedział o starcie telewizji cyfrowej, teraz nikt nic nie wie o przyszłej ofercie programowej. Dwa kanały HD to troszkę mało jak na 39 zł, bo o reszcie nie wspominam bo straszliwie wielkiej róznicy pomiędzy cyfrówką i analogiem to ja akurat nie dostrzegam.....
Wystarczyło by dołożyć dwa C+ (sport i film) w HD i oferta byłaby zdecydowanie lepsza 8).
 

mayiv

New member
Po przerwie świątecznej wracam do zabawy :)
Na tnv24 zniknęły mi cienie, teraz jest zupełnie w porządku, więc to raczej nie była kwestia tv.

ASTRA HD wygląda na oko zupełnie tak samo jak z polsatowego Samsunga HD. To samo z kanałami SD. Jest nieźle. Na pewno dużo lepiej niż w analogówce, która mi śnieżyła i na której latały "prążki jasności" ;).

Zestaw informacyjny do porównania, nawiązujący do dyskusji:
1. Monter podłączył mi sprzęt splitterem, ale zamierzam się przełączyć na szeregowość.
2. Zdarzyło się wczoraj dwa razy: zatrzymanie obrazu na chwilę co mniej więcej sekundę - pewnie to samo co opisuje jotgie. Po przełączeniu kanału jest ok. Na bank błąd w sofcie. Może aktualizacja to poprawi.
3. Ekran EPG pokazywał mi się od początku, ale bez zawartości. Wierzę, że zawartość jest nadawana, i aktualizacja softu (a tym samym możliwość wyboru języka polskiego) rozwiąże problem.
4. Nic nie słyszałem o TVN HD. Pierwsze informacje mówiły tylko o trzech kanałach HD. Sprzedawca, z którym rozmawiałem też się wyraził, że "nie może powiedzieć", gdy go zapytałem o trzeci kanał.
5. No or bad signal - zdarza się - mam nadzieję, że przestanie gdy wywalę splitter.
 

jotgie

New member
mayiv napisał:
Na pewno dużo lepiej niż w analogówce, która mi śnieżyła i na której latały "prążki jasności" ;).

wczoraj oglądałem na TVP1 "Underworld" - w momentach, gdy były bardzo ciemne sceny, dawało się zauważyć mało wyraźne, ale liczne pasy; zwłaszcza tam, gdzie ekran był całkiem lub prawie czarny, było widać przesuwajace się poziomo jasniejsze pasy. ciekawe, po czyjej stronie wina? czy zakłócenia po stronie SPRAY'a, kiepski sygnał z TVP czy może mój "kiepski" kabel?

mayiv napisał:
Monter podłączył mi sprzęt splitterem, ale zamierzam się przełączyć na szeregowość.

rozumiem, że usunięcie splittera, może pomóc na jakość odbieranego sygnału, ale po co podłączać do TV jeszcze antenowy? No chyba, że są dwa TV...
 

korel11

New member
Też wczoraj oglądałem Underworld w TVP, ale żadnych "pasów" nie widziałem. W dodatku, chociaż już widziałem ten film, to nie mogłem się oderwać i siedziałem jak przykuty do ekranu. Minus za dźwięk - zwykłe stereo. Za to TVPolonia jest z Dolby - tego nie rozumiem.

Potwierdzam za to, że zmienił się wygląd EPG - ale nadal brak zawartości.

Czy też nadal macie C+? U mnie miał być w promocji przez tydzień, ale nadal "się wyświetla" :) Mam tylko zwykły pakiet HD, bez Premium - gdyby w tej cenie ile liczą sobie za 3 kanały C+, chociaż 2 były w HD, to może bym się skusił...
 

brystol

New member
korel11 napisał:
Mam tylko zwykły pakiet HD, bez Premium - gdyby w tej cenie ile liczą sobie za 3 kanały C+, chociaż 2 były w HD, to może bym się skusił...
Własnie pare postów wyżej o tym pisałem, powinni to szybko poprawić :twisted:. Swoją drogą jakość przekazu podawanego przez C+ jest bardzo rozchwiana. Raz dają super jakośc aż od telewizora się nie można oderwać, innym razem dają taką kaszanę że nie chce się oglądać. Zauwazyłem, że niektóre mecze ligi angielskiej nadawane na żywo w formacie 16/9 mają fantastyczną jakośc.
Skróty kolejki już takiej jakości nie mają.....
:hmm: Spray powinien dogadać się żeby dawali Sport i Film w HD tym bardziej, że możliwości są.
 

mayiv

New member
jotgie napisał:
daj znać, jak wyrzucisz trójnik - czy dekoder nie wybuchł :D - czy jest jakaś poprawa.
Pierwsza obserwacja: wskaźnik poziomu sygnału zmienił się z ok. 15% na ok. 57%. O ile chwilę wcześniej pojawiło się kilka razy "no or bad signal", to po operacji nie zauważyłem.
Mam teraz w domu na jakiś czas dekoder Samsunga z twardym dyskiem (ale bez HD) - taki na rynek skandynawski. Podłączyłem go szeregowo. Gdy był założony trójnik, na Samsungu się rwało. Po zdjęciu - śmiga ładnie. Ale to już w sumie zrozumiałe :)
C+ wciąż aktywny. Może to w ramach rekompensaty za brak EPG ;).
 
Ostatnia edycja:

tomitek

New member
Dzis miałem wizytę serwisu (dwukrotną).
Za pierwszym razem przyszedł fachowiec (ten sam co poprzednio) zmierzył poziom sygnału i stwierdził że jest za słaby, pokombinował z kabelkami antenowymi ale nic to nie dało. Zasugerowałem wymianę dokodera (na 3 sztukę) - okazało się że nie ma i nie za bardzo ma skąd skombinować (?!)
Rozstalismy się w mniej przyjaznej atmosferze. Po godzinie fachowiec powrócił z nowiutkim świeżutkim dekoderem. Po podłaczeniu okazało sie że jest ok.
od 5 godzin "maltretowania" dekodera i rodziny nie udało mi sie wywołać problemu - i niech tak pozostanie.
Dekodery różniły się miedzy sobą siłą sygnału. Ten z problemami pokazywał 63% (66% po demontażu gniazda), nowy zaraz po podłączeniu pokazał na tym samym kanale przy tych samych kablach 73%. Po zamontowaniu gniazda antenowego i zastosowaniu tego oryginalnego kabla z filtrem poziom spadł do 64% i taki jest obecnie.
Generalnie wszystko ładnie chodzi. nurtuje mnie lekko zachowanie dekodera, tzn na dekoderze wyśw. jest rozdziałka 1080 a na ekranie tv pokazuje 576 (menu dekodera) po uzyciu v-format zarówno tv jak i dekoder pokazuja to samo.

Co do nowych programów HD ani serwis ani infolinia nic nie wiedżą (pewnie handlowcy maja najwiekszą wiedzę w tym temacie).
Pozdrawiam:)
 

mayiv

New member
Dekoder zapewne pokazuje na tzw. info bannerze (po przełączeniu kanału na przykład) rozdzielczość w jakiej idzie dany kanał. Przycisk V-format zmienia rozdzielczość wypuszczaną z dekodera na telewizor. Jeśli kanał leci w innej to wtedy dekoder skaluje obraz. Humax na swojej stronie pisze, że stosują też jakieś filtry, dzięki którym SD wygląda lepiej, gdy się puszcza na tv w wyższej rozdziałce. Może i tak, ale ja nie jestem w stanie tego zauważyć :).
 

brystol

New member
Czytając poprzednie posty, nasunęło mi się pytanie o to jaką macie siłę sygnału w swoich dekoderach ?
Ja mam od 8% do max 35%. Kiedy pytałem Panią na infolinii, powiedziała, że tak może być a paskiem "siła sygnału" nie należy się sugerować.
Jakość zawsze wyświetla na poziomie 100%.
Tak sobie myślę, że jak to nie ma znaczenia tak jak mówi mi Pani to po jakiego grzyba jest ten pasek i co on tak naprawdę mierzy.
 
Do góry